Praha - Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru kritizoval zprávu amerického ministerstva zahraničí, které každoročně hodnotí dodržování lidských práv v zemích celého světa. V části věnované České republice Američané upozorňují mimo jiné na společenskou diskriminaci romského obyvatelstva, přeplněnost věznic, dlouhé zadržování migrantů a žadatelů o azyl v detenčních zařízení či antimuslimskou rétoriku čelních politiků.
Ovčáček poznamenal, že zpráva je "složena z fabulací českých politických neziskovek". Toto nařčení na sociální síti neuniklo bývalému americkému velvyslanci Andrewu Schapirovi, který ve funkci skončil letos v lednu. "Zklidněte se, člověče," vzkázal prostřednictvím Twitteru prezidentovu mluvčímu.
Jiřímu Ovčáčkovi na zprávě vadí především pasáž věnující se antiislámské rétorice čelních politických představitelů.
"Sama výroční zpráva, která je jednoznačným dozvukem Obamovy administrativy, se odvolává na fabulace neziskovek týkající se migrantů. Jde o obvyklou ´písničku´ českých promigračních politických neziskovek, které upozorňování na rizika migrace a principiální stanoviska týkající se bezpečnosti občanů České republiky nálepkují jako nenávist," vysvětlil prezidentův mluvčí Aktuálně.cz.
Zpráva v pasáži věnované antiislámské rétorice zmiňuje například návrh Ovčáčkova nadřízeného Miloše Zemana na nasazení vodních děl proti migrantům na českých hranicích. Připomíná i prezidentovo vyjádření, ve kterém popsal migraci jako organizovanou invazi a navrhl přemístit migranty do Afriky nebo na neobydlené řecké ostrovy.
Calm down, man. https://t.co/KR9y9KrXUc
— Andrew Schapiro (@AndySchapiro) March 6, 2017
Ve zprávě se píše i o ministru financí Andreji Babišovi. Podle jednoho z jeho vyjádření by Česko nemělo přijímat žádné muslimské uprchlíky, protože nemohou být integrováni. Zpráva však upozorňuje, že podobně laděná prohlášení mají i jiní členové parlamentu napříč politickým spektrem.
Američané upozorňují i na jiné problémy. Za vážný problém považuje zpráva společenskou diskriminaci romského obyvatelstva především v oblastech vzdělávání, bydlení a zaměstnání. Nedostatky však vidí i jinde. Zpráva zmiňuje například přeplněnost věznic, násilí na ženách, sexuální a jiné zneužívání dětí nebo diskriminaci osob nakažených virem HIV.
Ministr pro lidská práva Jan Chvojka ale kritiku přijímá. Vláda si je těchto nedostatků vědoma a už v minulosti spustila několika projektů, které mají napomáhat k jejich odstranění. "O problémech, které České republice každoročně vytýká výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě, víme," řekl jeho mluvčí Michal Kačírek.
"Vláda České republiky se snaží zejména o to, aby se zlepšovalo postavení Romů, ale i ostatních národnostních menšin zejména v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, bydlení a sociální oblasti. Každoročně vyčleňuje ze státního rozpočtu finanční prostředky na podporu romské integrace. Vedle toho podpořila i množství projektů sociálního začleňování, které začínají přinášet konkrétní výsledky," řekl mluvčí k oblasti, kterou zpráva amerického ministerstva kritizovala nejvíce.