Opatření odporují principu semaforu, zmatky pokračují, kritizuje opozice vládu

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2020 12:48
Opoziční strany kritizují vládu za zmatky u opatření proti covidu-19. Kabinet podle nich také nezveřejňuje dostatek informací. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dopoledne oznámil, že od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celém Česku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Piráti považují roušky za nejsnazší možnost, jak omezit šíření viru, napsal poslanec Petr Třešňák. "Nejjednodušší vládní nařízení by bylo - noste roušky všude, kde nemůžete dodržet sociální distanc. Ty neskutečné stohy podmínek, které si tam vláda navymýšlí, jsou pak jen živnou půdou pro lidovou tvořivost," uvedl. Nemělo by se podle něj jednat o nařízení, ale doporučení.

Kabinet by podle něj měl také prostřednictvím dat ukázat, jak vážná je situace. "Jaký efekt očekává od roušek a jak tímto opatřením chráníme naše ohrožené spoluobčany," vysvětlil Třešňák. Kabinet se podle něj už ztrapnil a "po tanečcích a neustále se měnících opatřeních" ztratil důvěru občanů z počátku pandemie. "Vidíme, jak vláda a pan premiér podcenili navýšení trasovací kapacity v krajských hygienických stanicích. Příprava na podzimní vlnu nám nyní chybí a už nepůjde dohnat," řekl.

Místopředseda ODS Martin Kupka ČTK řekl, že kabinet svým podivným rozhodováním a popíráním sebe sama narušil důvěru veřejnosti v opatření. "Pro veřejnost je velmi špatná zpráva, jak se vyjádření vlády a její rozhodnutí mění. V jednom okamžiku ministr vyhlásil, že se roušky budou nosit, pak vystoupil premiér a řekl, že žádná plošná opatření nebudou. A teď přicházejí plošné opatření," uvedl. Statistiky vývoje koronavirové epidemie v Česku podle něj ukazují, že je třeba dělat jasné kroky.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka nové opatření hodnotí kladně, přišlo ale podle něj pozdě. Postrádá taky podporu občanů, při které by zajistil kvalitní respirátory a ochranné pomůcky pro ohrožené skupiny. "Zde by měl stát poskytovat systematicky ochranné pomůcky zdarma a po dobu těchto opatření! Opatření měla přijít dříve, čísla nakažených jsou obrovská," dodal.

Bývalý šéf lidovců Marek Výborný se pak na Twitteru ptá, k čemu má Česko semafor, když zavádí plošná opatření. Na stejnou věc upozornil i šéf KSČM Filip. "Odporuje to principu semaforu. V celé zemi se situace nezhoršuje, tedy nemá být plošné řešení," napsal Filip.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že bohužel pokračují zmatky. "Víc než půl roku po začátku epidemie u nás jsou naprosto neakceptovatelné. Ani premiér, ani ministr zdravotnictví nezveřejňují potřebné kompletní informace, které je k rozhodnutím vedou. Proto apelujeme na vládu, ať okopíruje a zrealizuje naše návrhy," napsala Adamová.

Strana ve středu představila osm návrhů opatření, mimo jiné by měl kabinet zajistit dostupné a rychlé testování pro všechny a pravidelné dodávky roušek či respirátorů pro ohrožené skupiny.

Šéf STAN Vít Rakušan mluví o vládě zmatku, alibismu a bezprostředního rizika pro lidi. "Tohle je promyšlený postup po půl roce s covidem-19 v zádech? Kde jsou modely, predikce, promyšlené kroky? Chybí klid a důslednost v rozhodování, přímost a jasnost v informování, odbornost v argumentaci," napsal Rakušan. Kabinet podle něj jen zvyšuje nejistotu, paniku a neklid. "Jedná hloupě a nebezpečně, zcela nekompetentní ministr (zdravotnictví) je udržován z politické vůle velkého šéfa ve své funkci," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy