Koaliční sprint: Služební zákon vznikl za deset dní a nocí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
25. 8. 2014 7:00
Klíčová reforma státní správy, která se dotkne desetitisíců úředníků, vznikla v rekordním čase. Zákon bude plný chyb, obávají se kritici.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Deset pracovních dní a dva víkendy měli legislativci ministerstva vnitra na přepracování novely služebního zákona podle požadavků opozice. Tedy na práci, kterou tým ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera dělal déle než půl roku.

Klíčový zákon nezbytný pro reformu státní správy, který se dotkne až 70 tisíců úředníků, se sepisoval v rychlosti i po večerech. Pracovalo na něm čtrnáct lidí, z nichž pouze jeden přišel z původního Dienstbierova týmu.

Kritici se obávají, že zákon bude kvůli spěchu plný chyb a na jeho kontrolu bude málo času. "Lze připravit kvalitní návrh zákona během čtrnácti dní? Riziko, že to bude legislativně technicky špatně, je velké,“ kritizuje šibeniční termíny Lenka Petráková ze sdružení Oživení.

Situace se významně zkomplikovala poté, co vládní koalice po nátlaku opozičních stran odsouhlasila významný zásah do návrhu zákona – zrušení generálního ředitelství. Autor novely Dienstbier se pak od dalších prací distancoval a odmítl poskytnout svůj původní tým.

Zákon nově spadl na ministerstvo vnitra a tam začal závod s časem. Legislativci totiž dostali na přepracování jen dva týdny, konec generálního ředitelství přitom ovlivnil významnou část zákona o téměř 300 paragrafech. "Nastal tam dominový efekt. Když zrušíte generální ředitelství, má to přesah do spousty paragrafů,“ přiznal místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Bartošek po pátečním jednání koalice o paragrafovaném znění přesto prohlásil, že zákon podle něj bude v pořádku. Legislativci přitom hned poté, co koaliční schůzka skončila, odjeli narychlo dopisovat takzvaný změnový balík zákonů. Teprve pak dostala čerstvě doplněný materiál opozice, která musí zákon přečíst během víkendu.

Víkendová kontrola

"Máme dva dny na to, abychom si to prostudovali a zkontrolovali, zda byla dodržena dohoda. Musíme to prostudovat skutečně důkladně, protože zádrhel se může skrývat i v detailu,“ uvedl v pátek poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Ještě nedůvěřivější jsou komunisté - poslanec Jan Klán pro ČT prohlásil, že není jisté, co legislativci do paragrafů skutečně napsali, a že v zákoně se může skrývat řada chyb.

Opozice se má s koalicí sejít v pondělí. I za předpokladu, že se na všem bez problémů shodnou, tak budou mít řadoví poslanci na přečtení zákona jen necelé dva dny. Již ve středu by totiž měli rozhodovat o tom, zda ho vrátí do druhého čtení.

"Tady se snad ani nečeká, že by si to někdo přečetl. Rovnou se očekává, že to 200 poslanců jako ovce odhlasuje podle politické dohody,“ dodává Petráková.

Nejnovější podobu zákona neviděl ani ústavně-právní výbor Sněmovny. "Vím, kolik času nám zabral ten původní návrh, ten čas, který je teď, je velmi krátký,“ uvedl předseda výboru Jeroným Tejc. Překvapuje ho prý, že opozice, která původně žádala na prostudování několik měsíců probíraného zákona 60 dní, najednou otočila.

"Teď, když je po jejich, najednou stačí několik dní nebo i hodin, aby se s tím všichni seznámili?“ diví se Tejc. Ústavně-právní výbor podle něj zákon projedná, pravděpodobně ho ale nepodpoří.

Nejistota na Úřadu vlády

Zcela bez informací zůstali také úředníci ze Sekce státní služby při Úřadu vlády, kteří už začali pracovat na reorganizaci a zpracovávají pokyny pro konkrétní úřady. Zatímco dříve měli přístup na všechna jednání, teď vůbec nevědí, co v nové verzi zákona je. Netuší ani, jak to bude s jejich plánovaným přesunem z Úřadu vlády pod vnitro.

"Zatím pokračujeme v práci podle staré verze, ale pravděpodobně se tam řada věcí změní. Pak to budeme muset v časové tísni předělávat,“ řekla deníku Aktuálně.cz jedna z úřednic, která si nepřála být jmenována.

Sněmovna chce přitom zákon ve druhém i třetím čtení schválit již v první polovině září, platit by měl od ledna příštího roku. Je proto nezbytné, aby se s přípravou organizačních změn začalo včas. "Doufáme, že se k nové verzi dostaneme alespoň tento týden,“ dodala úřednice.

_____

Máte rádi Aktuálně.cz? Nominujte nás v internetové anketě Křišťálová lupa v kategorii Zpravodajství. Hlasovat pro nás můžete zde. Za každý Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy