Debata o ničem, hodnotí experti duel Nečas - Paroubek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 4. 2010 18:00
První televizní duel Paroubka a Nečase byl hádkou s málo konkrétními odpověďmi
Petr Just, politolog
Petr Just, politolog | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - První televizní debata předsedy ČSSD Jiřího Paroubka s Petrem Nečasem v roli volebního lídra ODS nepřinesla voličům příliš konkrétních odpovědí, shodli se politologové a novinář oslovení Aktuálně.cz.

Koncept debaty jako "premiérského dotazníku" vesměs hodnotili pozitivně.

"Problém ale je, že se pánové prostě tohoto konceptu nedrželi," vysvětluje politolog Petr Just.

Dryáčnické chování u nerozhodnutých nezabere

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka byla televizní diskuse místy jen hádkou. "I Petr Nečas přistoupil na styl, kdy se účastníci debaty hádají a ignorují moderátora. Takový dryáčnický způsob nerozhodnuté voliče nezíská," míní Nováček.

"Na začátku jsem byl překvapen, Jiří Paroubek působil klidně a konstruktivně, prezentoval dobře svůj program," soudí politolog Jan Kubáček. "Pak se ale jeho výstup zhoršoval. Byl konfrontační, útočil na soupeře a místy i na moderátora, což nemají diváci rádi, a promarnil šanci," dodává.

"Už na počátku, kdy měli říct pozitiva o tom druhém, to bylo docale zajímavé - vykrucovali se a nebyli vůbec konkrétní," vypichuje jeden moment Petr Just.

Nováček: nepřišli s ničím novým

Tématicky se Jiří Paroubek s Petrem Nečasem téměř v ničem neshodli a největší střety v jinak poklidné debatě přineslo téma veřejných financí.

"Zdá se, že nějaká programová koalice mezi ODS a ČSSD je téměř nemožná," vyvozuje z toho Just. "Nedotknutelné priority obou stran to vylučují. Jedinou možností velké koalice by bylo, kdyby tím ODS chtěla zabránit vládě komunistů."

"Jenže Jiří Paroubek opakoval to, co slyšíme pořád, a ani Petr Nečas nepřišel s ničím novým, co by chytlo za srdce třeba voliče přeběhlé k TOP 09 a přinutilo je dát hlas ODS," míní Petr Nováček.

Naopak u politologa Kubáčka z hlediska věcných témat zabodoval Petr Nečas: "Ze začátku byl nervózní, ale v tematické agendě získal převahu a podařilo se mu argumentovat."

Jan Kubáček, politolog
Jan Kubáček, politolog | Foto: Aktuálně.cz

A výsledek?

"Pro mě neměla debata žádnou vypovídací hodnotu," shrnuje Petr Just. "Jsem profesně zatížený, takže k politickým prohlášením přistupuji skepticky. Často jde jen o politický marketing. U běžných voličů to ale mohlo být jiné."

Podle Petra Nováčka je problémem právě to, že oba lídři přesvědčovali už přesvědčené: "Oba mluvili jen ke svým voličům. Ale volby nerozhodnou ti skálopevně přesvědčení."

Jen politolog Jan Kubáček má jasno o vítězi debaty. "Pro mě to byl Petr Nečas, tak 60:40. Ale spíš díky projevu Jiřího Paroubka než silou svých argumentů," uzavírá.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy