Služební zákon je hotov, Zeman ho zřejmě vetuje

ČTK ČTK
22. 8. 2014 19:30
Prezident nesouhlasí s politickými náměstky, s nimiž novela stále počítá.
Koalice dokončila služební zákon, předala ho opozici.
Koalice dokončila služební zákon, předala ho opozici. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koalice dokončila práci na paragrafovém znění služebního zákona a návrh odeslala opozici, sdělil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Návrh novely stále počítá s politickými náměstky, s čímž nesouhlasí prezident Miloš Zeman. Podle něho je velmi pravděpodobné, že bude zákon vetovat, jestliže v něm političtí náměstci zůstanou. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek potvrdil, že opoziční strana materiál dostala.

"Koaliční strany dnes odsouhlasily finální text služebního zákona," řekl Bartošek. Návrh byl odeslán premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), předsedům dalších koaličních stran, šéfům poslaneckých klubů a také opozici.

Podle Plíška se opozice s návrhem novely seznámí o víkendu. Nevyloučil, že by si příští týden vládní a opoziční strany ještě svou dohodu ohledně materiálu potvrdily.

Dohoda platí, političtí náměstci zůstali

Bartošek uvedl, že koalice nijak neměnila dohodu, kterou v minulých týdnech s opozicí uzavřela. V novele tak zůstaly funkce politických náměstků. Bartošek doufá, že si koalice s prezidentem věc vyjasní. Požádal proto Zemana o schůzku.

Zákon podle Bartoška počítá rovněž s větší prostupností státní správy, především v nižších úrovních a i pro úředníky samospráv. Státní správa by měla být otevřenější také pro lidi ze soukromé sféry. Vypuštěn byl původně navrhovaný institut generálního ředitele státní služby, který se nelíbil ODS a TOP 09. Většina kompetencí připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu.

Nad finálním textem by se koalice mohla ještě v pondělí sejít s opozicí, schůzka ale zatím není domluvena. Ve středu se novelou bude znovu zabývat Sněmovna, poslanci by zákon měli vrátit do druhého čtení. Schválen by pak mohl být na začátku září. Případné prezidentské veto by ale mohlo definitivní přijetí zákona, který má platit od ledna příštího roku, pozdržet.

 

Právě se děje

Další zprávy