Praha - Pravicová opozice souhlasí s koaličním návrhem služebního zákona, který dostala na víkend k prostudování. Znovu se obě strany nad návrhem sejdou ve středu ráno před začátkem sněmovní schůze.
Podle poslance Martina Plíška (TOP 09) jsou v paragrafovém znění zákona věci, které nebyly součástí dohody, jako možnost zavedení konkurenční doložky a otevření výběrových řízení i pro bývalé policisty a vojáky z povolání.
"Základní požadavky, jako je zrušení generálního ředitelství státní služby a rozšíření prostupnosti do státní správy pro lidi z krajů, obcí, akademické a soukromé sféry, byly naplněny," řekl po prostudování návrhu Plíšek. Novela podle něj počítá i s tím, že úřednické zkoušky nebudou muset dělat ti úředníci, kteří v posledních deseti letech odpracovali ve státní službě čtyři roky.
Souhlasí i ODS
S novelou souhlasí i ODS, podle šéfa poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury paragrafové znění naplňuje dohodu, kterou opozice s vládní koalicí uzavřela. "Máme ještě asi dvě připomínky k prostupnosti státní služby. Ale není to nic zásadního, co by nám znemožňovalo politickou dohodu dodržet," řekl Stanjura.
Kromě toho jsou ale podle Plíška v novele i opatření, která nebyla ani v původní verzi, ani nebyla předmětem dohody koalice s opozicí. Nově se podle něj počítá s tím, že by se výběrových řízení na posty ve státní správě mohli účastnit i bývalí policisté a vysloužilí vojáci.
"Je tam také konkurenční doložka při přechodu do podnikatelské sféry," uvedl Plíšek.
Vyjasnit si rozpočet
Pro které posty ve státní službě by mohla až roční ochranná lhůta s náhradou ušlého zisku platit, stanoví služební předpis. Předpis může vydat náměstek pro státní službu, vedoucí služebního úřadu nebo státní tajemník.
Opozice si proto chce na středečním jednání vyjasnit, jaké dopady na veřejný rozpočet by taková opatření mohla mít. Schůzka je předběžně naplánována na 9:00 u předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).
Se současným koaličním návrhem služebního zákona nesouhlasí prezident Miloš Zeman. Nelíbí se mu především zřízení pozic politických náměstků, kteří podle něj nebudou mít na ministerstvech co na práci a budou pouze brát plat. Zeman vládě vyhrožuje, že by mohl zákon v nynější podobě vetovat.
Chce o něm proto jednat s představiteli vlády. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka by se měl sejít s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) na začátku září, poté se možná potká i s ministry. Po setkání se Sobotkou by měla následovat i návštěva Poslanecké sněmovny, dodal Ovčáček.