Dvojrozhovor - Superlídry dvou nejsilnějších stran - ČSSD a ODS - čekají těsně před volbami ještě duely. Dva televizní a jeden v rozhlase.
Jejich první střet v pozici jedniček v polovině dubna nedopadl jednoznačně. Politologové, které reportéři Aktuálně.cz oslovili, ji vesměs hodnotili jako debatu o ničem.
Jak Jiří Paroubek, tak Petr Nečas si teď uvědomují, že poslední střety před volbami mohou ovlivnit nerozhodnuté voliče. První takový střet je čeká tuto neděli na Primě.
Redakce Aktuálně.cz s oběma připravila předvolební rozhovory. Položili jsme jim některé otázky shodné. Ještě před posledními televizními střety tak můžete porovnat některé názory obou superlídrů.
A.cz: Jaký je hlavní tahák vaší strany pro tyto volby?
Paroubek: Obnovení prosperity, relativní pokles zadlužení země, dostupné zdravotnictví postavené na neziskovém základě, boj s korupcí a férové důchody.
Nečas: Zastavit českou levici s jejím populistickým programem, který ohrožuje veřejné finance. Nabízíme stabilizaci veřejných financí, reformy, které povedou k jejich dlouhodobé udržitelnosti a nejpozději v roce 2017 povedou k vyrovnaným rozpočtům.
A.cz: Vaše programy vedou, alespoň podle Hospodářských novin, prakticky stejnému deficitu. Čím přesvědčíte voliče, že by právě vaše strana měla být jeho favoritem?
Paroubek: Nechceme jít cestou ODS masivních církevních restitucí, které by v příštích 60 letech znamenaly zatížení státního rozpočtu částkou 270 mld. korun, ani cestou obřích ekologických zakázek, kde se hovoří o 110 miliardách. My si myslíme, že se to dá udělat zhruba za polovinu. A nechceme uplatnit opt-out.
Nečas: Propočet Hospodářských novin je komický.
A.cz: Je velká koalice zcela vyloučená?
Paroubek: Je to opravdu krajní, havarijní a velmi nepravděpodobné řešení. Podle posledních průzkumů, které mám k dispozici, je to řešení, které nenastane.
Nečas: Považuji za vyloučené vzhledem k nulové kompatibilitě programů jakékoliv úvahy o velké koalici nebo nějaké nové formě opoziční smlouvy.
A.cz: Mirek Topolánek mluvil o kmotrech v pozadí obou velkých stran, kteří by si přáli velkou koalici. Jak velký je vliv mocných podnikatelů na rozhodování ve vaší straně?
Paroubek: Myslím, že není nijak velký. Nechci říct, že žádný, to netvrdím.
Nečas: To nebezpečí je u všech politických stran, že mají v pozadí kulis, v příšeří lidi, kteří se snaží za nitky řídit politiku. Občanští demokraté na tom nejsou hůř než kterákoliv jiná politická strana. Otevřeně to ale řešíme.
A.cz: S kým do koalice ano a s kým v žádném případě ne?
Paroubek: Jako prvního určitě pozvu k jednání středové strany, pokud se nějaké dostanou do Poslanecké sněmovny. Včetně TOP 09 a Věcí veřejných, pokud přistoupí na naše programové minimum.
Nečas: Budeme chtít spolupracovat se stranami, které jsou nelevicové, které přiznávají vážnost stavu českých veřejných rozpočtů - to znamená TOP 09, Věci veřejné, KDU-ČSL.
A.cz: Co bude muset vláda řešit po volbách jako první, co hoří? Nemám na mysli krizi, ale konkrétní problém...
Paroubek: Podle mého názoru hoří České aerolinie. Tam se to dostává do katastrofálního stavu vinou naprosté neschopnosti ministra financí Janoty.
Nečas: Rozpočet na rok 2011, který musí vyjadřovat vůli vlády k reformám.
A.cz: Euro ano nebo ne - i s ohledem na současnou krizi - a případně kdy?
Paroubek: Pokud zůstane jen u té řecké krize, která nebyla krizí eura, ale řecké nezodpovědnosti, tak do toho eura půjdeme. Myslím, že v roce 2015 by bylo možné euro zavést.
Nečas: Momentální informace by nás měly vést k ostražitosti a musíme být ostražití k jakýmkoliv vazbám na euro. A rozhodnout se až podle vývoje v eurozóně.
A.cz: Je nutná změna volebního systému?
Paroubek: Tenhle volební systém špatný není, ale kdybychom došly ke shodě v posílení některých prvků většinového systému - např. 18 až 20 volebních obvodů, tak to by vedlo k vyprofilování jasnějších většin. Bonus pro vítěze není správná cesta.
Nečas: Mě osobně by se líbil jednomandátový většinový systém. Ale to je neprosaditelné. Takže bych byl i pro to vrátit se k více poměrnému systému, ale s bonusem pro vítěze. Takže paradoxně s prvkem většinového systému.
A.cz: Letos bude na důchodovém účtu 40 mld. deficit. Co by vaše vláda podnikla?
Paroubek: Musíme analyzovat, čím to vzniklo, a snažit se odstranit ty příčiny, proč to vzniklo.
Nečas: Výpadek nahradit z jiných příjmů státního rozpočtu a rychle pokračovat v důchodové reformě.
A.cz: Jak velký vliv podle vás mají televizní diskuse na rozhodování voličů, jak velký jim přikládáte?
Paroubek: Myslím, že budou mít dost výrazný. Každý se pokusíme oslovit jiné voliče. Pan Nečas se pokusí oslovit ty soft voliče pravice, kteří přeběhli třeba k Věcem veřejným. Myslím, že výsledkem těchto debat bude, že dojde k jisté polarizaci, k posílení pozice dvou velkých stran.
Nečas: protože je v letošní kampani hodně nerozhodnutých voličů, tak vliv budou mít. Ne všech, nebude to epochální vliv, ale celou řadu voličů to může ovlivnit.