Služební zákon je hotov, Zeman ho zřejmě vetuje

ČTK ČTK
22. 8. 2014 19:30
Prezident nesouhlasí s politickými náměstky, s nimiž novela stále počítá.
Koalice dokončila služební zákon, předala ho opozici.
Koalice dokončila služební zákon, předala ho opozici. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koalice dokončila práci na paragrafovém znění služebního zákona a návrh odeslala opozici, sdělil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Návrh novely stále počítá s politickými náměstky, s čímž nesouhlasí prezident Miloš Zeman. Podle něho je velmi pravděpodobné, že bude zákon vetovat, jestliže v něm političtí náměstci zůstanou. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek potvrdil, že opoziční strana materiál dostala.

"Koaliční strany dnes odsouhlasily finální text služebního zákona," řekl Bartošek. Návrh byl odeslán premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), předsedům dalších koaličních stran, šéfům poslaneckých klubů a také opozici.

Podle Plíška se opozice s návrhem novely seznámí o víkendu. Nevyloučil, že by si příští týden vládní a opoziční strany ještě svou dohodu ohledně materiálu potvrdily.

Dohoda platí, političtí náměstci zůstali

Bartošek uvedl, že koalice nijak neměnila dohodu, kterou v minulých týdnech s opozicí uzavřela. V novele tak zůstaly funkce politických náměstků. Bartošek doufá, že si koalice s prezidentem věc vyjasní. Požádal proto Zemana o schůzku.

Zákon podle Bartoška počítá rovněž s větší prostupností státní správy, především v nižších úrovních a i pro úředníky samospráv. Státní správa by měla být otevřenější také pro lidi ze soukromé sféry. Vypuštěn byl původně navrhovaný institut generálního ředitele státní služby, který se nelíbil ODS a TOP 09. Většina kompetencí připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu.

Nad finálním textem by se koalice mohla ještě v pondělí sejít s opozicí, schůzka ale zatím není domluvena. Ve středu se novelou bude znovu zabývat Sněmovna, poslanci by zákon měli vrátit do druhého čtení. Schválen by pak mohl být na začátku září. Případné prezidentské veto by ale mohlo definitivní přijetí zákona, který má platit od ledna příštího roku, pozdržet.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy