Debata o ničem, hodnotí experti duel Nečas - Paroubek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 4. 2010 18:00
První televizní duel Paroubka a Nečase byl hádkou s málo konkrétními odpověďmi
Petr Just, politolog
Petr Just, politolog | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - První televizní debata předsedy ČSSD Jiřího Paroubka s Petrem Nečasem v roli volebního lídra ODS nepřinesla voličům příliš konkrétních odpovědí, shodli se politologové a novinář oslovení Aktuálně.cz.

Koncept debaty jako "premiérského dotazníku" vesměs hodnotili pozitivně.

"Problém ale je, že se pánové prostě tohoto konceptu nedrželi," vysvětluje politolog Petr Just.

Dryáčnické chování u nerozhodnutých nezabere

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka byla televizní diskuse místy jen hádkou. "I Petr Nečas přistoupil na styl, kdy se účastníci debaty hádají a ignorují moderátora. Takový dryáčnický způsob nerozhodnuté voliče nezíská," míní Nováček.

"Na začátku jsem byl překvapen, Jiří Paroubek působil klidně a konstruktivně, prezentoval dobře svůj program," soudí politolog Jan Kubáček. "Pak se ale jeho výstup zhoršoval. Byl konfrontační, útočil na soupeře a místy i na moderátora, což nemají diváci rádi, a promarnil šanci," dodává.

"Už na počátku, kdy měli říct pozitiva o tom druhém, to bylo docale zajímavé - vykrucovali se a nebyli vůbec konkrétní," vypichuje jeden moment Petr Just.

Nováček: nepřišli s ničím novým

Tématicky se Jiří Paroubek s Petrem Nečasem téměř v ničem neshodli a největší střety v jinak poklidné debatě přineslo téma veřejných financí.

"Zdá se, že nějaká programová koalice mezi ODS a ČSSD je téměř nemožná," vyvozuje z toho Just. "Nedotknutelné priority obou stran to vylučují. Jedinou možností velké koalice by bylo, kdyby tím ODS chtěla zabránit vládě komunistů."

"Jenže Jiří Paroubek opakoval to, co slyšíme pořád, a ani Petr Nečas nepřišel s ničím novým, co by chytlo za srdce třeba voliče přeběhlé k TOP 09 a přinutilo je dát hlas ODS," míní Petr Nováček.

Naopak u politologa Kubáčka z hlediska věcných témat zabodoval Petr Nečas: "Ze začátku byl nervózní, ale v tematické agendě získal převahu a podařilo se mu argumentovat."

Jan Kubáček, politolog
Jan Kubáček, politolog | Foto: Aktuálně.cz

A výsledek?

"Pro mě neměla debata žádnou vypovídací hodnotu," shrnuje Petr Just. "Jsem profesně zatížený, takže k politickým prohlášením přistupuji skepticky. Často jde jen o politický marketing. U běžných voličů to ale mohlo být jiné."

Podle Petra Nováčka je problémem právě to, že oba lídři přesvědčovali už přesvědčené: "Oba mluvili jen ke svým voličům. Ale volby nerozhodnou ti skálopevně přesvědčení."

Jen politolog Jan Kubáček má jasno o vítězi debaty. "Pro mě to byl Petr Nečas, tak 60:40. Ale spíš díky projevu Jiřího Paroubka než silou svých argumentů," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy