Liberec - Kritik Jiřího Paroubka a bývalý poslanec ČSSD Oldřich Němec se chce vrátit do vysoké politiky.
Kývl na nabídku Strany důstojného života a v podzimních volbách se bude ucházet o post senátora za Českolipsko.
Bývalého poslance ČSSD přesvědčilo, že patronem strany je Miloš Zeman. A chce vyhrát. Dopředu odmítá spekulace, že si jen našel cestu jak se na volebním kolbišti pomstít sociálním demokratům.
"Ztotožňuji se s volebním programem strany a líbí se mi i to, že ji podporuje Miloš Zeman. Jako poslanec jsem ho podporoval v prezidentských volbách, je mi blízký," vysvětlil svou volbu Němec.
Mezi dalšími důvody, proč se rozhodl nominaci přijmout, uvádí i skutečnost, že ve straně je přátel a sympatizantů bývalého lídra sociální demokracie více.
A podporu svého bývalého šéfa mají. "Ta strana je mi sympatická. Přebírá sociálnědemokratické myšlenky a odmítá velkou koalici sociální demokracie s ODS, kterou prosazoval Paroubek po volbách," potvrdil Miloš Zeman. "Sympatická je mi i díky přátelským vztahům s některými jejími členy."
Odmítá však, že by ale jezdil s jejími kandidáty po mítincích a pronášel projevy. "Každá strana si musí vybojovat své místo na slunci sama. Já zůstanu doživotním nestraníkem."
ČSSD se svého odpadlíka nebojí
Liberečtí sociální demokraté si ohrožení nepřipouští. "Kandidovat si může kdo chce, je to jeho svobodné rozhodnutí. Ohroženi se necítíme. Skutečnost, že má Oldřich Němec podporu Miloše Zemana, nebude hrát velkou roli. Přetáhnout může jen několik málo hlasů," okomentoval rozhodnutí bývalého kolegy lídr krajské kandidátky Stanislav Eichler.
Němcův pokus o návrat do vysoké politiky na kandidátce Paroubkových odpůrců není nečekaný. Mezi oponenty současného vedení ČSSD patří již delší dobu. Sám se považuje za oběť vnitrostranických půtek, které vyvrcholily před parlamentními volbami v roce 2006.
"Posloužil jsem jako exemplární příklad, který měl umlčet ostatní členy strany. Sám pan Paroubek tenkrát vzkazoval, že se stranické věci nemají řešit přes media," tvrdí Němec.
Před dvěma lety se totiž rozhodl komentovat kakaovou kauzu svého libereckého kolegy Michala Krause a postoje k ní od špiček sociální demokracie. Odveta na sebe nedala dlouho čekat.
Krausova aféra: Policie odložila kakaovou kauzu Michala Krauze
Ačkoli vyhrál stranické primárky v Jablonci nad Nisou, krajské vedení se rozhodlo umístit ho na kandidátce až na třinácté místo, což odporovalo stranickým zvyklostem. Poté, co veřejně vystoupil s kritikou současného šéfa ČSSD v libereckém kraji Michala Krause, Jiří Paroubek se zasadil, že vypadl z kandidátky zcela.
"Na ústředním výkonném výboru, který o mém setrvání na kandidátce rozhodoval, doslova řekl, že buď budu na kandidátce já, nebo on odstoupí z funkce předsedy strany," líčil dva roky staré události Oldřich Němec.
Přitom se dodnes nedomnívá, že by na adresu svého dlouhodobého stranického rivala volil ostrá slova. "Jen jsem řekl, že příliš nevěřím jeho vysvětlení takzvané kakaové kauzy a pak jsem ho vyzval, aby odstoupil ze všech svých funkcí," vzpomněl bývalý poslanec.
Rozpor v sociální demokracii na Liberecku ale jeho vyškrtnutím z kandidátky do poslanecké sněmovny neskončil. "Rozhodli se mě vyškrtnout i z kandidátky ČSSD do komunálních voleb v Chrastavě. Neschválili nám volebního zmocněnce a dosadili člověka z Liberce a ten měl za úkol mne na poslední chvíli škrtnout," líčí Němec.
Ve své Chrastavě už Němec volby vyhrál
Nakonec se rozhodl opustit stranu a jít do boje o Chrastavu jako nezávislý. Volby vyhrál, aby však mohl ve městečku nedaleko Liberce vládnout, chyběly mu v zastupitelstvu dva hlasy. Nakonec musel odejít do opozice a radnici ovládla koalice Občanských demokratů, ČSSD a komunistů.
Bývalých sociálních demokratů lze na kandidátkách Strany důstojného života nalézt více. Například lídrem v Karlovarském kraji se stal někdejší primátor krajského města Igor Saviž, bývalí sociální demokraté povedou kandidátku i v Jihočeském a Středočeském kraji.
Podle předsedkyně strany Jany Volfové, také někdejší sociální demokratky, je bývalých členů ČSSD v nové straně až jedna třetina. "Nejsou to jen odpůrci Jiřího Paroubka. Přešli k nám i ti, co nesouhlasili s Vladimírem Špidlou a Stanislavem Grossem," vysvětlila.