Jeho život je jako hollywoodský scénář. Ze Slovenska, kde byl členem komunistického odboje, odvezli nacisté Burgera do Osvětimi. Prošel táborem Birkenau, odtud byl převezen do Sachsenhausenu.
A právě koncentrační tábor nedaleko Berlína ho pronásleduje až do současnosti.
Spolu se skupinou dalších 140 vězňů - židů odsouzených na smrt - falšoval pro Hitlerovu říši britské libry, americké dolary, známky a dokumenty.
Operace "Bernhard" byla nejutajovanějším a zároveň nejambicióznějším padělatelským plánem v moderních dějinách.
Ve videu použit trailer z: www.diefaelscher.de
Příběhu si všiml i režisér Stefan Ruzowitzky. Podle Burgerovy knihy "Ďáblova dílna" natočil film "Padělatelé", který právě vstupuje v Německu a Rakousku do kin.
Jeho hrdinou je Sorowitsch - vlastním jménem Salomon Smoljanoff. Král padělatelů předválečného Berlína si sám tiskne peníze, které utrácí za prostitutky a hazard.
Pak je ovšem zatčen a poslán do koncentračního tábora Mauthausen. Roku 1944 odtud odchází do Sachsenhausenu, kde je pověřen tajným úkolem stejně jako Burger.
Padělanou cizí měnou chtěli Němci zaplavit země svých nepřátel a ochromit tak jejich ekonomiky.
Sorowitsch se spolu s pomocníky ve filmu i díky padělatelskému umu vypracuje v koncentráčnickou elitu. Stále ale řeší osudové dilema: mají pomáhat svou činností nacismu a přežít, nebo nenápadně bojkotovat a při prozrazení zemřít?
Film nemá ambice přesně dokumentovat někdejší události. "Řada věcí se nestala, třeba ty postelové scény. Ale film je jinak naprosto pravdivý," chválí si práci rakouského režiséra Burger.
Snímek si našel cestu na filmový festival Berlinale, kde ho uvedli v soutěžní sekci. Kritika byla velmi příznivá. Při premiéře publikum vestoje nadšeně tleskalo a Tim Robey z britského Telegraphu ho ve svém blogu z Berlinale označil za jeden z nejlepších filmů, které tam viděl.
Devětaosmdesátiletému Burgerovi nevadí, že film nezískal Zlatého medvěda. "Jsem rád, že je venku. Aspoň lidi uvidí, že nacisté nebyli jen vrahy, ale i sprostými padělateli," dodává.