Petříček: ČSSD řeší volební spolupráci se Zelenými. Další vládu s ANO nemá za reálnou

ČTK ČTK
23. 1. 2021 7:37
Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i představiteli občanské společnosti. V rozhovoru pro ČTK to řekl místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Aktuální vládní spolupráce s hnutím ANO je podle něj do značné míry manželstvím z rozumu. V rozhovoru mluvil také o situaci kolem koronaviru či prioritách českého předsednictví v EU.
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | Foto: ČTK

"V případě voleb a možné povolební spolupráce jsem přesvědčen, že by sociální demokracie měla hledat partnery, kteří mají blízko k našim hodnotám a programovým prioritám. Měli bychom hledat spolupráci s osobnostmi a hnutími a stranami na levém středu," řekl Petříček v telefonickém rozhovoru.

O kooperaci ČSSD diskutuje se Stranou zelených, podle Petříčka je mezi subjekty programová shoda a spolupráce by byla přirozená. "Česko se bude muset vypořádat s dopady pandemie. Bude to mít vliv na český průmysl, zaměstnanost. Jsem přesvědčen, že právě sociálně citlivé změny, které budou ale také přispívat k ochraně životního prostředí a boji se suchem, jsou přesně ta témata, kde společně se Zelenými můžeme prosadit nejlepší řešení pro všechny," uvedl.

Zelení začátkem ledna vyjádřili podporu ve volbách koalici Pirátů a hnutí STAN a nabídli účast svých členů na společných kandidátkách. Podle Petříčka ale jednání pokračují, jasno by mělo být do sjezdu ČSSD v dubnu. Sociální demokraté jednají také o spolupráci se zástupci odborových svazů, představiteli občanské společnosti a neziskového sektoru a s odborníky z různých oblastí.

"Sociální demokracie by měla být především připravena po volbách prosazovat svůj program, ať už prostřednictvím vládní spolupráce, ale také popřípadě z opozice. Zcela na rovinu si ale neumím představit, že bychom pokračovali ve spolupráci s hnutím ANO," dodal Petříček.

Vládní spolupráci popsal jako manželství z rozumu. V řadě oblastí se s koaličním partnerem ČSSD neshoduje, dařilo se ale v posledních letech prosazovat program sociální demokracie, míní Petříček. Výhrady má například k aktuální podobě Národního plánu obnovy, v jehož rámci má Evropská unie pomoci restartu českého hospodářství po koronavirové krizi 182 miliardami korun.

Plán na využití unijních peněz, který Bruselu poslal premiér Andrej Babiš (ANO), podle ČSSD spíš záplatuje nynější rozpočet. Finální verzi dokumentu má Česko podobně jako ostatní členské státy předložit do konce dubna příštího roku, vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) jej chce vládě dát ke schválení na konci února.

Petříček už dříve uvedl, že nebude na sjezdu kandidovat do vedení strany. Chce se soustředit na Prahu a usilovat o předsednictví v pražské organizaci ČSSD. "Jak jsem již avizoval, chci se ucházet o podporu pražských sociálních demokratů v případě kandidatury do Poslanecké sněmovny," dodal Petříček.

Sjezd by se měl uskutečnit 9. a 10. dubna, kvůli koronavirové epidemii byl odložen z lednového termínu. ČSSD bude volit vedení a hodnotit nevydařené výsledky říjnových krajských a senátních voleb. Strana v senátních volbách neobhájila ani jeden z deseti mandátů a zbyli jí tři senátoři. V krajských volbách poprvé od roku 2004 nezvítězila ani v jednom kraji a ztratila většinu zastupitelských mandátů. Proti volbám v roce 2016 přišla o 88 zastupitelů a bude jich mít 37.

Petříček také v rozhovoru řekl, že je příznivcem zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Ulehčilo by to situaci krajanům, pro které cesta na ambasádu kvůli hlasování často znamená několik hodin v letadle a velké finanční náklady, řekl. Není si však jistý, zda je šance návrh zákona o správě voleb, který připravilo ministerstvo vnitra a který zavádí korespondenční hlasování pro volby do Poslanecké sněmovny, Evropského parlamentu a volbu prezidenta, schválit před podzimními sněmovními volbami.

Cestování s antigenními testy

Ministr zahraničí v interviewu hovořil také o situaci kolem koronavirové pandemie. Věří, že by se po zlepšení epidemické situace v Evropě mohly začít plošně uznávat antigenní testy na koronavirus při cestování přes hranice. V některých případech už se je podařilo uznat jako doklad bezinfekčnosti, z hlediska širšího užití se k tomu ale ministerstvo zdravotnictví staví nyní rezervovaně. 

Uznávání antigenních testů, které jsou méně přesné, ale rychlejší a levnější než PCR testy, se aktuálně řeší například pro pendlery jezdící za prací do Německa. "Co se týče širšího užití, hovořili jsme o tom opakovaně s ministerstvem zdravotnictví. Bohužel teď narážíme na jistou rezervovanost u kolegů na ministerstvu, ale věřím, že až situace epidemiologicky v Evropě uklidní, tak by se mohly plošně začít uplatňovat a uznávat," uvedl Petříček.

Petříček se dotkl také tématu priorit českého předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022, za ně označil rozšíření bloku, zajištění stability v širším sousedství EU nebo spolupráce s asijskými státy. Předsednictví by též mělo přispět k posilování schopnosti EU reagovat na krize.

"Za ministerstvo zahraničí mohu zmínit, že jednou z priorit bude západní Balkán a rozšíření Evropské unie. Samozřejmě také otázka zajištění stability v širším sousedství Evropské unie i s ohledem na problematiku migrace a konfliktů zejména v Africe. A také hovoříme o spolupráci s asijskými státy, to by mohla být důležitá priorita," řekl Petříček.

Koronavirová pandemie podle něj ukázala, že je důležité posílit schopnost Evropské unie reagovat na krize. "Myslím, že posilování odolnosti bude jedno z průřezových témat, která budeme prosazovat nejen v zahraniční politice Evropské unie, ale obecně," poznamenal.

Video: Nejsme vazalové, čínská pomoc nám vytrhla trn z paty, dělá se z toho humbuk, říká Petříček

Krize ukázala, že musíme naše hodnoty bránit, Čína se snaží prosazovat svůj autoritativní pohled na svět, měli bychom jasně říkat, kde vidíme problém. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy