Debata o ničem, hodnotí experti duel Nečas - Paroubek

Jan Němec Jan Němec
11. 4. 2010 18:00
První televizní duel Paroubka a Nečase byl hádkou s málo konkrétními odpověďmi
Petr Just, politolog
Petr Just, politolog | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - První televizní debata předsedy ČSSD Jiřího Paroubka s Petrem Nečasem v roli volebního lídra ODS nepřinesla voličům příliš konkrétních odpovědí, shodli se politologové a novinář oslovení Aktuálně.cz.

Koncept debaty jako "premiérského dotazníku" vesměs hodnotili pozitivně.

"Problém ale je, že se pánové prostě tohoto konceptu nedrželi," vysvětluje politolog Petr Just.

Dryáčnické chování u nerozhodnutých nezabere

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka byla televizní diskuse místy jen hádkou. "I Petr Nečas přistoupil na styl, kdy se účastníci debaty hádají a ignorují moderátora. Takový dryáčnický způsob nerozhodnuté voliče nezíská," míní Nováček.

"Na začátku jsem byl překvapen, Jiří Paroubek působil klidně a konstruktivně, prezentoval dobře svůj program," soudí politolog Jan Kubáček. "Pak se ale jeho výstup zhoršoval. Byl konfrontační, útočil na soupeře a místy i na moderátora, což nemají diváci rádi, a promarnil šanci," dodává.

"Už na počátku, kdy měli říct pozitiva o tom druhém, to bylo docale zajímavé - vykrucovali se a nebyli vůbec konkrétní," vypichuje jeden moment Petr Just.

Nováček: nepřišli s ničím novým

Tématicky se Jiří Paroubek s Petrem Nečasem téměř v ničem neshodli a největší střety v jinak poklidné debatě přineslo téma veřejných financí.

"Zdá se, že nějaká programová koalice mezi ODS a ČSSD je téměř nemožná," vyvozuje z toho Just. "Nedotknutelné priority obou stran to vylučují. Jedinou možností velké koalice by bylo, kdyby tím ODS chtěla zabránit vládě komunistů."

"Jenže Jiří Paroubek opakoval to, co slyšíme pořád, a ani Petr Nečas nepřišel s ničím novým, co by chytlo za srdce třeba voliče přeběhlé k TOP 09 a přinutilo je dát hlas ODS," míní Petr Nováček.

Naopak u politologa Kubáčka z hlediska věcných témat zabodoval Petr Nečas: "Ze začátku byl nervózní, ale v tematické agendě získal převahu a podařilo se mu argumentovat."

Jan Kubáček, politolog
Jan Kubáček, politolog | Foto: Aktuálně.cz

A výsledek?

"Pro mě neměla debata žádnou vypovídací hodnotu," shrnuje Petr Just. "Jsem profesně zatížený, takže k politickým prohlášením přistupuji skepticky. Často jde jen o politický marketing. U běžných voličů to ale mohlo být jiné."

Podle Petra Nováčka je problémem právě to, že oba lídři přesvědčovali už přesvědčené: "Oba mluvili jen ke svým voličům. Ale volby nerozhodnou ti skálopevně přesvědčení."

Jen politolog Jan Kubáček má jasno o vítězi debaty. "Pro mě to byl Petr Nečas, tak 60:40. Ale spíš díky projevu Jiřího Paroubka než silou svých argumentů," uzavírá.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy