Pekaři proti minám. Češi upečením chleba podpořili sbírku na odminovací stroj

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 8. 2023 14:48
V pražské dílně influencerky a pekařky Juliany Fischerové se sešli další zkušení pekaři, aby upekli ukrajinský chléb. Spojili síly, aby podpořili projekt, jehož cílem je pro zemi napadenou Ruskem nakoupit odminovací systém Božena. Jejich úsilí je předpremiérou projektu Pečeme chléb z minového pole.
Symbolickým začátkem projektu Chleba z minového pole bylo pečení ukrajinského chleba. Hlavním smyslem je podpořit sbírku na odminovací stroj Božena. | Video: Radek Bartoníček

Velká výstava s názvem Ukrajinská pole orná a válečná, která startuje letos v září, přiblíží lidem v Ostravě, jak zásadní je pro Ukrajinu zemědělství. To je tvrdě zasaženo ruskou agresí, což obnáší i zaminování širokých polí, na kterých se mimo jiné "rodí" ukrajinský chleba.

Ministerstvo vnitra a Muzeum potravin a zemědělských strojů v Ostravě proto oslovilo odborníky, kteří se v Česku točí kolem gastronomie a pečení chleba,  aby předvedli, jak se pravý ukrajinský chleba peče. Několik z nich na prosbu kývlo a tento týden se po ránu sešli v dílně Juliany Fischerové, která mimo jiné školí pekaře a na Instagramu ji sledují desítky tisíc lidí.

"Jsem ráda, že mohu hostit takovou milou událost na podporu Ukrajiny," sdělila Aktuálně.cz a vysvětlovala, že několik bochníků chleba budou péct její hosté přímo z ukrajinské mouky.

Fischerová přitom nemusela pečení příliš vysvětlovat, protože jejími parťáky byli například pekařský technolog Martin Hanus, Aleš Heinz, který pořádá kurzy pečení, nebo Ctibor Jindra, který našel svou vášeň nejen v pečení, ale i grilování.

Všichni se shodli na tom, že na svou účast v projektu kývli především z toho důvodu, aby pomohli dobré věci, za kterou považují pořízení dálkově ovládaného odminovacího stroje Božena. Ten Ukrajina nutně potřebuje k vyčištění polí, na kterých pěstuje zemědělské plodiny včetně obilí.

Podle informací vojenských odborníků je Ukrajina v současnosti nejvíce zaminovanou oblastí na světě. Sbírka na tento stroj běží na stránkách Dárek pro Putina. Z požadovaných 15 milionů korun zatím dárci poslali přes devět milionů korun.

Pečení se účastnila i novinářka a spisovatelka Adéla Knapová, která v prvních týdnech války dělala na Ukrajině reportáž. "Tamní pekařky mi na otázku, proč neodešly se svými dětmi do zahraničí, odpověděly, že bez chleba není možné žít ani válčit," vysvětlovala Knapová. 

Své zkušenosti popsala v knize kolektivu autorů s názvem Chleba z minového pole. Stejně se jmenuje také projekt, jehož cílem je vybrat peníze na odminovací stroj. "Teď tady v Praze to po našem pečení voní stejně jako tehdy, když jsem byla v Oděse u pečení chleba ze zaminovaného pole," řekla Knapová. 

Samotná výstava začne v Ostravě 26. září. Už nyní se však pod jednotným názvem Putinův hlad budou moci lidé v Česku seznámit hned s několika podobami ukrajinského zemědělství i ruské agrese vůči Ukrajině. Ministerstvo vnitra při této příležitosti vytvořilo i speciální web.

 

Právě se děje

Další zprávy