Přehled nových opatření v krajích:
Přehled nových opatření v Praze:
Vážení čtenáři, tímto stávající on-line reportáž končí. Děkujeme vám za pozornost. Veškeré novinky naleznete v novém on-line přenosu.
Země na jižní polokouli zaznamenaly v době karanténních opatření proti nemoci covid-19 rekordně málo případů chřipky. Napsal to list The Guardian s tím, že data znamenají záblesk naděje pro severní polokouli, která se na sezónu chřipky právě připravuje.
Ještě před několika měsíci se zdravotnické systémy na jižní polokouli chystaly na svou zimní sezónu a každoroční chřipkovou vlnu. Obávaly se, že společně s onemocněním covid-19 přetíží nemocnice.
K tomuto scénáři však nedošlo. Řada zemí namísto toho hlásí, že měly buď rekordně málo případů chřipky, nebo skoro žádné.
Prezident Guatemaly Alejandro Giammattei informoval, že mu vyšel pozitivní test na koronavirus. Lokální rozhlasové stanici se svěřil, že se cítí dobře. Oznámení přišlo ve stejný den, kdy středoamerická země po pěti měsících zrušila přísná omezení dopravy a znovu otevřela své hranice, napsala agentura AP. Čtyřiašedesátiletý Giammattei má roztroušenou sklerózu a chodí o holi. Po svém oznámení se stal jedním z mála světových vůdců, u nichž se dosud SARS-CoV-2 potvrdil. Patří mezi ně také například brazilský prezident Jair Bolsonaro, britský premiér Boris Johnson nebo prezident sousedního Hondurasu Juan Orlando Hernández.
Koalice i opozice kritizují pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) za způsob, kterým dnes ohlásil záměr zavést kvůli koronaviru distanční výuku na pražských vysokých školách. Vadí jim zejména, že to nekonzultoval s koaličními Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN) a Prahou Sobě, sdělili zástupci jednotlivých stran. Hřib informaci zveřejnil dříve než hygienici a v prvním vyjádření navíc uvedl, že se změna bude týkat i středních škol. Hygienici ale takové opatření nezavedli.
Ministerstvo zdravotnictví spustilo elektronický formulář pro příjezdy ze zemí se zvýšeným rizikem šíření nemoci covid-19. Turisté a další cestovatelé jej budou muset povinně vyplňovat od pondělí 21. září. Ze zemí EU se tato povinnost týká jen návratu ze Španělska včetně Kanárských ostrovů. Po příjezdu z rizikových zemí je nutná karanténa, či negativní test na onemocnění covid-19. Seznam zemí s nízkým rizikem nákazy ministerstvo nezměnilo, informovalo dnes v tiskové zprávě.
Ve Francii přibylo za den 13 215 nákaz, přírůstek je opět rekordní, informovala Česká televize. Oficiální bilance epidemie covidu-19 zároveň stoupla z 31 095 na 31 249 úmrtí.
Šéf Divadla Bez zábradlí, herec a režisér Karel Heřmánek vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby uzavřeli divadla. Heřmánek v dopise jim adresovaném uvedl, že herci jsou v tuto chvíli nejohroženější skupinou a proti jiným zaměstnancům nejsou chráněni vládními opatřeními. Bojí se především o starší herce a za jejich zdraví nechce nést zodpovědnost. Asociace profesionálních divadel ale v reakci na Heřmánkův soukromý dopis, který se objevil v médiích, uvedla, že jde o ojedinělý postoj, který nemá podporu mezi ostatními divadly. To potvrdila Asociace nezávislých divadel.
Itálie dnes ohlásila 1907 nově infikovaných, což je nejvyšší denní bilance od začátku května. Nejvíce přibývá nemocných v regionech Lombardie a Kampánie, více než 150 nakažených za den ale nahlásily i Benátsko, Sicílie, Lazio a Ligurie. Počet pacientů v nemocnicích je ale stabilní, nestoupá ani vytíženost jednotek intenzivní péče. Celkem se v Itálii od února koronavirem nakazilo skoro 295 tisíc lidí, 35,5 tisíce z nich zemřelo.
Kvůli stoupajícímu počtu nových případů nákazy koronavirem v řecké metropoli a jejím okolí zpřísnila dnes řecká vláda restrikce pro tamní obyvatele. Mimo jiné stanovila, že setkávat se v Aténách smí nanejvýš devět lidí, a zrušila všechny koncerty ve vnitřních i venkovních prostorech, maximální počet účastníků svateb, pohřbů i křtů smí být nanejvýš dvacet. Za poslední den mělo v Řecku pozitivní test na koronvirus 339 lidí, o den dříve to bylo 359, oznámil zdravotní úřad EODY. Až polovina případů přitom připadá na metropoli a její okolí. Celkem se v jedenáctimilionovém Řecku od začátku epidemie nakazilo téměř 15 tisíc lidí, 327 z nich zemřelo.
V Pardubickém kraji bude možné nově denně odebrat lidem až 1250 vzorků pro testy na koronavirus, což bude o stovky víc než dosud. Rozšíří se odběry v Pardubické nemocnici a přibudou dvě stálá a jedno mobilní odběrové místo. Hejtman Martin Netolický (ČSSD) to řekl v živém vysílání na facebooku. Kraj reaguje na zhoršující se epidemickou situaci.
Karanténní opatření proti šíření nového typu koronaviru v Evropě vedla v březnu a dubnu k významnému poklesu koncentrace oxidu dusičitého (NO2) v ovzduší v hustě osídlených a průmyslových oblastech, uvedla dnes Evropská agentura pro životní prostředí. Z dat vyplývá, že koncentrace škodlivého plynu klesla nejvíce v první fázi přísných karanténních opatření na jihu Evropy, a to o 40 až 50 procent. Konkrétně šlo o Španělsko, Itálii a Francii.
Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje dnes rozhodla o zákazu návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory zřizovaných krajem. Doporučila zároveň stejný postup pro ostatní poskytovatele těchto služeb v celém regionu. Zákaz platí od pondělí 21. září. V tiskové zprávě to uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková.
Není důvod k nákupní panice, obchodníci mají naplněné sklady a bez problémů funguje zásobování potravinami i dalším zbožím, uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Prudký nárůst lidí v prodejnách zvyšuje i riziko dalšího šíření nákazy, dodal Prouza.
Hygienici zaevidovali na Vysočině za posledních 24 hodin 99 nových případů nemoci covid-19, o 28 méně než ve čtvrtek. Hygienici evidují také další úmrtí s covidem-19, od začátku pandemie dvaadvacáté. Vyplývá to z údajů na webu krajské hygienické stanice platných k 18:15.
Provoz některých mezistátních vlaků mezi Českou republikou a Slovenskem bude omezen, rozhodnutí se dotkne zhruba 18 procent celkové kapacity míst. Důvodem je vývoj poptávky, kterou výrazně ovlivnila opatření proti šíření koronaviru, informoval slovenský dopravce ZSSK, nad kterým má kontrolu stát. Firma uvedla, že se na omezení dohodla s Českými drahami. Český dopravce RegioJet informoval, že jeho vlakové spoje mezi ČR a Slovenskem v příštích dnech zatím pojedou podle jízdního řádu.
Madridský region kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem opět zavádí některá přísná omezení pohybu, která platila během jarní celostátní karantény. Restrikce se týkají zhruba 850 tisíc lidí v nejpostiženějších oblastech zejména v hlavním městě, oznámila dnes předsedkyně správy autonomní oblasti Isabel Díazová Ayusová. Nová pravidla například stanovují, že setkat se může nanejvýš šest osob, na některých místech se uzavřou veřejné parky a omezí se možnost cestování.
Kvůli možné nákaze primátů koronavirem zůstane v pražské zoologické zahradě od soboty uzavřena Indonéská džungle a expozice lemurů. Na twitteru o tom dnes odpoledne informoval její ředitel Miroslav Bobek. Primáti mohou onemocnět covidem-19 stejně jako lidé, uvedl. Pavilon goril zůstává přístupný, gorily jsou za sklem a venku v dostatečné vzdálenosti od lidí, doplnil. Důvodem uzavření Indonéské džungle je podle ředitele zahrady to, že orangutani a makaci, kteří tu jsou, sdílejí s návštěvníky jeden uzavřený prostor. Ve venkovní expozici lemurů se k nim lidé zase přibližují na minimální vzdálenost.
Od zítřka bude v @zoo_praha uzavřena Indonéská džungle a expozice lemurů. Primáti totiž mohou onemocnět covidem-19 stejně jako lidé. Orangutani a makaci v ID přitom s návštěvníky sdílejí jeden uzavřený prostor a lemuři se k nim zas ve venku přibližují na minimální vzdálenost.
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) September 18, 2020
V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 338 potvrzených případů koronaviru. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Je to třetí přírůstek nad 300 celkově i v tomto týdnu. Dosavadní maximum zaznamenaly laboratoře k úternímu podvečeru, kdy za 24 hodin odhalily 372 pozitivních testů. Ve čtvrtek jich bylo 350. Situace v hlavním městě se výrazně zhoršuje od minulého týdne, na dnes aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyhlášení nouzového stavu nevyloučil. "Pokud bude situace eskalovat, musela by o tom rozhodnout vláda na můj návrh. Varianta to je," uvedl. S ohledem na rozhodnutí soudu by podle něj nouzový stav byl nutný ve chvíli, kdy by resort musel výrazněji zasáhnout do základních práv obyvatel či zavést "hlubší plošná opatření ekonomického směru". "Pokud se bavíme například o rušení hromadných akcí, tam už by to bylo nutné," řekl. Nutná opatření vyhodnotí podle vývoje epidemie, nárůsty pozitivních testů podle něj totiž zatím předčí ministerské modely.
Vláda by se měla v pondělí rozhodnout, zda bude potřeba vyhlásit nouzový stav. "Je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, zda opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu," uvedl Babiš, záležet na tom, s čím Vojtěch přijde v pondělí.
Koronavirus se celosvětově prokázal již u více než 30 milionů lidí. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie globálně sleduje. Řada států za poslední den opět zaznamenala rekordní denní přírůstky nově nakažených, patří mezi ně kromě Česka například i Slovensko či Nizozemsko. V Izraeli ode dneška začala platit celostátní uzávěra, o národní karanténě se mluví také v Británii. Madridský region kvůli rychlému šíření nákazy opět zavádí omezení pohybu pro 850 tisíc lidí v nejpostiženějších oblastech a zakazuje styk více než šesti lidí najednou.
Dnes zatím přibylo 1074 potvrzených případů koronaviru, o 636 méně než za stejnou dobu ve čtvrtek. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.
Laboratoře v Česku ve čtvrtek provedly rekordních 22 271 testů na koronavirus. Z nich bylo 14 procent pozitivních. Vyšší byl tento podíl jen 10. března, kdy ale bylo testů pouze 165. Denní přírůstek nakažených ve čtvrtek poprvé překonal 3000.
Pražské vysoké školy jsou většinou připraveny na on-line výuku, která má v Praze platit od pondělí do konce října. Komplikace by jim mohlo přinést distanční vzdělávání v předmětech, které vyžadují laboratorní či klinickou praxi nebo práci v dílnách či ateliérech. Na ty se ale v nařízení pražských hygieniků nyní vztahuje výjimka. Současný vývoj epidemie zástupce univerzit nepřekvapil. Nelíbí se jim ale, že politici často mění svá sdělení.
Brněnské HaDivadlo z preventivních důvodů ruší na deset dní svůj program. Jeden z pracovníků má pozitivní test na nový koronavirus, další zaznamenali rizikové kontakty a na výsledky testů čekají. HaDivadlo chce svým krokem vedle ochrany zdraví svých zaměstnanců a spolupracovníků také otevřít diskusi o tom, nakolik je správné pokračovat v současné situaci v hraní divadla, oznámila Anna Stránská z produkce divadla.
Mezi žlutými regiony se na mapě aktuálně nachází okresy Cheb, Kladno, Mělník, Praha-západ, Praha-východ, Příbram, Nymburk, Kolín, Beroun a Uherské Hradiště.
"Celkový týdenní počet nově diagnostikovaných dosahuje hodnoty 166,7 na 100 tisíc obyvatel a rostoucí trend je dlouhodobý a významný," píše se v komentáři ke změněnému zařazení Prahy. Hlavní důvody k zařazení Prahy do nejvyššího stupně je extrémně rostoucí průměrný denní záchyt nemoci a vysoký počet nově diagnostikovaných spojený s komunitním přenosem. Roste i počet lidí v nemocnicích a případů z rizikových skupin obyvatel.
Na aktualizované mapě regionů podle rizika nákazy covidem-19 je Praha na nejhorším červeném stupni. Novou verzi zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Dalších deset okresů je oranžových, většina zelených a jen 13 v pohraničí má bílou barvu označující malé riziko. Aktuální mapa vychází z dat od 8. do 14. září.
Karanténní opatření proti šíření nového typu koronaviru v Evropě vedla v březnu a dubnu k významnému poklesu koncentrace oxidu dusičitého (NO2) v ovzduší v hustě osídlených a průmyslových oblastech, uvedla dnes Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Z dat vyplývá, že koncentrace škodlivého plynu klesla nejvíce v první fázi přísných karanténních opatření na jihu Evropy, a to o 40 až 50 procent. Konkrétně šlo o Španělsko, Itálii a Francii.
Červencové a srpnové údaje naznačují, že koncentrace oxidu dusičitého byly stále o deset až 20 procent nižší než v období před vypuknutím pandemie covidu-19.
"Karanténní opatření zavedená v Berlíně vedla k poklesu o 20 procent, s malými zaznamenanými variacemi až do srpna 2020. Ve východní Evropě je dopad opatření obecně méně dramatický než na jihu Evropy a ve Francii," podotkl vědec Bas Mijling z nizozemského meteorologického úřadu KNMI.
Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách platný od pondělí 21. září se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení do 10 lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci do 15 lidí a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.
Od 18:00 platí v Praze zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních. Výjimku budou mít návštěvy u nezletilých a umírajících pacientů.
Některé skandinávské země se chystají zavést nová opatření proti šíření koronaviru. Například na Islandu zavřou o víkendu hospody a noční kluby, zatímco v Dánsku omezí provozní dobu barů a restaurací i maximální počet lidí, kteří se budou moci shromažďovat.
V Karlovarském kraji se za minulý týden nakazilo koronavirem 284 lidí. Předchozí týden přibylo 156 případů a o týden dříve 66. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v kraji od začátku šíření nákazy covidem-19 onemocnělo 1075 lidí. V souvislosti s nákazou zemřelo dosud v kraji 38 lidí, z nemoci se jich vyléčilo 509. Aktuálně tak zůstává 528 nakažených, což je zhruba dvakrát tolik než před týdnem. Nejvíc nakažených je na Chebsku, kde hygienici dnes nařídili povinné nošení roušek na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí. Nařízení platí od pondělí.
V Nizozemsku už čtvrtý den po sobě padl rekord v počtu nových případů nákazy za jeden den, dnes tamní zdravotní úřad RIVM informoval o téměř 2000 nově infikovaných lidech. Pandemie nemoci covid-19 nyní v 17milionové zemi znatelně nabývá na tempu, stejně jako v dalších evropských státech. Za uplynulých sedm dní se tu nákaza potvrdila u více než 10 tisíc osob, o týden dříve bylo pozitivních testů necelých 7000.
Rychlé kurzy pro zaškolení lidí na trasování kontaktů nakažených koronavirem, zvýšení povinných rozestupů na akcích v rizikových regionech nebo preventivní testování zaměstnanců sociálních zařízení patří mezi návrhy Pirátů na řešení koronavirové pandemie. Opoziční strana je představila na dnešní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Předá je premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) a ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD).
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze vyhlásila zákaz návštěv na všech klinikách a odděleních. Důvodem je zhoršující se situace s epidemií nového koronaviru v Česku. Od soboty budou zakázané také návštěvy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. O preventivních opatřeních dnes ČTK informovaly mluvčí obou nemocnic.
Doručovatelé České pošty již roznesli všem téměř třem milionům lidí starších 60 let do schránek zásilky s rouškami a respirátorem. Dnes ve čtvrtém dni doručili roušky na zbývající asi pětinu adres.
"Pokud obyvatelé starší 60 let nenašli z jakéhokoliv důvodu zásilku ve své schránce, mají možnost v příštím týdnu navštívit jakoukoliv pobočku, kde jim bude vydána náhradní zásilka," dodal Ivo Vysoudil z tiskového oddělení.
V celém Středočeském kraji bude od pondělí povinné nosit roušku i na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí. Nařízení se týká akcí, jako jsou slavnosti, divadelní a filmová představení, sportovní a jiná shromáždění, a trhů, rozhodli dnes středočeští hygienici.
Ve Středočeském kraji je nyní ve druhém stupni rizika většina okresů. V prvním, nižším stupni rizika, jsou Benešov, Kutná Hora, Rakovník.
Od pondělí budou v Praze povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Vyplývá to z nařízení, které na webu zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Výjimku budou mít děti do dvou let, lidé s poruchou intelektu, herci, hudebníci, moderátoři a sportovci při tréninku či zápase. Chystané opatření oznámila ve čtvrtek ředitelka stanice Zdeňka Jágrová na jednání pražského zastupitelstva.
"U hromadných akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob konaných ve venkovních prostorech, sehrává roli (…) také předpoklad, že návštěvníci mohou být z různých regionů, případně i ze zahraničí, a zvyšuje se tak pravděpodobnost přenosu a dalšího šíření nákazy daleko za hranice místa konání akce," uvedli v opatření hygienici.
V Pardubickém kraji od minulého čtvrtka do čtvrtečního večera stoupl počet lidí nakažených koronavirem o 372, což je zhruba o tři čtvrtiny. Aktuálně je nemocných 858 lidí. Vyplývá to z dat krajské hygienické stanice.
"Nejvýraznějším ohniskem bylo sanatorium dům Topas v Holicích, objevují se i další případy v sociálních zařízeních na Chrudimsku, v Heřmanově Městci nebo Domě klidného stáří v Luži," řekla krajská epidemioložka Olga Hégrová.
Zástupci středních škol jsou zmateni z informací, které zveřejnil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) o možném přechodu výuky na distanční vzdělávání. Poté, co oznámil, že od příštího týdne bude ve středních a vysokých školách zavedena výuka na dálku, později upřesnil, že to bude platit jen pro vysoké školy. Podle zástupců školských asociací takový způsob komunikace vyvolává chaos, protože lidé nestíhají měnící se sdělení sledovat.
"Je to zmatek," řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Po zveřejnění původní informace od primátora v médiích ji podle ní již někteří rodiče začali posílat dotazy, zda se výuka na dálku bude týkat i víceletého gymnázia, nebo pouze čtyřletého. Mezitím ale Hřib informaci na svém twitterovém účtu změnil s tím, že s distančním vzděláváním ve středních školách nesouhlasí hygienici.
Pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že zrušení výuky na vysokých školách se pravděpodobně nebude týkat praktické výuky, například u medicínských oborů. Přesné podmínky by měly být vydány během dnešního odpoledne. "Praktická výuka je pochopitelně nenahraditelná, vycházím z toho, že praktická výuka se tam bude pravděpodobně řešit separátně, ale je to na rozhodnutí hygien," uvedl Hřib.
Státní fond podpory investic u programu COVID lázně k 17. září eviduje 62 žádostí o dotaci za zhruba 644,8 milionu korun. Za týden přibylo 19 žádostí za přibližně 116,8 milionu korun. Ke stejnému datu bylo podáno 36 žádostí o platbu, za týden je to nárůst o 17 žádostí. Uvedla to dnes ředitelka komunikace Státního fondu podpory investic Karolína Smetanová. Lázeňská zařízení mohou žádosti o dotaci podávat do 30. září, o proplacení poukazů na pobyt mohou průběžně na měsíční bázi žádat do 29. ledna. Příjem žádosti byl spuštěn 24. srpna.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav. Bylo by to v případě, kdy by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo vyhlásit některé opatření, které nemá v kompetenci podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Návrh by musel přijít od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), řekl dnes novinářům Babiš.
"Je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, zda opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu," uvedl Babiš. Dodal, že Vojtěch by měl s příslušným návrhem případně přijít na pondělní jednání vlády.
Nově přijímaní klienti sociálních zařízení ve Zlínském kraji musí mít od pondělí negativní test na onemocnění covid-19. Na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku budou muset mít lidé od pondělí při hromadných akcích nad 100 lidí ve venkovních prostorech nasazenou roušku či jinou ochranu dýchacích cest. Vyplývá to z nových mimořádných opatření, které dnes vydala krajská hygienická stanice se sídlem ve Zlíně.
S nákupem podzimních či zimních exotických zájezdů Češi podle cestovních kanceláří zatím spíše vyčkávají. Určitý růst objednávek sledují u Dominikánské republiky, kde se čeští cestovatelé nemusejí od úterý při příletu prokazovat negativním testem na covid-19 a povinná není ani karanténa. Přesto o tuto destinaci zájem podle CK zatím roste jen mírně.
Babiš nevyloučil, že by v ČR mohl být znovu vyhlášen nouzový stav. Bylo by to v případě, kdy by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo některé opatření nad svou kompetenci.
Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech případech. Vyplývá to z odborného podsudku, který byl publikován ve vědeckém časopisu The Lancet. Výsledky testu jsou známé za zhruba 90 minut a nemusí být vyhodnocovány v laboratoři, napsala agentura Reuters.
Nový test vznikl podle DNA testu, který vyvinul profesor z Královské univerzity v Londýně. Po úspěšném testování jeho klinické použití v dubnu schválila britská léková agentura MHRA.
Sdružení místních samospráv požaduje, aby obce měly alespoň dva své zástupce v Ústředním krizovém štábu, jehož činnost má být obnovena kvůli zhoršující se epidemické situaci ohledně nového typu koronaviru. Nominovat by je měly obecní svazy, uvedl dnes v tiskové zprávě předseda sdružení Stanislav Polčák (STAN).
V Karlovarském kraji se za minulý týden nakazilo koronavirem 284 lidí. Předchozí týden přibylo 156 případů a o týden dříve 66. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v kraji od začátku šíření nákazy covidem-19 onemocnělo 1075 lidí. V souvislosti s nákazou zemřelo dosud v kraji 38 lidí, z nemoci se jich vyléčilo 509. Aktuálně tak zůstává 528 nakažených, což je zhruba dvakrát tolik než před týdnem. Nejvíc nakažených je na Chebsku. Nákaza se prokázala také ve školách.
Opoziční strany kritizují fakt, že se premiér Andrej Babiš (ANO) až po týdnech výzev rozhodl připustit obnovení Ústředního krizového štábu. Krizový štáb by měl kvůli epidemii koronaviru znovu začít fungovat od pondělí. Šéf ODS Petr Fiala sdělil, že Babiš opakovaně lže a v čele země by neměl stát člověk, který mění názory z hodiny na hodinu.
Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď vstřebávají nová nařízení proti šíření nemoci covid-19, například zákaz prodeje lístků na stání. Někde už ruší všechny podzimní koncerty. Provozovatelé dnes říkají, že očekávají další opatření, kvůli kterým budou muset úplně zavřít.
S výpadky příjmů během jarní vlny šíření nemoci pomohl klubům magistrát, nyní se neobejdou bez pomoci státu. Provozovatelé potřebují pokrýt fixní náklady, které musí platit, i když bude zavřeno, hlavně nájmy, energie a personál. Podle odhadu Brněnské asociace clubové hudby jde o pět milionů korun měsíčně za všechny kluby ve městě. S náhradou ušlého zisku provozovatelé nepočítají, pokládali by to za naivní.
Kvůli celostátnímu výpadku systému elektronických žádanek na vyšetření vzorku na covid-19 je dnes testování lidí v nemocnicích v Pardubicích a Litomyšli na Svitavsku pomalejší. Systém přestal fungovat dnes dopoledne. Podle informací týmu Chytré karantény už byl problém vyřešen. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) uvedl, že zatím není zřejmě, zda šlo o chybu, nebo kybernetický útok.
"Díky tomu, že si děláme administrativu den dopředu, tak máme seznam lidí, kteří jsou evidovaní a jsou v systému zavedeni. Máme podklady vytištěné a lidi postupně odbavujeme. Je tu fronta a jde to pomaleji," řekla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.
Hygienici v Královéhradeckém kraji za poslední týden zjistili rekordní nárůst potvrzených případů covidu-19, a to o 302 na celkových 1094. V předchozím týdnu se počet zjištěných nákaz zvýšil o 187, v předminulém o 86 a předtím o 69. Vyplynulo to z dat, která dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k dnešním 09:00. Královéhradecký kraj přesto patří k méně zasaženým regionům v ČR.
V Moravskoslezském kraji přibylo za čtvrtek 209 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to podobný přírůstek jako o den dříve, kdy to bylo 198 pozitivně testovaných. Od počátku pandemie tak v regionu onemocnělo 6703 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na covid-19 po dnešním výpadku opět funguje. Problém se systémem byl podle informací týmu Chytré karantény vyřešen. Kvůli výpadku nemohli lékaři či hygienici žádanky vystavovat, odběry vzorků na odběrových místech ale fungovaly.
Lékař či hygienici musí žádat o test na covid-19 prostřednictvím elektronické žádanky. V ní jsou zaneseny základní údaje a kontakty na testovaného, které se pak dál přenáší do systému, jenž sleduje pohyb vzorku z odběrového místa přes laboratoř až po výsledek testu.
VYŘEŠENO. eŽádanka opět funguje tak, jak má. Problém je vyřešený. Omlouváme se za komplikace.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 18, 2020
Šíření koronaviru se ve Spojeném království zrychluje a počet lidí hospitalizovaných s onemocněním covid-19 se zdvojnásobuje každých osm dní. Podle agentury Reuters to dnes uvedl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Zda Británie v říjnu zavede celostátní karanténu, ale říct odmítl.
Chemici z Univerzity Pardubice začnou od příštího týdne opět analyzovat vzorky na koronavirus. Mají speciálně zabezpečenou laboratoř, která zvládne 50 vzorků denně. Pomohou stejně jako v první vlně nemocniční laboratoři v Pardubicích a Vysokém Mýtě, uvedla škola v tiskové zprávě.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) chystá kvůli nárůstu počtu případů koronaviru další opatření k ochraně nemocnic, zařízení sociálních služeb a ohrožených skupin zejména v Praze. Řekl to dnes poslancům bez dalších podrobností. Vojtěch tak reagoval na výzvy opozice, která kvůli čtvrtečnímu rekordnímu nárůstu nakažených opětovně požadovala mimo jiné aktivaci Ústředního krizového štábu, což chce i vládní ČSSD a kraje.
Praha se na takzvaném semaforu zařadí do červené barvy, tedy do stupně narůstajícího anebo přetrvávajícího komunitního přenosu. Na svém Twitteru to oznámil primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti). Vysoké školy v Praze přejdou na distanční výuku, střední a základní školy zatím otevřené zůstanou.
Při vyhlášení třetího červeného stupně na covidovém semaforu, mapě okresů podle rizika nákazy, má být podle dokumentu ministerstva zdravotnictví navržena aktivace Ústředního krizového štábu. Ústřední epidemiologická komise má vládě doporučit vyhlášení krizového stavu a navrhnout vydání krizových opatření.
Korekce: Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) September 18, 2020
Premiér Babiš (ANO) uvedl pro Deník, že obnoví činnost Ústředního krizového štábu. "Jeho činnost bude obnovena od pondělí," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na svém Twitteru. Návrh projedná vláda na svém jednání, dodal. "Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu. Stane se platformou pro komunikaci mezi jednotlivými resorty a kraji," uvedl premiér Babiš.
Dnes jsme se s premiérem @AndrejBabis dohodli na obnovení činnosti ústředního krizového štábu od pondělí. Návrh projedná vláda na svém jednání.
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 18, 2020
Epidemiologická situace v Ústeckém kraji se za poslední týden výrazně zhoršila. Zatímco v předchozím týdnu přibylo 186 potvrzených případů nákazy koronavirem, tento týden jich bylo 573. Podle ministerstva zdravotnictví se od počátku epidemie nakazilo 1810 lidí. Ze sedmi okresů je podle semaforu ministerstva zdravotnictví šest zelených s výskytem nákazy bez komunitního přenosu. Jediné Chomutovsko je bílé s nulovým rizikem.
Vláda by se v pondělí měla opět zabývat možnou aktivací Ústředního krizového štábu kvůli epidemii covidu-19. Podle místopředsedy Asociace krajů a hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (za ČSSD) to vyplynulo z dnešního jednání rady pro zdravotní rizika. Ke svolání Ústředního krizového štábu ve čtvrtek vyzvala vládu Asociace krajů, už předtím se pro jeho aktivaci vyslovila většina opozičních stran a neúspěšně ho na posledních zasedáních kabinetu navrhovali sociální demokraté. Proti je premiér Andrej Babiš (ANO).
Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na covid-19 má podle Twitteru Chytré karantény výpadek. Lékaři či hygienici je nemohou vystavit, problém se intenzivně řeší. Na odběrových místech budou lidé odebráni i přesto, že jejich eŽádanku nelze ověřit, napsali zástupci Chytré karantény na Twitteru.
Lékař či hygienici musí žádat o test na covid-19 prostřednictvím elektronické žádanky. V ní jsou zaneseny základní údaje a kontakty na testovaného, které se pak dál přenáší do systému, jenž sleduje pohyb vzorku z odběrového místa přes laboratoř až po výsledek testu.
Na odběrovém místě se ze seznamu žádanek, pokud systém funguje, ověří, jestli má příchozí nárok na test hrazený z veřejného zdravotního pojištění, tedy ji na něj poslala hygiena nebo praktický lékař. Ostatní si musejí test zaplatit.
UPOZORNĚNÍ. Systém eŽádanek má teď centrální výpadek. Intenzivně to řešíme. V tuto chvíli nelze vystavit novou eŽádanku na odběr. Na odběrových místech budou lidé odebráni i přesto, že jejich eŽádanku nelze ověřit.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 18, 2020
Čtyřiapadesáti procentům lidí v ČR chybí v současné době šíření nákazy koronaviru větší možnost navštěvovat kulturní akce. Zájem o ni mají hlavně mladí do 29 let a ti, kteří před pandemií chodili na kulturu čtyřikrát do roka. Nicméně 56 procent chce s návštěvou divadelních představení, koncertů a dalších podobných akcí počkat kvůli ochraně zdraví až na dobu, kdy šíření nákazy odezní. Návštěvu odkládá zejména starší generace. Vyplynulo to z průzkumu, který na přelomu srpna a září provedla agentura ppm factum research mezi tisícovkou lidí starších 15 let.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 705 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Od začátku pandemie eviduje ministerstvo zdravotnictví v regionu 1799 nakažených, před týdnem jich bylo 1094. Týdenní nárůst je mnohem výraznější než dříve, před týdnem v kraji přibylo 221 případů, o týden dřív jich bylo 89. Podle údajů ministerstva, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště, se dosud v kraji vyléčilo 724 lidí. Sedm lidí s onemocněním covid-19 zemřelo, což je o dva více než před týdnem.
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze vyhlásila zákaz návštěv na všech klinikách a odděleních. Opatření platí ode dneška do odvolání. Důvodem je zhoršující se situace s epidemií nového koronaviru v Česku.
Kvůli epidemii nového typu koronaviru mají omezené či zakázané návštěvy i některá další nemocniční zařízení v hlavním městě. Ve Fakultní nemocnici Motol platí zákaz návštěv na 11 klinikách a v centru následné péče.
Krajem zřizovaná nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku dnes do odvolání zakázala návštěvy. Zákaz se netýká návštěv u umírajících pacientů po předcházející dohodě s lékařem a přítomnosti otců u porodu. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí nemocnice Tamara Pecková. Zákaz či omezení návštěv platí i v dalších nemocnicích v kraji, včetně soukromých
Zájem o roušky u firem, které v Moravskoslezském kraji vyrábějí ochranné pomůcky, v posledních měsících opadl. Nijak zvlášť se nezvýšil ani poté, co se povinnost zakrývat si ústa a nos začala v září vracet. Sdělili to zástupci firem z Moravskoslezského kraje.
Koronavirem onemocnělo za poslední týden 485 lidí z Vysočiny, o týden dřív byla nemoc covid-19 potvrzená u 281 lidí. Od začátku pandemie se nakazilo 1625 lidí s trvalým bydlištěm v Kraji Vysočina. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví. Relativní nemocnost hodnotící počet nakažených od začátku pandemie na 100 000 obyvatel řadí Vysočinu v porovnání s ostatními kraji na osmé místo.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 105 lidí s potvrzenou nemocí covid-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za týden počet vzrostl o 653. Nejvíce případů přibývá v Brně. Podle Ciupek převažují případy s mírným průběhem nebo bezpříznakové, oproti jaru je také menší podíl hospitalizovaných. V nemocnici je 45 lidí, z toho pět ve vážném stavu.
Občanská iniciativa KoroNERV-20 vyzývá vládu, aby veřejnosti představila alternativní scénáře vývoje epidemie nemoci covid-19 v následujících měsících a definovala opatření, se kterými je třeba počítat. Stát by měl také navyšovat testovací kapacity na nový koronavirus, proškolit personál nemocnic nebo zajistit, aby zdravotničtí statistici sdíleli data o nákaze. KoroNERV-20 své návrhy představil na svém webu a v tiskové zprávě.
Česko podle iniciativy v současnosti čelí kvůli epidemii nového koronaviru kombinovanému riziku ekonomických dopadů, možných nových plošných opatření a zároveň velmi nepříznivých čísel o epidemii samotné. Vláda promrhala mnoho měsíců, kritizuje KoroNERV.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 705 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Od začátku pandemie eviduje ministerstvo zdravotnictví v regionu 1799 nakažených, před týdnem jich bylo 1904. Týdenní nárůst je mnohem výraznější než dříve, před týdnem v kraji přibylo 221 případů, o týden dřív jich bylo 89. Podle údajů ministerstva, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště, se dosud v kraji vyléčilo 724 lidí. Sedm lidí s onemocněním covid-19 zemřelo, což je o dva více než před týdnem.
Kvůli zhoršování epidemie koronaviru začne v Městské nemocnici Ostrava od neděle opět platit zákaz návštěv. "V souvislosti s aktuální zhoršenou epidemiologickou situací platí v Městské nemocnici Ostrava od neděle 20. září až do odvolání plošný zákaz návštěv. Týká se všech lůžkových stanic, Léčebny dlouhodobě nemocných i Domu sociálních služeb," uvedla mluvčí zdravotnického zařízení Andrea Vojkovská.
Správa státních hmotných rezerv v souvislosti s nárůstem počtu nakažených koronavirem v Česku průběžně vypisuje další zakázky na ochranné pomůcky, jako jsou roušky nebo respirátory, ale i na dezinfekci. Uvedl to dnes předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Ministerstvo vnitra zatím zvažuje, zda bude ochranné pomůcky pro své organizace nakupovat centrálně, či zda si jednotlivé složky zakázky vypíšou samy, uvedla mluvčí úřadu Hana Malá.
Potvrzených případů onemocnění covidu-19 v Libereckém kraji v posledních dnech rychle přibývá. Za poslední týden jich bylo 415, což je skoro třikrát více než o týden dříve, vyplývá z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Nejnovější čísla o nakažených novým typem koronaviru v ČR řadí zemi v přepočtu na obyvatele k nejhorším v EU. Více nakažených v jeden den, vztaženo k celkovému počtu lidí, vykázaly od začátku pandemie nemoci covid-19 jen před několika dny Španělsko a v březnu Lucembursko, podobné číslo měli v červnu ve Švédsku.
Srovnání zemí EU podle maximálního počtu prokázaných nákaz koronavirem v jeden den:
Země | Nejvyšší počet potvrzených nákaz za den | Datum | Maximální počet potvrzených nákaz za den na 100 000 obyvatel |
Španělsko | 27 404 | 14. září | 58,4 |
Lucembursko | 235 | 25. března | 38,3 |
ČR | 3130 | 17. září | 29,3 |
Švédsko | 2889 | 22. června | 28,2 |
Belgie | 2454 | 15. dubna | 21,4 |
Irsko | 1040 | 16. dubna | 21,2 |
Malta | 106 | 16. září | 20,6 |
Francie | 10 593 | 16. září | 15,8 |
Portugalsko | 1516 | 10. dubna | 14,7 |
Rakousko | 992 | 27. března | 11,2 |
Itálie | 6557 | 21. března | 10,9 |
Estonsko | 134 | 26. března | 10,1 |
Maďarsko | 916 | 12. září | 9,4 |
Chorvatsko | 369 | 3. září | 9,1 |
Nizozemsko | 1542 | 16. září | 8,9 |
Rumunsko | 1713 | 16. září | 8,8 |
Dánsko | 454 | 17. září | 7,8 |
Německo | 6294 | 28. března | 7,6 |
Slovinsko | 123 | 16. září | 5,9 |
Kypr | 58 | 2. dubna | 4,9 |
Bulharsko | 330 | 10. července | 4,7 |
Slovensko | 226 | 4. září | 4,1 |
Finsko | 211 | 6. dubna | 3,8 |
Řecko | 372 | 11. září | 3,5 |
Litva | 90 | 18. dubna | 3,2 |
Lotyšsko | 48 | 31. března | 2,5 |
Polsko | 903 | 21. srpna | 2,4 |
Zdroje: nakit.cz/koronadata, The New York Times; výpočet ČTK
V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96 424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový počet dosud nakažených vystoupil na více než 5,21 milionu. Dalších 1174 lidí s onemocněním covid-19 v Indii mezitím zemřelo, celkový počet úmrtí s spojovaných koronavirem tam již činí 84 372. S odvoláním na údaje indického ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo novou verzi mobilní aplikace eRouška, která uživatele upozorní na možný kontakt s infikovaným. Ministr Vojtěch vyzval, aby ji lidé používali a nebrali ji jako sledování, data jsou v aplikaci anonymní. Nová verze aplikace už nepomáhá s trasováním kontaktů, ale slouží k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Aplikace je k dispozici pro uživatele chytrých telefonů s operačními systémy Android a iOS. Uživatelé starší verze si často na internetu stěžovali na její špatnou funkčnost v systému iOS, případně vysokou energetickou náročnost.
Konečně. Stáhněte si eRoušku 2.0 a zapojte se do boje proti koronaviru.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 18, 2020
V Olomouckém kraji za 24 hodin počet případů nákazy poprvé překročil stovku, přibylo 129 nakažených. Za týden se pozitivní výsledek testu dozvědělo nově 432 pozitivních, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Je to více jak dvojnásobek v porovnání s předchozím týdnem a až pětinásobek nárůstu z předchozích týdnů. Statistiky ministerstva k dnešnímu dni evidují v kraji od počátku pandemie 1987 případů. V prvním, zeleném stupni rizika, který znamená lokální ohniska a sporadické komunitní šíření, jsou v kraji všechny okresy kromě Jesenicka.
V Jihočeském kraji zůstává podle údajů hygieniků 695 lidí s koronavirem. Je to o 284 více než před týdnem. Jedná se o nejvyšší mezitýdenní nárůst v regionu od chvíle, kdy se nákaza začala šířit. Podle ministerstva zdravotnictví v Jihočeském kraji covidem-19 už onemocnělo 1622 lidí.
Přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v ČR, sousedních zemích a Chorvatsku za posledních 14 dnů:
Datum | ČR | Německo | Polsko | Rakousko | Slovensko | Chorvatsko |
4.9. | 797 | 1467 | 691 | 357 | 137 | 334 |
5.9. | 506 | 775 | 567 | 358 | 226 | 311 |
6.9. | 410 | 667 | 437 | 184 | 88 | 225 |
7.9. | 559 | 1813 | 302 | 290 | 22 | 117 |
8.9. | 1161 | 1304 | 400 | 520 | 91 | 204 |
9.9. | 1158 | 1378 | 421 | 502 | 161 | 341 |
10.9. | 1380 | 1758 | 506 | 664 | 178 | 291 |
11.9. | 1445 | 1618 | 594 | 580 | 186 | 190 |
12.9. | 1538 | 822 | 603 | 869 | 201 | 261 |
13.9. | 791 | 751 | 502 | 463 | 79 | 165 |
14.9. | 1031 | 1923 | 377 | 382 | 48 | 65 |
15.9. | 1675 | 1901 | 605 | 764 | 188 | 151 |
16.9. | 2137 | 2194 | 600 | 768 | 92 | 280 |
17.9. | 3130 | 1916 | 837 | 780 | 161 | 250 |
Akademie věd sdílí infografiku toho, proč je nošení roušky jedním z klíčových způsobů, jak snížit rychlost šíření viru v populaci.
Na kolumbijském ostrůvku San Andrés v Karibském moři se kupí těla zemřelých; tamní jediný pohřební ústav totiž paralyzoval koronavirus, kterým se nakazili zaměstnanci.
Covidem-19 se nakazila majitelka ústavu, která byla kvůli průběhu nemoci převezena na pevninu, a pozitivní test měl i její syn. Práci teď vykonává pouze jeden zaměstnanec. Guvernér Everth Hawkins uvedl, že jeho administrativa koupí chladicí nákladní vozy, aby měla zemřelé kde skladovat.
Na tropickém ostrově, který leží zhruba 200 kilometrů východně od Nikaraguy, žije okolo 75 tisíc lidí. Na komplikace po nákaze koronavirem zde zemřelo devět lidí. V celé Kolumbii se od počátku epidemie v zemi infekce potvrdila u 735 tisíc lidí, což je šestý nejvyšší počet na světě.
V Německu za uplynulý den přibylo dalších 1916 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je méně za předchozí den a také méně než v osmkrát menším Česku, které zaznamenalo rekordní přírůstek 3130 nakažených.
Měsíční přírůstky počtu potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku
Měsíc | Počet případů za měsíc |
Březen | 3319 |
Duben | 4384 |
Květen | 1588 |
Červen | 2685 |
Červenec | 4588 |
Srpen | 8052 |
Září * | 19 539 |
*od 1. do 17. září
Trestanci v přeplněné libanonské věznici Rúmíja odmítli nechat se testovat na koronavirus a dodržovat ochranná opatření. Podle agentury AP doufají, že si tak vynutí rychlejší propuštění, protože se v zemi mluví o amnestii. V zařízení je 3000 vězňů a více než 200 z nich mělo pozitivní test na koronavirus.
Šéf svazu libanonských lékařů Šaraf abú Šaraf řekl, že problém Rúmíje je přeplněnost. Virus se potvrdil u 223 vězňů a ti byli umístněni do izolace v oddělené budově. Většina má mírné symptomy, jen malý počet musel být hospitalizován.
Podle AP několik set trestanců pobývá ve věznici, aniž byli souzeni, další si pak tresty sice odpykali, ale nemají peníze na pokuty, jež byly součástí rozsudku, takže zůstávají.
Strmý nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku pokračuje. Denní přírůstek ve čtvrtek poprvé překonal 3000. Za jediný den testy prokázaly nákazu u 3130 lidí, což je podobný údaj jako za celý měsíc březen.
V Itálii dnes úřady oznámily 1585 nově nakažených, což je mírně více než ve středu, kdy to bylo 1452 infikovaných. Ačkoli situace vypadá stabilně, od června se množství aktivních případů nákazy ztrojnásobilo na více než 40 000, upozornil zdravotní ústav ISS.
Ve Španělsku přibylo od středy více než 11 000 nových případů nákazy koronavirem a 162 úmrtí pacientů s covidem-19. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Madridský region, kde se počet infikovaných zvyšuje nejrychlejším tempem, chystá zpřísnění restrikcí a požádal kvůli tomu vládu o součinnost, uvedl deník El País. Se vzestupem množství nakažených se potýká i sousední Portugalsko, kde se za poslední den potvrdilo 770 nových případů. Je to nejvíce od začátku dubna.
Německá vláda si hodlá v příštím roce půjčit v čistém vyjádření téměř 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč), aby mohla pokračovat v boji proti pandemii nemoci covid-19. Agentuře Reuters to dnes řekly čtyři zdroje obeznámené se situací. Ministr financí Olaf Scholz by o záměru mohl informovat příští týden.
Scholz má podle zdrojů na příští rok v plánu nové půjčky minimálně za 95 miliard, ale ne za více než 100 miliard eur. Začátkem tohoto měsíce zdroj agentury Reuters uvedl, že Scholz v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s novým zadlužením v objemu minimálně 80 miliard eur.
Dnes poprvé zasedala Ústřední epidemiologická komise, ta je složená z epidemiologů, zástupců Světové zdravotnické organizace, zástupců ministerstev a také složek integrovaného záchranného systému.
Na dálku dnes zasedla Ústřední epidemiologická komise. Připojili se odborníci, WHO, zástupci ministerstev a také složky IZS. Komise projednala vývoj epidemie, základní čísla a predikce. A podpořila další protiepidemická opatření. V tomto složení se budeme scházet pravidelně. pic.twitter.com/JHo3KrHs0y
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 17, 2020
Ve Francii dnes opět zaznamenali rekordní počet nových případů koronaviru. Za uplynulý den se nákaza prokázala u 10 593 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. V zemi dnes vstoupily do stávky stovky zaměstnanců soukromých laboratoří, které testují na koronavirus. Stěžují si hlavně na obrovské množství přesčasů a nedostatek lidí v provozech, uvedla agentura Reuters.
Na francouzských univerzitách se tento měsíc objevilo 12 ohnisek šíření nového koronaviru, některé významné vysoké školy proto musely kvůli výskytu nákazy dočasně zavřít. Napsal to dnes list The Times. Vedení škol tvrdí, že se studenti chovají nezodpovědně a nedodržují rozestupy, zejména na večírcích. Sami studenti viní přeplněné posluchárny.
Mnohé pražské školy v tomto školním roce využívají více než dříve on-line komunikační a výukové nástroje a programy v běžné výuce. Žákům to má pomoci, aby s nimi uměli pracovat, pokud by byla opětovně zavedená distanční výuka. Stále však není jasné, jak postupovat, pokud děti nebudou mít připojení na internet. Uvedli to oslovení ředitelé pražských základních škol.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na svém Twitteru nabádá ke stažení aplikaci eRouška. Její nová verze má být dostupná od pátečního rána.
Teď je ta pravá chvíle stáhnout si aplikaci eRouška. Od zítra bude dostupná nová verze. Využívá Apple/Google protokol a bude komunikovat s trasovacími aplikacemi v rámci EU. Pokud se setkáte s nakaženým, i když ho vůbec neznáte, aplikace vás varuje a dá vám instrukce, co dělat.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 17, 2020
Hygienici dnes na Vysočině zaevidovali 127 nových případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku pandemie. V kraji se nyní léčí 587 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice platných k 18:15.
Cestující z Česka na Slovensko se od pátku budou muset registrovat a nastoupit do karantény, pokud nebudou mít test na koronavirus či výjimku.
Rakousko se zatím nechystá omezit cestování z ČR. Podle ministerstva zahraničí není Česko srovnatelné se zeměmi, kde mnoho Rakušanů tráví dovolenou.
Ve Francii dnes vstoupily do stávky stovky zaměstnanců soukromých laboratoří, které provádějí testy vzorků kvůli koronaviru. Stěžují si hlavně na obrovské množství přesčasů, nedostatek lidí v provozech a na obrovskou míru stresu vyplývající ze stále vyšší poptávky po testování na covid-19, uvedla agentura Reuters.
Testy potvrdily v Praze od středečního podvečera 350 nových případů nákazy covidem-19. Je to druhý nejvyšší přírůstek od úterý, kdy za 24 hodin přibylo 372 případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo 8336 lidí, přibližně tři pětiny z nich se uzdravily, 116 lidí s koronavirem zemřelo. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.
Během dneška zatím přibylo v Česku 1710 případů covidu-19. Nárůst nakažených je znovu rekordní, v tomto týdnu potřetí za sebou. Je to o 417 víc než za stejnou dobu ve středu, kdy nakonec testy za celý den potvrdily nákazu koronavirem u 2139 lidí. To byl dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku května a zároveň to bylo poprvé, kdy přibylo víc než dva tisíce pozitivních testů za jeden den. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.
Ústav zdravotnických informací a statistiky predikuje podle počtu nových případů za měsíc také počty hospitalizací a těžkých průběhů. Do 30 000 nakažených měsíčně počítá s 1200 lidmi v nemocnicích a 240 vážnými případy, do 80 000 s 3200 hospitalizacemi a 640 vážnými případy, do 120 000 s 4800 a 960.
Dlouhodobé modely vývoje epidemiologické situace:
Počet případů bez omezení kontaktů | Počet případů s 25% omezením kontaktů + snížením šíření viru o 50 % (pomocí roušek, rozestupů a dezinfikování) = zavedení od 1. 10. | Počet případů s 50% omezením kontaktů + snížením šíření viru o 50 % (pomocí roušek, rozestupů a dezinfikování) = zavedení od 24. 9. | |
září - nových případů (kumulativně*) | 27 000 (52 000) | 72 000 (97 000) | 68 000 (93 000) |
říjen | 217 000 (269 000) | 289 000 (386 000) | 89 000 (182 000) |
listopad | 1 179 000 (1 448 000) | 138 000 (524 000) | 21 000 (203 000) |
prosinec | 2 133 000 (2 581 000) | 62 000 (586 000) | 5000 (208 000) |
* od začátku epidemie
Predikce hospitalizací:
Měsíční nárůst nových případů | Počty hospitalizací | z toho s komplikacemi | z toho s těžkým průběhem |
méně než 30 000 | 1200 | 300 | 240 |
31 000 - 80 000 | 3200 | 800 | 640 |
80 000 - 120 000 | 4800 | 1200 | 960 |
více než 120 000 | přes 4800 | přes 1200 | přes 960 |
Odběrová místa ve středočeských krajských nemocnicích denně otestují více než 1000 žadatelů. Za poslední tři dny odebrala v průměru 1643 vzorků, uvedlo dnes hejtmanství v tiskové zprávě. Reagovalo tak na vyjádření představitelů Prahy, že oproti kapacitě 6600 odběrů denně v Praze má Středočeský kraj kapacitu jen 600 odběrů. Přesto se před odběrovými místy v kraji tvoří fronty a čekací doba pro indikované pacienty, kteří se chtějí objednat, činí několik dnů.
Nošení roušek při výuce ve školách bude podle zástupců školských asociací nepříjemné a náročné. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová uvedla, že si celodenní výuku v rouškách neumí představit. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého se může zvládnout a pro většinu dětí a učitelů bude z pedagogického hlediska lepší než výuka na dálku. Všechny školy totiž ještě nejsou na distanční vzdělávání připraveny, řekl.
Komorní scény i velká divadla zaznamenávají kvůli pandemii koronaviru v nové sezoně úbytek diváků. V Národním divadle lze sehnat vstupenky i na léta vyprodané tituly jako Audience pro královnu či Labutí jezero. Diváci se rozhodují o tom, zda půjdou do divadla, až na poslední chvíli. Zejména menší scény jsou tak v nejistotě a také až na poslední chvíli rozhodují o tom, zda program zruší, či budou hrát. Mění proto svou marketingovou strategii, využívají co nejvíce sociální sítě s rychlým dopadem na diváka, využívají i venkovní prostředí, kde nemusí být roušky, a znovu se některé scény začínají upínat i k on-line prostředí. Vyplývá to z dnešní ankety mezi oslovenými divadly.
Ústřední epidemiologická komise se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) od května nesešla kvůli tomu, že situace kolem vývoje epidemie koronaviru byla v létě klidná. Vojtěch to dnes uvedl ve sněmovně na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Dolní komora v červnu apelovala na vládu, aby se komise scházela pravidelně. Vojtěch dnes ČTK řekl, že se nyní bude scházet jednou za týden nebo za 14 dní.
"Ústřední epidemiologická komise nebyla svolána, protože situace byla klidná," uvedl ministr. "Nemá smysl se scházet, pokud situace byla velmi klidná," poznamenal. Komise podle Vojtěcha není složena jen z epidemiologů a je pouze platformou pro sdílení informací s ostatními resorty včetně hasičů nebo policie.
Nařízení o uzavření provozu o půlnoci považuje provozovatel čtyř klubů a diskoték v Liberci Martin Hřebík za katastrofu. "Pro kluby, diskotéky, které otevírají ve 21:00 nebo 22:00, to znamená, že ani neotevřou," řekl dnes.
Sám v provozu ponechá jen Top Star v horním centru, u něhož otevírací dobu posune na 20:00. A ve velkém klubu Lípa v dolním centru, který otevřel teprve před několika měsíci, chce místo tanečních party a diskoték pořádat aspoň jednou týdně koncerty. "Obvoláváme všechny možné umělce, abychom aspoň v sobotu měli koncert, který se dá stihnout do půlnoci," dodal Hřebík.
Rouškám jako ochraně před šířením koronaviru aktuálně věří 61 procent Čechů, což je o devět procentních bodů méně než v dubnu. Naopak nedůvěru k tomuto typu ochrany momentálně vyjádřilo 35 procent lidí, tedy o 13 procentních bodů více než před necelým půl rokem. Vyplývá to z průzkumu Nielsen Admosphere ve dnech 10. až 14. září na vzorku 500 uživatelů internetu.
Větší rozdíl v postojích proti dubnu lze pozorovat u žen, u kterých procento důvěřujících pokleslo z 68 procent na 57 procent. Aktuálně jim naopak nevěří už 39 procent žen, což je nárůst o 16 procentních bodů.
Premiér Andrej Babiš (ANO) označil za chybu, že se Ústřední epidemiologická komise přes léto nesešla tak, jak požadovala sněmovna. Poslance o chystaných opatřeních proti další vlně epidemie koronaviru do začátku září neinformoval, protože údajně o tomto úkolu nevěděl. Uvedl to dnes při sněmovních interpelacích. Obvinil opozici, že zneužívá koronavirus v kampani před krajskými volbami.
Většina spojů na Slovensko zůstane i po zavedení omezení pro cesty z ČR v provozu. Jedinou změnou je dosud zrušení jednoho z vlakových spojů Leo Expressu. Případné rušení spojů v budoucnu bude záviset na vývoji poptávky. V předchozích dnech byl přitom o cesty na Slovensko velký zájem a někteří dopravci kvůli tomu posilovali kapacity. Beze změn zatím zůstává i železniční provoz do Německa a dalších zemí.
Ve druhém stupni rizika nákazy covidem-19 je podle dnes zveřejněné mapy 11 regionů. Proti minulému týdnu jich přibylo pět. Oranžová je tak Praha, většina Středočeského kraje, okres Uherské Hradiště a nově Chebsko. Většina Česka je v prvním, zeleném stupni rizika. Bílých okresů bez rizika zůstalo 13. Vyplývá to z prezentací z dnešní tiskové konference ministerstva zdravotnictví. Mapa zobrazuje data od 8. do 14. září.
Do poslední chvíle budou pravděpodobně politické strany zvažovat, jakou podobu bude mít s ohledem na koronavirovou epidemii tradiční společné sledování sčítání výsledků voleb. Strany chtějí většinou setkání ve volebních štábech zachovat v co nejobvyklejší podobě, s ohledem na hygienická opatření ale zvažují přesun do venkovních prostor či účast některých kandidátů jen prostřednictvím videokonference. Opoziční strany také kritizují to, jak často a nepřehledně se vládní opatření mění, takže štáby na první říjnový víkend lze jen těžko plánovat už nyní.
Poptávka po službách datacenter v důsledku šíření koronaviru v tuzemsku roste, firmy přizpůsobují své systémy možnosti bezpečné práce z domova včetně ochrany před kybernetickými útoky. Společnosti Algotech letos přibyly už desítky nových zákazníků, řekl dnes ředitel cloudových služeb Algotechu Petr Loužecký. Celkem má společnost stovky klientů, a to jak menších firem, tak velkých nadnárodních korporací.
Nizozemsko dnes už třetí den po sobě ohlásilo další rekord počtu nově odhalených případů nákazy koronavirem, když za 24 hodin přibylo 1753 nakažených. Podle Národního zdravotního ústavu RIVM se tak celkový počet infikovaných v 17milionové zemi od počátku epidemie vyšplhal přes hranici 88 tisíc. Více než 6200 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo.
Z vlastní iniciativy zřizuje Praha další testovací místa. V řádu dní se otevřou v Nemocnici Na Františku, na Džbánu a na Vítězném náměstí. Informoval o tom na svém Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Praha opět napravuje to, co měl dělat stát. Připravujeme nová odběrová místa, abychom podpořili kapacity testování. Jak píše pan náměstek @p_hlubucek, brzy zprovozníme odběrová místa v Nemocnici na Františku, na Džbánu a na Vítězném náměstí.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) September 17, 2020
Výuka cizích jazyků nebo hudební výchovy v rouškách by podle zástupců učitelů těchto předmětů nebyla zcela plnohodnotná. V cizích jazycích roušky znemožní srozumitelnost a nácvik správné výslovnosti. Pokud by se roušky nosily i při zpěvu, výuka by se omezila na procvičování dovedností a techniky dýchání. Vyplývá to z vyjádření pedagogů. Řešením by podle nich mohla být výuka se štíty místo roušek.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes oznámil, že od pátku budou roušky povinné ve školách i při výuce ve třídách, s výjimkou prvního stupně základních škol. Výjimka by měla platit také pro tělocvik, zpěv či hru na dechové nástroje. Ve většině škol se dosud nosily roušky jen ve společných prostorech, tedy na chodbách či v šatnách.
Ve druhém stupni rizika nákazy covidem-19 je v ČR 11 regionů. Proti minulému týdnu jich přibylo pět, většina Středočeského kraje a Chebsko.
V pražském metru bude znít nové hlášení informující o pravidlech tří R. Na svém Twitteru o tom informoval náměstek pro dopravu Adam Scheinherr.
V metru bude nové hlášení ve změní:
— Adam Scheinherr (@Adam_Scheinherr) September 17, 2020
"Vážení cestující, prosíme vás o důsledné dodržování základních hygienických pravidel 3R – nošení roušek, dezinfekce rukou a zachovávání rozestupů. Děkujeme za vaši ohleduplnost nejen v metru. Spolu to zvládneme."
Řiďme se jím prosím.
Výuka cizích jazyků nebo hudební výchovy v rouškách by podle zástupců učitelů těchto předmětů nebyla zcela plnohodnotná. V cizích jazycích roušky znemožní srozumitelnost a nácvik správné výslovnosti. Pokud by se roušky nosily i při zpěvu, výuka by se omezila na procvičování dovedností a techniky dýchání. Vyplývá to z vyjádření pedagogů, které oslovila ČTK. Řešením by podle nich mohla být výuka se štíty místo roušek.
Nemocnice Břeclav a Kyjov začnou po víkendu odebírat vzorky na testy na nemoc covid-19. Důvodem je zvyšující se počet případů v kraji, za den přibylo rekordních 144 případů. Odběry budou prioritně pro lidi určené hygieniky nebo lékaři. V plánu jsou dva dny v týdnu, v případě potřeby je možné rozšíření. Vzorky odebírají obě brněnské fakultní nemocnice i nemocnice ve Znojmě, Tišnově a Hodoníně.
V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku je nyní zhruba 60 lidí nakažených novým koronavirem, v celém teritoriu obce s rozšířenou působností je jich kolem 80. Radnice dnes proto přistoupila k dezinfekci veřejných prostranství ve městě i místních částech, pokračovat bude i v dalších dnech, řekl ČTK starosta více než osmitisícového města Zdeněk Pánek (nez., zvolen za STAN).
Počet pozitivních testů na koronavirus v posledních týdnech v České republice prudce roste, rekordem bylo středečních 2139 případů. Za jediný den tak nyní přibývá více případů, než jich bylo za celý květen, kdy v zemi platila přísná opatření. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška může být za září podle optimističtějších modelů asi 44 000 nových případů. Podle méně optimistických až 70 000.
Přehled nových případů pozitivních testů na koronavirus v ČR po měsících od začátku epidemie:
Měsíc | Celkem nových případů |
Březen | 3319 |
Duben | 4384 |
Květen | 1588 |
Červen | 2685 |
Červenec | 4588 |
Srpen | 8052 |
Září (do 16.) | 16 416 |
Hygienické stanici v hlavním městě chybí asi 100 lidí, plánuje nabrat nové. Nejprve však musí ministerstvo zdravotnictví vydat příslušné nařízení, které je nutné pro to, aby mohli noví pracovníci nakládat s osobními údaji. Na dnešním jednání pražského zastupitelstva to řekla šéfka hygieniků v metropoli Zdeňka Jágrová. Dodala, že pokud denní přírůstek přesáhne 1000 nových případů, ani s posilami nebude v silách hygieniků všechny trasovat.
Základní školy v Královéhradeckém kraji se připravují na možnou výuku na dálku nákupem výpočetní techniky. Úroveň vybavení IT technikou je v městských školách různá. Ke zvládnutí distanční výuky bude také důležité, jaké zázemí budou mít žáci doma, vyplynulo z ankety mezi zřizovateli základních škol v Královéhradeckém kraji.
Každá základní škola v ČR by měla do poloviny října dostat od státu na IT vybavení 20 000 korun na jednoho učitele, celkem jim stát pošle 1,2 miliardy korun. Někde ale nemusí peníze na nákup stačit. Počítače a další potřebnou IT techniku budou muset školy koupit do konce prosince.
Poslední opatření vlády výrazně omezující provoz hudebních klubů téměř likviduje poslední možnosti pořádat koncerty, při nichž publikum nesedí. Řekl to dnes předseda výkonného výboru nové Asociace hudebního průmyslu Robert Porkert. Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakázalo vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí.
"Nás se to opatření vlastně netýká, protože kultura, kterou provozujeme, v tuhle chvíli neexistuje. Všechny akce jsou zrušené, respektive odložené, teď se likvidují poslední akce, které by se mohly konat, tedy drobnější klubové akce," řekl Porkert.
V Moravskoslezském kraji přibylo za středu 198 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, ještě v úterý přitom přírůstek činil 77 nakažených. Od počátku pandemie tak v regionu onemocnělo 6493 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Největší počet nových případů připadá na Ostravsko.
Rakousko se navzdory prudce rostoucímu počtu nově infikovaných covidem-19 nechystá omezit cestování z Česka. Podle rakouského ministerstva zahraničí není situace ve vztahu k Česku srovnatelná se zeměmi, v nichž mnoho Rakušanů tráví letní dovolenou, jako je například Španělsko. Podle agentury APA to dnes řekla mluvčí rakouského ministerstva zahraničí s tím, že Vídeň vývoj situace podrobně sleduje.
V českobudějovické nemocnici je 20 pacientů s nemocí covid-19. Jsou ve věku 38 až 84 let a jedním pacientem je dítě. Až se kapacita naplní, nemocnice může aktivovat dalších 30 lůžek. Volné kapacity pro pacienty s koronavirem mají všechny okresní nemocnice v kraji. Bezpečnostní rada kraje potvrdila, že žáci II. stupňů základních škol, středních a vysokých škol budou od 21. září povinně nosit roušky i během výuky. Novinářům to dnes řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).
Ústecká Univerzita J. E. Purkyně se připravuje na přechod na distanční výuku, možné to bude s výjimkou cvičení v laboratořích. Studenti pedagogické fakulty budou pomáhat s doučováním žáků základních škol.
Vládní opatření proti šíření koronaviru znovu ovlivňují i život církví. Evangelíci omezují zasedání svého nejvyššího rozhodovacího orgánu a zrušeno bylo plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí. Jednání se bude konat on-line. Sdělili to dnes mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová a Jiří Hofman, mluvčí Českobratrské církve evangelické.
Podle vedoucího klinické skupiny Covid Vladimíra Černého často nelze určit, zda pacienti umírají na covid, nebo pouze s přítomností koronaviru v těle. "Zhruba 80 procent pacientů lidí, kteří zemřou s covidem v našich nemocnicích, tak tam byla souvislost velmi velká," dodal nicméně.
Situace v Moravskoslezském kraji je alarmující, ale odpovídá to pokroku nemoci v celém Česku, píše hejtman Ivo Vondrák.
Nárůst 198 nově nakažených v našem kraji je alarmující, ale odpovídá celkovému nárůstu v ČR. Trend je exponenciální, a to určitě není dobrá zpráva. Proto od zítřka platí povinnost nosit roušky ve školách od druhého stupně vzdělávání. Určitě je noste všude tam, kde je více lidí. pic.twitter.com/upcGkzoETd
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 17, 2020
Na státní podporu by podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) mohli dosáhnout i podnikatelé v kultuře a umělci bez příjmů kvůli epidemii koronaviru, kteří dosavadní požadavky nesplnili. Ministerstva kultury a obchodu o to dnes požádala sněmovna na návrhy poslanců TOP 09 a SPD.
Odmítla ale jejich požadavek, aby byl hudebníkům a další umělcům, kteří působí v živé kultuře na živnostenský list, vyplacen kompenzační bonus, tedy příspěvek ve výši 500 korun za den. TOP 09 chtěla dodatečné vyplacení za období od 9. června do konce srpna. SPD požadovala vyplácení příspěvku do konce roku.
Asociace krajů vyzvala dnes na videokonferenčním jednání se zástupci vlády k obnovení činnosti Ústředního krizového štábu. Po jednání to řekl místopředseda asociace a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). Pro návrh podle něj hlasovalo deset hejtmanů, tři se zdrželi. K aktivaci krizového řízení vyzývají opoziční strany i koaliční sociální demokraté, proti je premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého je dostačující činnost vládní rady pro zdravotní rizika.
Běhounek uvedl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) prezentoval zástupcům krajů data ohledně nákazy, ale také predikce a modely. "Nejsou vůbec příznivé a někteří hejtmani přišli s návrhem, že by se měly začít řešit záležitosti krizového řízení. Vyústilo to v návrh na obnovení činnosti krizového štábu a deset hejtmanů hlasovalo pro, tři se zdrželi," dodal Běhounek. Vojtěch podle něj na jednání na výzvu nijak nereagoval.
"Pokud by do konce září vydržel nárůst dva tisíce denně, budeme mít 44 tisíc diagnostikovaných. Podle méně optimistického výhledu vývoje reprodučkního čísla R by do konce září mohlo být až 70 tisíc nově diagnostikovaných," predikuje dnes Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Fakultní nemocnice Plzeň kvůli zhoršené epidemiologické situaci rozšířila zákaz návštěv na další kliniky či oddělení, jinde jsou návštěvy regulované a musí dodržovat přísná pravidla. Zákaz návštěv platí na kardiologické, neurologické a urologické klinice, na klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny, na klinice pneumologie a ftizeologie, na interním oddělení, LDN, pobytové sociální péči a na geriatrickém oddělení, informovala dnes ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Podrobný seznam zákazů a omezení je na webu nemocnice.
V Česku je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Duška velké riziko exponenciálního šíření, reprodukční číslo R je 1,6. Nejsou už ohraničená ohniska, epidemie podle Duška nabrala na rychlosti.
České lékárny se nesetkávají kvůli zvyšujícímu se počtu onemocnění covid-19 s výpadky v dodávkách léčivých přípravků nebo osobních ochranných prostředků. Zájem o roušky se ale zvyšuje. Zástupci České lékárnické komory dnes na tiskové konferenci upozornili v souvislosti s pandemií koronaviru na potřebu dodržování hygienických pravidel včetně používání roušek či správné dezinfekce rukou.
"Kapacita testů i lůžek v nemocnicích pro nemocné koronavirem jsou dostatečné. Data každý den sledujeme, nemocných nepřibývá ani v řadách zdravotnických pracovníků," řekl dnes na tiskové konferenci Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
"Postup epidemie zrychluje. Opravdu počítáme s tím, že většina regionů v České republice o víkendu na takzvaném semaforu v zelené barvě, tedy na prvním stupni rizika, od pátku zelená, na prvním stupni rizika. Oranžových bude 11 regionů. To znamená počínající komunitní šíření," řekl dnes na tiskové konferenci Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
"Od půlnoci z pátku na sobotu zakazujeme přítomnost veřejnosti ve stravovacích zařízeních mezi půlnocí a šestou hodinou ranní napříč celou Českou republikou," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
"Od zítřka bude povinnost mít nasazenou roušku ve všech prostorách školy od druhého stupně - tedy i v průběhu výuky. Počet zasažených škol jde do desítek v rámci republiky" sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Doporučil bych, aby školy omezily hromadné akce, které pořádají. Pokud to není nezbytně nutné, tak prosím všechny ředitele, aby tyto akce omezili," dodal ministr.
"Nechceme dělat plošná ekonomická opatření. V tuto chvíli neplánujeme žádný lockdown tak, jako byl na jaře," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Chceme zacílit na ta riziková místa, která chceme regulovat. Musíme zpřísnit mimořádná opatření. "Víme, že jsou už na to vtipy na sociálních sítích, ale myslíme to vážně. Pokud člověk sedí, je na jednom místě, nepohybuje se, tak to riziko se výrazně snižuje. Stačí si vzpomenout na kluby," dodal Vojtěch.
"Dobrá zpráva je že se podařilo schválit aplikaci e-Rouška, kterou bude možné si od zítřka stáhnout pro všechny typy telefonů. Prosím všechny, aby si ji stáhli, od zítřka bude funkční v té nové verzi," sdělil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Od pátku tedy bude funkční nová verze aplikace e-Rouška, která uživatele upozorní na možný kontakt s infikovaným novým koronavirem, pro všechny typy telefonů. Ministr Vojtěch vyzval, aby ji lidé používali a nebrali ji jako sledování. Po jednání ústřední epidemiologické komise uvedl, že data jsou v aplikaci anonymní. Novou verzi aplikace slibovala vláda spustit počátkem září.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci zdůraznil pravidla tří R, tedy rozestup, roušky, dezinfekce rukou. "Důležité je apelovat na zodpovědnost každého z nás. Skutečně tato nemoc je respirační chorobou, šíří se kontaktem. Bez dodržování těch pravidel nejsme schopni ji zvládnout," řekl Vojtěch.
"Pokud nezačneme dodržovat jasná preventivní opatření, počty nakažených stejně jako reprodukční číslo R budou růst exponenciálně. Bez dalších opatření bude situace vážná," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Neznamená to, že se máme bát. Žádná nemoc nemá být bagatelizována, ale není nutné strašit," dodal.
"V současné době je kapacita lůžek dostatečná. Objevily se informace, že máme obavy, že lůžka nebudou stačit. Chtěla bych ubezpečit všechny, že máme dostatečnou rezervu. Je volných 60 % lůžek na JIP a ARO a 80 % na dalších metodách," řekla Jágrová. Informaci o obavách hygieny o dostatek lůžek na sociálních sítích sdílel starosta Prahy 7 Jan Čižinský, podle kterého ji vyslovila na ranní koordinační radě sama Jágrová.
"Rozdíl mezi jednotlivými městskými částmi je minimální, mobilita pražanů je jasná," řekl Jágrová na jednání pražského zastupitelstva. "Ve školách situace není tak negativní, nejsou dramatická čísla," dodala. Podle ní bývá obvykle na postižených školách jeden až dva nakažení.
Oživení globální ekonomiky po krizi vyvolané koronavirovou pandemií může trvat až pět let. Uvedla to dnes hlavní ekonomka Světové banky Carmen Reinhartová.
"Pravděpodobně nastane rychlé oživení, jakmile budou všechna omezení spojená s karanténou zrušena, ale úplné uzdravení bude trvat až pět let," řekla Reinhartová na konferenci v Madridu.
"Máme přihlášených 7000 případů onemocnění. Počet nemocných stoupá téměř geometrickou řadou, je to velmi znepokojující," řekla na jednání pražského zastupitelstva hlavní hygienička Zdeňka Jágrová.
"Problém s testovacími místy nevypadá nějak dramatický, počet hospitalizovaných je také nízký," dodala.
Cestující z Česka na Slovensko se od pátku budou muset elektronicky registrovat a nastoupit do karantény, pokud nebudou mít negativní výsledek testu na onemocnění covid-19 nebo se na ně nebude vztahovat některá z vícero výjimek ze zmíněných povinností. Vyplývá to z dnešního opatření, které vydal slovenský hlavní hygienik.
Slovenský premiér Igor Matovič již ve středu připustil, že zmíněná omezení při cestách z Česka na Slovensko lze obejít příjezdem přes Rakousko nebo Polsko, které Bratislava mezi rizikové státy nezařadila. Kontroly dodržování nařízení hygieniků budou na hranicích s Českem podle slovenských politiků jen náhodné.
Pokud se na cestující z Česka bude po příjezdu na Slovensko vztahovat povinnost desetidenní karantény a absolvování testu na koronavirus, nejpozději při vstupu do země se musejí elektronicky registrovat a potvrzení o registraci předložit policistům při případné kontrole. Kromě toho by nástup do izolace měli oznámit svému lékaři na Slovensku nebo příslušnému lékaři v samosprávném kraji.
V Jihomoravském kraji za posledních 24 hodin přibylo rekordních 144 nových potvrzených případů nemoci covid-19. Nejvíce případů je v Brně, a to 64. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je oproti jaru nižší podíl hospitalizovaných a převažují lidé s mírnými příznaky nebo bezpříznakoví. V nemocnici je 44 lidí, z toho je šest případů vážných.
V třebíčském domově pro seniory se prokázala nákaza covidem-19 u 11 klientů a deseti zaměstnanců. Sdělila to ředitelka domova Zuzana Malásková. Uvedla, že tento domov, který je v ulici Manželů Curieových, pečuje celkem o 195 seniorů. Dva obyvatelé s potvrzeným onemocněním covid-19 jsou v nemocnici. Testovány zatím podle ředitelky byly čtyři desítky klientů.
"Další postup řešíme s hygienou, která vydá mimořádné opatření," uvedla ředitelka.
Sociální zařízení v Ústeckém kraji zůstanou zatím otevřená. Krajská samospráva nechce ani přes zhoršení epidemiologické situace plošně nařizovat zákaz návštěv. Ochranných pomůcek má kraj pro své příspěvkové organizace dostatek. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). Ruší se některé plánované akce.
Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského dnes ráno na jednání koordinační rady hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová uvedla, že pokud se bude situace vyvíjet jako dosud, dojdou v listopadu nemocnicím lůžka i personál. Sdělil to deníku Aktuálně.cz s tím, že ohledně situace v Praze Jágrová vystoupí od 12:30 na pražském zastupitelstvu.
Milí sousedé, vím, že jste na tyto zprávy alergičtí, ale dnes zaznělo na poradě s hygienou, že pokud se bude situace vyvíjet jako dosud, v listopadu dojdou nemocniční lůžka a hlavně personál k nim. Samozřejmě to budeme řešit, ale všichni dodržujme 3R Ruce Rouška Rozestupy! Díky!
— Jan Čižinský (@jancizinsky) September 17, 2020
Základní školy v Brně se kvůli zhoršené epidemiologické situaci chystají na možnou distanční výuku, připravují k tomu žáky i učitele. Problémem ale může být sehnat další IT vybavení.
Každá základní škola v republice by měla do poloviny října dostat od státu na IT dovybavení 20 000 korun na jednoho učitele, celkem jim stát pošle 1,2 miliardy korun. Počítače budou muset školy koupit do konce prosince.
Třetí vlna testování v soukromém domově důchodců Beránek v Úpici na Trutnovsku prokázala nákazu covidem-19 u dalších pěti klientů a také u jedné pracovnice. Celkově byla nákaza prokázána u 15 zaměstnanců a 35 klientů, z nichž tři klienti s covidem-19 zemřeli.
Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba pražská hygiena uvažuje také o zavedení povinnosti nosit roušky při venkovních akcích nad sto lidí. "Tato opatření musí ještě hygiena prodiskutovat interně a případně poté by je vydávala," dodal primátor.
"Na základě našeho dnešního jednání pražská hygienická stanice zvažuje zavedení roušek ve všech školách, kromě prvních stupňů základních škol. To znamená, že by je žáci druhého stupně základních škol, všech středních i vysokých škol museli nosit nejen ve společných prostorách, ale i ve třídách," sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kdy hygienici své rozhodnutí zveřejní, neuvedl.
Rusko dnes oznámilo 5762 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5670 případů a 132 úmrtí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady. Nákaze tu od začátku pandemie podlehlo více než 19 tisíc lidí.
Podle průzkumu společnosti PPM Factum Research nutnost nošení roušek většina Čechů chápe a nemoc covid-19 nepodceňuje. "Podle 70 % občanů je nutné úsilí celé společnosti, aby se minimalizovalo riziko covidu-19. Přibližně stejně velká část považuje nošení roušek za vhodný způsob, jak omezit šíření koronaviru. Opatření v souvislosti s pandemií podporují častěji hlavně lidé ve věku 60+ a ženy," uvedl za společnost Stanislav Hampl.
Na druhém stupni základních škol a na středních školách v Praze bude podle informací ČTK kvůli šíření koronaviru zavedena povinnost plošného nošení roušek, tedy i ve třídách při vyučování. Oznámit to mají odpoledne pražští hygienici. Nyní je v celé zemi povinnost nosit roušku ve společných prostorách škol mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách. Praha je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku.
Sněmovna dnes projedná pomoc kultuře. TOP 09 navrhuje OSVČ v této oblasti kompenzovat pěti sty korunami na den za období mezi červnem a srpnem.
Dnes na návrh TOP 09 proběhne debata o pomoci přehlížené kultuře. Chceme, aby OSVČ, které v ní působí, dostali příspěvek 500 Kč/den za celý červen až srpen.
— Markéta Adamová (@market_a) September 17, 2020
Prosím, aby si vládní poslanci vzpomněli na nápis “Národ sobě” a uvědomili si, jak je kultura důležitá pro naši identitu.
Většina škol zatím kvůli nejisté situaci kolem koronaviru nedomluvila zájezdy a výlety na jaro příštího roku. Pokud to plánují, chtějí smlouvu, kterou budou moct do určité doby zrušit bez storno poplatků. Některé školy již zrušily i zájezdy, které měly být na podzim. Další ale zatím na naplánované školy v přírodě a kurzy odjíždí. Řada škol zároveň omezila jednodenní výlety a akce, jako jsou návštěvy divadel či výstav. Vyplývá to z vyjádření zástupců školských asociací.
"My se opravdu bojíme. Asi všichni teď čekají na vývoj situace. Málokdo teď domlouvá na jaro pobyty, respektive domlouvají se s nějakými storno podmínkami, dokdy je beztrestně můžeme odřeknout," řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.
"Reprodukční číslo stoupá, prakticky každý nemocný nakazí dva jedince," řekl vládní zmocněnec pro výzkum ve vědě a zdravotnictví Roman Prymula v Českém rozhlase Plus.
"Zcela namístě je přijmout zásadní opatření. Během zítřka maximálně budou vyhlášena opatření, která snižují přímý kontakt osob. Ukazuje se, že snížení počtu kontaktů má zásadní vliv na tuto křivku. Roušky se budou vracet do všech indoorových aktivit, pod střechou bude rouška," dodal Prymula.
Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek představí další protiepidemická opatření. Řekne také více k aktuálním kapacitám lůžek intenzivní péče v nemocnicích a průběžnému hodnocení vývoje epidemie.
Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordní přírůstek nově potvrzených případů koronaviru: nákaza se potvrdila u 3584 lidí, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Předchozí rekord v podobě 3144 případů byl z 11. září.
Testujeme tisíce lidí denně, stojí to tři čtvrtě miliardy měsíčně a výsledkem je 71 pacientů v těžkém stavu. U nás je jich šest, mají spoustu rizikových faktorů, říkám tomu intenzivní obezitologie, líčí Martin Balík z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN. Poslechněte si celý rozhovor.
Podívejte se na přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v ČR, sousedních zemích a Chorvatsku za posledních 14 dnů.
Datum | ČR | Německo | Polsko | Rakousko | Slovensko | Chorvatsko |
3.9. | 676 | 1429 | 612 | 403 | 121 | 369 |
4.9. | 797 | 1467 | 691 | 357 | 137 | 334 |
5.9. | 506 | 775 | 567 | 358 | 226 | 311 |
6.9. | 410 | 667 | 437 | 184 | 88 | 225 |
7.9. | 559 | 1813 | 302 | 290 | 22 | 117 |
8.9. | 1161 | 1304 | 400 | 520 | 91 | 204 |
9.9. | 1158 | 1378 | 421 | 502 | 161 | 341 |
10.9. | 1380 | 1758 | 506 | 664 | 178 | 291 |
11.9. | 1446 | 1618 | 594 | 580 | 186 | 190 |
12.9. | 1538 | 822 | 603 | 869 | 201 | 261 |
13.9. | 791 | 751 | 502 | 463 | 79 | 165 |
14.9. | 1035 | 1923 | 377 | 382 | 48 | 65 |
15.9 | 1677 | 1901 | 605 | 764 | 188 | 151 |
16.9. | 2139 | 2194 | 600 | 768 | 92 | 280 |
Zdroje: nakit.cz/koronadata, onemocněni-aktualne.mzcr.cz/covid-19, www.ecdc.europa.eu
V Německu za poslední den přibylo 2194 případů nákazy koronavirem. To je jen o několik desítek více než v osmkrát menším Česku, kde testy ve středu koronavirovou infekci nově prokázaly u 2139 lidí.
V Německu se podle aktuální statistiky Institutu Roberta Kocha od začátku současné pandemie nemoci covid-19 nakazilo celkem 265 857 osob, 9371 z nich zemřelo. Smrtelná bilance za posledních 24 hodin vzrostla o tři.
Laboratoře provádějící testy na nový koronavirus budou ode dneška posílat pacientům informaci o pozitivním výsledku e-mailem nebo prostřednictvím SMS. Dosud se lidé tímto způsobem dozvídali jen o negativním výsledku vyšetření. Pozitivní výsledek musel dosud sdělovat nakaženému lékař, většinou z hygieny.
Elektronické zasílání informací o pozitivním výsledku testu na covid-19 laboratořím ukládá mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Podle něj mají laboratoře povinnost sdělit výsledek testu bezodkladně, nejpozději do 48 hodin od přijetí vzorku k vyšetření.
V nemocnicích bylo s koronavirem podle dat k úterý 388 lidí, o 55 víc než předchozí den. Pacientů v těžkém stavu je 81, za poslední týden jich přibyla více než čtvrtina. Nemocnice podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19 než nyní, a to i vážných případů.
V Česku poprvé přibylo víc než 2000 případů koronaviru za jeden den. Ve středu testy potvrdily nákazu u 2139 lidí, což je o 464 více než v úterý. Za více než půl roku se nakazilo 41 032 lidí, téměř tři pětiny z nich se už vyléčily. Aktuálně má nákazu 17 619 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.
Většina nakažených má lehký průběh nemoci. Počet hospitalizovaných ale roste, za poslední týden stoupl o víc než třetinu. Přibývá také lidí, kteří s covidem zemřeli.
Ministerstvo zdravotnictví dnes představí další protiepidemická opatření, aktuální kapacity lůžek intenzivní péče v nemocnicích a průběžné hodnocení vývoje epidemie covidu-19.
Maďarsko ve snaze zbrzdit šíření nového koronaviru ponechá dál uzavřené hranice a zavede povinné nošení roušek v kinech, divadlech a sociálních institucích. Podle agentury Reuters to dnes oznámil předseda vlády Viktor Orbán s tím, že otevřené zůstanou školy a také restaurace a bary, ale nejdéle do 23:00.
Německo dnes na seznam epidemicky rizikových oblastí zařadilo Středočeský kraj. Oznámil to Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem byla na listinu kvůli nepříznivé koronavirové situaci zapsána Praha. Pro obyvatele české metropole a nově také Středočeského kraje to při cestách do Německa znamená mít negativní koronavirový test nebo počítat s karanténou; hranice nadále zůstávají otevřené. Omezení by se nemělo týkat pendlerů bez příznaků nemoci covid-19.
Bary, restaurace a kluby nesmějí podle nařízení ministerstva vpustit více zákazníků, než mají míst k sezení. Roušku musí mít i u baru, pokud nesedí.
Musíme reagovat na rapidní nárůst nových případů v posledním týdnu. Po poradě s epidemiology proto zavádíme opatření týkající se vnitřních akcí na stání. Pomůže to snížit sociální kontakt v rizikových místech, jako jsou bary, kluby či restaurace.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 16, 2020
Ministerstvo zdravotnictví od pátečních 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávané na konkrétní místo. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
V Praze přibylo od úterního podvečera 255 potvrzených případů covidu-19, o 117 méně než v rekordní úterý. Zároveň jde o nejnižší hodnotu přírůstku v pracovní den od minulého čtvrtka. Od začátku epidemie potvrdily laboratoře v Praze celkem 7986 lidí s novým koronavirem. Přes 5000 z nich se z nemoci uzdravilo, 116 zemřelo. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.
V Nizozemsku se za poslední den prokázala nákaza koronavirem u dalších 1542 lidí. Je to nejvyšší jednodenní přírůstek, jaký tato více než 17milionová země zaznamenala od začátku pandemie. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na místní úřady. V sousední Belgii se zvýšil průměrný počet denních nákaz z týdne na týden o více než 50 procent, uvedl tamní zdravotní ústav Sciensano.
Ředitel tchajwanské společnosti Autoland Technology Kchuo Li-lin potvrdil, že jeho společnost daruje Česku pět linek na výrobu roušek. Věří, že by mohly být instalovány během listopadu. Uvedl to v dopise, který zaslal předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS).
Velká Británie hodlá vylepšit systém testování na covid-19 tak, aby byla do konce října schopna provádět 500 tisíc testů denně. Prohlásil to premiér Boris Johnson při setkání s šéfy parlamentních výborů a poznamenal, že stát se snaží vyhovět překotnému nárůstu poptávky po testování.
Celkový počet potvrzených případů od začátku epidemie překročil 40 tisíc, je jich 40 186. S nemocí covid-19 se nyní potýká 16 809 lidí, obětí je 481. Nárůst počtu případů covidu-19 byl k večeru znovu rekordní, za dnešek je zatím 1293 pozitivních testů. To je o 325 více než ve stejnou dobu v úterý a zhruba o 400 méně než za celé úterý, kdy laboratoře zaznamenaly nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie.
Vedení Prahy bude ve čtvrtek ráno jednat s hygieniky o zavedení dalších opatření proti šíření koronaviru ve školách. Jednou z možností je nošení roušek i při vyučování, sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý řekl, že opatření by mohlo být dlouhodobé.
Pražané mají hlásit příjezd z rizikové země, kde hrozí podle úřadů nákaza covidem-19, hygienikům na speciální e-mail [email protected]. Mají poslat jméno, datum narození, kontakt, datum příjezdu a zemi, odkud přijeli. Pokyny dnes zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy na webu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přitom v pondělí řekl, že za týden pro sdílení těchto dat bude spuštěn elektronický formulář.
Některé nemocnice v Praze, které zřizují odběrová místa, v nichž mohou zájemci podstoupit test na covid-19, hlásí rekordní počty testovaných a naplněnou kapacitu. V Ústřední vojenské nemocnici byla provedena pětina veškerých odběrů z celého Česka za 15. září. Na svém maximu je nyní kapacita odběrového místa v Thomayerově nemocnici, v posledních dnech je zde o testování enormní zájem. Na maximální kapacitě je podle mluvčí Simony Krautové i odběrové místo v Nemocnici na Bulovce, kde provedou až 1000 odběrů denně.
Zdravotnické prostředky, jimiž jsou i roušky a respirátory, by podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) neměly mít porušené balení. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí SÚKL Barbora Peterová. Na možné problémy s posíláním roušek a respirátorů pro seniory upozornil Zdravotnický deník. Pracovníci pošty roušky vybalují z originálních balení o 50 kusech a vkládají do obálek po pěti. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že věcí se bude moci zabývat až ve chvíli, kdy bude šetření ústavu dokončeno. Podle České pošty jde o distribuci ochranných pomůcek, nikoliv zdravotnického materiálu.
Průměrná délka trasovacího hovoru je 12 minut, ne vždy se hygienici setkají s pochopením, uvádí Twitter chytré karantény.
TRASOVÁNÍ. Průměrná délka prvního hovoru je 12 minut a ne vždy se hygienici při volání setkají s pochopením. Někdy je to hodně emotivní. Každý se s nimi chce podělit o svůj příběh. Někdy se jim třeba babičky při telefonátu rozpláčou a říkají jim, jak už teď to mají těžké.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 16, 2020
Hamáček také řekl, že je nutné znovu přesvědčit obyvatele o tom, že nemoc covid-19 může mít vážné dopady a nynější opatření proti šíření koronaviru nejsou "buzerace". Patří k nim nošení roušek v některých veřejných prostorách. Opatření by podle ministra měla přinést efekt zhruba za dva týdny. Jak uvedl, obává se toho, že pokud by se nepodařilo křivku nárůstu nakažených zploštit, Česko by se mohlo dostat do jarní situace Itálie nebo současné situace Izraele. Zastavovat ekonomiku a zavírat školy nechceme, dodal Hamáček.
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) čeká ve vládě další debatu o svolání Ústředního krizového štábu, což premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá. Svolání štábu neznamená vyhlášení stavu nouze, zdůraznil před poslanci ministr. "Jsem přesvědčen, že obecně platí to, že pokud máme osvědčené mechanismy, měli bychom je používat," uvedl.
Připravovaná omezení při cestování z České republiky na Slovensko budou moci lidé obejít, pokud do země pod Tatrami přijedou přes Polsko či Rakousko, připustil dnes slovenský premiér Igor Matovič. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že většina lidí bude pravidla dodržovat.
Od pátku bude Česko kvůli šíření koronaviru na slovenském seznamu rizikových zemí. Cestující z ČR na Slovensko až na výjimky budou muset mít výsledek testu s negativním výsledkem na koronavirus, aby se vyhnuli karanténě a následnému testu na zmíněnou infekci.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) chce od pátku omezit počet návštěvníků hromadných akcí ve vnitřních prostorách, například v klubech. Lístky na ně mají být nově prodávány jen k sezení, ne ke stání. Ministr to dnes řekl poslancům v rámci debaty o vývoji epidemie koronaviru.
Vojtěch uvedl, že většina nakažených koronavirem je na rozdíl od jara ve věku 20 až 29 let. Mohou to být podle ministra lidé, kteří se nakazili právě na klubových akcích a mohou být zdrojem šíření nákazy i mezi rizikovými skupinami. Detaily oznámí během dne.
"Musíme očekávat, že nárůsty nakažených budou v příštím období narůstat," řekl Adam Vojtěch (ANO) ve sněmovně. Mělo by proti tomu podle něj pomoci nošení roušek, které zabraňuje šíření kapének. Znovu připomněl prevenci v podobě dodržování rozestupů a hygieny rukou.
Komplex muslimských svatyní na jeruzalémské Chrámové hoře se od pátku na tři týdny pro věřící uzavře. Oznámila to nadace Vakf, která spadá pod jordánskou správu a mešitu Al-Aksá a svatyni Skalní dóm spravuje. Rozhodnutí zdůvodnila nárůstem počtu lidí s koronavirem v Izraeli a na Západním břehu Jordánu. V pátek zároveň v Izraeli kvůli špatné epidemické situaci začíná třítýdenní celostátní karanténa, která počítá s významným omezením pohybu osob.
Aktuální denní kapacita testování v Česku je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha 20 700 testů a postupně se zvyšuje. Cílem je podle něj 25 000 testů denně.
V Uherskohradišťské nemocnici, která je ve Zlínském kraji vyčleněna pro pacienty s onemocněním covid-19, je nyní 18 pacientů s koronavirem. Z nich je šest na oddělení ARO, dalších 12 na infekčních lůžkách. Musí se počítat s tím, že tato čísla ještě porostou, vzhledem k tomu, že Uherskohradišťsko se v posledních týdnech potýká s výrazným nárůstem počtu nakažených a dobře na tom není ani sousední Hodonínsko. Z něho řada pacientů směřuje do Uherskohradišťské nemocnice, řekl ČTK mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant.
Domovy seniorů zřizované městem Brnem budou mít speciální testy na nemoc covid-19. Novinářům to řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní bude výsledek známý v řádu minut. Brno zřizuje 11 domovů a ještě centrum sociálních služeb. Testovat se bude veškerý personál a podle potřeby i klienti.
Středočeskému kraji kvůli šíření koronaviru hrozí zapsání na německý seznam rizikových oblastí, konečné rozhodnutí ale Berlín oznámí až večer kolem 19:00 SELČ. Vyplývá to z informací, které ČTK o dnešním jednání grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí získala.
Toto grémium rozhoduje o zařazení, nebo naopak vyřazení oblasti, seznam pak spravuje německý Institut Roberta Kocha. Minulý týden ve středu Německo označilo za rizikovou Prahu.
Město Pardubice kvůli zhoršené epidemiologické situaci od úterý opět zruší vítání občánků. Slavnostní akty přitom kvůli jarní koronavirové pandemii město zahájilo až v září, uvedl magistrát v tiskové zprávě.
Na fakultách zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) postupně začíná nový semestr. "Od příštího pondělí může být na přednášce fyzicky přítomno maximálně 50 osob. Větší přednášky pak musíme rozdělit do více přednáškových sálů nebo využijeme on-line výuky," uvedl prorektor pro pedagogickou činnost Lubomír Beníček. S on-line výukou mají studenti i pedagogové zkušenosti již z uplynulého semestru. "Pokud to bude nezbytné, jsme připraveni okamžitě on-line výuku znovu zahájit v plném rozsahu," uvedl rektor UTB Vladimír Sedlařík.
Koaliční strany se dohodly na podobě kurzarbeitu. Vláda by měla návrh novely s kurzarbeitovými pravidly schválit večer. Na svém twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podrobnosti o nastavení neupřesnila. Podle plánu by se měl dlouhodobý kurzarbeit zavést od listopadu. Navázal by tak na dočasný program Antivirus.
Kurzarbeit představuje zkrácenou pracovní dobu při ekonomických či jiných potížích. Firma platí zaměstnancům za odpracované hodiny, stát jim pak poskytuje část mzdy za neodpracovaný čas.
Kompromis jako výhra! Dohoda ke kurzarbeitu je upečená, takže dnes večer návrh schválíme na vládě a může odejít do Sněmovny. Věřím, že i ve Sněmovně to půjde hladce a kurzarbeit od listopadu naváže na končící #Antivirus.
— Jana Maláčová (@JMalacova) September 16, 2020
Nemocnice v Hranicích na Přerovsku kvůli rostoucímu počtu nákaz koronavirem zakázala až do odvolání návštěvy na všech svých lůžkových odděleních. Chce tak snížit riziko přenosu onemocnění covid-19 na pacienty. Návštěvy tento týden omezila také dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc. Ve FN Olomouc byly už minulý týden zakázány návštěvy na 14 klinikách. Vyplývá to z informací na webech nemocnic. Při návštěvě pacientů musí mít lidé roušky a před vstupem na oddělení si dezinfikují ruce.
Odborníci kritizují postup vlády a ministerstva zdravotnictví v řešení pandemie covidu-19. Vláda se podle nich v někteých oblastech řídí více tlakem lobbistických skupin než odborníků. Zároveň kritizují rozvolnění na konci první vlny epidemie a vládní rozhodnutí označují za chaotická a nekonzistentní. Prohlášení publikovala Rada Učené společnosti na svých webových stránkách. Členy rady jsou mimo jiné fyzikální chemik Pavel Jungwirth nebo kardiochirurg Jan Pirk.
Prohlášení vyzývá vládu, aby intenzivněji spolupracovala s kompetentními odborníky a hledala inspiraci v dalším postupu v okolních státech, které epidemii podle jejich názoru zvládají lépe.
V Moravskoslezském kraji přibylo za úterý 77 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, což je téměř stejný nárůst jako za pondělí. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 6295 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Aktuálně nemocných je v kraji 936. Hospitalizováno je 25 lidí. Z nemoci se vyléčilo 5265 lidí, 94 lidí s covidem-19 zemřelo. Podle hygieniků za posledních 24 hodin přibylo v kraji 90 případů nákazy na celkových 5824 od počátku pandemie. Rozdíly v údajích jsou kvůli jinému způsobu zpracování dat. Nejvíc nemocných je podle údajů hygieniků na Ostravsku.
Některé jihočeské nemocnice zpřísnily režim pro návštěvy. Snížily nejvyšší možný počet návštěvníků u pacientů i maximální délku trvání návštěv. Opatření mají omezit možné další šíření nákazy koronavirem.
V Královéhradeckém kraji za posledních 24 hodin přibylo 35 potvrzených případů nemoci covid-19. Počtvrté za sebou tak byl v kraji přírůstek přes 30 nakažených. Od začátku pandemie bylo v regionu zjištěno k dnešním 09:00 dohromady 962 případů. Vzrostl i počet vyléčených, o čtyři na 559, a také přibylo aktuálně nemocných. Aktivních případů od úterního dopoledne přibylo 31 na 393. Počet úmrtí v souvislosti s koronavirem zůstal na deseti, vyplynulo ze sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.
Laboratoře budou od čtvrtka posílat e-mailem či v SMS výsledek testu na covid-19 i lidem, kteří budou pozitivní. Dosud informovaly jen o negativním, napsal na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pozitivní výsledek testu musel dosud sdělovat nakaženému lékař, většinou z hygieny. Na sociálních sítích nebo v médiích se objevovaly stížnosti lidí, kteří se o svém výsledku kvůli přetížení hygienických stanic dozvídali pozdě.
Rusko dnes oznámilo 5670 nových případů nákazy koronavirem a 132 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5529 nových případů a 150 úmrtí. Počty nakažených rostou třetí den po sobě. Rusko je z hlediska počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí světa, po Spojených státech, Indii a Brazílii.
Ve Spojených státech se po několika týdnech zastavil příznivý vývoj denních statistik o epidemii nemoci covid-19. Deník The New York Times za úterý zaregistroval 1287 nových úmrtí spojených s onemocněním, což je v jeho přehledu nejvyšší denní součet od 19. srpna. Univerzita Johnse Hopkinse dokonce hlásí nejvyšší bilanci za více než měsíc.
Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 58 případů nákazy novým typem koronaviru. Od začátku pandemie ke středečnímu ránu hygienici v regionu zaznamenali dohromady 1306 případů nákazy. Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v předchozích dnech kolísaly. V pondělí v kraji přibylo 72 nakažených a v úterý 15.covidem-18.
Opozice prosadila na středeční odpoledne sněmovní debatu o vývoji epidemie nového koronaviru. Návrh podpořili i poslanci vládní ČSSD a KSČM, která kabinet ANO a sociálních demokratů v dolní komoře toleruje. Poslanci ANO se hlasování zdrželi. V úterý opoziční strany s obdobnými požadavky neuspěly.
Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordní počet 76 úmrtí spjatých s nákazou novým koronavirem. Předchozí rekordní počet úmrtí za jediný den, a to 72, Ukrajina zaznamenala minulý týden. Během úterý také přibylo 2958 nových případů onemocnění covidem-19. Z toho 504 jich muselo být hospitalizováno.
Rekordních 107 potvrzených nákaz koronavirem přibylo v úterý v Ústeckém kraji. Nakažení jsou mimo jiné učitelé v několika školách, krajská hygienická stanice nařídila školy zavřít. Řekla to ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Doplnila, že průběh nemoci u nakažených pedagogů je lehký.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 101 nových potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. O den dříve přibylo 126 nových případů. Na jaře přibývaly desítky případů za týden. Podle Ciupek nyní převažují případy s mírnými příznaky a je menší procento hospitalizovaných než na jaře.
Česko má nyní nejrychlejší přírůstky nemocných ze sousedních zemí
Přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v ČR, sousedních zemích a Chorvatsku za posledních 14 dnů:
Datum | ČR | Německo | Polsko | Rakousko | Slovensko | Chorvatsko |
2.9. | 646 | 1390 | 595 | 327 | 53 | 311 |
3.9. | 676 | 1429 | 612 | 403 | 121 | 369 |
4.9. | 797 | 1467 | 691 | 357 | 137 | 334 |
5.9. | 506 | 775 | 567 | 358 | 226 | 311 |
6.9. | 410 | 667 | 437 | 184 | 88 | 225 |
7.9. | 559 | 1813 | 302 | 290 | 22 | 117 |
8.9. | 1161 | 1304 | 400 | 520 | 91 | 204 |
9.9. | 1158 | 1378 | 421 | 502 | 161 | 341 |
10.9. | 1380 | 1758 | 506 | 664 | 178 | 291 |
11.9. | 1446 | 1618 | 594 | 580 | 186 | 190 |
12.9. | 1538 | 822 | 603 | 869 | 201 | 261 |
13.9. | 791 | 751 | 502 | 463 | 79 | 165 |
14.9. | 1036 | 1923 | 377 | 382 | 48 | 65 |
15.9 | 1677 | 1901 | 605 | 764 | 188 | 151 |
Necítím se dobře. Co mám dělat?
V Německu v úterý přibylo 1901 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od 22. srpna, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). S covidem-19 zemřelo dalších šest lidí, a celková bilance úmrtí tak vzrostla na 9368.
V Indii se od počátku epidemie koronavirem nakazilo již přes pět milionů lidí. Více než 82 000 jich s covidem-19 zemřelo. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví. Indie, která má 1,35 miliardy obyvatel, je po USA teprve druhou zemí, kde počet nakažených překonal hranici pěti milionů.
Denní přírůstek počtu případů nového typu koronaviru v Česku je po třech dnech opět rekordní. V úterý jich přibylo 1677. Ze 38 896 potvrzených případů je aktuálně nakažených 15 807 lidí.
Průběh nemoci je u nich většinou mírný nebo bez příznaků, s covidem-19 bylo podle údajů k pondělku v nemocnici 333 lidí, v těžkém stavu bylo 78 z nich. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Živý had nemůže v hromadné dopravě sloužit jako náhrada za roušku proti koronaviru. Upozornil na to dopravní podnik severoanglického města Manchester poté, co se v médiích a na sociálních sítích objevily fotografie muže se škrtičem obtočeným kolem krku a úst.
Podle listu Manchester Evening News nastoupil muž s hadem v pondělí do autobusu, který směřoval ze Swintonu do centra Manchesteru. Nenasadil si přitom povinnou roušku a místo toho si nechal tvář obtočit škrtičem.
Bus passenger seen with huge snake wrapped around his neck in Manchesterhttps://t.co/FpeeOlCfPz
— The Sun (@TheSun) September 15, 2020
V souvislosti se srpnovou svatbou v americkém státě Maine, která se konala v rozporu s pravidly proti šíření koronaviru, už s covidem-19 zemřelo nejméně sedm lidí. Informovala o tom dnes agentura AP.
"Ani jeden z nich se obřadu ani svatební hostiny přímo neúčastnil," zdůraznil lékař Nirav Shah z mainského Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
V Brazílii za uplynulý den zemřelo 1113 pacientů s covidem-19, což je nejvíce od 2. září, kdy v zemi přibylo 1184 nových úmrtí. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na brazilské ministerstvo zdravotnictví. Nově se koronavirus prokázal u 36 653 osob.
Zařazení mezi rizikové oblasti znamená, že lidé, kteří z takových míst přijíždějí do Německa, musejí mít negativní test na koronavirus, nebo je čeká povinná karanténa. Pro německé úřady je rozhodujícím kritériem překonání hranice 50 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Tento limit nyní překračuje mnoho okresů v ČR.
Německé úřady dnes budou po týdnu aktualizovat seznam rizikových zemí, na který minulou středu kvůli rychlému nárůstu nakažených koronavirem zařadily Prahu. Vzhledem k současné nepříznivé epidemické situaci v Česku není vyloučené, že mezi oblastmi, jež Německo považuje za rizikové, přibudou další české regiony.
Řecké úřady čelí posměchu a kritice kvůli statisícům roušek, které na začátku školního roku v rámci boje proti epidemii covidu-19 rozdaly studentům. Ochranné pomůcky jsou totiž příliš velké a dětem mnohdy zakrývají celý obličej, napsala agentura AFP.
Řecko školy otevřelo v pondělí pod podmínkou, že všichni studenti i učitelé budou mít zakrytá ústa a nos. Sociální sítě však hned v první školní den zaplavily fotografie dětí v nesedících rouškách, pro které se rychlo vžilo označení "padáky".
Většina žáků jihočeských škol zřejmě bude od pondělí povinně nosit roušky i během výuky. Nové opatření v úterý projednala bezpečnostní rada kraje. Nařízení, které má snížit šíření koronaviru, se týká žáků druhých stupňů základních škol, středních škol a studentů vysokých škol. Vyplývá to z jednání bezpečnostní rady kraje.
Na jaře jsme se poučili, nastavili plány, postupně rozšiřovali lůžkové kapacity. Ideální by bylo říct si, že virus tady je a budeme se chránit. Máme dost ochranných pomůcek. Řada samoplátců přichází na testování proto, protože šli po ulici, kde byl někdo, kdo měl rýmu, tak se nechají otestovat, říká Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, v rozhovoru pro DVTV.
Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 7852 případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 37 lidí, a celkem se tak bilance mrtvých vyšplhala na 30 999. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters.
Ve Francii od počátku srpna setrvale roste denní počet případů nákazy koronavirem. V sobotu dokonce úřady ohlásily rekordní přírůstek 10 561 případů. V neděli přibylo 7189 případů, v pondělí 6158 a dnes se přírůstek opět dostal téměř k osmi tisícům.
Přehled dnešních událostí ze zahraničí:
Zastupitelé Prahy 3 si dnes po dvou hodinách jednání neschválili program. Spor vznikl kvůli návrhu koalice povolit pro členy zastupitelstva, kterým byla nařízena karanténa kvůli koronaviru, distanční účast přes internet. Nelíbilo se to opozici a koalice s ohledem na chybějící zastupitele neměla dost hlasů, aby návrh prosadila. Následně členové koaličních stran nepodpořili program a jednání muselo skončit.
Na hlavním městě to jde, na Praze 3 ne. Distanční přístup zastupitelů a zastupitelek v karanténě dnes opozice nepodpořila! 🙈
— Zelení Praha 3 (@zelenip3) September 15, 2020
ODS, KDU-ČSL a ANO dnes zneužili epidemiologické situace a znemožnili zastupitelům v karanténě výkon jejich mandátu, prostřednictvím distančního přístupu. pic.twitter.com/7qU3PL4tOG
Přehled dnešních událostí z domova:
O připravenosti Prahy na vzrůstající počet případů koronaviru mluvil v pondělí v DVTV primátor Zdeněk Hřib.
Návrh na poskytnutí příspěvku 5000 korun všem důchodcům sněmovna v dnešním úvodním kole podpořila. Opoziční ODS a TOP 09 ale zablokovaly žádost vlády hlasovat o něm už v prvním čtení. Předloha zamířila k posouzení do sociální výboru, který bude mít na její projednání měsíc místo obvyklých dvou. Poslanci už avizovali pozměňovací návrhy.
Sněmovna právě podpořila jednorázový příspěvek 5000 Kč pro důchodce v prvním čtení! Je to dobrá zpráva. Konečně se dostane i na ty, kteří stáli během covidu opodál. Jsem ráda, že i přes politické bojůvky nakonec zafungovala základní mezigenerační solidarita a pospolitost. @CSSD
— Jana Maláčová (@JMalacova) September 15, 2020
V Praze přibylo v úterý rekordních 372 nových potvrzených případů koronaviru. Pondělní maximum tak bylo překonáno o 84 případů. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 7731 lidí. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.
Hygienici dnes, stejně jako o víkendu, neuvedli žádná jiná aktuální data týkající se například počtu vyléčených a zemřelých. K pondělku dosahoval počet vyléčených téměř 4900 a 115 lidí s covidem-19 v metropoli zemřelo.
Dnes v Česku zatím přibylo 968 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba stejně jako za celé pondělí. Do statistik přibylo také 11 obětí, celkem jich je 476. Z toho šest úmrtí připadá na dnešek. V zemi je nyní 15 582 nakažených, většina s lehkým průběhem nemoci. Počet hospitalizovaných ale také roste. V nemocnicích je 333 pacientů s covidem-19, v těžkém stavu je 78 z nich. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.
Od začátku epidemie se v Česku koronavirem nakazilo 38 187 lidí, dosud se jich 22 526 vyléčilo.
Chytrá karanténa hlásí navýšení odběrové kapacity o v Motole o 200.
ODBĚRY. Od zítřka navyšujeme kapacitu o 200 testů v pražském Motole. Tři nová místa jsou i v jižních Čechách. Nově funguje Synlab v Českých Budějovicích na Vrbenské ulici a U Tří lvů. Nové odběrové místo je i v Českém Krumlově. Od zítřka začíná testovat i nemocnice v Rumburku.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 15, 2020
Banky ke 4. září přijaly 399 000 žádostí o odklad splátek úvěrů, schválily jich 358 000. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky. Počet podaných žádostí klesá v souvislosti s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, který je 31. října.
Země střední Evropy chtějí do budoucna koordinovat zavádění opatření proti šíření koronaviru. Uvedl to český ministr zahraničí Tomáš Petříček po dnešním setkání se svými protějšky ze Slovenska, Rakouska a Slovinska. Ministři se shodli, že budou v pravidelném kontaktu.
"Dnes jsme se shodli, že podpoříme návrh Evropské komise, abychom proti pandemii postupovali společně včetně stanovení společného koeficientu pro určení míry nákazy," sdělil český ministr zahraničí Tomáš Petříček, podle kterého nikdo z ministrů nechce, aby se opakovala situace z jara letošního roku a docházelo k úplnému uzavírání hranic.
Opozice podle očekávání dnes neprosadila na program schůze sněmovny debatu o vývoji epidemie koronaviru. Odmítli to podpořit zejména zástupci ANO a ČSSD s pomocí komunistů. Poslanci se s ohledem na rekordní počty případů nemoci covid-19 sešli v polovičním počtu podobně jako na jaře a v souladu s vládními opatřeními používali roušky.
Piráti, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN požadovali, aby si sněmovna zkontrolovala plnění úkolů, které uložila vládě v červnu po první vlně epidemie. "Situace je přibližně třikrát horší, než byla v březnu, kdy se kvůli tomu vyhlašoval nouzový stav," uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Připomenul, že vláda měla předložit do 4. září zprávu o řešeních a plánovaných opatřeních, což se nestalo.
Informace z dění v PS od @Aktualnecz . Za situace, kdy ČR prožívá jednu z nejhorších situací kvůli koronaviru a některé země před ní fakticky zavírají hranice, odmítla většina poslanců návrh TOP 09 a KDU - ČSL, aby se Sněmovna současnou situací zabývala... Viz hlasovací tabule pic.twitter.com/KrGNgHrjz2
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) September 15, 2020
Koaliční strany jsou blízko dohodě na podobě kurzarbeitu, vláda by ale na přípravu zákona s kurzarbeitovými pravidly měla mít asi víc času. Novinářům to po dnešním jednání vládních politiků s komunisty řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Nevyloučila to, že by se ještě mohl prodloužit dočasný kurzarbeitový program Antivirus. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by se kurzarbeit měl naopak schválit co nejdříve.
Ve středních Čechách je k dnešnímu dni kvůli covidu uzavřeno 11 škol. Jsou mezi nimi školy základní, mateřské, střední i jedna umělecká. Celkově v regionu koronavirus ovlivnil chod 107 škol. Kromě těch uzavřených číslo zahrnuje i školy, kde jsou v karanténě jen některé třídy.
Kvůli výskytu onemocnění covid-19 je uzavřená Základní škola Jeremenkova v Praze 4. Covidem-19 onemocněli dva žáci školy a jeden z učitelů.
"Karanténa byla nařízena všem pedagogickým pracovníkům, a to vzhledem ke kontaktům s učitelem pozitivně testovaným na covid-19," uvedl ředitel školy Jan Vondrouš. Pedagogům by karanténa měla skončit v pondělí 21. září. Do té doby se podle informací na webu školy nevyučuje.
Zdvojnásobit počet odebraných vzorků na test nákazy covid-19 plánují v příštích dnech kvůli rostoucímu počtu testovaných odběrová místa v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku. Nemocnice odebírají vzorky pouze pacientům, které na toto vyšetření odešle lékař či hygienici.
Většina žáků jihočeských škol bude muset od pondělí povinně nosit roušky i během výuky. Nové opatření v úterý projednala bezpečnostní rada kraje. Nařízení, které má snížit šíření koronaviru, se týká žáků druhých stupňů základních škol, středních škol a studentů vysokých škol. Řekla to ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
V několika regionech v Česku se kvůli zhoršení epidemické situace opět scházejí krajské krizové štáby. Někteří hejtmani ale poukazují na to, že nemají komu informace předat, protože Ústřední krizový štáb neexistuje. Například podle královéhradeckého hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) by to ale s ohledem na zrychlené šíření koronaviru bylo zásadní pro řešení současné situace.
Situaci kolem koronavirové epidemie by podle opoziční ODS pomohlo zlepšit odvolání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), obnovení činnosti Ústředního krizového štábu či podpora živnostníků, malých podnikatelů či samoživitelek. Zástupci občanských demokratů to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Měly by se podle nich také zvýšit kapacity hygienických stanic.
Středočeské krajské nemocnice jsou podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) připraveny na pacienty s covidem-19 a mají dostatečnou kapacitu. Zároveň mají i dostatek ochranných pomůcek na tři a více měsíců, řekla dnes Pokorná Jermanová novinářům.
"Vyzvali jsme ředitele nemocnic, aby se připravili na příjem pacientů, kteří mohou mít covid. Oni jsou připraveni, jsou připraveni se o ně postarat i v případě operací, umějí s tím pracovat. Všechny naše nemocnice mají v tuhle chvíli dostatečnou kapacitu," uvedla hejtmanka.
Olomoucká radnice kvůli rostoucímu počtu případů nákaz koronavirem zřídí stálou pracovní skupinu pro sledování vývoje pandemie a přípravu preventivních opatření. Vznik skupiny vedení města oznámilo poté, co v pondělí jednalo se zástupci integrovaného záchranného systému a krajské hygienické stanice.
Poslanci opozičního hnutí STAN navrhli, aby stát poskytl jednorázový příspěvek 6000 korun samoživitelkám a samoživitelům. Podle předkladatelů návrhu zákona patří osamělí rodiče ke skupinám lidí, které byly nejvíce postiženy propadem příjmů při koronavirové krizi. Částku by podle předlohy dostali také rodiče malých dětí s rodičovským příspěvkem. Dopady na rozpočet odhadli poslanci Starostů nejvýše na tři miliardy korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je problém, že Česko nemá jasnou definici samoživitelů.
Kypr zařadil Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé, kteří v uplynulých 14 dnech pobývali v Česku, od pátku 18. září na Kypr nesmí. Týká se to i osob, které přes Česko pouze projížděly. O rozhodnutí vlády v Nikósii dnes na webu informovalo české ministerstvo zahraničních věcí.
Výjimku ze zákazu překročit hranice budou mít například kyperští občané a jejich rodinní příslušníci nebo lidé s trvalým pobytem. Ti ale musejí po příletu povinně absolvovat test na covid-19 a nastoupit do dvoutýdenní karantény bez ohledu na to, zda měli test pozitivní či negativní.
S nepravdivými informacemi o novém typu koronaviru se setkalo 60 procent Čechů. Nadpoloviční většina z nich takovým informacím alespoň zpočátku uvěřila. Nejvíc lidé věří mýtu, že v prevenci proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci. Zjistila to agentura Ipsos. Z průzkumu také vyplývá, že mezi Čechy narůstá obava z nemoci covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje, a výrazně sílí přesvědčení, že boj s virem bude dlouhodobá záležitost.
Starostové obcí budou moct při nedostatku zájemců o práci ve volebních komisích požádat pomoc při organizaci říjnových voleb do krajů a části Senátu dobrovolné hasiče. Případná pomoc ale nebude centrálně organizovaná, řekl starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jan Slámečka. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se na sdružení obrátil minulý týden dopisem kvůli epidemii koronaviru. Podobně podle Slámečky na jaře dopisem požádala o případnou pomoc hasiče Česká pošta kvůli obavám z nedostatku doručovatelů. "Nakonec toho nevyužila," uvedl Slámečka.
Senát od středy kvůli nárůstu počtu případů koronaviru v Česku uzavře své sídlo pro veřejnost i média. Výjimku budou mít zástupci médií a pozvaní hosté pro schůze Senátu, veřejná slyšení v příštím týdnu a předávání pamětních medailí horní komory. Rozhodl o tom senátní krizový štáb. Oznámila to tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.
Česko má nedostatečnou kapacitu infekčních lůžek v nemocnicích. Jejich počet klesl za poslední tři desetiletí na čtvrtinu. V celé zemi je jich teď tisícovka. Údaje na tiskové konferenci zveřejnila odborná Společnost infekčního lékařství (SIL). Žádá posílení oboru.
V nemocnici bylo v sobotu 288 lidí s covidem-19. Lékaři zdůrazňují, že izolační lůžka jsou potřeba ale i pro pacienty s dalšími infekčními chorobami.
Rakousko hlásí 764 nových případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin. Jde tak o další dramatický nárůst, i když nedosáhl sobotních 869 nově infikovaných. Nejhorší situace je ve Vídni, kde za 24 hodin přibylo podle oficiálních statistik rovných 400 nakažených.
Pravidla pro kurzarbeit, jak o nich v posledním týdnu zatím bezvýsledně jedná vláda, je podle parlamentních stran třeba přijmout rychle. O možné podpoře úpravy parametrů jsou strany podle výroků z tiskových konferencí před jednáním Poslanecké sněmovny připraveny, i když mají na věc rozdílné názory.
Část politického spektra volá po pravidlech proto, aby mohl skončit program Antivirus, kterým stát pomáhá firmám vyplácením částí mezd v době epidemie koronaviru. Koaliční partneři dnes o záměru jednají i s komunisty, kteří menšinovou vládu ve sněmovně podporují.
České dráhy možná po zavedení restrikcí pro cesty na Slovensko omezí část dálkové dopravy na Slovensko. Dopravce nyní jedná se svým slovenským partnerem o redukci vlaků. V současnosti však zatím zůstává provoz drah bez změn, v případě velkého zájmu je společnost v příštích dnech připravena posílit kapacitu některých spojů. Ostatní dopravci zatím omezení vlaků neplánují, RegioJet v příštích dnech naopak posílí kapacity. Při cestách na Slovensko bude od pátku povinný negativní test na covid-19 nebo nástup do karantény.
Počet odběrových míst na koronavirus se v Jihočeském kraji zvýšil na 12. Nově nabízí tyto služby laboratoře Synlab v mobilní stanici v prostorách českobudějovického areálu PCO ve Vrbenské ulici.
Vzorek slin pro testování na covid-19 by si lidé mohli odebrat i sami, například vykloktáním úst. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly se přesnost metody teď porovnává s výtěrem z nosohltanu. Pokud se nový způsob odběru ze slin podaří zavést, mohla by se kapacita testování dramaticky zvýšit, řekl na dotaz ČTK. V neděli Prymula řekl, že by kapacita testů mohla být za měsíc až 40 000 denně, tedy proti současnosti více než dvojnásobná.
Poslanci ČSSD podporují ministry své strany ve snaze obnovit činnost Ústředního krizového štábu, řekl v úterý v dolní komoře Parlamentu novinářům šéf poslanců sociální demokracie Jan Chvojka. Ve věcech kolem covidu-19 je aktuálně podle něj "trochu chaos" a je nutné, aby byla opatření řízena z jednoho místa. Kabinet je v otázce ÚKŠ rozdělen, ČSSD je podobně jako většina opozice pro jeho zřízení, které ale odmítá premiér Andrej Babiš (ANO).
Fakultní nemocnice Brno chce na přelomu září a října zvýšit kapacitu testů na nemoc covid-19 až na 1500 za den, uvedl v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Pavel Žára. Momentální kapacita je 220 testů za den. Důvodem navýšení je zvyšující se počet případů. Za posledních 24 hodin přibylo na jižní Moravě 126 nových případů. Krom toho má nemocnice v záloze více než 120 lůžek pro pacienty s koronavirem. Nyní má 29 pacientů s touto nemocí, dva jsou v těžkém stavu.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na úterním setkání středočeských starostů v Praze vyzval k tomu, aby se lidé přestali strašit koronavirem. Důsledkem je podle něj například to, že se u části lidí zhoršila prevence rakoviny kůže. Reagoval tím mimo jiné na skutečnost, že se někteří starostové báli na setkání přijet.
V domově pro seniory v Ústí nad Labem v městské části Dobětice se prokázala nákaza koronavirem, ředitel Jiří Vronský nechtěl počet nakažených blíže specifikovat. V zařízení platí od úterka zákaz návštěv, zda budou v karanténě s klienty také někteří zaměstnanci domova, je v jednání, řekl ředitel.
Následkům koronavirové infekce dnes podlehl v 75 letech jeden z někdejších bosenskosrbských vůdců Momčilo Krajišnik. Informoval o tom místní server nezavisne.com s odvoláním na kliniku v Banja Luce, kde byl usvědčený válečný zločinec hospitalizován a napojen na plicní ventilaci na konci srpna.
Krajišnik byl během bosenské války (1992-1995) předsedou parlamentu bosenské Republiky srbské a byl blízkým spolupracovníkem tehdejšího bosenskosrbského prezidenta Radovana Karadžiče, kterého haagský Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) odsoudil k doživotnímu vězení.
Preminuo osuđeni ratni zločinac Momčilo Krajišnik, bio je zaražen koronom... Više na: https://t.co/9Gf4t563hP pic.twitter.com/Gzi531T8Dv
— TV N1 Zagreb (@N1infoZG) September 15, 2020
Premiér Andrej Babiš podle Starostů a nezávislých (STAN) předvádí v koronavirové krizi zoufalý výkon, na který doplácí celý národ ekonomicky i zdravotně. Šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně Babiše vyzval, aby nebránil obnovení Ústředního krizového štábu. Jeho aktivace by podle Farského zajistila, že boj proti epidemii nebude založen na pocitech ze sociálních sítí, ale na datech.
V soukromém domově důchodců Beránek v Úpici na Trutnovsku začala druhá vlna testování na covid-19, týká se 37 lidí. V zařízení se dosud nakazilo 14 zaměstnanců a 31 klientů, z nichž tři zemřeli, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí. Koronavirus se v Úpici rozšířil také do některých škol. Tzv. komunitní šíření nákazy covidu-19 v Královéhradeckém kraji nebylo dosud zjištěno.
Nizozemsko od úterka kvůli koronaviru zařadilo Prahu mezi rizikové regiony. Lidé, kteří pobývali v české metropoli, mají jít po příjezdu do Nizozemska do desetidenní karantény. Netýká se to mimo jiné tranzitu přes Nizozemsko včetně přestupů na letištích a některých profesí, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Na webu to uvedlo české ministerstvo zahraničí, informace má od nizozemského velvyslanectví v Praze.
Karanténa je nutná, i když přijíždějící z Prahy nemají žádné příznaky onemocnění nebo pokud měli negativní test na covid-19. "Cestovatelů z ostatních oblastí České republiky se opatření netýká. Osoby pobývající v Nizozemsku by pak měly do Prahy cestovat pouze v nezbytných případech," uvedlo ministerstvo.
Výrazný pokles počtu nově pozitivně testovaných na nový typ koronaviru se podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly nedá v příštích dnech a týdnech očekávat. Čeká spíš další dva či tři týdny nárůstu, řekl novinářům při dnešní návštěvě výzkumného centra Biocev, kam přijel s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO). Nových případů v posledních dnech přibývá rychleji, od 8. září jich bylo jen jediný den méně než tisíc.
V Domově Horizont v Kyjově na Hodonínsku se jeden ze zaměstnanců uzdravil z nemoci covid-19, zbylých pět zůstává s nemocí v rekonvalescenci. Řekl to hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD). Domov se stará o zdravotně postižené. Nakažení jsou i klienti z jednoho patra jedné ze tří budov, kteří jsou dále v izolaci. Podle Šlapala jich bylo do 30, dva jsou hospitalizovaní a u zbylých se stav zlepšuje.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 126 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Týdenní nárůst je 587 případů. Nejvíce je jich v Brně. Oproti situaci na jaře je méně hospitalizovaných. Nyní je v kraji v nemocnici 39 pacientů, z toho čtyři případy jsou vážné.
Fakultní nemocnice Hradec Králové, která je největší nemocnicí na východě Čech, omezila kvůli růstu případů koronaviru návštěvy u pacientů na dvě hodiny denně. Ke každému pacientovi může přijít pouze jeden člověk v době od 15:00 do 17:00. "Výjimkou jsou návštěvy dětských pacientů a pacientů v terminálním stadiu. Nadále je také možná účast doprovodu rodičky u porodu," uvedla vedoucí oddělení nemocniční hygieny FN HK Lenka Hobzová. Omezení či zákaz návštěv vyhlásily i další nemocnice v kraji.
Rusko má za uplynulý den dalších 5529 případů nákazy novým koronavirem a 150 úmrtí. S odvoláním na operativní štáb to dnes uvedla agentura TASS. O den dříve to bylo 5509 případů a 57 úmrtí. V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 1,07 milionu lidí, z toho 18 785 nákaze podlehlo.
V Moravskoslezském kraji přibylo za pondělí 76 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Od počátku pandemie tak v regionu onemocnělo 6217 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Ve Zlínském kraji zemřeli s covidem-19 další dva lidé. Od začátku pandemie zaznamenali hygienici úmrtí sedmi lidí, u kterých testy nemoc potvrdily, ještě v pondělí evidovali pět zemřelých, vyplývá z webových stránek krajské hygienické stanice.
Indie, kde žije asi 1,3 miliardy lidí, v uplynulých 24 hodinách zaznamenala 83 809 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura AP, podle níž je to pro tuto asijskou zemi nejnižší denní přírůstek za uplynulý týden.
Jeden nakažený covidem-19 v Česku nakazí nyní za dobu svého onemocnění více než jednoho dalšího člověka. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) činí reprodukční číslo 1,59, jde o odhad ke 12. září. Jednotlivé kraje se sice v hodnotě reprodukčního čísla liší, ve všech je ale hodnota vyšší než 1,0. Jde o posun proti předchozím týdnům, kdy řada krajů významnější růstový trend nevykazovala. V tuto chvíli lze proto podle zdravotních statistiků hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření.
Podle imunologa Zdeňka Zadražila jsme měli být opatrnější, důležité je dodržovat sociální distanc a vyhýbat se lidem.
ČR má ze zemí EU na seznamu rizikových států Španělsko (původně bez Kanárských ostrovů, od 14. září to platí pro celou zemi), ministerstvo zdravotnictví také důrazně doporučuje všem lidem zvážit cestu do Francie.
Některé země stále zůstávají pro Čechy úplně uzavřené, týká se to například Spojených států. Tam nemůže cestovat nikdo, kdo v předchozích 14 dnech pobýval na území států schengenského prostoru, Velké Británie, Irska, Brazílie, Číny nebo Íránu (výjimku mají američtí občané, členové jejich rodiny a držitelé takzvané zelené karty).
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1407 nákaz koronavirem. V předchozích dvou dnech přitom úřady hlásily méně než 1000 nových případů. Počet pacientů, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, pak stoupl o 12. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V Česku v pondělí přibylo 1038 potvrzených případů nemoci, což je pondělní rekord.
Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru se v Česku v pondělí vrátil nad tisíc, kde byl minulý týden pětkrát. V pondělí přibylo 1038 nakažených. Je to pondělní rekord, před týdnem byl údaj zhruba poloviční. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v Česku 14 628 nakažených, většinou mají mírný průběh nemoci.
S covidem-19 bylo podle údajů k sobotě hospitalizováno 288 lidí, novější údaj zatím ministerstvo nezveřejnilo. Podle pondělního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) je v nemocnicích 305 pacientů s koronavirem a intenzivní péči potřebuje 51 z nich.
V Británii by ve druhé polovině roku mohlo přijít o práci nejvíce lidí za generaci. Propuštěno jich v důsledku koronavirové krize a brexitu má být nejméně 650 000 a možná mnohem více. Podle firemních oznámení o chystaném propouštění to vypočítala nezisková organizace Institute for Employment Studies (IES), píše agentura Reuters.
Ministerstvo financí dnes zveřejní novou makroekonomickou prognózu, ze které by mělo vycházet při přípravě státního rozpočtu na příští rok. Naposledy úřad zveřejnil prognózu v dubnu a odhadl v ní letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Pro příští rok MF počítalo s růstem HDP o 3,1 procenta.
Opatření ze strany Slovenska se podle Babiše týká především turistů. Doufá tak, že se jím zásadně nenaruší ekonomické vztahy.
Podle českého státního webu Koronadata Česko v přepočtu na obyvatele provedlo od začátku epidemie zhruba o dvě pětiny více testů než Slovensko. Na každých 100 000 obyvatel Česko udělalo asi 10 000 testů, zatímco Slovensko asi 7000. Případů nemoci covid-19 bylo ale v Česku zaznamenáno v přepočtu na každých 100 000 obyvatel od začátku epidemie přes 340, což je zhruba třikrát víc než na Slovensku.
Česko není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) riziková země, jak uvádí Slovensko kvůli šíření koronaviru. Chápe ale pozici slovenského premiéra Igora Matoviče, který má křehkou koalici, řekl Babiš novinářům v Lánech po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Slovenský ústřední krizový štáb rozhodl, že ČR od pátku zařadí kvůli růstu počtu nakažených koronavirem na seznam rizikových zemí.
Babiš argumentoval tím, že Slovensko podle něj testuje až pětkrát méně. "Mně je to líto, protože epidemiologové rozhodli o nějakých číslech a samozřejmě my bychom mohli diskutovat o tom, kdo a jak testuje," prohlásil. "Pokud v neděli my jsme měli 6890 testů, tak Slovensko mělo 1425, pokud my jsme v pátek měli 18 329 testů, tak Slovensko 6191," dodal.
RegioJet zvýší před pátkem, od kdy bude Česko na seznamu rizikových zemí Slovenska a cestující se budou až na výjimky muset prokázat negativním testem na covid-19, kapacitu vlakových spojů do Košic a Bratislavy. Přidat je připraven denně stovky míst podle aktuální poptávky. Předpokládá, že bude vysoká. V provozu ale ani poté neplánuje omezení.
ČR není podle premiéra Babiše riziková země. Slovensko testuje pětkrát méně, řekl. Chápe ale pozici slovenského protějšku, který má křehkou koalici.
Rozhodnutí Slovenska zařadit Českou republiku na seznam rizikových zemí bude mít závažné dopady na celou českou ekonomiku, řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Liknavý postup české vlády podle něho ukazuje na to, že jarní oběti českých firem i jejich zaměstnanců byly vlastně zbytečné, protože je vláda nedokáže využít.
Aktuálně je v Česku tisíc volných lůžek a tisíc nepoužitých plicních ventilátorů.
Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 6158 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 34 lidí, a celkem se tak bilance mrtvých vyšplhala na 30 950, informovala dnes agentura Reuters. Dvě z ohnisek - města Marseille a Bordeaux - zpřísnila opatření proti šíření viru. Omezila kapacity shromáždění či pití alkoholu v ulicích.
Česko přispěje více než 305 miliony korun do evropského fondu, z něhož je financován vývoj a výzkum vakcíny proti nemoci covid-19. Vláda to na dnešním zasedání schválila. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že celkově mají členské státy Evropské unie přispět 750 milionů eur (20 miliard korun), Česká republika tak do fondu dá zhruba 1,5 procenta částky.
Dopravce RegioJet zvýší před pátkem, od kdy bude Česká republika na seznamu rizikových zemí Slovenska a cestující se budou až na výjimky muset prokázat negativním testem na covid-19, kapacitu vlakových spojů do Košic a Bratislavy. Přidat je připraven denně stovky míst podle aktuální poptávky. Tu předpokládá vysokou. V provozu ale ani poté neplánuje omezení. Uvedl to mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.
Nedělní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku byl po pěti dnech nižší než tisíc. Přibylo jich 791, což je zhruba polovina sobotního rekordního počtu. Poklesl i podíl nových případů na počtu provedených testů. Dnes k 18:00 bylo nových případů 538, podobně jako v neděli k večeru. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V Česku je nyní 14 237 nakažených. Většinou mají mírný průběh nemoci. S covidem-19 bylo podle údajů k sobotě hospitalizováno 288 lidí, z toho 69 v těžkém stavu.
V Anglii v pondělí začalo kvůli šíření koronaviru platit takzvané "pravidlo šesti", tedy zákaz shromažďování více než šesti lidí. Náměstek britského ministra spravedlnosti přitom vyzval obyvatele, aby policii hlásili, pokud někdo zákaz poruší, uvedla BBC na svém webu.
V Praze přibylo od neděle rekordních 288 potvrzených případů koronaviru. Dosavadní maximum z pátku tak bylo překonáno o 13 nakažených. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 7359 lidí. Z nich se 4884 z nemoci vyléčilo, 115 lidí s covidem-19 v metropoli zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Praha zvýší počet odběrových míst pro testování a množství zásob ochranných pomůcek.
⚠ V Praze, dle posledních výsledků laboratorních testů, dnes registrujeme 288 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) September 14, 2020
Kumulativní celkový počet potvrzených případů onemocnění covid-19 od 1.3.2020 - 7.359https://t.co/fH5qO1DRiK#hshmp #covid19 #hygiena #praha pic.twitter.com/B8mi9I3rac
Společnost Krajská zdravotní kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace v zemi zakazuje na doporučení ústecké krajské hygienické stanice návštěvy na všech lůžkových stanicích ve všech svých pěti nemocnicích, a to s platností od úterý. Omezení návštěv se netýká pacientů v terminálním stavu a doprovodu u porodu, uvedli dnes v tiskové zprávě zástupci společnosti. Pod KZ spadají nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově.
Rozhodnutí Slovenska zařadit Česko kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země ukazuje, že situace je vážná a je potřeba ji řešit, sdělil předseda opoziční ODS Petr Fiala. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové za to může především podcenění přípravy na druhou vlnu nákazy ze strany ministerstva zdravotnictví a celé vlády. Opozice vybízí ke svolání Ústředního krizového štábu či respektování názorů odborníků na úkor PR.
Ústřední krizový štáb zatím svolán nebude, vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že na jednání vlády nenastala v této otázce žádná změna. Pro obnovení činnosti štábu, který fungoval na jaře na počátku koronavirové krize, se vyslovují sociální demokraté. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale téma není "vůbec na stole", roli štábu podle něj zastává rada vlády pro zdravotní rizika.
Ve skladech Správy státních hmotných rezerv (SSHR) je aktuálně 44,5 milionu roušek a 5,2 milionu respirátorů typu FFP2, další se nakoupí. Na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Jednotlivé resorty měly navíc za úkol vytvořit si zásobu na dva měsíce, což v současnosti činí, dodal. Ze zásob už jsou odečteny ochranné pomůcky určené pro distribuci občanům starších 60 let a roušky do volebních místností.
Roušky a respirátory dostane vedle seniorů nad šedesát let i 170 000 lidí s plným invalidním důchodem a 17 000 zdravotně postižených do 18 let. O souhlasu vlády s návrhem informovala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Formálně úřady návrh dopracují do středy. Seniorům začne pošta ochranné pomůcky, každému jeden respirátor a pět roušek, doručovat v úterý.
Vláda souhlasí s mým návrhem na distribuci ochranných pomůcek lidem s handicapem. Roušky s respirátory tedy poputují 170 tis. invalidů ve 3. stupni a 17 tis. ZTP mladších 18 let. Ve středu návrh formálně doprocesujeme. @CSSD
— Jana Maláčová (@JMalacova) September 14, 2020
V Plzeňském kraji stoupá poptávka po testech na koronavirus, odběrová místa proto zvyšují kapacity a prodlužují provozní dobu. Například plzeňská soukromá Bioptická laboratoř nabízí nyní odběry až do 22:00 a tento týden chce zhruba zdvojnásobit odběrovou kapacitu. Nemocnice Plzeňského kraje, které zatím provozují odběrové místo pouze v Klatovské nemocnici, chtějí tento týden přidat další odběrové místo v Rokycanské nemocnici.
Pardubický kraj posílí odběrové týmy v nemocnicích ze dvou na čtyři. Kromě Litomyšle na Svitavsku a Pardubic budou od příštího týdne v Chrudimi a v Ústí nad Orlicí. Měly by začít fungovat počátkem příštího týdne. Novinářům to v pondělí řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů zatím nenašli shodu na nastavení pravidel kurzarbeitu. Pondělní dvouhodinové mimořádné jednání širšího předsednictva tripartity skončilo bez výsledku. ČTK to sdělila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula ČTK řekl, že se dál bude hledat kompromis. Odbory proto navrhují prodloužit dočasný kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na mzdy do konce roku, aby byl čas na přípravu kurzarbeitu.
Slovensko od nadcházejícího pátku zařadí Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země, rozhodl dnes slovenský ústřední krizový štáb. Informoval o tom na sociální síti státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus.
Při cestě z Česka na Slovensko budou muset lidé až na výjimky předložit negativní výsledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény a následně podstoupit zmíněný test.
Povinnost předložit výsledek testu či nastoupit do karantény se podle Kluse nebude vztahovat na pendlery do vzdálenosti 30 kilometrů od nejbližšího hraničního přechodu, dále na studenty, pedagogy, výzkumníky, zdravotníky, zemědělce, pracovníky v sociální oblasti či v takzvané kritické infrastruktuře a ani na některé sportovce a umělce.
Domovy seniorů v Libereckém kraji kvůli nárůstu počtu potvrzených případů koronaviru v kraji znovu omezují, nebo dokonce zakazují návštěvy. Chtějí tak ochránit své klienty, kteří patří k rizikové skupině. Mezi klienty domovů se zatím nákaza neobjevila, řekl náměstek libereckého hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda. V krajských zařízeních je podle něj zhruba 1600 klientů.
Město Bordeaux, které je jedním z ohnisek šíření koronaviru ve Francii, dnes zpřísnilo preventivní opatření. Soukromých oslav se nově nesmí účastnit více než deset lidí, informoval server Franceinfo. Zakázané jsou taneční večírky, bleší trhy či sousedské slavnosti, školy musí zrušit plánované výlety. Na veřejných prostranstvích města se nesmí konzumovat alkohol.
V departementu Gironde, jehož je Bordeaux metropolí, se nebude smět na akcích scházet více než 1000 lidí. "Situace není alarmující, ale je znepokojivá," uvedla Bucciová. Zároveň varovala, že je připravená opatření dál zpřísnit.
Pardubický kraj dá 200 000 korun krajským hygienikům, aby mohli najmout a zaplatit externisty na trasování lidí nakažených koronavirem. Na výpomoc potřebuje 18 epidemiologů. Kvůli přibývajícím případům pracují od rána do pozdního večera a také o víkendu, řekli v pondělí novinářům krajská epidemioložka Olga Hégrová a hejtman Martin Netolický (ČSSD).
V sanatoriu Topas v Holicích na Pardubicku se prokázala nákaza u 90 lidí. Nedělní informace o 102 nakažených byly nepřesné, řekla v pondělí novinářům krajská epidemioložka Olga Hégrová. V zařízení jsou klienti s duševními chorobami.
Od pondělí by měli mít praktičtí lékaři informace z Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) o svých pacientech nakažených novým typem koronaviru. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud se museli spolehnout na ústní sdělení pacienta, které si nemohli ověřit, což kritizoval například předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj lékaři potřebují informace přímo od hygieniků.
Nové odběrové místo na testy na covid-19 plánuje v úterý 15. září zprovoznit Thomayerova nemocnice v Praze. V jedné ambulanci budou testy podstupovat dospělí, druhá bude určena pro děti. Nyní je kapacita stávajícího odběrového místa na maximu.
ODBĚRY. Dnes podstatně navyšujeme počet i kapacitu odběrových míst v Praze. Nových 150 odběrů zvládne udělat Thomayerova nemocnice. O dalších 150 odběrů rozšiřuje kapacitu ordinace https://t.co/s85kIJx34F. A ještě tento týden otevřeme úplně nové odběrové místo na Florenci (+150).
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 14, 2020
Počet škol v Česku, které se kvůli koronaviru zcela či částečně uzavřely, roste. Zatímco na začátku školního roku ministr školství Robert Plaga (za ANO) informoval zhruba o dvacítce škol, které se kvůli výskytu nákazy neotevřely, k pátku 11. září bylo karanténou zasaženo již 247 škol. Nejvíce se jich zavřelo ve Středočeském kraji.
Hledat kontakty lidí nakažených koronavirem zvládají hygienici v závislosti na množství případů nemoci covid-19 v jejich kraji. Třeba na jihu Moravy mají přes maximální úsilí s trasováním kontaktů skluz několik dní, ve středních Čechách nebo na Vysočině zatím situaci zvládají. Hygienici z dalších krajů stíhají pomáhat kolegům z Prahy, kteří mají největší nápor nově nakažených. S rostoucí potřebou testování na covid-19 zatím nemocnice v krajích nemají problém, otevírají se nová odběrová místa.
České republice kvůli pokračujícímu rychlému nárůstu případů nákazy koronavirem hrozí, že Německo ve středu zařadí další regiony na seznam rizikových oblastí. Německé ministerstvo zahraničí ČTK v této souvislosti odkázalo na limit 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Od středy minulého týdne je na listině oblast hlavního města Prahy, což pro cestovatele z české metropole do Německa znamená povinnost mít negativní test. Pokud ho lidé nebudou mít, musí nastoupit do karantény a nechat si rozbor udělat v Německu.
Nádorů kůže bylo na jaře odhaleno meziročně o třetinu méně. Lékaři úbytek spojují se strachem z návštěv zdravotnických zařízení v době vrcholící epidemie covidu-19. Lidé přicházejí až s obtížněji léčitelnými nádory kůže, z nichž je více smrtelných. Novinářům to na tiskové konferenci k preventivní akci Stan proti melanomu řekla dermatoložka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Na letní dovolenou v letošním roce vyrazilo 63 procent dospělých Čechů, což bylo o 14 procentních bodů méně než v loňském roce. Na 73 procent Čechů ji přitom strávilo v ČR, zatímco v loňském roce to nebyla ani polovina. Vyplývá to z průzkumu, který společnost Perfect Crowd uskutečnila pro úvěrovou firmu Home Credit koncem srpna. Hlavními důvody byly jak obava z nákazy koronavirem a menší nabídka vzdálenějších destinací, tak také strach lidí spojený s nastupující krizí.
Laboratoře krajských nemocnic v Náchodě a Trutnově dnes překročily o pětinu testovací kapacity na koronavirus. Na pěti odběrných místech dnes krajské nemocnice odebraly 602 lidí, ale denní testovací kapacita laboratoří v Náchodě a Trutnově je 500 vzorků. Na horní hranici testovací kapacity se dostala Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Česká pošta zkompletovala většinu ze tří milionů zásilek s pěti rouškami a respirátorem pro obyvatele starší 60 let. Nyní tiskne adresní štítky, které se budou na zásilky lepit. Následně budou z pracovišť, kde se obálky kompletovaly, převezeny na všechny dodejny po celé zemi, odkud si je budou přebírat doručovatelé. S doručováním začnou v úterý.
Nemocnice v Karlovarském kraji vyhlašují kvůli zhoršené epidemické situaci zákaz návštěv. Opatření platí pro krajskou nemocnici v Karlových Varech a v Chebu, dále pro nemocnici v Sokolově a v Ostrově. Výjimku mají návštěvy u nezletilých pacientů nebo doprovod u porodu.
Od příštího pondělí by měl být spuštěn elektronický formulář pro příjezdy z rizikových zemí do České republiky. Na tiskové konferenci po jednání vládní rady pro zdravotní rizika to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Z Evropské unie se to týká návratů ze Španělska, u kterých je, nově včetně Kanárských ostrovů, nutná karanténa či negativní test na onemocnění covid-19.
"Chceme mít přehled o tom, že tito lidé přijíždějí z rizikové země a že se podrobili testu do 72 hodin, jak je stanoveno v ochranném opatření, nebo se podrobili karanténě. Dnes přehled není ideální. Pracujeme na tom i s ministerstvem vnitra, aby byla povinnost leteckých společností, které budou přijímat pasažéry do letadla, aby tito lidé měli daný elektronický formulář řádně vyplněný a my měli evidenci o tom, kdo přijíždí z rizikových zemí," řekl ministr.
Hygienici v Jihomoravském kraji mají v souvislosti s koronavirem i přes maximální úsilí s oslovováním a trasováním kontaktů skluz několik dní, řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Od pondělního rána do oběda přibylo přes 50 nových případů. "Pracujeme i více než 12 hodin denně včetně víkendů a situace je v tomto režimu neudržitelná," zdůraznila Ciupek.
"Registrujeme, že v některých pražských barech nejsou dodržována opatření ohledně nošení roušek, někdo by to měl kontrolovat, pravděpodobně to bude městská policie," uvedl Babiš. "Nechceme lidi terorizovat, ale chceme apelovat na jejich solidaritu. Byl bych rád, kdyby lidé vnímali i dopad na ekonomiku, cestovní ruch a náš společný život, pokud bude takový nárůst pokračovat," uvedl Babiš. Podle něj se virus vrátil především ze zahraničí a na hromadných akcích v barech.
Premiér Andrej Babiš připustil, že Slovensko nejspíš skutečně zařadí Česko mezi rizikové země.
Takzvané sebetrasování by podle Vojtěcha mělo být spuštěno v týdnu od 27. září. Lidé pozitivní na koronavirus by měli vyplnil formulář se svými kontakty v posledních dnech. Pro lidi cestující do země z rizikových oblastí by pak rovněž mělo být povinné vyplnit formulář, který by měl napomoci lepšímu přehledu hygieniků o cestujících.
Po odeslání roušek a respirátorů seniorům bude prověřen stav zásob s ochrannými prostředky.
Italský expremiér Silvio Berlusconi byl dnes před polednem propuštěn z milánské nemocnice, kde se od 3. září léčil s nemocí covid-19. Třiaosmdesátiletý politik zůstane prozatím v izolaci v Arcore nedaleko Milánu.
"Byla to ta nejnebezpečnější zkouška mého života (…). Děkuji lékařům za jejich profesionalitu," sdělil politik po svém propuštění. Zároveň vyzval, aby lidé byli zodpovědní, pokud jde o sociální kontakty. "Dokud není ten virus vymýcen, je každý z nás vystaven riziku, že se nakazí nebo že nakazí ostatní."
Do karantény nebudou umísťováni lidé, kteří se setkali s člověkem pozitivním na covid-19 a měli přitom nasazenou roušku nebo respirátor. Stejně tak nebudou do karantény umístěni lidé, kteří již koroavirus prodělali. Zítra bude vydán nový metodický pokyn pro nařizování karantény.
Současné rezervy lůžek českých nemocnic jsou dostačující, nemocnice jsou připraveny přijmout i mnohonásobně vyšší počty nemocných než nyní. Volná je podle něj víc než čtvrtina lůžek na odděleních anesteziologie a resuscitace a jednotkách intenzivní péče a 58 procent plicních ventilací
Počty nakažených nejsou nyní nejzásadnější, zásadní jsou počty hospitalizovaných, kapacity nemocnic, počet plicních ventilátorů a také to, aby nemocnice hlásily do informačního systému nemocné na jednotkách intenzivní péče a byl přehled o tom, které kapacity jsou volné, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Do systému je zatím zapojena pouze polovina nemocnic.
Devadesát procent nakažených podle Babiše nevykazuje žádné příznaky onemocnění. Zdůraznil ale, že ani tak není vhodné virus podceňovat. Nyní se chce soustředit na ochranu seniorů v domovech pro seniory, kde se nákaza šíří.
Andrej Babiš na tiskové konferenci po zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika uvedl, že 40 procent z testovaných na koronavirus jsou samoplátci. Uvedl také, že v sobotu byl překonán rekord testovaných.
S telefonickým trasováním kontaktů lidí s covidem-19 pomáhá hygienikům 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí bude pro tuto činnost postupně proškoleno, uvedl dnes na Twitteru Chytré karantény vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Hygienikům v Praze, kde přírůstky nakažených novým koronavirem patří k nejvyšším v Česku, vypomáhá podle něj šest dalších hygienických stanic
Podívejte se na krátkou zprávu o Chytré karanténě od vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci @vdzurilla. V tom videu je všechno důležité, co byste měli vědět a na co se často ptáte. pic.twitter.com/0ZwogF0ye2
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 14, 2020
Austrálie hlásí nejnižší denní nárůst počtu nakažených novým koronavirem za téměř tři měsíce - za uplynulý den jen 39. To je nejméně od 26. června, kdy země zaznamenala 37 nových případů. Úřady mezitím začaly rozvolňovat opatření, která byla zavedena s cílem šíření viru zpomalit.
Samoplátců je mezi lidmi testovanými na covid-19 podle premiéra Andreje Babiše (ANO) asi 40 procent. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval občany, aby se nechodili testovat zbytečně. Členové vlády to řekli na dnešní tiskové konferenci k preventivní akci Stan proti melanomu. Zejména v Praze jsou testovací místa velmi vytížená. Zatím nejvíc bylo za den provedeno zhruba 18 500 testů, do poloviny října by mohla být kapacita až dvojnásobná.
V humpoleckém domově pro seniory, kde se rozšířil koronavirus, zemřel další jeho klient pozitivně testovaný na covid-19, řekl Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice. Podle ředitele domova Petra Vaňka je to čtvrté úmrtí mezi 25 nemocnými klienty. Domov má také 19 nemocných pracovníků a s jeho chodem pomáhá od 9. září armáda.
V krajském domově seniorů v Polici nad Metují na Náchodsku je covid-19. Nákaza byla potvrzena u jedné klientky, zařízení je v izolaci, řekli zástupci kraje a domova seniorů. Nákaza byla u klientky domova potvrzena v neděli, průběh onemocnění není vážný.
Fronty aut, jejichž řidiči čekají na odběr kvůli testům na nový typ koronaviru v soukromé laboratoři Medila, blokují příjezd do Pardubic. Kolona sahá od sídla firmy ve Štrossově ulice až do Nemošic. Situaci musí řešit městská policie.
Poslanec KDU-ČSL a bývalý předseda strany Marek Výborný onemocněl covidem-19. Na Twitteru oznámil, že průběh onemocnění je u něj s drobnou rýmou a fakticky bezpříznakový. Kvůli nákaze se nezúčastní schůze dolní komory, která začne v úterý. Poslanci se mají sejít v polovičním počtu, chybět bude i další nakažený poslanec - Pirát František Navrkal a část jeho kolegů.
Bohužel jsem jedním z COVID+ v důsledku kontaktu s nakaženým. Průběh s drobnou rýmou fakticky bezpříznakový, jsem v kontaktu s kolegy a od dneška na home office.Bohužel z jednání PS se musím omluvit. A velmi oceňuji profesionální a rychlý přístup hygieniků i Pardubické nemocnice. pic.twitter.com/GbJBzvKPNt
— Marek Výborný (@MarekVyborny) September 14, 2020
Holice na Pardubicku zatím nebudou přijímat zvláštní bezpečnostní opatření kvůli rozšíření koronaviru v sanatoriu Topas. Sanatorium, kde je podle posledních informací 102 nakažených, během dneška vydezinfikují hasiči. Ve městě dnes zasedal krizový štáb. Nákaza by se dál šířit neměla, řekl starosta Ondřej Výborný (PRO Holice).
Kvůli nákaze covidem-19 u ředitele školy je do pátku uzavřená Základní škola Donovalská v Praze 11. Provoz kvůli nákaze covidem-19 u pěti pedagogů omezila například i Základní škola Antonína Čermáka v Praze 6. Škola je uzavřená pro žáky druhého stupně, kteří se učí online.
Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že v říjnu a listopadu přibude v Evropě úmrtí souvisejících s covidem-19. "V říjnu a listopadu budeme svědky vyšší úmrtnosti," uvedl ředitel evropské pobočky organizace Hans Kluge.
Potvrzených případů v Evropě v posledních týdnech rychle přibývá, počet úmrtí za den je ale zatím poměrně stabilní. V 55 zemích, které ve struktuře WHO spadají pod Evropu, se jen za pátek odhalilo 51 tisíc nově nakažených. Denně v evropském regionu s koronavirem umírá okolo čtyř nebo pěti stovek lidí, což je srovnatelné se stavem ze začátku června.
List South China Morning Post poznamenal, že Peking odůvodnil páteční varování před cestami do Česka přírůstkem případů nákazy koronavirem v evropské zemi, ale výstraha následovala po růstu napětí mezi oběma státy kvůli cestě předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Vystrčil se stal nejvýše postaveným českým politikem, který za posledních 16 let ostrov s vlastní vládou navštívil.
Čínské ministerstvo kultury a turistiky varovalo čínské turisty, aby v současnosti necestovali do Česka kvůli tamnímu rychlému šíření onemocnění covid-19. Uvedl to list China Daily na svém webu.
Nedělní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku byl po pěti dnech nižší než tisíc. Testy potvrdily nákazu u 792 lidí, což je polovina sobotního rekordního počtu. Ve volných dnech ale laboratoře zpravidla testují méně. Uplynulý týden byl z hlediska nárůstu potvrzených nákaz rekordní, od úterý do soboty denní přírůstky překračovaly tisícovku.
V Česku dnes začínají platit další regionální opatření: V celém Středočeském kraji a v okrese Uherské Hradiště začne podobně jako už dříve v Praze platit omezení otevírací doby restaurací a barů, které musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. V hlavním městě si mají lidé dezinfikovat ruce před vstupem do všech veřejně přístupných budov, restaurací, obchodů, hotelů a dalších provozoven.
Americký prezident Donald Trump uspořádal svůj nedělní předvolební mítink ve městě Henderson ve státě Nevada v uzavřených prostorách, navzdory varování zdravotnických expertů, kteří upozorňují na vysoké riziko šíření koronaviru při velkém množství lidí uvnitř budov. Podle agentury Reuters seděli lidé na mítinku těsně vedle sebe a mnozí neměli roušku.
Crowd awaits start of Trump rally inside manufacturing plant in Henderson, NV., outside Las Vegas. It's the 1st indoor rally for Pres Trump since June 23. Only some supporters wearing masks. None are observing social distancing. Trump Campaign says all received a temp check. pic.twitter.com/rwhZmO64Sv
— Mark Knoller (@markknoller) September 14, 2020
Francouzský výrobce luxusních doplňků Louis Vuitton ve snaze povýšit pomůcky proti šíření koronaviru na módní kousky bude prodávat ochranný štít se svým logem a ozdobnými zlatými prvky. Informuje o tom internetový portál magazínu Forbes. Cena zatím není známá, některé zpravodajské servery ale uvádějí, že ochranná pomůcka bude stát v přepočtu víc než 20 tisíc korun.
Louis Vuitton projetou um protetor facial de luxo vendido por quase US $ 1000.. https://t.co/3svmq7ibcp
— Luís Carlos Marques (@LuCaMaSilva) September 13, 2020
Slovenský ústřední krizový štáb dnes kvůli šíření koronaviru bude rozhodovat o zařazení České republiky mezi rizikové země a o uzavření hranic s Ukrajinou. Úřady uvedené kroky zvažují s ohledem na vysoké denní přírůstky infikovaných v obou sousedních zemích. V Česku během soboty přibylo rekordních 1541 potvrzených případů nákazy.
V Německu za posledních 24 hodin přibylo 927 nákaz koronavirem. Podobný údaj ohlásily úřady v neděli, kdy byl přírůstek 948 případů.
Brazílie zaznamenala za poslední den 14 768 nových případů nákazy koronavirem a 415 úmrtí. Brazílie je v počtu nakažených třetí nejpostiženějších zemí světa po Spojených státech a Indii, v počtu úmrtí je druhá.
Světová zdravotnická organizace (WHO) za posledních 24 hodin zaznamenala rekordní denní nárůst nových případů nákazy koronavirem. Celosvětově jich přibylo 307 930 na celkových přibližně 28,64 milionu. Největší nárůst nově infikovaných hlásí Indie s 94 372 případy za poslední den, Spojené státy s 45 523 a Brazílie se 43 718.
Česko má za sebou rekordní víkend. K 18. hodině večer přibylo v Česku 535 lidí s covidem-19, to je na neděli nejvíce od začátku pandemie. V zemi je celkem 14 183 nakažených. V nemocnicích leží 288 pacientů.
Izraelská vláda schválila v celé zemi třítýdenní karanténu, která vstoupí v platnost od pátku. Opatření, jehož cílem je zbrzdit šíření koronaviru, oznámil premiér Benjamin Netanjahu.
Na jihu Čech přibylo od pátečního do dnešního večera 82 potvrzených případů onemocnění covid-19. Jeden člověk s pozitivním testem zemřel.
V Praze klesl nárůst lidí pozitivních na covid-19 pod stovku. Za uplynulých 24 hodin přibylo 72 potvrzených případů. V tomto týdnu, kdy denní přírůstky dosahovaly rekordních hodnot přesahující dvě stovky, je to nejméně. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo dohromady 7071 lidí.
V sanatoriu Topas v Holicích na Pardubicku je 87 nakažených covidem-19. Uvedla to Česká televize. Celý prostor dezinfikují hasiči. Sanatorium Topas je domov se zvláštním režimem specializovaný na osoby s chronickým duševním onemocněním.
Komunikace hygienických stanic s praktickými lékaři vázne a měla by se zlepšit. Systém by měl začít fungovat přespříští týden. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka. Lékaři se podle něj instrukce hygieniků dozvídají od pacientů a navíc se zpožděním. Potřebují mít informace přímo od hygieniků a písemně, dodal.
Sdružení podle Šonky kritizovalo, že nemá informaci o nařízeném postupu hygienické stanice písemně. "Děláme nějaké rozhodnutí o karanténě, které má svoje pravidla, je to správní rozhodnutí, úplně na základě ústního sdělení pacienta, což je asi dlouhodobě neakceptovatelná věc," řekl Šonka. Příští týden by se měla spustit pilotní verze systému, který umožní e-mailový kontakt mezi hygieniky a praktickými lékaři. V dalším týdnu by měl začít systém plně fungovat. Šonka věří, že řešení ulehčí práci oběma stranám.
Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by měla vláda poskytnout respirátory každému učiteli v Praze a dalších pěti regionech nejvíce postižených epidemií koronavirem. Plaga to dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Každý z učitelů by měl podle ministra dostat minimálně deset respirátorů ze Správy státních hmotných rezerv.
Plaga proto v pondělí vládě navrhne, aby uvolnila "44 tisíc krát deset respirátorů pro Prahu". Stejný přístup by podle něj měl kabinet zvolit i vůči čtyřem středočeským okresům a Uherskohradišťsku, které byly v pátek přiřazeny k Praze mezi oranžové regiony se zvýšeným výskytem nákazy koronavirem.
Sociální demokracie bude podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) při pondělním jednání vlády opět usilovat o obnovení činnosti Ústředního krizového štábu. Zaorálek označil za chybu, že vláda v srpnu neprosadila obnovení povinnosti nosit roušky. "Nemá cenu to zapírat. Vláda mohla být tvrdší, rezolutnější. Je chyba, že nám to ujelo," řekl ministr v pořadu Partie televize Prima.
Opatření, která by křivku dramaticky změnila, aby okamžitě počet nákaz poklesl, podle Prymuly nejsou. Je ale jasné, že dominuje vzdušný přenos na krátkou vzdálenost. Jako příklad Prymula označil zpívání lidí vedle sebe. Lidé by se proto alespoň měsíc měli vyhnout oslavám, aby se rostoucí křivku nakažených podařilo snížit.
"Pokud by se nákaza šířila tak explozivně jako dosud, nemocnice se mohou dostat na limity kapacity vyhrazených lůžek pro pacienty s covidem-19. Pokud by se nedělala žádná opatření, na limitní kapacitě by české nemocnice mohly být na konci října," uvedl Prymula v ČT.
V současné době je z jeho pohledu nutné křivku nákazy "oploštit". "Pokud by se to zhruba za tři týdny nepovedlo, mohla by se v nemocnicích znovu otevřít i covidová oddělení," řekl dále Prymula. Lidé by se alespoň měsíc měli vyhnout oslavám, aby se rostoucí křivku nakažených podařilo snížit.
V České republice je druhá vlna koronavirové epidemie. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Za 14 dnů až tři týdny může podle něj být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře.
V Rakousku začala druhá vlna koronavirové krize. Uvedl to dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz. V sobotu země ohlásila znepokojující počet 869 nově nakažených, dnes bylo nových infekcí 463. Kurz je přesvědčen, že denní přírůstek případů v Rakousku brzy dosáhne tisícové hranice.
Rusko dnes oznámilo 5449 nových případů nákazy koronavirem a 94 dalších úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Informovala o tom agentura Reuters. Přírůstky jsou o něco nižší než v sobotu, kdy ruské úřady hlásily 5488 nově nakažených a 119 zemřelých. Rusko je z hlediska počtu nakažených čtvrtou nejpostiženější zemí světa po Spojených státech, Indii a Brazílii.
V Brazílii za uplynulý den přibylo dalších více než 33 tisíc nových případů nákazy koronavirem a 814 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. Brazílie je v počtu nakažených třetí nejpostiženější zemí světa po Spojených státech a Indii.
Německo za poslední den registruje 948 nových případů nákazy koronavirem, což je skoro o 700 méně než ten předešlý. Informoval o tom Institut Roberta Kocha. V zemi s 82 miliony obyvatel tak bylo v sobotu méně pozitivních testů než v osmkrát méně lidnatém Česku. Německo od čtvrtka zařadilo Prahu na seznam rizikových oblastí.
V sobotu v Česku přibylo rekordních 1539 nakažených, což je téměř o 100 více než v pátek. Ve volných dnech přitom laboratoře zpravidla testují méně. Mezi obyvateli je nyní více než 13 700 nakažených, většinou ale mají mírný průběh nemoci. S covidem-19 bylo v sobotu hospitalizováno 297 lidí, z toho 69 v těžkém stavu.
Ve Francii za poslední den přibylo 10 561 nových případů nákazy koronavirem, informovaly tamní úřady. Desetitisícová hranice byla překročena poprvé od začátku nynější pandemie.
V pondělí se v Thomayerově nemocnici otevře nové odběrové místo.
Průběžně sledujeme a řešíme kapacitu odběrových míst. Například @uvn_praha v Praze má díky včerejšímu posílení od @ArmadaTweetuje stále volnou kapacitu pro samoplátce, i když je rezervační systém plný. A navíc v pondělí otevíráme nové odběrové místo v Thomayerově nemocnici.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 12, 2020
Na komplikace spojené s onemocněním covidem-19 v Sýrii zemřel strýc prezidenta Bašára Asada. S odvoláním na prezidentovy příbuzné o úmrtí Muhammada Machlúfa dnes informovala agentura AFP.
Nové testy na covid-19 v krajském léčebném ústavu v Jevíčku na Svitavsku, kde se léčí plicní nemoci a pohybové obtíže, zjistily další dva nakažené. Jde o pacientky rehabilitačního oddělení ústavu, jsou bezpříznakové. Dosud tak bylo zjištěno v zařízení celkem sedm nakažených, z toho byly tři pacientky a čtyři zaměstnankyně. Na pneumologii nákaza zjištěna nebyla, řekla v sobou vpodvečer ředitelka ústavu Lenka Smékalová.
V ČR v sobotu přibylo již 884 potvrzených případů covidu-19.Výrazně tak bude překonáno dosavadní víkendové maximum. V zemi je nyní přes 13 000 nakažených.
V Mnichově a Hannoveru se podle agetury DPA sešly tisíce odpůrců opatření proti koronaviru. V bavorské metropoli protestní pochod v centru předčasně skončil, protože na něj přišlo více než úřady povolených 500 lidí a téměř nikdo z nich neměl roušku. Policie přerušila i pozdější hlavní shromáždění, kterého se podle strážců pořádku účastnilo až 10 000 lidí místo nahlášených 5000.
Do Hannoveru se sjelo přes den asi 350 lidí na pochod městem, během kterého padala hesla jako "falešná pandemie". Na večerní demonstraci se očekává až 2000 účastníků, naplánovány jsou ale i protesty proti této akci, ohlásil je Německý odborový svaz (DGB) a organizace Levicová mládež.
Stovky odpůrců opatření proti koronaviru se dnes podle agentury DPA sešly v Mnichově a Hannoveru. V bavorské metropoli protestní pochod předčasně skončil, protože na něj přišlo více než úřady povolených 500 lidí a téměř nikdo z nich neměl roušku.
Podle policie přišlo "mnoho" stovek účastníků, konkrétní údaj ale nezveřejnila. Hlavní shromáždění začne později odpoledne na Terezině louce (Theresienwiese), která je známá hlavně tím, že se tam tradičně konají světoznámé pivní slavnosti Oktoberfest.
Denní nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Královéhradeckém kraji nadále přesahuje 20. Od pátečního rána do dnešních 9:00 přibylo 26 potvrzených nákaz na 818. Od čtvrtečního rána do pátečního rána přibylo 28 potvrzených nákaz a před tím nárůst za den činil 46, což byl denní rekord v kraji od začátku pandemie. Vyplynulo to z dnešních dat Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Aktuální údaje jsou k dnešním 9:00.
Ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi končí karanténa, jelikož i jeho druhý test na koronavir byl negativní. Dosud pracoval z domova. Vojtěch musel do izolace poté, co se potkával s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, u které se onemocnění covid-19 prokázalo.
Právě mi přišel výsledek druhého testu. Jsem negativní. Končím karanténu a vracím se zpět na ministerstvo bojovat s koronavirovou epidemií.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 12, 2020
Česká pošta dnes ve svých největších třídírnách začala kompletovat balíčky respirátorů a roušek pro seniory. První směna nastoupila v 06:00 ráno také v pražských Malešicích, kde lidé obálky připravují na sedmi oddělených pracovištích. Celý víkend je nastaven třísměnný provoz, pracovat se bude non-stop. Krabice s naplněnými obálkami se budou průběžně rozvážet do poštovních dodejen, z nichž je doručovatelé budou roznášet do schránek. Ve větších městech budou obálky opatřené štítky s adresou a jménem, v menších obcích zůstanou neoznačené.
Dnes a zítra obálkujeme roušky a respirátory. Největší třídírny jedou nonstop. Největší nápor je tradičně v pražských Malešicích, kde se kompletuje třetina všech ochranných pomůcek. Po tři miliony lidí 60+ bude připraveno 15M roušek a 3M respirátorů. pic.twitter.com/07S28VeLS7
— Česká pošta, s.p. (@Ceska_posta_sp) September 12, 2020
V Rakousku za poslední den výrazně vzrostl počet lidí nakažených koronavirem. Rakouské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 869 nově infikovaných, v pátek byl hlášen přírůstek 580 případů. Nejhorší situace je ve Vídni, kde za 24 hodin přibylo 444 nakažených.
Plzeňský biskup Tomáš Holub se nakazil koronavirem. Pozitivní výsledek testu na covid-19 mu dnes potvrdili hygienici. Od čtvrtečního rána byl preventivně spolu se svými dalšími spolupracovníky v dobrovolné domácí karanténě, uvedlo v tiskové zprávě plzeňské biskupství.
Nakazil se při pondělním pracovním jednání. Jeden z účastníků byl pozitivní. "Okamžitě jsem informoval své spolupracovníky, kteří se jednání rovněž účastnili, a všichni jsme nastoupili do dobrovolné karantény. Všichni jsme se také okamžitě nechali na koronavirus testovat," uvedl Holub.
V noci mi přišlo potvrzení o tom, ze jsem jeden z 1447, kterým byl včera potvrzen Covid 19. Mohu teď na sobě v přímém prenosu pozorovat, jak se mění názory a interpretace souvislostí na základě toho, zda je člověk out - sider nebo in - sider této koronavirové pandemie. 🙃
— Tomáš Holub (@TomasHolubPB) September 12, 2020
V krajské nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku ode dneška platí zákaz návštěv v celém zařízení. Jde o druhou nemocnici v kraji, která k tomuto celoplošnému opatření přistoupila.
Zákaz návštěv platí také v celé Oblastní nemocnici Trutnov. V ostatních krajských nemocnicích se omezení týká onkologických odděleních, odděleních následné péče a také odděleních, na nichž pracuje personál v karanténě. Návštěvy nemohou do krajských léčeben dlouhodobě nemocných v Hradci Králové, Opočně a Jaroměři.
Česká republika zaznamenala za uplynulých sedm dní 6627 nových případů nakažených, tedy skoro dvojnásobek proti předchozímu týdnu. Se 62 případy na 100 tisíc obyvatel je na tom Česko ve srovnání se sousedy nejhůře. Vykazuje téměř osminásobek proti Polsku, které má za uplynulý týden přibližně osm nových případů na 100 000 obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí.
Srovnání celkového počtu případů nakažených novým typem koronaviru za uplynulý týden v ČR, sousedních zemích a v Chorvatsku (řazeno podle počtu případů na 100 tisíc obyvatel):
Země | Celkový počet případů za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel | Celkový počet případů za uplynulých sedm dní |
Česko | 62,0 | 6627 |
Chorvatsko | 41,4 | 1679 |
Rakousko | 35,0 | 3098 |
Slovensko | 17,4 | 952 |
Německo | 11,4 | 9439 |
Polsko | 8,1 | 3227 |
Německo za poslední den zaznamenalo 1630 nových případů nákazy koronavirem. V České republice, která má přibližně osmkrát méně obyvatel, byl v pátek počet nově infikovaných jen o necelé dvě stovky nižší - laboratoře odhalily rekordních 1447 případů.
Reprodukční číslo v Německu podle Institutu Roberta Kocha vzrostlo na 1,00 z 0,9 v předchozím dnu. To znamená, že jeden infikovaný nakazí v průměru jednoho dalšího člověka, napsala agentura DPA.
Laboratoře v Česku v pátek odhalily rekordních 1447 případů koronaviru. Denní přírůstek tak počtvrté v řadě překonal tisícovou hranici. V zemi je aktuálně 12 260 nakažených, nejvíce od začátku epidemie. U většiny z nich má ale nemoc mírný průběh. Podle posledních údajů ke čtvrtku bylo s covidem-19 hospitalizováno 264 pacientů.
Za tento týden přibylo v Česku už více než 5700 potvrzených případů nákazy. Počet hospitalizovaných za uplynulý měsíc stoupl na více než dvojnásobek. Počet lidí ve vážném stavu se pak zvýšil téměř na čtyřnásobek, ve čtvrtek jich v nemocnicích bylo 65.
Ve fotbalové Vlašimi se podruhé během necelého měsíce objevil koronavirus. Nakažení jsou hráči A-týmu, "béčka" i mládežnických výběrů a všichni tak museli na 10 dnů do karantény. Odložen musel být sobotní zápas Vlašimi v druhé lize na půdě Třince.
Zveřejněná únorová nahrávka, na níž americký prezident Donald Trump označuje koronavirus SARS-CoV-2 za "smrtící záležitost", vyvolala ve Spojených státech dvě vlny kritiky. Kromě šéfa Bílého domu, který před veřejností mnohokrát hrozbu viru bagatelizoval, se pod palbou ocitl i novinář Bob Woodward, kterému tehdy Trump virus popisoval jako velmi nebezpečný. Mnohým komentátorům teď vadí, že Woodward si nahrávky několik měsíců nechával pro sebe, ačkoli možná mohly zmírnit epidemii nemoci covid-19 ve Spojených státech.
Nárůst potvrzených případů koronaviru v Praze po dvoudenním zpomalení znovu zrychlil. Laboratoře za posledních 24 hodin odhalily rekordních 275 nakažených. O více než 50 případů tak bylo překonáno dosavadní úterní maximum. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Od začátku epidemie se v Praze nakazilo 6878 lidí, vyléčilo se jich 4653, obětí je 114.
Nárůst případů nemoci covid-19 v Česku k večeru byl dnes znovu rekordní, k 18:00 přibylo 908 nakažených. Je to více, než bývalo od březnového začátku epidemie až do 8. září případů za celý den. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dnešní počet nově potvrzených případů k večeru je skoro o dvě stovky vyšší než za stejnou dobu ve čtvrtek, kdy pak bylo za celý den zaznamenáno rekordních 1382 nakažených.
S rychlejším šířením koronaviru se v posledních týdnech potýkají zdravotníci v Anglii, kde se počet případů nákazy zdvojnásobí každých sedm až osm dní.
Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnili britští epidemiologové. Podle nich se rovněž reprodukční číslo vyhouplo nad kritickou hodnotu jedna, což znamená, že počet aktuálně nemocných roste, uvedl server BBC.
V rámci studie nazvané React-1 odborníci pravidelně vyhodnocují PCR testy u vzorku 120.000 až 160.000 náhodně vybraných obyvatel z celé Anglie. "Rozšíření viru v populaci se zvyšuje. Našli jsme důkazy, že zrychlilo koncem srpna a začátkem září," uvedl Steven Riley z londýnské univerzity Imperial College. Při předchozím kole testů na přelomu června a července navzdory uvolnění karanténních opatření počet případů klesal každých zhruba osm až devět dní o polovinu.
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) v Praze otevře v sobotu 12. září nové odběrové místo na covid-19. Odběr materiálu na koronavirovou infekci budou ve vyšetřovacím stanu určeném pro pěší moci podstoupit pouze předem objednaní, uvedla na svém webu nemocnice. Vyšetření z automobilu nabízí nemocnice od konce března.
Slovensko bude kvůli šíření koronaviru v pondělí rozhodovat o zařazení Česka mezi rizikové země a o uzavření hranic s Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího po dnešním jednání pandemické komise vlády. Zmíněné návrhy projedná ústřední krizový štáb. Zařazení mezi rizikové státy by patrně znamenalo omezení při cestování.
Především pražští hoteliéři budou potřebovat od státu další pomoc než pouze program COVID ubytování, který kompenzuje ztrátu za 72 dní nuceného uzavření a o podporu z něj mohou zájemci žádat prostřednictvím Státního fondu podpory investic ode dneška do 30. října. Poptávku totiž nyní navíc utlumila restrikce z Německa týkající se cest do Prahy, takže lidé už provedené rezervace ruší, řekli generální ředitel hotelů NH Prague City a NH Collection Prague Petr Nešpůrek a Radka Telyčková ze společnosti Pomáháme hoteliérům. V hlavním městě přitom od začátku pandemie zůstalo dosud uzavřeno mezi 20 a 30 procenty hotelů.
Slovensko bude kvůli šíření koronaviru v pondělí rozhodovat o zařazení Česka mezi rizikové země a o uzavření hranic s Ukrajinou. Vyplývá to z prohlášení slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího po jednání pandemické komise vlády. Zmíněné návrhy projedná ústřední krizový štáb. Zařazení mezi rizikové státy by patrně znamenalo omezení při cestování.
Nizozemsko dnes hlásí 1270 nových případů koronavirové nákazy. V zemi se 17,4 milionu obyvatel jde o téměř rekordní denní nárůst a blíží se absolutnímu rekordu z počátku dubna.
Švýcarsko zařadilo Českou republiku kvůli šíření koronaviru na seznam rizikových zemí. Od pondělí, kdy vstoupí opatření v platnost, budou muset lidé po příjezdu z Česka do desetidenní karantény. Informaci švýcarských zdravotnických úřadů potvrdila zástupkyně velvyslankyně ČR v Bernu Irena Valentová.
Podle Valentové se povinná desetidenní karanténa nebude vztahovat na tranzit Švýcarskem do 24 hodin, ani přestupy na navazující lety na letištních terminálech.
Zahájení stavby metra D mezi Pankrácí a Olbrachtovou se posouvá na jaro 2021. Původně měla začít letos v září. Koronavirus zkomplikoval nutná řízení.
Švýcarsko za posledních 24 hodin zaznamenalo 528 případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od první poloviny dubna. Denní přírůstky v alpské zemi rostou setrvale od počátku července. V kantonu Fribourg se virus začal šířit v domově důchodů, kde od minulého týdne zemřelo již sedm seniorů.
V ústavu v Jevíčku na Svitavsku, kde se léčí plicní nemoci, má covid-19 šesti lidí, další čekají na testy. Testovat bude asi nutné celý pavilon, uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) na Facebooku. Vyjádření hygieniků a vedení ústavu ČTK zjišťuje.
"Od jedné pacientky byl přenos potvrzen k dalším pěti osobám a další čekají na výsledky PCR testů. Ústav je krajským zdravotnickým zařízením. Požádá o uvolnění osobních ochranných prostředků a s vysokou pravděpodobností jeden z pavilonů projde testováním všech osob," uvedl hejtman.
V preventivní karanténě je nyní 40 zastupitelů Prahy 11. Na zasedání, které se konalo 3. září, přišli do kontaktu se zastupitelem nakaženým covidem-19. Testy členové jihoměstského zastupitelstva podstoupili až později, hygienici radnici o nákaze informovali ve středu.
"Jedná se o preventivní karanténu v délce deseti dnů od dne, kdy bylo zastupitelstvo," řekla mluvčí městské části Anna Kočicová. Konec preventivní karantény hygienici zastupitelům stanovili na neděli 13. září.
V Olomouckém kraji za posledních 24 hodin přibylo 67 potvrzených nákaz novým koronavirem, od začátku pandemie je jich evidováno 1555. V předchozích týdnech byly denní přírůstky nakažených výrazně nižší, na desítky nových případů denně vzrostly až tento týden. Za poslední týden bylo v kraji nově zjištěno 195 nakažených. Tento přírůstek je proti předchozímu týdnu víc než dvojnásobný, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví. Olomoucko a Prostějovsko se dnes dostaly do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu.
Počet potvrzených nákaz covidem-19 v Ústeckém kraji za poslední týden vzrostl o 186 na 1228 lidí. Nárůst nemocných zrychlil. V celém Česku je situace na severu Čech nicméně nejklidnější, je tu nejnižší počet nakažených na 100 000 obyvatel. Ze sedmi okresů je podle semaforu ministerstva zdravotnictví pět bílých s nulovým rizikem a dva zelené s výskytem nákazy bez komunitního přenosu.
V druhém oranžovém stupni rizika nákazy novým typem koronaviru jsou po dnešní aktualizaci tzv. semaforu ministerstva zdravotnictví vedle Prahy nově okresy Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. V těchto pěti okresech bude od pondělí 14. září podobně jako nyní v hlavním městě omezena otevírací doba stravovacích zařízení. Restaurace a bary budou muset mít každý den zavřeno mezi půlnocí a 06:00.
Do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, se nově posunuly regiony napříč republikou s výjimkou slezských. Místo dosavadních deseti je takových oblastí 40. "Nejzatíženějšími regiony jsou Praha a Středočeský kraj, kde se objevuje počátek komunitního šíření. Ohniska nákazy evidujeme také v ostatních regionech, kde jsou však zdroje nákazy dohledatelné a virus se nešíří komunitně," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
"To, že nyní řešíme nedostatek odběrových míst v Praze, znamená, že suplujeme nedostatky vlády, která v tomto pochybila. K mému velkému překvapení se na to stát nepřipravil a o prázdninách to zanedbal. Praha nemá žádné nemocnice, které by měly laboratoře, kde dochází k testování, nezvládá trasování a musí improvizovat a vytvářet mapy kapacity testovacích míst. Vláda v tomto selhala," uvedl Hřib.
V Praze je nyní k dispozici 17 odběrových míst. Jejich seznam je k dipozici na webu bezpecnapraha.eu. Do příštího týdne chce hlavní město zveřejnit na webu interaktivní mapu, kde bude možno sledovat kapacitu jednotlivých míst.
"V této fázi není možné zakázat návštěvy v domovech seniorů," uvedla radní pro zdravotnictví a sociální politiku Milena Johnová. Apeluje ale na rodinné příslušníky, aby byli zodpovědní a nenavštěvovali klienty v domovech, pokud se necítí dobře.
Dánsko zařadilo Českou republiku na seznam rizikových zemí. Od dnešní půlnoci budou do Dánska vpuštěni z ČR jen ti, kdo mají k cestě pádný důvod. Turisté nikoliv.
Za odůvodněné považují dánské úřady cesty za prací, k pracovnímu pohovoru, z důvodu přepravy či dodávky zboží a podobně. Do Dánska mohou přicestovat i studenti za účelem vysokoškolského a středoškolského studia, či za účelem studijní stáže, uvedl na twitteru Černínský palác. Vstup je povolen také rodinným příslušníkům s přímou rodinnou vazbou, jako je rodič, dítě či sourozenec, a nesezdaným partnerům osob, které žijí v Dánsku. Za dostatečný důvod se považuje i účast při porodu či na pohřbu.
Hlavní město aktivizuje ve spolupráci s Českým červeným křížem dobrovolníky, kteří se na jaře přihlásili, aby pomohli s trasováním pražské hygieně.
Hlubuček apeloval na to, aby všichni, kterým není dobře, zůstali doma a pokud se u nich projeví koronavirus, aby sami obvolali lidi, s nimiž se setkali, protože trasování hygieny funguje se zpožděním.
V Rakousku se kvůli šíření koronaviru od pondělí zpřísní pravidla nošení roušek. Lidé si budou muset ústa a nos znovu zakrývat v obchodech, v provozovnách služeb, na úřadech či ve školách. "Začíná to být opět vážné," uvedl kancléř Sebastian Kurz. Zdůraznil, že vláda očekávala, že se situace kolem koronaviru s příchodem podzimu opět zhorší. "Právě tato situace teď nastala," řekl.
V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 580 potvrzených případů. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví informovalo dokonce o 664 případech. Zhruba polovinu z dnes ohlášených případů odhalili zdravotníci v hlavním městě Vídni.
Na čtyřstupňovém koronavirovém semaforu zůstává zatím většina Rakouska v zelené zóně s nízkým rizikem nákazy. Ve žluté kategorii se středním rizikem jsou nyní Vídeň, přilehlý okres Korneuburg, Vídeňské Nové Město, Štýrský Hradec, Innsbruck a tyrolské okresy Kufstein a Schwaz.
"Ve všech vnitřních prostorách, kde je již dnes povinnost mít desinfekci, bude od příštího týdne také povinnost, že když do budovy někdo vstupuje, tak si ruce vydesinfikuje. Tato opatření jsou preventivní a účinná a je potřeba je dodržovat, aby nebylo nutné přistupovat k plošným opatřením a omezením," uvedl Hlubuček s tím, že dodržování opatření je intenzivně kontrolováno městskými strážníky i policií.
Do dvou týdnů budou zprovozněna další dvě odběrová místa v Praze. Jedno na vítězné náměstí a druhé u Džbánu, které bude ve formě drive-in," uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). "Ukazuje se že velký problém je ve Středočeském kraji, kde lidé v podstatě nemají šanci se otestovat, protože místa jsou přeplněna. Tím pádem přijíždějí do Prahy a zahlcují odběrová místa v Praze," uvedl Hlubuček s tím, že Praha pracuje na vytvoření dalších tří míst v centru města.
"Objevil se nám tu takový nešvar, kterým je používání různých záclon a podobně nesmyslných tkanin na roušky s tím, že se tím dá obejít nařízení hygieny. Tak upozorňuji, že nedá, protože to nesplňuje nařízení hygieny o tom, že ochrana úst a nosu má zabránit šíření kapének. Doufám, že budeme všichni dostatečně zodpovědní, abychom neohrožovali lidi okolo sebe," upozornil primátor.
Magistrát pracuje na vytvoření mobilních drive-inů a volebních uren na podzimní volby pro lidi v karanténě. Ochranné pomůcky pro volební komise už rozvezli hasiči, jedná se asi o 130 tisíc roušek. "Drive-iny budou v Praze celkem tři - jeden u polikliniky na Proseku, druhé dva na Letné," oznámil Hřib. V případě, že by volební komise výrazně prořídly kvůli koronaviru, jsou připraveni je doplnit dobrovolní hasiči.
Pražský magistrát je připraven plně přejít na home office, oznámil Hřib.
Aktuální situace a karantény pracovníků nemají v tuto chvíli vliv na fungování pražské dopravy. "MHD jezdí, jsou tam přijata opatření, jako jsou roušky nebo automatické otevírání všech dveří tak, aby nebylo nutné mačkat tlačítka," doplnil Hřib.
Pražská bezpečnostní rada řešila intenzivně také školství. "Shodli jsme se, že je nepoužitelná metodika ministerstva školství, která stanovuje, aby škola řešila karanténu celé instituce až v době, kdy je 30 procent pedagogů v karanténě. Mnohé z nich nejsou schopny zajistit výuku už v době, kdy je v karanténě 10 procent z nich," uvedl Hřib s tím, že by hygiena měla k těmto případům přistupovat individuálně. Také přislíbil, že město zajistí respirátory a další ochranné pomůcky pro 44 lidí na pražských školách, mezi nimiž jsou pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci.
V Karlovarském kraji se za minulý týden nakazilo koronavirem 156 lidí. Předchozí týden přibylo 66 případů a o týden dříve 35. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v kraji od začátku šíření nákazy covidem-19 onemocnělo 791 lidí. V souvislosti s nákazou zemřelo dosud v kraji 38 lidí, z nemoci se jich vyléčilo 489. Aktuálně tak zůstává 264 nakažených, což je zhruba dvakrát tolik než před týdnem. Nejvíc nakažených je na Chebsku.
Praha je dostatečně zásobena ochrannými pomůckami, oznámil na tiskové konference po jednání bezpečnostní rady hlavního města primátor Zdeněk Hřib. "Udělali jsme si inventuru, abychom se ujistili, že je město dostatečně zásobeno. Máme 800 tisíc roušek a dalších 100 tisíc dorazí z tchaj-wanu jako dar. Dále máme k dispozici 300 tisíc respirátorů, 50 tisíc litrů dezinfekce a další ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, štíty apod." řekl Hřib.
Dánsko zařadilo Českou republiku na seznam rizikových zemí kvůli vysokému nárůstu případů nákazy koronavirem. Od dnešních 24:00 SELČ budou do Dánska vpuštěni z ČR jen ti, kdo mají k cestě pádný důvod. Turisté nikoliv.
Za odůvodněné dánské úřady považují cesty za prací, k pracovnímu pohovoru, z důvodu přepravy či dodávky zboží a podobně. Do Dánska mohou přicestovat i studenti za účelem vysokoškolského a středoškolského studia, či za účelem studijní stáže. Vstup je povolen také rodinným příslušníkům s přímou rodinnou vazbou, jako je rodič, dítě či sourozenec, a nesezdaným partnerům osob, které žijí v Dánsku. Za dostatečný důvod se považuje i účast při porodu či na pohřbu.
V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů chytré karantény 343 lidí s covidem-19. Je to o 113 lidí více než v uplynulém týdnu, kdy sedmidenní přírůstek činil 230 nakažených. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Hygienické stanice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zvládají trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem. Novinářům po dnešním jednání centrálního štábu zřízeného pro dohled nad opatřeními řekl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) poděkuje ministerstvu vnitra za nabídku pomoci policistů. Policie se podle něj má hlavně věnovat hlídání toho, zda lidé dodržují povinnost nosit roušky. Podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by v první fázi mohla hygienikům při trasování pomáhat až stovka vyšetřovatelů.
Týdenní nárůst případů koronaviru od pátku 4. září v Královéhradeckém kraji byl dosud rekordní. Za poslední týden přibylo 187 potvrzených případů covidu-19 na celkových 792 zjištěných nákaz. V předchozím týdnu se počet zjištěných nákaz zvýšil o 86, v předminulém o 69 a před tím o 75. Vyplynulo to z dat, která dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k dnešním 08:00. Královéhradecký kraj přesto patří k nejméně zasaženým regionům v ČR.
Hygienické stanice podle premiéra Andreje Babiše zvládají trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová přitom v pátek uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených.
Babiš po dnešním jednání centrálního štábu zřízeného pro dohled nad opatřeními řekl, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poděkuje ministerstvu vnitra za nabídku pomoci policistů. Podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka by v první fázi mohla hygienikům při trasování pomáhat až stovka vyšetřovatelů. Policie se podle Babiše má hlavně věnovat hlídání toho, zda lidé dodržují povinnost nosit roušky.
Slovensko ve čtvrtek zaznamenalo druhý nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů koronavirové infekce od propuknutí pandemie nemoci covid-19 v zemi letos v březnu. Celkový počet aktivních případů v zemi vystoupil na nový rekord 2134 infikovaných. Ze sousedních zemí Slovenska již rekordní denní nárůst počtu nakažených ohlásily Česko, Maďarsko i Ukrajina.
Rusko dnes oznámilo 5504 případů nákazy koronavirem a 102 mrtvých s nemocí covid-19 za uplynulých 24 hodin. O den dříve přibylo 5363 infikovaných a 128 úmrtí. Celkový počet nakažených od začátku pandemie v zemi stoupl na 1 051 874, sdělil operativní štáb pro boj proti šíření nové koronavirové infekce.
Stát zřejmě bude železničním dopravcům kompenzovat část ztrát z dálkové dopravy, kterou si u nich objednává. Podle odhadů by mělo jít o několik stovek milionů korun. Kompenzace se ovšem nebudou týkat regionální ani komerční dopravy, uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Hlavní část kompenzací by tak měly dostat České dráhy, některé státem objednávané linky provozují například i Arriva, RegioJet nebo GW Train Regio. Plán ministerstva dopravy se ovšem nelíbí konkurenčnímu Leo Expressu, podle něj jde o nefér výhodu určenou jen pro některé firmy.
Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby si lidé vždy rezervovali termíny odběru při testech na nemoc covid-19. Při čekání na test vybízí úřad v dnes představeném informačním letáku k dodržování dostatečných rozestupů. Ministerstvo také doporučuje vybrat si odběrové místo s dostatečnou kapacitou, jejich kompletní seznam je dostupný na webu.
Bezmála desetimilionové Maďarsko zaznamenalo 718 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku pandemie. Testy onemocnění covid-19 doposud prokázaly u 10 909 lidí, 631 z nich zemřelo. Premiér Viktor Orbán dnes v maďarském rozhlasu řekl, že druhá vlna pandemie covidu-19 vyžaduje jinou strategii než ta první letos na jaře, kvůli které silně utrpěla ekonomika země. Cílem je podle něho udržet hospodářství v chodu a zároveň ochránit ohrožené skupiny obyvatelstva.
V Olomouckém kraji za posledních 24 hodin přibylo 67 potvrzených nákaz novým typem koronaviru, celkem jich je od začátku pandemie evidováno 1555. V předchozích týdnech byly denní přírůstky nakažených v kraji výrazně nižší, na desítky nových případů denně vzrostly až tento týden. Za poslední týden pak v Olomouckém kraji bylo nově zaregistrováno 195 lidí nakažených covidem-19. Oproti předchozímu týdnu je tento přírůstek více než dvojnásobný. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Koronavirem onemocnělo za poslední týden 281 lidí z Vysočiny, o týden dřív byla nemoc covid-19 potvrzená u 157 lidí. Od začátku pandemie se nakazilo 1140 lidí s trvalým bydlištěm v Kraji Vysočina. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví. Relativní nemocnost hodnotící počet nakažených od začátku pandemie na 100 000 obyvatel řadí Vysočinu v porovnání s ostatními kraji na osmé místo.
V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 81 potvrzených případů nemoci covid-19. Nejvíce v Brně, a to 34. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní s narůstajícím testováním přibývají nové případy. Ve srovnání s jarem je ale méně hospitalizovaných, nyní je jich 41. Převažují mírné příznaky. Od začátku pandemie k dnešku je v kraji 2535 potvrzených případů, vyplývá ze stránek ministerstva zdravotnictví.
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 151 potvrzených případů onemocnění covid-19. Jde o rekordní nárůst. Dosud největší přírůstek byl za předchozí týden, a to 93 případů, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví (MZ). Rekordní je i počet aktivních případů, 281. Před týdnem jich bylo 153, vyplývá z údajů Krajské hygienické stanice v Liberci. U většiny lidí má ale onemocnění lehký průběh, hospitalizovaní v Liberci jsou čtyři nemocní.
V Indii za posledních 24 hodin přibylo 96 551 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvíce během jediného dne. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje zveřejněné místním ministerstvem zdravotnictví. Od začátku nynější pandemie se zde koronavirem nakazilo asi 4,5 milionu lidí. Indie je tak po Spojených státech druhou nejzasaženější zemí na světě.
Na Ukrajině za poslední den přibylo rekordních 3144 nových případů nákazy koronavirem, informovala s odvoláním na místní úřady agentura Reuters. Rekord tato východoevropská země naposledy zaznamenala 5. září, kdy testy během jednoho dne koronavirovou infekci nově prokázaly u 2836 lidí.
Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, celosvětově překročil hranici 28 milionů. Vyplývá to z údajů zveřejněných americkou Univerzitou Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie covidu-19 dlouhodobě sleduje. Zemřelo zhruba 909 480 pacientů s tímto onemocněním.
Nejvíce případů koronavirové infekce i úmrtí nadále připadá na Spojené státy, kde se nakazilo skoro 6,4 milionu lidí a 191 770 z nich zemřelo. Druhé místo v koronavirové statistice patří Indii se 4,56 milionu nakažených a třetí Brazílii, kde dosud evidují 4,24 milionu případů infekce.
Hygienici v Jihočeském kraji evidují aktuálně 414 případů koronaviru. Je to o 115 více než před týdnem. Například za čtvrtek přibylo 52 nových případů. Počet nakažených se od začátku šíření koronaviru v kraji dostal už přes hranici 1000 pacientů, z nichž se 592 vyléčilo. Uvedla to ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Německo za poslední den eviduje 1484 nových případů nákazy koronavirem. V Česku, které má přibližně osmkrát méně obyvatel, je počet nově infikovaných jen asi o stovku nižší, ve čtvrtek jich přibylo rekordních 1382.
Pandemie covidu-19 a s ní spojená povinnost nosit roušky ve Francii silně dopadla na výrobce dekorativní kosmetiky, přičemž nejvíce - o tři čtvrtiny - se během celostátní karantény propadly prodeje rtěnek. Podle analýzy agentury Nielsen se ženy při líčení více soustředí na partii očí, které jsou i se zakrytým nosem a ústy vidět, a prodeje řasenek, stínů či očních linek se tak už vrátily na úroveň před nástupem pandemie.
V pražské MHD platí ode dneška zákaz nástupu a výstupu cestujících předními dveřmi autobusů a tramvají. Zákaz se netýká nejmodernějších tramvají typu 14T a 15T a tramvajové linky 32, která zajišťuje náhradní tramvajovou dopravu mezi Sídlištěm Barrandov a Hlubočepy. Na příměstských autobusových linkách se režim odbavení zatím nemění. Změna slouží jako jedno z opatření proti šíření nemoci covid-19. Pražský magistrát a dopravní podnik přistoupily ke stejným opatřením i na jaře.
Nárůst potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl podruhé v tomto týdnu rekordní hodnoty. Ve čtvrtek přibylo 1382 nakažených, úterní rekord byl překonán o více než 200 případů. Aktuálně se tak s nemocí potýká 11 178 lidí. U většiny nakažených má nemoc mírný průběh.
Poprvé od začátku epidemie zaznamenaly laboratoře přírůstek nad 1000 případů za jeden den v úterý, kdy přibylo 1161 pozitivních testů. Ve středu byl nárůst prakticky stejný, pozitivních bylo 1160.
V posledních týdnech také přibývá hospitalizovaných s onemocněním covid-19. Za uplynulý měsíc jejich počet stoupl na více než dvojnásobek, počet lidí ve vážném stavu pak téměř na čtyřnásobek.
Zástupci pacientských organizací dnes ve společném prohlášení požádali, aby stát dal ochranné pomůcky i mladším lidem trpícím chronickými chorobami. "Jen před několika málo dny vláda zveřejnila národní strategii očkování proti nemoci covid-19, která jasně vymezuje skupiny v nejvyšším ohrožení. Podle dokumentu se jedná o definované skupiny chronicky nemocných pacientů a osoby ve věku 65 let a starší. Jen pár hodin nato pak stejná vláda sníží věk seniorů v ohrožení o pět let a chronicky nemocné úplně vypustí," sdělil prezident spolku diabetiků Diaktiv a předseda pacientské rady ministra zdravotnictví Vlastimil Milata.
V Rakousku dnes zasedal krizový štáb, který podle informací agentury APA rozhodl o změnách na čtyřstupňové koronavirové semaforové mapě, kterou má Rakousko od minulého pátku. Žlutá barva, značící střední riziko nákazy, zůstala Vídni, Štýrskému Hradci a tyrolskému okresu Kufstein, zatímco Linec byl přeřazen ze žluté na zelenou, která znamená nízké riziko nakažení.
Nově se zažlutí také tyrolské město Schwaz a dolnorakouské okresy Korneuburg a Vídeňské Nové Město. Oficiálně má vláda změny na covidovém semaforu a další podrobnosti oznámit v pátek.
Ve Španělsku za poslední den potvrdily testy nákazu koronavirem u více než 4000 lidí, denní bilance nových případů se opět zvýšila v Itálii a Británii. Rekordní přírůstek nakažených zaznamenali v Řecku. Portugalsko dnes kvůli šířící se nákaze zpřísnilo některá opatření a omezilo možnost setkávání na skupiny maximálně deseti osob.
Ve Francii přibylo za den téměř 10 000 nových případů nákazy koronavirem, což je dosavadní rekord. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotnictví. Ve středu úřady hlásily něco přes 8500 nových nakažených. Už dvanáctým dnem v řadě se zvyšuje rovněž počet pacientů, kteří jsou kvůli vážnému průběhu nemoci covid-19 v nemocnicích, přibývá i těch, kdo jsou po nákaze na jednotkách intenzivní péče.
Finská premiérka Sanna Marinová se uchýlila opět do izolace, protože mobilní trasovací aplikace ukázala, že se možná ocitla v blízkosti osoby nakažené covidem-19. Nyní se 34letá politička podrobí testu na koronavirus, oznámila dnes podle agentury AFP finská vláda.
Celosvětová bilance lidí zemřelých s covidem-19 přesáhla 900 000. Rovná třetina obětí připadá na Latinskou Ameriku. Podle agentury Reuters se koronavirem po světě nakazilo 27,7 milionu lidí. Nejhůře postiženou zemí jsou USA, kde zemřelo již více než 190 000 lidí a více než 6,3 milionu se infikovalo. Na druhém místě z hlediska počtu obětí je Brazílie s více než 128 000 případy.
Dnešní zprávy z Česka přehledně:
Na Vysočině přibylo od středečního večera dalších 38 potvrzených případů nemoci covid-19. Podle informací, které po dnešních 18:00 zveřejnili krajští hygienici, je v kraji aktuálně 365 nemocných. Uvedli, že jeden nakažený člověk v posledních čtyřiadvaceti hodinách zemřel. Byl to klient domova pro seniory v Humpolci. Potvrdil to ředitel domova Petr Vaněk. Je to druhý klient tohoto domova, který zemřel v souvislosti s covidem-19.
Laboratoře v ČR provedly od konce ledna přes milion PCR testů na koronavirus. Ve středu jich přibylo 14 416 na 1,014 369, včetně opakovaných testů.
Někteří Češi se snaží obejít nařízení. Na sociálních sítích se vybízí k šití roušek ze záclon.
Počet prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek vzrostl zatím o 728 na 31 759 od začátku epidemie. Dosavadní rekord ze středečního podvečera tak byl dnes překonán o 27 případů. Aktuálně nemocných je v Česku 10.588 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, v nemocnicích je podle posledních údajů 249 lidí s prokázanou nákazou. Stav 64 z nich hodnotí lékaři jako vážný. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Lidé v Plzeňském kraji ve čtvrtek v obchodech, podnicích i na turistických okruzích nasadili roušky. Mnohé lidi vládní nařízení zmátla natolik, že roušky nosili na ústech a nose i venku. Například na plzeňských ulicích bylo dnes oproti středě vidět výrazně více lidí s rouškami. O povinnosti nošení roušek informují aktuálně školy, úřady i instituce na svých webech, vytištěné letáky js
Ministerstvo obrany zpřísnilo opatření pro své zaměstnance v boji s koronavirovou nákazou. S lidmi mimo úřad mají jednat pokud možno elektronicky či po telefonu, případné osobní jednání by měli zkrátit na co nejkratší dobu. Úřad by měl zároveň vytvořit oddělené pracovní skupiny, které se nebudou potkávat a v případě karantény tak zajistí další fungování ministerstva. Vyplývá to z opatření, které k pátku zavedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a státní tajemník ministerstva obrany Petr Vančura. Sdělil mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Opatření se týká i armády.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v současnosti eviduje asi 35 "kandidátů na vakcínu" proti covidu-19. Devět z nich je v poslední fázi testování nebo se na ni připravují. Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval mezinárodní společenství, aby na program na podporu vývoje vakcín, léčby a diagnostiky covidu-19 vydalo dalších 35 miliard dolarů (781 miliard Kč), z toho 15 miliard v následujících třech měsících. Dosud se na program vybraly jen tři miliardy dolarů (67 miliard Kč).
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula má od poloviny června živnostenské oprávnění mimo jiné pro výrobu zdravotnických prostředků. Vyplývá to z evidence ministerstva průmyslu a obchodu. Prymula uvedl, že si živnost založil, když po neshodách s ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) odcházel z ministerstva zdravotnictví, a nic nevyrábí.
Izraelská vláda projedná, zda opět kvůli nárůstu případů nákazy koronavirem zavede celostátní uzávěru. Izraelské ministerstvo zdravotnictví ve středu evidovalo denní přírůstek 3904 nakažených, čímž se počet lidí, u nichž se koronavirus ve zhruba devítimilionové zemi prokázal od začátku pandemie, zvýšil na 142 582. Bilance zemřelých s onemocněním covid-19 v Izraeli ve středu vzrostla o 11 na celkových 1054. Od úterý jsou zavřené školy a platí zákaz nočního vycházení ve 40 koronavirem nejpostiženějších oblastech v zemi.
Policisté by mohli pravděpodobně příští týden začít pomáhat hygienikům s trasováním kontaktů nakažených koronavirem. Zapojit by se v první fázi měla zhruba stovka příslušníků policie, sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Již v úterý uvedl, že se na zapojení policistů dohodl s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Česko ve středu zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1000 nových případů nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů.
Úředníci by měli na pracovišti s výjimkou vlastních uzavřených kanceláří pobývat výhradně s rouškami či respirátory. Vyplývá to z doporučení pro úřady, které na návrh náměstka pro státní službu Petra Hůrky tento týden schválila vláda. Úředníci by měli kvůli hrozbě nemoci covid-19 preferovat elektronický nebo telefonický kontakt a elektronické formuláře před papírovými, na místa určená pro styk s veřejností se doporučuje nainstalovat přepážku.
Povinné roušky ovlivňují práci psychiatrů a komplikují některé terapie. Dle psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla nejsou výjimky pro lidi s duševním onemocněním dostačující.
"S rouškami se nepracuje komfortně, zaměstnanci nařízení sice respektují, ale na psychiatrii léčíme hlavně slovem, což s rouškou není optimální, ztěžuje to terapie, kde je třeba sledovat také mimiku pacienta, a vyčerpává personál, který celý den mluví přes roušku," uvedl Höschl.
Kvůli pozitivně testovanému zaměstnanci ruší Městská divadla pražská do 16. září všechna představení v divadle ABC. Divadlo to uvedlo na svém webu. Zaměstnanci jsou v karanténě a podrobí se preventivním testům. Celé divadlo ABC projde důkladnou dezinfekcí a provoz v něm se obnoví v nejbližším možném termínu. Pozitivně testovaný zaměstnanec nebyl podle divadla v přímém kontaktu s diváky.
Sněmovna od pátku ruší prohlídky svých budov. V dolní komoře se navíc nebudou konat konference, semináře a vernisáže. Uzavírá se také galerie pro veřejnost, z níž mohou zájemci sledovat poslanecké schůze. Oznámil to sněmovní tiskový odbor.
V léčbě pacientů se středně závažným průběhem covidu-19 se jako pomoc osvědčuje takzvaná rekonvalescentní plazma. Jde o krevní plazmu od lidí, kteří již covid-19 prodělali a mají vytvořeny protilátky. Novinářům to ve čtvrtek řekli lékaři z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích. Vhodných dárců pro pacienty podle nich ale zatím není mnoho. U příležitosti Světového dne sepse, který bude 13. září, proto vyzvali vyléčené, aby se hlásili jako dárci.
Česká pošta začne balíčky ochranných pomůcek proti šíření koronaviru distribuovat v pondělí lidem ve věku nad 60 let i těm, kteří 60. narozeniny oslaví letos. Respirátor a pět roušek by měli senioři dostat na adresu trvalého bydliště, řekl novinářům vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) k rozhodnutí vlády ze středečního večera. Během víkendu by podle něj měly být pomůcky zabalené. Adresy získá ministerstvo vnitra z registru obyvatel a předá je České poště, rozesílání bude trvat několik dní, upřesnil.
Balíček s jedním respirátorem a pěti rouškami by podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) měli dostat i lidé se zdravotním postižením. Požádá o to vládu, uvedla místopředsedkyně sociálních demokratů na twitteru. O zásilce s ochrannými pomůckami pro lidi ve věku nad 60 let rozhodla na středeční schůzi vláda. Část opozice krok kritizuje jako opožděný a dává ho do souvislosti s blížícími se volbami.
Nejen skupina 60+ patří k ohroženým! S rouškami a respirátory nesmíme zapomenout na statisíce lidí se zdravotním postižením. Požádám vládu, aby balíček ochranných pomůcek zamířil i tímto směrem. @CSSD
— Jana Maláčová (@JMalacova) September 10, 2020
Senát kvůli aktuálnímu nárůstu případů koronaviru zrušil až do odvolání akce pro veřejnost a prohlídky Valdštejnského paláce. Venkovních akcí v zahradě, které by pořádali jednotliví senátoři, by se mohlo zúčastnit maximálně 150 lidí. Všem příchozím bude při vstupu do sídla horní komory měřena teplota termokamerou. Oznámila to senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.
Policisté v Ústeckém kraji odhalili od počátku roku do konce července při nelegální migraci 234 osob. Loni od ledna do konce srpna zadrželi 300 cizinců bez platných dokladů. Počty odhalených nelegálně pobývajících cizinců klesly v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Uvedla to mluvčí policie Ústeckého kraje Šárka Poláčková.
Přes Ústecký kraj vede hlavní migrační trasa směrem do Německa. Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru se dočasně uzavřely hranice a přes přechody se nesmělo.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli koronaviru návštěvy. Informovala o tom mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Stejný krok činí podle radního kraje Milana Vojty (ANO) i Nemocnice Ivančice. Návštěvy jsou zakázané už v nemocnicích v Hodoníně, Břeclavi, Kyjově a Hustopečích. V kraji za posledních 24 hodin přibylo 105 nových případů nemoci covid-19.
Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) byla k dnešnímu ránu zaznamenána nákaza v 11 sociálních zařízeních. Pozitivních na covid-19 je podle ní 99 klientů a 60 zaměstnanců těchto zařízení. Na případné zhoršení koronavirové situace jsou podle ní sociální služby dobře připraveny.
V Rakousku se za posledních 24 hodin potvrdilo 664 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od 29. března. Největší nárůst hlásí Vídeň. Její radní vyzval k zpřísnění koronavirových opatření.
Od počátku epidemie se v devítimilionovém Rakousku nakazilo 31 247 lidí. Přes 26 tisíc infikovaných se uzdravilo a s covidem-19 zemřelo 748 pacientů.
Na středních školách, které zřizuje Pardubický kraj, je aktuálně kolem 130 lidí v karanténě kvůli koronaviru. Pozitivní testy mělo několik lidí. ČTK to řekl vedoucí krajského odboru Martin Kiss.
Některých firem na Vysočině se nová plošná povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov nedotkne, protože jejich pracovníci roušky používají delší dobu. Mezi ně patří Rodinný pivovar Bernard v Humpolci nebo Jaderná elektrárna Dukovany.
Potvrzené případy nákazy koronavirem v krajích Česka sledujeme v infografice:
Bez tradičního průvodu Hanáků a přijetí hodovníků vedením města budou o víkendu kvůli pandemii koronaviru Hanácké slavnosti v Prostějově. Radnice se rozhodla na hodech regulovat i počet stánků, aby zajistila jejich potřebné rozestupy.
Hasičský záchranný sbor České republiky ve středu distribuoval do krajských hasičských sborů 3,2 milionu roušek určených do volebních místností pro říjnové krajské a senátní volby. Informovala o tom mluvčí hasičů Nicole Studená.
Včera jsme připravovali dodávky roušek pro jednotlivá volební místa v Praze, dnes je rozvážíme do úřadů Městských částí. #spolecnetozvladneme pic.twitter.com/I4dQCeEgxd
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) September 10, 2020
Děti z liberecké základní školy 5. května musí od čtvrtka nosit roušky i při výuce v odborných učebnách nebo ve školní družině, když jsou uvnitř. Důvodem je, aby případná karanténní opatření nezasáhla více tříd, pokud by některé dítěte onemocnělo koronavirem. Řekla to ředitelka školy Iveta Rejnartová.
Českobudějovická nemocnice má obsazeno necelých 50 procent lůžek na infekčním oddělení, která jsou určena především pro pacienty s covidem-19. Nárůst případů koronaviru tak nijak neomezuje chod zdravotnického zařízení. V případě dalšího navyšování počtu pacientů s covidem-19 by svá lůžka poskytly i jiné jihočeské nemocnice.
Poslanci se sešli ke čtvrteční mimořádné schůzi svolané z podnětu opozičních ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN v polovičním počtu. Sněmovní kluby se na tom dohodly kvůli hrozbě koronaviru. Na plénu to oznámil předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Ve stejném formátu se Sněmovna scházela při jarní vlně epidemie. Drtivá většina poslanců přítomných v sále měla nasazenu roušku.
Rusko dnes oznámilo nových 5363 případů nákazy koronavirem a 128 obětí nemoci covid-19 za uplynulých 24 hodin. O den dříve přibylo 5218 infikovaných a 142 úmrtí. Celkový počet nakažených od začátku pandemie v zemi stoupl na 1 046 370.
Na Ukrajině se novým koronavirem už dohromady nakazilo více než 145 tisíc lidí.
Naprostá většina žáků a studentů v Praze si dnes nezapomněla vzít do školy roušku, která je kvůli šíření koronaviru podle nařízení ministerstva zdravotnictví od dnešního dne povinná ve společných prostorech škol. Řada škol zavedla nošení roušek již dříve, další s ním počítaly od 14. září, na kdy tuto povinnost už dříve vyhlásili pražští hygienici. Školy mají zásoby roušek, a pokud by ji někdo zapomněl, mohou ji poskytnout zadarmo, případně za poplatek v řádu několika korun.
Z policejního skladu v Opočínku u Pardubic začala distribuce ochranných pomůcek pro seniory v souvislosti s šířením nákazou koronavirem. Každý český občan starší 60 let by měl dostat poštou respirátor a pět roušek, rozhodla ve středu vláda. Opozice už dřív tento krok kritizovala jako předvolební gesto.
Policejní sklad v Opočínku právě teď: @PolicieCZ a @hasici_cr vyskladňují roušky a respirátory pro seniory. @Ceska_posta_sp je v následujících dnech rozešle příjemcům. Díky policistům a hasičům za bleskovou reakci! pic.twitter.com/BcgvuPuOQO
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 10, 2020
Změny v souvislosti s koronavirem nastaly v posledních měsících i na trhu práce:
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není zatím za zhoršením situace návrat dětí do škol. Děti do 15 let tvoří podle něj sedm procent nakažených. "To znamená většina těch nárůstů jsou lidé dospělí, spíše možná je to otázka návratu po dovolených do práce, větší sociální interakce obecně," řekl ráno Radiožurnálu.
Ministři by se měli podle opozice při diskusi o schválení programu čtvrteční mimořádné schůze Poslanecké sněmovny obsáhleji vyjádřit k aktuálnímu turbulentnímu nárůstu potvrzených nákaz covidem-19. Novinářům to před zasedáním komory řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. K jiné diskusi než debatě poslanců s přednostním právem a ministrů totiž pravděpodobně nedojde, koaliční strany podle kuloárních informací neschválí program navržený opozicí, dodala.
V Německu stoupl počet zjištěných případů nákazy koronavirem za minulý den o 1892. Země se zhruba 83 miliony obyvatel má nyní celkově potvrzeno 255 366 nakažených.
Podívejte se na přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v ČR, sousedních zemích a Chorvatsku za posledních 14 dnů. Nakažených je v Česku skoro stejně jako v osmkrát lidnatějším Německu.
Datum | ČR | Německo | Polsko | Rakousko | Slovensko | Chorvatsko |
27. 8. | 349 | 1558 | 887 | 328 | 90 | 304 |
28. 8. | 483 | 1543 | 791 | 229 | 102 | 357 |
29. 8. | 320 | 723 | 759 | 395 | 114 | 312 |
30. 8. | 274 | 471 | 631 | 181 | 34 | 262 |
31. 8. | 256 | 1481 | 502 | 272 | 41 | 146 |
1. 9. | 499 | 1225 | 550 | 204 | 72 | 145 |
2. 9. | 646 | 1390 | 595 | 327 | 53 | 311 |
3. 9. | 676 | 1429 | 612 | 403 | 121 | 369 |
4. 9. | 796 | 1467 | 691 | 357 | 137 | 334 |
5. 9. | 508 | 775 | 567 | 358 | 226 | 311 |
6. 9. | 410 | 667 | 437 | 184 | 88 | 225 |
7. 9. | 562 | 1813 | 302 | 290 | 22 | 117 |
8. 9. | 1163 | 1304 | 400 | 520 | 91 | 204 |
9. 9. | 1161 | 1378 | 421 | 502 | 161 | 341 |
Nejrychleji rostl počet obětí s covidem ve světě v dubnu, kdy se ze 100 000 na 200 000 úmrtí dostal za 15 dní. Od konce června se zvyšoval počet mrtvých s koronavirem o 100 000 dvakrát za 18 dní, ze 700 000 na 800 000 mrtvých stoupl tento parametr za 17 dní a další sto tisíc přibylo nyní za 19 dnů.
Indie zaznamenala rekordní přírůstek nakažených koronavirem poté, co se počet nově infikovaných za poslední den přiblížil k hranici 100 000. Bilance zemřelých s nemocí covid-19 je nejvyšší za poslední měsíc. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters.
U většiny lidí v Česku má nemoc mírný průběh. V posledních týdnech ale značně přibylo hospitalizovaných. Za uplynulý měsíc jejich počet stoupl na více než dvojnásobek, počet lidí ve vážném stavu pak na více než trojnásobek. V nemocnici je podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví 244 lidí, z toho 57 v těžkém stavu.
Česko zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1000 nových případů nákazy koronavirem, ve středu laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů. To je o dva méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní.
Počet aktuálně nakažených už přesáhl 10 000, s nemocí covid-19 se nyní potýká 10 218 lidí, nejvíce od začátku epidemie.
Nejhůře postiženou zemí jsou nadále Spojené státy, kde po nákaze koronavirem zemřelo již více než 190 000 lidí a více než 6,3 milionu se infikovalo.
Na druhém místě z hlediska počtu obětí je Brazílie s více než 128 000 smrtelnými případy. Následuje Indie, kde komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehlo přibližně 74 000 osob.
Celosvětová bilance lidí zemřelých s covidem-19 přesáhla hranici 900 000. Rovná třetina obětí připadá na Latinskou Ameriku. Vyplývá to ze statistiky agentury Reuters, podle níž se koronavirem po světě nakazilo již 27,7 milionu lidí.
Všichni občané starší 60 let dostanou respirátor a pět roušek, rozhodla na svém dnešním mimořádném zasedání vláda. Na twitteru o tom informoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Vláda dnes schválila distribuci 1 respirátoru a 5 roušek všem občanům ČR, starším 60 let. Hned zítra ráno na tom začnou pracovat @PolicieCZ a @hasici_cr ve skladu v Opočínku, aby si poštáci @Ceska_posta_sp mohli tyto pomůcky převzít a postupně je dodávat občanům.
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 9, 2020
Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 8577 nově potvrzených případů koronaviru, což je o zhruba 2000 víc než předchozí den. Podle agentury Reuters jde o druhý největší denní nárůst od propuknutí epidemie v zemi na konci zimy. Zemřelých přibylo 30, oznámily místní úřady.
Německo kvůli nepříznivé epidemické situaci zařazuje od čtvrtka region hlavního města České republiky na seznam rizikových oblastí. Oznámil to ve středu německý národní Institut Roberta Kocha, který seznam spravuje. Na rizikovém označení Prahy se dohodly německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Německé rozhodnutí neznamená uzavření hranic, pro cesty z Prahy do Německa ale bude vyžadován negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin. Kdo ho mít nebude, musí podle stávajících pravidel nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu.
Na Kladensku výrazně přibylo lidí s koronavirem, značný podíl na tom mají žáci základních a středních škol. Ve středních Čechách je ke středě 1092 nakažených koronavirem, počet hospitalizovaných strmě neroste, řekla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
Počet nových případů covidu-19 v ČR k večeru opět překonal rekord. K 18:00 bylo nakažených za dnešek 701. Aktuálně nemocných je skoro 9800 lidí.
Rostoucí zájem o roušky prodejci sledují už od července. Podle dat módního vyhledávače Glami.cz v červenci prodeje meziměsíčně vzrostly o 364 procent a v srpnu o dalších 133 procent. Lidé podle něj nejvíce kupují bavlněné roušky, z barev převládá černá. Vyšší poptávku po rouškách sleduje také módní značka Poner, která chystá nové vzory na podzimní sezonu, sdělila ve středu Nikol Ponerová, která značku se svým bratrem Jakubem založila.
Jen týden a něco mohli zaměstnanci Třineckých železáren pracovat ve svých provozech bez roušek. Povinné je měli z rozhodnutí vedení až do konce srpna. Od čtvrtku je budou muset ale nosit znova. Od čtvrtka se totiž povinnost nosit roušky týká budov v celé České republice. Na povinné roušky se připravují i ředitelé škol. Jejich zásoby podle zjištění mají dostatečné, poskytnou je dětem, které je mít nebudou. Krajský soud v Ostravě zatím nařízená hlavní líčení neruší.
Univerzita Hradec Králové (UHK) počítá s povinnými rouškami i během výuky. Do začátku akademického roku pořídí techniku pro výuku na dálku za 750 000 korun, půjde hlavně o audiovizuální techniku potřebnou pro streamování. Zvažuje také rozdělování studentů do menších skupin. Řekl to mluvčí UHK Jakub Novák. Přednášky s účastí studentů nad sto osob bude škola živě přenášet. Nový akademický rok na UHK začne 29. září.
Povinnost mít zakrytá ústa a nos se podle ČT nadále nebude vztahovat na snoubence a další osoby při obřadu nebo řidiče vozidel veřejné dopravy. Roušky nadále nebudou muset nosit soudci a účastníci soudních řízení, moderátoři v rozhlasu a televizi nebo umělci při provádění autorského díla.
Dostal jsem příslib, že mezi Českem, Rakouskem a Slovenskem nebude omezen styk, řekl premiér Babiš po schůzce se slovenským a rakouským kolegou.
Informace, že Německo nejspíš zařadí Prahu na seznam rizikových oblastí, není vzhledem k epidemiologickému vývoji překvapivá. Novinářům to řekl na videokonferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Německo tak podle diplomatických zdrojů ČTK s největší pravděpodobností učiní od čtvrtka, rozhodnutí oznámí Berlín oficiálně dnes večer.
Lékárny v Česku hlásí zvýšený zájem o roušky a respirátory, lidé poptávají také přípravky na podporu imunity a antibakteriální gely. Podle některých je zájem enormní.
V Nizozemsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 1140 případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od 17. dubna, informoval dnes nizozemský institut veřejného zdraví RIVM. Počet nakažených v zemi po potlačení viru od konce července opět stoupá.
Připravuje se projekt takzvaného sebetrasování, kdy by lidé pozitivní na onemocnění covid-19 sami na webu vyplnili formulář se svými kontakty z posledních dní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na odpolední videokonferenci s novináři uvedl, že pilotní verze by měla být naprogramována do konce příštího týdne. Termín uvedení do provozu ale zatím nesdělil. Projekt nazval spíše sebereportováním.
"Člověk dostane zprávu o tom, že je pozitivní, esemeskou. V té zprávě bude i odkaz na určitý portál, kde se přihlásí a bude tam moci zadat veškeré své kontakty, na které si sám vzpomene, se kterými se setkal. Označí, že to je rodina, kolega z práce, napíše jejich telefonní čísla a hygiena bude mít usnadněnou práci, protože už bude pouze navolávat tyto kontakty. Teď aktuálně to je tak, že hygiena volá pozitivnímu člověku a získává od něj informace skrze daný hovor, což bezesporu prodlužuje proces," poznamenal ministr.
Povinnost nosit roušky bude od čtvrtka platit i ve firmách. Zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem od dalších osob ji mít nemusí. Na středeční videokonferenci s novináři to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Ani po zpřísnění nařízení o nošení roušek ve vnitřních prostorách nebudou ve školách povinné ve třídách, pouze ve společných prostorách. Na videokonferenci s novináři to ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Původně měla povinnost ochrany dýchacích cest ve společných prostorách škol platit od pondělí pouze v Praze, s dnešním mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví ale tomu tak bude od čtvrtka po celé zemi.
Pokles ziskovosti kvůli dopadům pandemie koronaviru letos očekává 70 procent tuzemských výrobních průmyslových firem. Vyplývá to z analýzy českého průmyslu, která vychází z dat získaných během 253 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností českého průmyslu od června do srpna letošního roku. Výsledky byly představeny na středečním Národním průmyslovém summitu 2020 v Betlémské kapli v Praze.
Většina okresů se tento týden na mapě podle rizika nákazy posune do zeleného, prvního stupně rizika. Novinářům to na dnešní videokonferenci řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Dosud bylo deset zelených okresů, Praha byla jediná v oranžové barvě jako nejvýznamnější lokální ohnisko nemoci covid-19 v Česku.
Slovensko zatím podle tamního epidemiologa Marka Majdana z Trnavské univerzity žádné speciální opatření kvůli rostoucímu počtu případů v Česku neplánuje. "Od 1. září byly za rizikové označeny jiné země, například Chorvatsko. Česko tam zatím není, protože jsme za srpen měli jen pár importovaných případů nákazy, abychom to tímto způsobem řešili," říká Majdan pro Aktuálně.cz. Kromě Chorvatska se na seznam rizikových zemí dostaly například Belgie, Francie nebo Španělsko. Za rizikovou oblast jsou podle slovenského ministerstva zdravotnictví označeny Praha a Vysočina.
Na rostoucí počet případů má podle Majdana vliv cestování a komunitní přenos v nočních klubech a barech. Další nárůst případů by podle Majdana mohl na Slovensku přijít se začátkem akademického roku, kdy se do měst vrátí větší počet univerzitních studentů. Majdan naopak pozitivně vnímá nošení roušek a disciplínu Slováků, díky kterým není zapotřebí zavádět plošná opatření.
Praha plánuje instalovat do metra takzvané rouškomaty. "Aby si tam mohl roušku pořídit každý, kdo přijede do Prahy a nemá ji nebo si ji zapomene," řekla Aktuálně.cz pražská radní pro zdravotnictví Milena Johnová.
Nošení roušek je preventivní opatření a s jeho nasazením nelze vyčkávat až na zhoršení epidemické situace, řekl ve středu epidemiolog Rastislav Maďar, který dříve působil jako člen pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření. Reagoval tak na dnešní prohlášení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který oznámil, že od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé republice. V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem.
Opoziční strany kritizují vládu za zmatky u opatření proti covidu-19. Kabinet podle nich také nezveřejňuje dostatek informací. Politici se také znovu ptají, k čemu je tzv. semafor vyhodnocující situaci v jednotlivých okresech, když se pak stejně zavádějí plošná opatření.
Koronavirová opatření se podle Hospodářské komory ČR opět zavádějí překotně. Postup, jakým dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) informoval o změnách, vyvolává zmatek a nejasnosti. Ihned po zveřejnění zaznamenala komora od podnikatelů velké množství dotazů na podobu opatření. Firmy budou muset na opatření reagovat, zdůraznil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Malé prodejny ve městech a na venkově díky dopadům pandemie koronaviru a omezenému cestování Čechů do zahraničí letos zaznamenaly meziroční nárůst obratu, který v létě činil až 20 procent. Uvedl to předseda Družstva CBA CZ Roman Mazák, podle kterého by se tak mohl zpomalit dlouhodobý pokles počtu malých prodejen. CBA v Česku sdružuje přes tisícovku menších prodejen, hlavně na venkově.
Vloni veletrh přivítal 302 tisíc návštěvníků, letos bude kvůli koronaviru převážně virtuální. Jedná se o špatný signál pro všechny evropské knižní veletrhy včetně českého Světa knihy:
Ministerstvo zdravotnictví chce, aby centrální informační linka ke koronaviru byla bezplatná. Zatím volání na linku 1221 nebude účtovat T-Mobile, s dalšími operátory se jedná. Linka zatím jako placená slouží od 1. září pro dotazy veřejnosti k pandemii onemocnění covid-19. Je součástí systému chytré karantény.
V Královéhradeckém kraji budou moci lidé v karanténě v podzimních volbách hlasovat z auta na pěti místech. Drive-in stanoviště budou ve všech pěti okresních městech, v Hradci Králové, Trutnově, Jičíně, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou.
Opoziční strany kritizují vládu za zmatky u opatření proti covidu-19:
Německo podle diplomatických zdrojů ČTK kvůli koronaviru od čtvrtka s největší pravděpodobností zařadí Prahu na seznam rizikových oblastí. Rozhodnutí oznámí Berlín oficiálně dnes večer. Hranice se zavírat nebudou, pro cesty z Prahy do Německa ale bude nutný negativní test na koronavirus. Kdo test mít nebude, bude podle stávajících pravidel muset nastoupit do karantény a nechat se otestovat v Německu. Mimopražských pendlerů se situace nemá dotknout.
Rakousko se zatím nechystá vydat kvůli růstu počtu případů covidu-19 varování před cestami do Česka. Vláda ale podle agentury APA uvedla, že situaci sleduje.
Pirátský poslanec František Navrkal onemocněl covidem-19, onemocnění má lehký průběh. Několik dalších poslanců této opoziční strany, kteří se s Navrkalem setkali, zůstává z preventivních důvodů doma a nechá se otestovat. Pirátská strana to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Navrkal se omluvil ze středeční schůze ústavně-právního výboru.
Pražský dopravní podnik s okamžitou platností zavádí automatické otevírání dveří ve všech zastávkách tramvají, a to včetně zastávek na znamení.
Z důvodu zhoršující se epidemiologické situace zavádí @DPPOficialni s okamžitou platností automatické otevírání dveří ve všech zastávkách tramvají, a to včetně zastávek na znamení (ruší se předvolba dveří).
— Hlavní město Praha (@PrahaEU) September 9, 2020
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) píše na Twitteru, že členské státy EU zvažují umístit Prahu do červené zóny. Více informací zatím není k dispozici.
Členské státy EU se chystají dát Prahu na červený list. Všichni cestující, kteří tu strávili více jak 48 hodin, budou muset povinně do karantény. Definitivně se rozhodně dnes večer...
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) September 9, 2020
Tolik k té pohádce o naší skvělé vládě, která vše zvládá. Držme si pěsti #spolutozvladneme
Nové sady pro diagnostiku covid-19 a typy chřipky A a B dnes představili zástupci Univerzity Karlovy a spolupracujících společností. Kompletní testy budou dostupné na podzim, podle tvůrců mají zrychlit proces testování. O vývoji společného testu univerzita informovala už v srpnu. Cena testu by podle zástupců univerzity neměla překročit 1200 korun.
Připravuje se projekt tzv. sebetrasování, kdy by lidé pozitivní na covid-19 sami na webu vyplnili formulář s kontakty, uvedl premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš podle České televize: Včera jsem si psal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Berlín pravděpodobně chystá omezení pro cestování Pražanů do Německa.
Liberecký kraj kvůli rostoucímu počtu nových případů covidu-19 rozšiřuje možnosti testování. Odběrové místo otevřeli dnes v nemocnici v Jilemnici na Semilsku. Od pondělí začnou odběry zajišťovat i v České Lípě, řekl náměstek libereckého hejtmana Přemysl Sobotka (ODS).
Letiště Brno odhaduje letošní ztrátu v důsledku koronavirové pandemie na 60 až 75 milionů korun. Na setkání s novináři to řekl předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina. Doplnil, že každoroční provozní náklady jsou 200 milionů korun. Společnost snížila počet zaměstnanců o více než 12 procent. Podle posledních veřejně dostupných údajů z roku 2018 jich mělo kolem 180.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) také vyzval veřejnost k dodržování hygienických pravidel, která pomáhají brzdit šíření koronaviru:
Vyzývám všechny občany k maximální odpovědnosti a dodržování základních hygienických pravidel. Zapamatujme si pravidlo 3R. Ruce, roušky, rozestupy. Je to to nejmenší a přitom tak důležité. Každý z nás může svým odpovědným přístupem přispět ke zvládnutí této epidemie.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 9, 2020
V Královéhradeckém kraji přibylo od úterý 34 potvrzených případů covidu-19, což byl nejvyšší denní nárůst v kraji od začátku epidemie v březnu. Zasaženo je nyní nejvíce Trutnovsko.
Belgie zařadila Prahu do červené zóny. "Pro červenou zónu jsou 14denní karanténa a test povinné," píše české ministerstvo zahraničí.
🇨🇿🇧🇪 #Belgie zařadila Prahu na červenou listinu svého semaforu, zbytek ČR zůstane oranžový. Pro červenou zónu jsou 14denní karanténa a test povinné. Pro oranžovou jsou karanténa a test doporučené. ➡ https://t.co/NJuCaaUFjN
— MZV ČR (@mzvcr) September 9, 2020
Téměř dvě stovky klientů a zaměstnanců domova v Libníči na Českobudějovicku ve středu absolvovaly testy na covid-19. V pátek se u šesti lidí v zařízení prokázal koronavirus. Domov Libníč poskytuje sociální služby dospělým se zdravotním postižením, zejména mentálním.
Ve Zlínském kraji přibylo podle údajů krajské hygienické stanice od pátku 75 případů nákazy koronavirem, od pondělí do dneška jich bylo 28, proti úterý ráno evidovali hygienici 18 nových případů nákazy.
Vinaři z Moravy a Čech se letos zúčastní výrazně méně zahraničních soutěží než v běžných letech. Důvodem je pandemie koronaviru. Část soutěží se kvůli bezpečnostním opatřením pro účastníky z jiného kontinentu uzavřela, další jsou odložené na konec letošního roku a na některá místa pak není možné vzorky včas dopravit.
Od čtvrtka bude povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé republice, oznámil to ministr zdravotnictví:
Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem dnes ráno svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu @ChytraKarantena. S odborníky jsme se shodli, že od zítra zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé ČR. Podrobnosti vydáme v průběhu dne.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 9, 2020
Kvůli nákaze koronavirem mezi učiteli se až dnes otevřela pro školáky Základní škola Frýdlant na Liberecku. Slavnostní přivítání prvňáků nebylo jako obvykle ve třídách, ale venku školy Petr Kozlovský. "Paní učitelky se s prvňáky a s rodiči sešly před školou, protože nám to hezké počasí umožnilo," uvedl ředitel. Po přivítání šly děti do tříd bez rodičů.
Počet lidí, kteří se od začátku epidemie nakazili v Indii novým typem koronaviru, překročil 4,3 milionu. S odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. Za uplynulý den přibylo v druhé nejlidnatější zemi světa 89 706 případů infekce.
V Olomouckém kraji v úterý přibyly čtyři desítky potvrzených nákaz novým typem koronaviru, což je zhruba stejný nárůst jako v letních měsících za celý týden. Podobně vysoké denní přírůstky byly v kraji zaznamenány naposledy na jaře.
Do domova pro seniory v Humpolci na Pelhřimovsku dnes přijelo 15 vojáků. Budou asistovat při péči o klienty domova, ve kterém se rozšířila koronavirová nákaza. V zařízení, ve kterém onemocnělo 23 klientů jednoho z oddělení a 19 pracovníků, by podle předběžné dohody měli být do 23. září. Podle ředitele domova Petra Vaňka by se bez pomoci armády zřejmě neobešel, na zasaženém oddělení má jen šest zaměstnanců.
Vyrážíme do domova pro seniory. V Humpolci budeme od zítra asistovat, dezinfikovat a dělat vše, co bude potřeba. Jsme vždy připraveni. Jsme tam, kde je nás třeba.
— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) September 8, 2020
#JsmeArmada #ArmadaPomaha pic.twitter.com/77LtLY7pzF
Základní škola Aleše Hrdličky v ostravské části Poruba, která je od pondělí 7. září kvůli koronaviru uzavřena, zůstane mimo provoz nejméně do pondělí 14. září. Škola tak přechází na distanční výuku.
Za poslední týden onemocnělo v okrese Pelhřimov covidem-19 takřka 103 lidí na 100 000 obyvatel. Je to nejvyšší relativní nemocnost mezi okresy v České republice. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Podle Aleny Dvořákové, ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice, souvisí nárůst s rozšířením nákazy v domově pro seniory a se školním srazem.
Podnik Čepro od března vyrobil ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku zhruba dva miliony litrů dezinfekce na ruce s označením Anti-COVID, její distribuci ukončil v květnu. Mezi odběrateli byly státní úřady, zdravotnická a sociální zařízení i firmy. V případě potřeby není technologicky problém tuto službu obnovit, sdělil specialista komunikace a marketingu Čepra Marek Roll.
Společnost DF Partner z Neubuzi na Zlínsku vyrobila přes tři miliony litrů dezinfekce Anti-COVID. Vyrobila tak jednu třetinu z celkové produkce Anti-COVIDu v Česku, řekl ve středu marketingový ředitel DF Partner Tomáš Skopový.
Vzhledem k prudkému nárůstu případů nákazy koronavirem budou v Anglii od pondělí 14. září zakázány společenské sešlosti s účastí více než šesti lidí. Za porušení opatření, které se netýká pracovišť a škol, bude hrozit pokuta. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž premiér Boris Johnson ve středu oznámí další podrobnosti.
V uplynulých dnech začaly počty nakažených koronavirem ve Spojeném království prudce narůstat. Počty hospitalizovaných jsou v zemi sice výrazně nižší než v březnu a zároveň se více testuje, avšak ministři se obávají, že se tam epidemie dostává mimo kontrolu.
Celkem se za více než půl roku od prvních potvrzených případů koronaviru v Česku nakazilo 29 877 lidí, z nich se přes 20 000 už vyléčilo a 441 zemřelo. Množství aktuálně nemocných, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých, vytrvale roste přibližně od poloviny července, tehdy jich bylo přes 2000. Ke konci srpna evidovaly hygienické stanice přes 5500 aktuálně nakažených. V minulém týdnu pak tempo růstu zrychlilo, přírůstky nakažených byly opakovaně rekordní.
Jihočeští hygienici zaznamenali v úterý 56 nových případů koronaviru. Je to rekordní nárůst od vypuknutí šíření nákazy. Před tím byla nejvyšší hodnota za 24 hodin 40 nových pacientů.
Podívejte se na přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v ČR, sousedních zemích a Chorvatsku za posledních 14 dnů. Tempo nákazy koronavirem v ČR překonává sousedy násobně.
Datum | ČR | Německo | Polsko | Rakousko | Slovensko | Chorvatsko |
26.8. | 394 | 1432 | 729 | 327 | 84 | 358 |
27.8. | 349 | 1558 | 887 | 328 | 90 | 304 |
28.8. | 483 | 1543 | 791 | 229 | 102 | 357 |
29.8. | 320 | 723 | 759 | 395 | 114 | 312 |
30.8. | 274 | 471 | 631 | 181 | 34 | 262 |
31.8. | 256 | 1481 | 502 | 272 | 41 | 146 |
1.9. | 499 | 1225 | 550 | 204 | 72 | 145 |
2.9. | 646 | 1390 | 595 | 327 | 53 | 311 |
3.9. | 677 | 1429 | 612 | 403 | 121 | 369 |
4.9. | 796 | 1467 | 691 | 357 | 137 | 334 |
5.9. | 508 | 775 | 567 | 358 | 226 | 311 |
6.9. | 410 | 667 | 437 | 184 | 88 | 225 |
7.9. | 562 | 1813 | 302 | 290 | 22 | 117 |
8.9. | 1164 | 1304 | 400 | 520 | 91 | 204 |
Zdroj: nakit.cz/koronadata
Britská firma AstraZeneca pozastavila testy vakcíny na covid-19 kvůli podezření na nežádoucí účinky u jednoho z pacientů.
V Německu za uplynulý den přibylo 1176 případů nákazy koronavirem a devět lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. S odvoláním na aktuální informace německého Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom napsala agentura DPA. Nákaza koronavirem se dosud v 83milionové spolkové republice potvrdila u 253 474 lidí, z nichž se zhruba 228 000 zotavilo a 9338 zemřelo.
I počet lidí, kteří musí být kvůli covidu-19 léčeni v nemocnici, se v současnosti v Česku postupně zvyšuje. Za posledních 14 dní vzrostl počet hospitalizovaných o stovku a počet pacientů ve vážném stavu se téměř zdvojnásobil.
Od středy 9. září se v Praze zpřísňují opatření proti šíření koronaviru. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a 06:00 uzavřená.
V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem přitom bylo pátečních 796 případů. Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je 9272. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Hospitalizovaných s covidem-19 je 234 lidí, ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů, nejvíce od 29. dubna.
Vláda se dnes chystá mimořádně sejít, aby schválila návrh zákona s novými pravidly kurzarbeitu. Tato zkrácená práce s částí mzdy od státu za neodpracovaný čas by se mohla využívat při výrazném růstu nezaměstnanosti, epidemiích, přírodních pohromách či při kyberútocích. Úřad práce by podporu v částečné zaměstnanosti mohl začít pracovníkům vyplácet při vážném ohrožení ekonomiky, aby zabránil propouštění. Kolik by lidé mohli dostávat a jak by opatření mohlo vypadat, není zatím jasné. Kabinet se na podobě dohodne dnes.
V desítkách koronavirem nejpostiženějších měst a čtvrtí v Izraeli začal dnes platit noční zákaz vycházení. Úřady doufají, že opatření, jež má zatím platit týden a zahrnuje i uzavření škol, pomůže snížit prudké nárůsty statistik o nakažených. Řada vrchních představitelů izraelského ministerstva zdravotnictví mezitím kvůli nakaženému zaměstnanci skončila v izolaci.
Frankfurtský knižní veletrh letos bude kvůli koronavirové pandemii převážně virtuální. Zrušena byla jeho hlavní část, tedy prezentace vystavovatelů ve veletržních halách. Informovali o tom dnes pořadatelé akce, která se má uskutečnit ve dnech 14.-18. října.
"Kvůli aktuálně platným cestovním omezením nemohou být četné stánky zemí realizovány, jak bylo plánováno," vysvětlili pořadatelé. Kromě toho podle nich karanténní opatření, s nimiž se počítá od října, prakticky znemožní účast evropským vystavovatelům nebo návštěvníkům z řad odborné veřejnosti.
V Jihomoravském kraji za posledních 24 hodin přibylo téměř 100 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Nejvíce případů přibylo v Brně, a to 37. Od začátku pandemie k dnešnímu dni je 2297 případů. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Osmadvacet 28 lidí v kraji s nemocí zemřelo, jejich průměrný věk byl 78 let. Vyléčilo se 1446 lidí. Hospitalizovaných je 39 lidí.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se ohradil proti koronavirové předpovědi, kterou zveřejnil výzkumný ústav při lékařské fakultě Washingtonské univerzity IHME.
Toto je čistá matematika, která ale nepracuje s důležitými faktory, jako je zdravotní systém země, počty lůžek či přístrojů. Máme dispečink intenzivní péče a velké lůžkové i přístrojové kapacity. Díky propracovanému monitoringu jsme schopni rychle reagovat.https://t.co/TuY0qfkC47
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 8, 2020
Švédsko má velmi malý podíl pozitivních testů na koronavirus, pouze 1,2 procenta, což je nejméně od počátku pandemie, oznámil dnes podle agentury Reuters švédský zdravotní úřad. Experti to přičítají disciplinovanosti tamního obyvatelstva, pokud jde o dodržování nezávazných opatření, i vysoké promořenosti.
Ministerstvo zdravotnictví ČTK sdělilo, že podle jeho údajů je dotčených 45 školských zařízení a eviduje v nich 83 nakažených, z toho zhruba po dvaceti případech nákazy se objevilo ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Česku je zhruba 12 000 škol.
Kvůli koronaviru je nyní v Česku zavřená zhruba dvacítka mateřských, základních či středních škol. Jde o zařízení, kde se nemoc objevila v pedagogickém sboru a učitelé museli do karantény. Na dalších asi sedmi desítkách škol nemoc covid-19 ovlivnila výuku, v karanténě jsou buď celé třídy, nebo skupiny žáků. Vyplývá to z vyjádření krajských hygienických stanic a radnic.
Další balíček federálních krizových opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií se ve Spojených státech zdá být stále v nedohlednu poté, co dnes lídři demokratů v Kongresu odmítli ještě před jeho zveřejněním relativně omezený návrh republikánských senátorů. Podle informací agentury Reuters plán počítá s vyčleněním asi 300 miliard dolarů (skoro sedm bilionů Kč), což je méně než poloviční částka oproti červencovému návrhu republikánů a asi desetina oproti dřívějšímu demokratickému balíčku.
V Praze je, dle posledních výsledků laboratorních testů, celkem 6208 potvrzených případů onemocnění covid-19.
⚠ V Praze je, dle posledních výsledků laboratorních testů, celkem 6.208 potvrzených případů onemocnění covid-19.
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) September 8, 2020
V průběhu uplynulých 24 hodin byl potvrzen 221 nový pozitivní případ.
K dnešnímu dni jsou v Praze evidovány 1.603 aktivní onemocnění.https://t.co/3kNAiBDqqI pic.twitter.com/fhxpLQSWKt
Za úterý v Česku přibylo zatím 656 potvrzených případů covidu-19, tedy více než většinou za celý den. Nárůst k 18:00 zatím nikdy nebyl tak vysoký.
V Praze přibylo od pondělního večera 221 případů covidu, dosud nejvíc od začátku epidemie. Od středy se ve městě zpřísňují opatření, zvažují se nová.
Zdravotní stav bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, který byl minulý týden hospitalizován s covidem-19, se "trvale lepší". Podle agentury Reuters to dnes sdělil osobní lékař 83letého stále vlivného politika.
Berlusconi měl pozitivní test na koronavirus minulou středu a o den později byl přijat do milánské nemocnice San Raffaele s diagnózou oboustranného zápalu plic v raném stadiu. "Všechny sledované parametry jsou povzbudivé," uvedl Berlusconiho ošetřující lékař Alberto Zangrillo.
Koronavirová nákaza se u Berlusconiho vyskytla po návratu z dovolené, kterou trávil ve své luxusní vile na Sardinii, kde strmě vzrostl počet případů onemocnění covid-19. Nakazili se také jeho 36letá dcera Barbara, 31letý syn Luigi a družka Marta Fascinaová.
Schůze zastupitelů Jihočeského kraje se ve čtvrtek neuskuteční. Důvodem je fakt, že všech 11 radních je kvůli koronaviru v karanténě. U jednoho z radních se covid-19 potvrdil. Možný náhradní termín je zatím stanovený na čtvrtek 24. září. Řekl to náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot (STAN).
"Nadále se bude trasovat. Chytrá karanténa se stále zlepšuje. Počkáme si do pátku, kdy opět zasedne centrální řídící tým, který rozhodne o nějaké úpravě semaforu," řekl premiér Andrej Babiš po jednání s prezidentem Zemanem.
Na Svitavsku se lavinovitě šíří covid-19. Ohniskem nákazy byl hokejový klub v Litomyšli, jeho hráč se nakazil při zápase v Brně. Za deset dnů přibylo asi 30 případů. Zimní stadion je uzavřen, v okrese vznikají i rodinná ohniska, řekla dnes ČTK krajská epidemioložka Olga Hégrová.
"Prolínáním hráčů v jednotlivých kategoriích došlo k dalším onemocněním. Minulý týden jsme vykazovali 23 případů včetně rodinných případů, tento týden se to dál rozšířilo o nějakých sedm až deset osob," uvedla Hégrová.
Žádosti v programu COVID nájemné, u kterého začal příjem žádostí 26. června, přesáhly dvě miliardy korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu, pod který podpora spadá, jich zatím schválilo 6368 za 858,8 milionu korun. O dotaci na komerční nájem mohou podnikatelé zasažení v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru žádat do 30. září. Na program je vyčleněno pět miliard korun
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo výzvu k programu COVID ubytování. Provozovatelé ubytovacích zařízení, kteří museli mít od března do května kvůli vládním opatřením uzavřené provozy, budou moci o státní dotaci žádat od pátku 11. září. Příjem žádostí skončí 30. října. Žádosti bude zpracovávat Státní fond podpory investic.
Česká pošta pošta bude od středy vyžadovat u klientů na všech pražských pobočkách nošení roušek, respirátorů nebo jiné ochrany úst a nosu. Důvodem je aktuální koronavirová situace v hlavním městě.
O povinnosti budou všichni klienti informováni letáky umístěnými při vstupu na pobočku. Ochranou dýchacích cest na pražských pobočkách budou vybaveni také všichni zaměstnanci pošt.
Kvůli koronaviru je nyní v Česku zavřená více než desítka škol. Jde o zařízení, kde se nemoc objevila v pedagogickém sboru a učitelé museli do karantény. Na dalších asi 60 školách nemoc covid-19 ovlivnila výuku, v karanténě jsou buď celé třídy, nebo skupiny žáků. Vyplývá to z vyjádření krajských hygienických stanic, informace pražské hygieny se zatím ČTK nepodařilo získat. V Česku je zhruba 12.000 škol. Školní rok dnes začal s týdenním zpožděním ve dvou hodonínských základních školách, dosud byly zavřené kvůli karanténě učitelského sboru.
Mimořádná opatření vyhlásil ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk kvůli zvýšenému výskytu nemoci covid-19 v Nové Vsi na jižním Plzeňsku. Podobná situace byla v polovině srpna v Tatiné na severním Plzeňsku. V Nové Vsi musejí lidé od středy povinně nosit na veřejných prostranstvích přes ústa a nos roušky či respirátory, musejí dodržovat odstupy, nesmějí se shromažďovat. Pro veřejnost se zavřela restaurace a obecní úřad, nesmí se pořádat kulturní, společenské a sportovní akce ani soukromé oslavy.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odmítl, že by hygieny opustily od plánů, že do karantény v případě nakažení žáka půjdou jen jeho významné kontakty, a místo toho posílaly do izolace celé třídy.
"Karanténa se bude týkat skutečně jen významných kontaktů nakaženého. Chceme, aby se opatření dotkla školy co nejméně. Bude vždy záležet na situaci, ale do karantény může jít třeba i jen část třídy. Žádné plány neopouštíme. Metodika platí od pondělí a sjednocuje postup hygieniků," napsal na Twitter.
Přerovská radnice kvůli opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru stěhuje dvě volební místnosti z domova pro seniory. Město tím chce ochránit nejstarší obyvatele města, kteří v tomto zařízení bydlí. Okrskové volební komise proto přestěhuje do budovy společnosti Meopta a do jedné z mateřských škol. V Přerově budou lidé volit na začátku října kandidáty do krajského zastupitelstva i do Senátu.
Provoz kvůli nákaze covidem-19 u pěti pedagogů k dnešnímu dni omezila základní škola Antonína Čermáka v Praze 6. Škola je uzavřená pro žáky druhého stupně, budou se učit online. Ředitel školy Petr Karvánek to odpoledne oznámil na webu.
Terezínská tryzna u příležitosti 75. výročí osvobození k uctění obětí nacistické perzekuce se uskuteční bez účasti veřejnosti. Důvodem je současná situace v souvislosti s covid-19. Konat se nebude pieta na popravišti. Tryzna je přesunuta z května.
Ve Fakultní nemocnici (FN) Brno v těchto dnech přibývá pacientů s koronavirem, v současnosti má nemocnice v péči 26 lidí s touto diagnózou, z toho dva potřebují umělou plicní ventilaci a jsou ve vážném stavu. Nemocnice o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny zůstávají tři pacienti s nemocí covid-19 na umělé plicní ventilaci.
V soukromém domově seniorů Beránek v Úpici na Trutnovsku je ohnisko covidu-19 s 30 případy. Jeden klient domova s covidem dnes v nemocnici zemřel. Zdrojem nákazy byla pravděpodobně návštěva dvou muzikoterapeutů v domově na konci srpna. Onemocnění hygienici zjistili nejprve u nich a v dalších dnech u 17 klientů domova, sedmi pracovníků domova a u čtyřech jejich rodinných příslušníků. ČTK to dnes řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.
Ve Františkových Lázních na Chebsku zaznamenali hygienici zvýšený výskyt nákazy koronavirem ve zdravotnických, ubytovacích a stravovacích zařízeních. Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje proto nařídila lidem si v těchto zařízeních zakrývat ústa a nos. Uvedla to dnes mluvčí KHS Michaela Zajíčková. Nařízení platí od čtvrtka do odvolání. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise (ANO) je ve Františkových Lázních nyní 14 nakažených koronavirem.
"Zakazuje se všem osobám pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest, jako je respirátor, rouška, ústenka, ve vnitřních prostorech zařízení lázeňské léčebně rehabilitační péče, v provozovnách ubytovacích služeb vyjma ubytoven pro dlouhodobé ubytování, v provozovnách stravovacích služeb a provozovnách služeb péče o tělo (kadeřnictví, manikúra, solária a podobně) a wellness služeb, které lidé navštěvují v rámci jednotlivých lázeňských zařízení a hotelů," uvedla ředitelka KHS Lenka Petráková.
Základní škola ve Frýdlantu na Liberecku má další tři učitele nakažené koronavirem, případů je celkem pět. Ve středu přesto zahájí prezenční výuku na dvou svých pracovištích úplně a na třetím alespoň pro první stupeň. V karanténě měla škola 33 ze zhruba 60 pedagogů a asistentů, pro 15 z nich ale dnes skončí
V Rakousku se za posledních 24 hodin potvrdilo dalších 520 případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku dubna, informovala agentura APA. Jen 340 případů přibylo ve Vídni, která ovšem dnes revidovala své statistiky a započítala i některé starší případy.
Armáda pošle ve středu 15 vojáků na pomoc domovu pro seniory v Humpolci na Pelhřimovsku, který se potýká s koronavirem. Na starosti budou mít pomocné práce, které pomohou udržet zařízení v chodu, tři vojáci se budou starat o dekontaminaci. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. O pomoc požádal Kraj Vysočina. Jedna z klientek humpoleckého domova pro seniory s covidem-19 zemřela
Vědci z olomoucké lékařské fakulty vyvinuli nový screeningový rychlotest na covid-19, který zhruba za hodinu po odběru umí prokázat přítomnost koronaviru a odhalit infekci i u bezpříznakových jedinců v akutní fázi nemoci. Jedno vyšetření přijde na 100 až 500 korun. Rychlotesty by mohly najít využití například při větších kulturních, sportovních či společenských akcích, zvažuje se i využití v mobilních laboratořích, řekli dnes novinářům zástupci Ústavu imunologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
S trasováním by mohli v budoucnu pomoct policisté. Po dohodě s policejním prezidentem Janem Švejdarem to na Twitter napsal ministr vnitra Jan Hamáček.
Hamáček řekl, že zapojení policistů do trasování nabízel už na jaře. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů. Babišovi o možnosti znovu řekl v pondělí na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, posoudit by ji měl Centrální řídící tým. S premiérem je ochoten Hamáček o věci dále jednat, dnes se například potkají v Lánech při schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ohledně návrhu na odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.
K aktuální debatě o trasování - pokud by bylo třeba dále posilovat kapacity hygienické služby, nabízíme po dohodě s @jan_svejdar příslušníky @PolicieCZ
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 8, 2020
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prosí veřejnost, aby v diskusi o změně systému trasování nedělala ukvapené závěry. "Nechceme zastavit trasování, chceme ho zefektivnit," napsal na Twitter.
Započatá diskuse o změně systému trasování je vysoce odborná. Nechceme zastavit trasování, chceme ho zefektivnit. Navyšujeme kapacity KHS a laboratoří. Děláme maximum, abychom udrželi epidemii pod kontrolou. Počkejme si na konkrétní návrh a nedělejme závěry dřív, než je na stole.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 8, 2020
Babiš vyzval českou pobočku WHO, která varovala před odklonem od trasování, k mlčení. Nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie, napsal. Doplnil, že podle statistiky úmrtí v evropských zemích na milion obyvatel Česko situaci zvládá.
"A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře," uvedl premiér. O změně v trasování nyní diskutují experti ministerstva zdravotnictví. Babiš avizoval její zveřejnění do pátku.
Čtu, co teď vydala @WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře. pic.twitter.com/ygcoY6nEfe
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) September 8, 2020
V Psychiatrické nemocnici v Dobřanech na jižním Plzeňsku se objevil koronavirus. Potvrzený je zatím u čtyř ze zhruba 1100 zaměstnanců nemocnice. Nakažení pracovníci šli do karantény. Nemocnice ode dneška s okamžitou platností uzavřela Centrální příjem a dočasně zastavila příjem pacientů. Současně vyhlásila zákaz návštěv v celé nemocnici do odvolání. V jedné z největších psychiatrických nemocnic v ČR je kolem 1100 pacientů.
Na základních školách v Kroměříži zřizovaných městem bude od čtvrtka povinné nošení roušek, případně jiné ochrany dýchacích cest. Žáci i vyučující je budou muset mít nasazené ve společných prostorách škol. Rozhodlo o tom vedení města, které novináře o nařízení informovalo dnes v tiskové zprávě.
Krajské volby skoro jistě vyhraje Babiš, který v nich nekandiduje. Potřebuje každou výhru, nejvíc příští rok ve sněmovních volbách. Dosud v politice svůj majetek zdvojnásobil. Bude to chtít ještě jednou otočit, píše ve svém komentáři Martin Fendrych.
Na základních školách v ostravské části Poruba budou od středy povinné roušky. Nosit se budou ve všech společných prostorách s výjimkou jednotlivých školních tříd. Rozhodli o tom ředitelé základních škol, kterých je v obvodu 12. Jde o reakci na problémy, které koronavirus způsobil na Základní škole Aleše Hrdličky, která je od pondělí na neurčito uzavřena.
Nově koronavirus ovlivnil i výuku na ostravském Matičním gymnáziu. Mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla dnes řekl, že kvůli onemocnění jednoho ze studentů je v karanténě 36 studentů a dva pedagogové. Nemocný student se navíc účastnil tenisového turnaje, takže do karantény muselo i dalších 18 lidí, kteří s ním v této souvislosti byli v kontaktu. V obou místech bude provedena ohnisková dezinfekce.
Rusko dnes oznámilo 5099 nových případů nákazy koronavirem a 122 obětí nemoci covid-19 za uplynulých 24 hodin. O den dříve přibylo 5185 infikovaných a 51 úmrtí. Celkový počet nakažených od začátku pandemie v zemi dosáhl 1 035 789.
Ukrajina v pondělí zaznamenala rekordní denní přírůstek 57 úmrtí pacientů s novým koronavirem.
Podle moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka přibývá nakažených i v okrese Bruntál, který byl dosud zasažen krizí jen minimálně.
Byť se dnešní situace zásadně neliší od minulých týdnů, přeci jen dochází k nárůstu počtu nově nakažených. Překvapivě také v okrese Bruntál, kde byl až do včerejšího dne dlouhou dobu klid. Bohužel, přibývá i tříd v karanténě. pic.twitter.com/TJmXChqsR5
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 8, 2020
"Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci. Toto je důvodem, proč je tak důležité všechny pozitivní a jejich blízké kontakty včas diagnostikovat/identifikovat, izolovat a poskytnout jim zdravotní péči, pokud jí potřebují," napsala česká pobočka WHO na Facebook.
"Tato opatření přerušují řetězce přenosu covid-19 a jsou jediným nástrojem, který máme, abychom se vyhnuli závažnému narušení běžného života a ekonomiky, jaké jsme zažili letos na jaře. Bez kontroly šíření nemoci není možný bezpečný návrat do zaměstnání a škol, ani není možné efektivně chránit zranitelné osoby mezi námi," dodala.
O změně systému trasování kontaktů nemocných s covidem-19 se mezi hygieniky diskutuje už delší dobu. Některé země, jako třeba Nizozemsko, které je s Českem srovnatelné jak z hlediska zajištění zdravotní péče tak počtem obyvatel, už k tomu přistoupily. Diskuse zatím probíhá, hygienici zvažují, jak k tomu přistoupit, řekl dnes ředitel krajské hygienické stanice v Liberci a bývalý hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Reagoval na pondělní prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO), že hygienici uvažují o trasování pouze u vážných případů onemocnění.
Situace v České republice ohledně šíření nákazy koronaviru je podle české pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) znepokojivá. Data ukazují rostoucí úroveň šíření infekce napříč kraji a okresy a přibylo hospitalizovaných pacientů s covidem-19, včetně těch, kteří jsou ve vážném stavu. Řešením není zastavit trasování kontaktů nakažených, ale zvýšit kapacity, uvedla pobočka na Facebooku.
Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová minulý týden uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. V pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pak podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) informoval vládu o tom, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19. Více informací by mělo být oznámeno do pátku, uvedl v pondělí premiér.
Výstaviště České Budějovice ruší kvůli šíření nemoci covid-19 listopadovou výstavu Vzdělání a řemeslo, největší přehlídku středních škol a učilišť v jižních Čechách. Třídenní akci pořadatelé plánovali na 5. až 7. listopad. Je to šestá akce, kterou Výstaviště letos kvůli koronaviru zrušilo. Za poslední půlrok připravilo jen Podzimní trhy, jež minulý víkend přilákaly asi přes 5000 lidí.
Česká republika má stále nejvyšší tempo nákazy ze sousedních zemí.
Přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v ČR, sousedních zemích a Chorvatsku na milion obyvatel za posledních 14 dnů:
Datum | ČR | Německo | Polsko | Rakousko | Slovensko | Chorvatsko |
25.8. | 34,1 | 17,5 | 20,1 | 23,8 | 5,1 | 54,0 |
26.8. | 36,9 | 17,2 | 19,2 | 36,9 | 15,4 | 88,2 |
27.8. | 32,7 | 18,8 | 23,4 | 37,0 | 16,5 | 74,9 |
28.8. | 45,2 | 18,6 | 20,8 | 25,8 | 18,7 | 88,0 |
29.8. | 29,9 | 8,7 | 20,0 | 44,6 | 20,9 | 76,9 |
30.8. | 25,6 | 5,7 | 16,6 | 20,4 | 6,2 | 64,6 |
31.8. | 23,9 | 17,8 | 13,2 | 30,7 | 7,5 | 36,0 |
1.9. | 46,7 | 14,8 | 14,5 | 23,0 | 13,2 | 35,7 |
2.9. | 60,4 | 16,7 | 15,7 | 36,9 | 9,7 | 76,6 |
3.9. | 63,3 | 17,2 | 16,1 | 45,5 | 22,2 | 90,9 |
4.9. | 74,6 | 17,7 | 18,2 | 40,3 | 25,1 | 82,3 |
5.9. | 47,5 | 9,3 | 14,9 | 40,4 | 41,4 | 76,6 |
6.9. | 38,4 | 8,0 | 11,5 | 20,8 | 16,1 | 55,4 |
7.9. | 52,7 | 21,8 | 8,0 | 32,7 | 4,0 | 28,8 |
Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi v celoročním přepočtu o 28,1 procenta, což představuje její nejprudší poválečný propad. Ukázaly to zpřesněné údaje, které dnes zveřejnila japonská vláda. Předběžná vládní zpráva z poloviny srpna přitom pokles hrubého domácího produktu (HDP) stanovila na 27,8 procenta.
Podívejte se na přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v Česku, sousedních zemích a Chorvatsku za posledních 14 dnů.
Datum | ČR | Německo | Polsko | Rakousko | Slovensko | Chorvatsko |
25.8. | 364 | 1451 | 763 | 211 | 28 | 219 |
26.8. | 394 | 1432 | 729 | 327 | 84 | 358 |
27.8. | 350 | 1558 | 887 | 328 | 90 | 304 |
28.8. | 483 | 1543 | 791 | 229 | 102 | 357 |
29.8. | 320 | 723 | 759 | 395 | 114 | 312 |
30.8. | 274 | 471 | 631 | 181 | 34 | 262 |
31.8. | 256 | 1481 | 502 | 272 | 41 | 146 |
1.9. | 499 | 1225 | 550 | 204 | 72 | 145 |
2.9. | 646 | 1390 | 595 | 327 | 53 | 311 |
3.9. | 677 | 1429 | 612 | 403 | 121 | 369 |
4.9. | 797 | 1467 | 691 | 357 | 137 | 334 |
5.9. | 508 | 775 | 567 | 358 | 226 | 311 |
6.9. | 410 | 667 | 437 | 184 | 88 | 225 |
7.9. | 563 | 1813 | 302 | 290 | 22 | 117 |
Práce z domova nemá dobrý dopad a komplikuje probírání nápadů. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal to řekl jeden z dvojice šéfů a zakladatelů placené internetové televize Netflix, Reed Hastings. Do kanceláří se 8600 zaměstnanců firmy vrátí, až bude většina z nich očkována schválenou vakcínou proti nemoci covid-19, dodal. Hastings nicméně čeká, že lidé ve většině firem budou i po epidemii pracovat z domova nejméně jeden den v týdnu.
V Brazílii za poslední den přibylo 10 273 lidí nakažených koronavirem a dalších 310 pacientů komplikacím provázejícím covid-19 podlehlo. V pondělí o tom podle agentury Reuters informovaly zdravotnické úřady.
Bilance nakažených i zemřelých je nižší oproti předchozímu dni, kdy úřady ohlásily 14 521 případů infekce a 447 úmrtí. Potrvzuje se tak celkově klesající trend z posledních dnů. Při dosavadním vrcholu epidemie koncem července přibylo v zemi za jediný den bezmála 70 000 odhalených případů koronaviru.
Čím víc bude nakažených s mírným průběhem, tím spíš se lidé s nemocí setkají a část z nich si vytvoří alespoň krátkodobou imunitu, říká infekcionista Jiří Beneš v rozhovoru pro DVTV.
V Německu se v pondělí nákaza koronavirem potvrdila u 1499 lidí. S covidem-19 zemřeli další čtyři pacienti. V pondělí o tom informoval na svých stránkách Institut Roberta Kocha (RKI).
V pondělí zaznamenali hygienici druhý nejvýraznější nárůst nemocnosti v Praze, kde za poslední týden připadá téměř 74 nakažených na 100 000 obyvatel.
Pražští hygienici v pátek nařídili kvůli šíření covidu-19 nová preventivní opatření. Od středy 9. září budou lidé ve městě muset nosit roušky i v obchodech a nákupních centrech. Restaurace, bary a kluby budou muset být od půlnoci do 06:00 zavřené. Od 14. září pak budou roušky povinné i ve společných prostorách škol.
V Česku přibylo v pondělí 563 potvrzených případů nákazy koronavirem, denní nárůst tak pošesté od začátku epidemie překonal pětistovku. Aktuálně nakažených je rekordních 8424 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Počet hospitalizovaných se za uplynulý měsíc zdvojnásobil. V nemocnicích je nyní 214 nakažených, z nichž 54 je v těžkém stavu. Celkem se nákaza od začátku března potvrdila u 28 716 lidí, z nich se 19 855 vyléčilo a 437 zemřelo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Koronavirem se na celém světě nakazilo už více než 27 milionů lidí. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie nemoci covid-19 dlouhodobě sleduje. Nejvíce infikovaných je ve Spojených státech, na druhém místě je Indie, která dnes počtem potvrzených nálezů překonala Brazílii.
Spojené státy nyní evidují asi 6,3 milionu nakažených, Indie 4,2 a Brazílie 4,13 milionu.
Americký prezident Donald Trump obvinil demokraty, že z politických důvodů odmítají urychlené použití vakcíny proti koronaviru. Demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová, která v souvislosti s vakcínou vyjádřila pochybnosti, by se měla omluvit za svou "rétoriku proti očkování", uvedl prezident.
Přestože ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dlouho sliboval, že Česko bude připravené na opětovný nárůst nakažených koronavirem, situace se dál zhoršuje. Přibývá nakažených, stejně jako vážně nemocných - ze všeho nejvíce ale stát nestíhá vyhledávat nakažené.
V táboře pro migranty na řeckém ostrově Lesbos roste počet odhalených případů nákazy koronavirem. Humanitární organizace varují, že kvůli nemožnosti dodržet v přeplněném zařízení hygienická pravidla se zřejmě počet infikovaných bude dál zvyšovat. V táboře Moria je nyní 17 nakažených, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.
Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Praze dnes po víkendovém poklesu opět zrychlil. K dnešním 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 144 nově potvrzených případů, což byl třetí nejvyšší přírůstek od březnového začátku epidemie v Česku. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.
⚠ V Praze je, dle posledních výsledků laboratorních testů, celkem 5.987 potvrzených případů onemocnění covid-19.
— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) September 7, 2020
V průběhu uplynulých 24 hodin byly potvrzeny 144 nové pozitivní případy.https://t.co/2EJn40IdMT#hshmp #covid19 #hygiena #praha pic.twitter.com/OsoHFHZuRb
Do Dominikánské republiky budou moci Češi cestovat bez prokázání se negativním testem na koronavirus od 15. září. Hoteloví hosté budou před mimořádnými událostmi spojenými s covidem-19 chránění asistenční službou, kterou do konce roku hradí dominikánská vláda. Na facebooku to oznámil Národní turistický úřad Dominikánské republiky. Hlavní sezona v zemi podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové začíná na konci listopadu, zájezdy jsou dostupné ale už od začátku října.
Česká republika však tuto exotickou destinaci dosud nezařadila na seznam bezpečných zemí. Při návratu tedy pro cestovatele zatím platí, že se musejí na koronavirus nechat testovat, nebo zůstat deset dní v karanténě.
Hygienické stanice uvažují o změně pravidel pro ty, kdo přijdou do kontaktu s nakaženým. Detaily oznámí hygiena do pátku.
V šedesátimilionové Itálii za uplynulý den přibylo zhruba 1100 případů nákazy, což je o něco méně, než v neděli.
Španělsko jako první evropská země překonala hranici půl milionu lidí nakažených koronavirem. Za poslední den se v zemi se zhruba 47 miliony obyvatel infekce potvrdila u 2440 osob a celkově se od začátku epidemie virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 525 000 lidí, oznámilo ministerstvo zdravotnictví.
V neděli přibylo v Česku 411 potvrzených případů nákazy koronavirem. Po sobotě, kdy laboratoře zaznamenaly přes 500 pozitivních testů, to byl druhý nejvyšší denní nárůst ve volném dni od začátku epidemie. Za dnešek přibylo zatím dalších 220 potvrzených případů, aktuálně nakažených je rekordních 8184 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů 214 nakažených, 54 z nich v těžkém stavu. Počet hospitalizovaných od minulého pondělí stoupl o 42, pacientů v těžkém stavu přibylo 19. Vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.
Ministerstvo práce a sociálních věcí dostane z vládní rozpočtové rezervy 3,65 miliardy korun navíc kvůli vyšším výdajům na podpory v nezaměstnanosti. Na dnešním zasedání to schválila vláda. Loni na podporách resort vyplatil 8,11 miliardy korun. Letos na ně měl ve schváleném rozpočtu 7,6 miliardy. Z toho k 20. srpnu vydal už 7,04 miliardy, tedy 93 procent letošní sumy.
Stát by podle zástupců školských asociací měl učitelům v Praze zajistit respirátory, a to zejména pokud by nadále přibývalo nemocných s covidem-19 a roušky by se musely nosit i ve výuce. Podle nich současná situace směřuje k tomu, že hygienici možná povinné roušky ve třídách pražských škol nařídí. Zástupci asociací si ale v současnosti neumí moc představit, jak by výuka s respirátory fungovala.
Náměstek jihočeské hejtmanky Jaromír Novák (ČSSD) má nemoc covid-19. Celá rada včetně hejtmanky Ivany Stráské (ČSSD) je v preventivní karanténě. Někteří absolvovali testy v pondělí, další je podstoupí v úterý. Ve čtvrtek by mělo zasedat krajské zastupitelstvo, možné ale je, že bude zrušeno. ČTK to dnes řekli Ivana Stráská, náměstci hejtmanky Jiří Švec (STAN) a Josef Knot (Pro jižní Čechy).
Ministerstvo zdravotnictví dokončilo strategii pro očkování proti koronaviru:
Ačkoliv vakcínu proti COVID-19 ještě nemáme, musíme být na moment, kdy bude dostupná, připraveni. Dokončili jsme proto očkovací strategii a dali ji k veřejné konzultaci. Vakcína je východiskem ze současné situace. Ochrání občany a zabrání šíření nákazy. https://t.co/6ym9bb3qmO
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) September 7, 2020
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u dotačního programu COVID kultura eviduje žádosti za zhruba 54 milionů korun. O podporu žádají divadla, kapely nebo hudební festivaly, především však menší subjekty. Zájemci z řad pořadatelů kulturních akcí, kteří je museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru zrušit, mají na podání žádostí čas do 18. září. Termín by však mohl být ještě prodloužen do 30. září. Řeší se také nastavení druhé výzvy, aby na státní příspěvek dosáhli i podnikatelé, kteří se nezabývají kulturními akcemi.
Hygienici zvažují, že pokud přijde do kontaktu s nakaženým osoba, která má na obličeji respirátor, nepůjde do karantény. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO).
Očkování proti covidu-19 by měli dostat nejdřív senioři, lidé s chronickými onemocněními, zdravotníci z nemocnic, záchranáři a klienti i personál sociálních služeb.
Vláda se ve středu mimořádně sejde, aby schválila návrh zákona o kurzarbeitu. Chce, aby zákon platil od 1. listopadu, na konci října totiž přestanou fungovat programy na podporu zaměstnanosti Antivirus. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kurzarbeit představuje zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu za odpracovanou dobu. Stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.
Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) dostanou pražští učitelé respirátory FFP2 ze státních hmotných rezerv, potřebný počet mu upřesní primátor Zdeňek Hřib (Piráti). Měnit doporučení pro školy Plaga neplánuje, mohlo by k ní dojít při změně epidemické situace.
Zásob ochranných pomůcek je podle ministra Karla Havlíčka (za ANO) dostatek. Včetně toho, co stát aktuálně soutěží ve výběrovém řízení, bude k dispozici 21 milionů respirátorů a 75 milionů roušek.
Vláda zváží návrh hygieniků, že by se trasovaly jen vážné případy. Babiš zdůraznil, že jde zatím jen o úvahu, rozhodnout by se mělo do pátku.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) měl negativní test na koronavirus a po domácí izolaci se vrátí k programu. Uvedl to na svém Twitteru. Dnešní jednání vlády se ale koná pomocí videokonference. Petříček se rozhodl minulý týden pro preventivní izolaci vzhledem k několika pozitivním případům na ministerstvu. Negativní test měla také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), jež byla minulý týden v blízkém kontaktu s člověkem, který se setkal s osobou pozitivní na onemocnění covid-19. Od úterý se vrátí k běžnému pracovnímu režimu, sdělila na Twitteru.
Koronavirus se objevil dohromady v 18 středočeských školách. Dvě už dříve odložily zahájení výuky, ostatní mají v karanténě pouze nejbližší rizikové kontakty, případně kolektivy. "Jiná opatření kromě karantén v této chvíli neplánujeme," sdělila mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.
Medici v souvislosti s šířením koronaviru příliš nepočítají se svým zapojením do dobrovolnické pomoci zdravotnickým zařízením na podzim. Vzhledem k tomu, že jim na konci září začne prezenční výuka, nebudou mít tolik času jako na jaře, kdy se mohli učit na dálku. Řekl to David Kulišiak, který v době jarního nouzového stavu koordinoval dobrovolníky z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK). Větší zapojení mediků do pomoci by podle něj záleželo na jednotlivých fakultách nebo společné dohodě děkanů. V současnosti se zapojení mediků do pomoci z jejich strany nekoordinuje.
Vláda pověřila ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby zjistil u pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), zda by učitelé v hlavním městě měli zájem o dodávku respirátorů. V Praze je podle něj současná situace s výskytem koronaviru nejhorší, jako jediná je na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžové barvě. Do dalších regionů by nabídka respirátorů pro učitele šla v případě, že budou mít na takzvaném semaforu též oranžovou, dodal předseda vlády.
Sněmovna zavádí od úterý povinnost nosit roušku nebo respirátor při všech akcích a ve všech veřejných prostorách budov dolní komory. Informoval o tom sněmovní tiskový odbor. Důvodem zpřísnění pravidel je rostoucí počet případů onemocnění covidem-19 zejména v Praze.
Vláda v případě zhoršení situace v souvislosti s koronavirem doručí seniorům do tří dnů respirátory přes Českou poštu, sdělil Babiš.
Vláda dnes odsouhlasila můj návrh, aby ve volebních místnostech byly k dispozici roušky pro voliče. Vládu jsem informoval, že @Ceska_posta_sp je připravena v řádu dnů distribuovat respirátory ohroženým skupinám obyvatel, pokud o tom na návrh odborníků rozhodne vláda.
— Jan Hamáček (@jhamacek) September 7, 2020
Vláda uvolní 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách. Během jednání kabinetu formou videokonference to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Volby se uskuteční počátkem října. Ochranné pomůcky proti šíření koronaviru budou k dispozici ve volebních místnostech, uvedl premiér.
Finanční správa eviduje 6221 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, zaměstnancům pracujícím na dohodu, kteří byli postižení dopady pandemie koronaviru. Vyřídila 6141 žádostí a vyplatila zhruba 84,6 milionu korun. Vyplývá to z informací na Twitteru finanční správy.
Průmyslová výroba, která je motorem české ekonomiky, v červenci znovu zpomalila meziroční pokles a po jarním koronavirovém šoku se postupně vrací k normálu. Výroba aut se přiblížila úrovni před pandemií. Obchod s cizinou vykázal nejvyšší červencový přebytek, dovoz i vývoz přitom meziročně klesly. Vývoz se ale zotavuje rychleji než dovoz, i tady bylo klíčové oživení obchodu s auty.
V červenci také zpomalil propad stavebnictví, pokles v inženýrském stavitelství se ale poprvé letos výrazně prohloubil. Podle analytiků by měl stát pomoci stavebnictví vyššími investicemi.
Krajská hygienická stanice ve Zlínském kraji eviduje k dnešku deset škol s omezeným provozem kvůli nákaze koronavirem. Jde o dvě mateřské školy, pět základních a tři střední školy.
Několik desítek pokojů musely vyčlenit olomoucké vysokoškolské koleje pro případnou nutnost karantény v souvislosti s nemocí covid-19. Správa kolejí zároveň počítá s přísnými hygienickými opatřeními. Pocítí je především zahraniční studenti přijíždějících z rizikových zemí. S pandemií koronaviru mají koleje zkušenost už z jara, kdy se nemoc prokázala u pěti desítek studentů.
V Plzni je ode dneška kvůli koronaviru uzavřena Benešova základní škola v části Doudlevce. Rozhodnutí vydala Krajská hygienická stanice, výuka by měla být obnovena v pondělí 14. září, informuje škola na svém webu. Na tento týden mají žáci zadanou práci a vyučující jsou s nimi v kontaktu.
Minimálně jeden případ nákazy koronavirem se objevil zatím na deseti školách v Libereckém kraji. Jde o tři střední školy, zbývající jsou základní. Omezení a karanténa se ale většinou týká jen jedné třídy. Zcela zavřená je pouze Základní škola ve Frýdlantu, která má tři pracoviště. Provoz by chtěla zahájit tuto středu.
Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřel pacient s nemocí covid-19. Zemřel na multiorgánové selhání, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Věk neuvedla, pacientovi bylo více než 70 let. V nemocnici, která se stará o těžké případy koronaviru, nyní zůstávají tři lidé s nemocí covid-19 na umělé plicní ventilaci.
Reprodukční číslo se v Moravskoslezském kraji drží pod 1.
Aktualizace stavu za uplynulou neděli. Za celý minulý týden se koeficient reprodukce pohyboval pod 1. pic.twitter.com/yBnVA233xS
— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 7, 2020
Ministr zahraničí Tomáš Petříček má negativní test na covid-19. Po domácí izolaci se vrátí ke svému programu.
Můj test na #COVID je negativní. Po domácí izolaci se vracím zpět ke svému programu. Dnes mě čeká vláda, tentokrát videokonferenčně.
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 7, 2020
Pražská konzervatoř je jednou ze škol, které již nařídily rozhodnutím ředitele roušky plošně ve všech prostorách školy i při výuce kvůli několika výskytům nemoci covid-19 u studentů. Jedinou výjimku mají zpěváci, herci a studenti dechových nástrojů na hodinách hlavního oboru.
V Maďarsku za neděli přibylo dalších 576 potvrzených případů nákazy koronavirem a počet doposud infikovaných lidí v této zemi s 9,5 milionu obyvatel stoupl na 8963. Agentura MTI poznamenala, že nedělní zvýšení počtu infikovaných je doposud rekordní denní přírůstek.
Maďarsko kvůli zvýšenému tempu šíření koronaviru v posledních týdnech uzavřelo 1. září své hranice pro cizí státní příslušníky. Určitá výjimka platí pro občany zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy pro Čechy, Poláky a Slováky. Ti mohou do Maďarska vstoupit, pokud předloží negativní test na koronavirus, který nebude starší než pět dnů.
Pandemie covidu-19 neomezila množství drog, které se pašují do Evropy, kvůli omezení letecké dopravy se ale pašeráci nyní soustředí hlavně na přepravu drog na lodích. V rozhovoru s agenturou DPA to řekl zástupce policejní organizace Europol Sascha Strupp. Obchodování s kokainem z Jižní Ameriky je podle něj letos dokonce na rekordní úrovni.
Například v nizozemském přístavu Rotterdam, který je považován za hlavní vstupní bránu drog do Evropy, celníci v první polovině letošního roku zabavili více než 25 tisíc kilogramů kokainu. To je dvakrát více než ve stejném období loňského roku. Za celý loňský rok odhalili celníci v Rotterdamu 34 tisíc kilogramů kokainu.
Hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová dnes řekla, že pražská hygienická stanice má kolem 200 odborných pracovníků. Koronaviru se nyní věnují v zásadě všichni, zhruba 100 lidí se přitom podílí na vyhledávání kontaktů nakažených, uvedla. Někteří ředitelé hygienických stanic podle ní nabídli pražským hygienikům pomoc již o víkendu. Zmínila stanice v Ostravě, Ústí nad Labem nebo Brně.
"Podle mě tak 30 případů by nám dokázali vzít každý den," řekla. Podle informací na twitteru Chytré karantény posílilo hygienické stanice nově 30 armádních mediků a pražské hygienické stanici pomůže deset hygieniků.
Hygieny posílilo dalších 30 armádních mediků. A Praze pomůžou i z krajů, kde mají volnou kapacitu. Díky Chytré karanténě máme přehled a můžeme okamžitě nasazovat lidi podle potřeby. Deset hygieniků pomůže pražské hygieně.
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) September 7, 2020
Na Slovensku se o uplynulém víkendu při nízkém počtu vykonaných testů nezopakoval rekordní počet potvrzených případu nákazy koronavirem. Vyplývá to z údajů slovenských úřadů. Kvůli kontaktu s infikovaným preventivně nastoupili do karantény slovenský ministr zdravotnictví i hlavní hygienik Slovenska.
V sobotu bylo na Slovensku potvrzeno 88 a v neděli dalších 22 případů koronaviru. To je výrazně méně oproti rekordnímu počtu v pátek zjištěných 226 nových případů infekce, o uplynulém víkendu ale značně klesl počet vykonaných testů. O víkendech se na Slovensku tradičně testuje méně než v pracovních dnech.
Pražským hygienikům budou s vyhledáváním kontaktů lidí nakažených covidem-19 pomáhat nevytížení pracovníci hygienických stanic z jiných krajů. Dohodl se na tom dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s řediteli krajských hygienických stanic. Hygienici by si podle něj měli takto pomáhat na dálku pomocí takzvané chytré karantény.
Rusko oznámilo 5185 nových případů nákazy koronavirem a 51 obětí nemoci covid-19 za uplynulých 24 hodin. O den dříve přibylo 5195 infikovaných a 61 úmrtí. Celkový počet nakažených od začátku pandemie v zemi dosáhl 1 030 690, sdělil operativní štáb.
Základní škola Aleše Hrdličky v ostravské městské části Poruba musela být kvůli nákaze koronaviru na neurčito uzavřena. Škola informaci zveřejnila na svých webových stránkách.
"Pracovníci školy a dvě oddělení dětí školní družiny byli v době do 2. září v rizikovém kontaktu s osobou, která byla pozitivně testována na onemocnění covid-19. Všem osobám z tohoto rizikového kontaktu byla nařízena karanténa a budou kontaktováni Krajskou hygienickou stanicí Ostrava. Provoz školy je na neurčito uzavřen," uvedla na webu školy ředitelka Hana Kazimirská.
Vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) se po zhruba týdenní karanténě dnes vrací do úřadu. I druhý test na onemocnění covid-19 měl negativní. Havlíček to napsal na Twitteru. První test prodělal na počátku minulého týdne, kdy nastoupil do karantény kvůli člověku pozitivnímu na koronavirus, jenž se krátce vyskytoval na ministerstvu průmyslu. Druhý test podle dřívějších informací ministr absolvoval v neděli.
Rovněž druhý test mi vyšel negativně, dopoledne se vracím z karantény do úřadu. Budeme stále ale upřednostňovat jednání na bázi online. V tomto týdnu mě čeká řada větších setkání a konferencí s podnikateli, energetiky nebo dopraváky, využijeme proto v max. míře videokonferencí.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) September 7, 2020
Indie se stala zemí s druhým nejvyšším počtem potvrzených nálezů na koronavirus od začátku pandemie. Tamní úřady za poslední den ohlásily 90 802 nových případů, čímž se tam jejich celkový počet vyšplhal přes hranici 4,2 milionu. Asijský obr tak v tomto ohledu předstihl Brazílii, nejvíce infekcí na světě dále registrují Spojené státy, kde se SARS-CoV-2 prokázal u necelých 6,3 milionu lidí, napsala agentura AP.
Laboratoře v Německu za poslední den nahlásily 814 potvrzených případů koronavirové nákazy, čímž celková bilance země narostla na 250 799 odhalených infekcí. Ukazují to statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). Jeho bilance úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 zůstala na čísle 9325 poté, co za 24 hodin nebyl ohlášen žádný nový případ.
Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Pelhřimovsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 98 nových případů covidu-19. Nákaza se tam potvrdila mimo jiné v domově pro seniory v Humpolci.
Necelých osm desítek nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden eviduje okres Hodonín, následuje Praha a okresy Svitavy, Tábor a Třebíč. Za celé trvání epidemie má z krajů nejvíce potvrzených případů hlavní město, kde testy dosud odhalily přes 6600 lidí pozitivních na koronavirus.
Rostoucí počet případů souvisí s častějším a cílenějším testováním. Od úterý do čtvrtka se denní počet testů pohyboval kolem 11 000, v pátek laboratoře zpracovaly více než 12 900 vzorků, což je dosavadní maximum.
V neděli přibylo v Česku 411 potvrzených případů nákazy koronavirem. Po sobotě, kdy laboratoře zaznamenaly přes 500 pozitivních testů, je to druhý nejvyšší denní nárůst ve volném dni od začátku epidemie. Aktuálně nakažených je rekordních 8667 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. V nemocnicích je nyní 204 nakažených, 52 z nich v těžkém stavu. Vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.
Francie má za minulé tři dny 25 000 nových případů, přičemž 24hodinový nárůst ohlášený v neděli je 7071. Míra pozitivních případů vzhledem k počtu testovaných stoupá a nyní činí 4,9 procenta, zatímco uprostřed minulého týdne to bylo 4,3 procenta. Z 528 ohnisek nákazy připadá 214 na domy s pečovatelskou službou.
Jak upozornila agentura AFP, i přes tento vývoj vláda zvažuje zkrátit současnou dvoutýdenní karanténu pro nakažené a pro ty, kteří s nimi byli v kontaktu.
Izraelská vláda ustoupila ultraortodoxní komunitě a místo plánované uzávěry třicítky lokalit nejvíc zasažených koronavirem odhlasovala pouze noční zákaz vycházení.
Vláda vyhlásila noční zákaz vycházení pro 40 měst. Platit má mezi sedmou hodinou večerní a pátou hodinou ranní, školy ale zůstanou v těchto městech zavřené, obchody, které neprodávají nezbytné zboží, musejí zavřít rovněž v sedm hodin večer.
Téměř polovina Řeků (44 procent z 1000 dotazovaných) by odmítla nechat se očkovat vakcínou proti koronaviru, odhalil průzkum veřejného mínění, píše The Guardian. 56 procent z nich bylo ve věku 45 až 54. Řecká vláda už předtím uvedla, že vakcinace nebude pro občan povinná, ale doporučovaná.
Počty nakažených stoupají ve 22 z 50 amerických států, přičemž ještě před třemi týdny počty nakažených stoupaly pouze ve třech státech, píše stanice CNN. Celkový počet nakažených v USA překročil 6,2 milionu a počet obětí se blíží 200 tisícům.
Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Praze počtvrté v řadě překonal stovku. K nedělní 18:00 přibylo za posledních 24 hodin 103 potvrzených případů nákazy. Ministerstvo v pátek na tzv. semaforu, který ukazuje míru rizika nákazy v jednotlivých regionech, znovu označilo Prahu oranžovou barvou značící druhý ze tří stupňů rizika. Všechny ostatní regiony byly na nižších stupních.
Praha je podle ministerstva zdravotnictví jedním z regionů, kde v poslední době přibývá nakažených nejvýrazněji. Ve městě se objevilo za posledních sedm dní zhruba 72 nových případů covidu-19 v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. Větší nárůst než Praha mají jen Hodonínsko, Pelhřimovsko a Svitavsko, kde se přírůstky za poslední týden pohybují od 89 po 75 případů na 100 000 obyvatel.
Policie na Mallorce začala k prosazování opatření proti šíření koronaviru využívat vrtulník. Zahání s jeho pomocí od moře rekreanty, kteří nerespektují nařízení o nočním uzavření pláží.
"Vykliďte pláže," vyzývá policie rekreanty z reproduktorů umístěných ve vrtulníků. Na videozáznamech je vidět, jak lidé kvůli silnému větru způsobenému vrtulníkem opouštějí pláže. Baleárská regionální vláda koncem srpna v rámci boje proti šíření koronaviru zavedla opatření omezující veřejný život, včetně uzavření pláží a parků od deváté hodiny večerní do sedmé hodiny ranní, píše DPA.
Watch : The Spanish civil guard are using helicopters to warn people to social distance and to wear masks on the beaches in #Mallorca , #Spain #Covid19pic.twitter.com/mzBXyio0Vo
— Shark NewsWires (@SharkNewsWires) September 6, 2020
Nejvyšší denní rekord v počtu nakažených od 23. května hlásí Velká Británie. V té v neděli přibylo 2 988 nových případů.
Vědci z Kostarické univerzity začínají testovat levnou léčbu koronaviru pomocí protilátek. Ty odebrali koním, kterým předtím virus způsobující covid-19 aplikovali. Protilátky by v první fázi testování mělo dostat 26 pacientů.
"Jsme hrdí na to, že tento produkt bude zachraňovat životy, než bude dostupná vakcína," uvedl podle agentury Reuters koordinátor projektu Alberto Alape. Koňské protilátky testují i v Argentině nebo Brazílii. Podobné snahy avšak za použití imunitního systému lam testují vědci v Belgii.
Sedm francouzských departementů, které zahrnují i velká města jako Lille, Strasbourg nebo Dijon, byly zařazeny k červeným zónám - oblastem, kde mohou úřady zavést přísná bezpečností opatření proti šíření viru. Červeně je označeno již 28 departementů z celkových 101, píše The Guardian.
Opatření přichází poté, co byl v pátek ve Francii potvrzen rekordní počet nově nakažených sahající až k devíti tisícům. V sobotu přibylo osm a půl tisíce nemocných.
Australské úřady prodloužily striktní bezpečnostní opatření ve městě Melbourne, které je pandemií nejvíce zasaženo, až do 28. září. Opatření zavedená 2. srpna měla původně skončit už 13. září, počet nakažených ale neklesá tak rychle, jak úřady doufaly, píše britský The Guardian.
Mezi opatření, která ve státě platí, patří zákaz nočního vycházení, pohyb je limitován na pětikilometrovou vzdálenost od místa bydliště a pouze na jednu hodinu denně, zavřená je i většina podniků a místní mají omezené cestování. Některá z opatření zůstanou v platnosti až do 26. října.
Policie na severozápadně Indie ve státě Paňdžáb zatkla 54 lidí za porušování pravidel, které mají zamezit šíření viru. Lidé se účastnili party u bazénu pořádanou místní restaurací. Indie má druhý nejvyšší počet případů nákaz koronavirem na světě s více než čtyřmi miliony nakažených. Na nemoc covid-19 zemřelo už více než 70 tisíc Indů.
O vývoj vakcíny na covid-19 se snaží hned několik farmaceutických firem. Firma Sanofi, která na látce spolupracuje s britskou společností GlaxoSmithKline odhaduje, že cena za dávku by se mohla pohybovat pod deseti eury (pod 270 korunami). Konkurenční společnost AstraZeneca předpokládanou cenu jedné dávky ohodnotila na 2,50 eura (zhruba 65 korun).
Finální cena vakcín obou výrobců se však může lišit v závislosti na výsledcích klinické studie, které například odhalí, jak velké dávkování je pro účinnou prevenci zapotřebí. Pokud budou výsledky testování úspěšné, mohly by být vakcíny schváleny v první polovině následujícího roku, píše agentura Reuters.
Na koronavirus se testují i pracovníci domova pro seniory v Třebíči, zatím je tam nemocná jedna pracovnice. Podle ředitelky Heleny Chalupové má celé zařízení 111 zaměstnanců a 172 klientů. Covidem-19 onemocněla jedna pracovnice z budovy v Kubešově ulici, kde je 64 klientů.
Prozatím se testování týká jen jejich spolupracovníků. Výsledky, které měl domov k dispozici v sobotu večer, byly všechny negativní. Další výsledky by podle Chalupové mohly být k dispozici v neděli večer. "Pořád doufám, že to bude dobré, protože když bylo včera všech pět negativních, tak věřím, že budeme negativní i my, kteří jsme byli testovaní včera," řekla Chalupová. Problém s personálním zajištění chodu zatím domov nemá.
V domově pro seniory v Humpolci na Pelhřimovsku už testy potvrdily koronavirovou nákazu u 21 klientů a 16 pracovníků. O prvním pozitivním testu na covid-19 v zařízení informovali hygienici v pátek. V sobotu bylo potvrzených nemocných pracovníků 11, šest klientů je nyní hospitalizovaných.
V péči celého domova je 162 klientů, jejichž průměrný věk je 82 let. Vedení už pomocí inzerátu hledá dobrovolníky, kteří by mohli v péči o seniory nahradit nemocné zaměstnance. Nabízí 3000 korun za směnu. Podle ředitele Petra Vaňka už se první zájemci hlásí. "Doufám, že se s hygienou domluvím na tom, že lidé, kteří by byli vhodní pro službu v našem domově, by šli na prioritní odběry a urychleně bychom se dozvěděli výsledek," řekl Vaněk.
V nemocnici v Ostravě zkouší podpořit léčbu nemoci covid-19 podáváním krevní plazmy od vyléčených pacientů. V rozhovoru s doktorem Janem Mácou z ostravské fakultní nemocnice zjistíte, proč se rozhodli tento typ léčby vyzkoušet, přestože není její účinnost prokázaná.
V Rusku za poslední den zaznamenali 5195 případů koronavirové nákazy. Denní bilance je nepatrně nižší oproti sobotě, kdy ruské úřady evidovaly 5205 infikovaných, informovala dnes agentura Interfax.
Počet nakažených s koronavirem v Indii stoupl o více než 90 000, což je globální denní rekord. Vyplývá to z údajů indického ministerstva zdravotnictví. V pondělí Indie, kde žije asi 1,3 miliardy lidí, podle agentury Reuters předstihne Brazílii a stane se druhou nejpostiženější zemí na světě po Spojených státech
V sobotu přibylo v Česku 508 potvrzených případů nákazy koronavirem. I když je to méně než v předchozích třech pracovních dnech, kdy denní přírůstky dosahovaly rekordních hodnot, jde o nejvyšší denní nárůst ve volném dni. Od začátku epidemie je to celkově čtvrtý nejvyšší přírůstek za jeden den.
Aktuálně je nakažených rekordních 8282 lidí. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků. Od půlky srpna ale zvolna přibývá hospitalizovaných i nemocných ve vážném stavu, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.
V Německu za poslední den přibylo 988 nově potvrzených případů koronavirové nákazy a dohromady už jich místní úřady zachytily 249.985. Vyplývá to z dnes ráno aktualizovaných statistik Institutu Roberta Kocha (RKI).
Mexiko hlásí dalších 6319 nakažených koronavirem a 475 souvisejících úmrtí. Dohromady středoamerická země eviduje 629.409 případů a 67.326 zemřelých. Samotná vláda však připouští, že skutečný počet nakažených a zemřelých je patrně mnohem vyšší.
V Římě v sobotu stovky lidí protestovaly proti koronavirové politice italské vlády. Na demonstraci promluvili například odpůrci očkování či jeden z politiků italské krajně pravicové strany Forza Nuova.
Účastníci protestu kritizovali údajnou "diktaturu zdraví". Ochranná opatření, například povinnost nosit roušky ve školách, označili za "zločinná". Podle odhadů policie se na demonstraci nacházely zhruba dvě tisícovky lidí včetně přihlížejících.
Hudební klub Rodeo v centru Prahy na Facebooku oznámil, že v minulém týdnu v pátek či sobotu byl v jeho prostorách člověk, který má pozitivní test na covid-19. "Všichni naši zaměstnanci i externí spolupracovníci musejí na testy a neotevřeme do doby, než bude situace ustálená," napsal klub.
V běloruském hlavním městě Minsku dnes studenti na několika místech protestovali proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Ten prohlásil, že demonstranti svým počínáním šíří koronavirus. Dříve přitom pandemii nemoci covid-19 označoval za "psychózu", kterou lze vyřešit pitím vodky a navštěvováním sauny.
"Potácíme se po ulicích, otíráme se jeden o druhého. Kde je v tom dodržování sociálního odstupu a tak dále? Děláme vše, abychom oddálili okamžik, kdy se s touto nemocí rozloučíme. To je nepřijatelné," řekl Lukašenko na zasedání vlády, které vysílala televize.
Prezident Miloš Zeman varoval před panikou a plošnými omezeními kvůli šíření nového koronaviru. Roušky mají být podle něj povinné jen v ohniscích nákazy, jinde by měly být dobrovolné. Zeman to řekl v rozhovoru pro diskusní pořad Partie, který televize Prima natočila v sobotu na zámku v Lánech a celý odvysílá v neděli. Bylo to první veřejné vystoupení hlavy státu od konce srpna, kdy si zlomil ruku a podstoupil operaci.
Lány, právě teď! Natáčení diskusního pořadu Partie Terezie Tománkové. Sledujte v neděli 6. září 2020 od 11:00 na TV Prima nebo na CNN Prima NEWS! pic.twitter.com/FqsSeiT9cw
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) September 5, 2020
V Praze se denní nárůst potvrzených případů nákazy koronavirem dál drží nad stovkou. Za posledních 24 hodin přibylo v hlavním městě 107 případů koronaviru, je to méně než v několika předchozích pracovních dnech. Na mapě okresů podle rizika nákazy zůstává Praha jako jediná v oranžové barvě.
Česká společnost Generi Biotech vyrábějící testovací sady na koronavirus nalezla na Tchaj-wanu distributora. O konkrétní spolupráci s ním ještě bude jednat.
Tchajwanským partnerům nabízel i set, který dokáže zároveň otestovat odebraný vzorek na koronavirus a chřipku typu A i B. Na trh ho chce společnost uvést ještě během září. Spolupracuje při tom mimo jiné s Univerzitou Karlovou. Haluza byl součástí podnikatelské delegace, která předsedu Senátu Miloše Vystrčila doprovodila při jeho návštěvě Tchaj-wanu.
Přes 19 tisíc pozitivně testovaných se už z nákazy za půl roku trvání epidemie vyléčilo, 431 lidí s covidem během půl roku zemřelo. V nemocnicích je podle posledních údajů 197 pacientů, což je asi 2,5 procenta z momentálně nakažených, zatímco například na přelomu dubna a května se se tento podíl pohyboval kolem deseti procent. Intenzivní péči nyní vyžaduje 50 pacientů s covidem, zatímco koncem srpna bylo ve vážném stavu okolo 35 pacientů.
Do sobotního podvečera přibylo 310 potvrzených případů covidu, méně než za stejnou dobu v předchozích pracovních dnech tohoto týdne. Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel skoro 95 nových případů covidu-19. Zhruba sedm desítek nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden eviduje okres Beroun a Praha.
Univerzita Johnse Hopkinse uvádí, že dosud zemřelo na celém světě 875 510 lidí s covidem-19 a koronavirovou infekcí se nakazilo více než 26,6 milionu osob. Podle odhadů IHME by mohlo v prosinci denně umírat až 30 tisíc lidí.
Šéf IHME Christopher Murray očekává "smrtící prosinec, zejména v Evropě, ve Střední Asii a v USA". "Věda hovoří jasně a důkazy jsou nezvratné: přenosu viru napomáhá bránit nošení roušek, dodržování odstupu mezi lidmi a omezení shromažďování," dodal Murray.
Do konce letošního roku lze v celosvětovém měřítku zabránit 770 tisícům úmrtí nemocných s covidem-19, pokud se budou dodržovat prověřená ochranná opatření, jako je nošení roušek a udržování sociálního odstupu. V globální projekci vývoje pandemie covidu-19 to uvedl Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě v americkém Seattlu.
Australská policie zatkla desítky lidí na demonstracích proti přísným protikoronavirovým opatřením, které se uskutečnily ve městech po celé zemi. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Ve městě Melbourne, které je ohniskem nákazy v Austrálii, se pochodu proti již měsíc trvající přísné uzávěře zúčastnilo zhruba 300 lidí. Menší demonstrace byly také ve městech Sydney, Brisbane, Adelaide a Perth.
V uplynulých dvou měsících se v 25milionové Austrálii počet potvrzených případů nákazy koronavirem více než ztrojnásobil - země dosud eviduje přes 26 tisíc infikovaných. Ve stejném období počet zemřelých s covidem-19 v Austrálii stoupl ze 104 na 748.
Koronavirus se objevil také u dvou žáků víceletého gymnázia v Kladně. V domácí karanténě zůstávají podle Radiožurnálu žáci jednoho prvního ročníku víceletého gymnázia a jedné maturitní třídy. Učit se budou distančně. Škola jinak podle ředitelky Mileny Maříkové funguje normálně, případná další opatření budou záviset na výsledcích testů, které žáci v karanténě podstoupí v pondělí.
Škola počítala s tím, že po jejím vypršení prezenční výuku zahájí 9. září, zatím probíhá distančně. K dalšímu odkladu zahájení klasické výuky ale škola přistoupit nechce, i když nově do karantény muselo nastoupit dalších 18 pracovníků. Jsou z pracoviště v Husově ulici. "Pokud nestanoví Krajská hygienická stanice Liberec nebo jiný orgán jinak, školní rok 2020/2021 začne v naší škole ve středu 9. září," uvedl ředitel školy Petr Kozlovský.
Koronavirus se potvrdil u druhého pedagoga základní školy ve Frýdlantu na Liberecku, která v tomto školním roce kvůli nákaze ještě klasickou výuku nezahájila. Do karantény tak musí jít dalších 18 pedagogů, kteří s ním byli v kontaktu, informovala o tom mluvčí města Martina Petrášková. V karanténě je kvůli dvěma nakaženým 34 pracovníků školy.
Základní škola ve Frýdlantu má tři pracoviště v ulicích Purkyňova, Husova a Bělíkova, kam chodí 925 dětí. Koronavirus prokázal před týdnem test u jednoho z pracovníků školy, s nímž byla většina pedagogického sboru v kontaktu. V izolaci či karanténě je kvůli tomu 16 zaměstnanců
Sraz české fotbalové reprezentace byl původně rozpuštěn po diskuzích s pražskou hygieničkou Martinou Marešovou, podle níž existovala vážná obava, že se koronavirus bude v mužstvu dále šířit. Teď to vypadá, že se pondělní utkání nakonec odehraje.
Dnešní přírůstek 358 infikovaných v Rakousku je téměř shodný jako v pátek, kdy úřady ohlásily 357 nových případů koronavirové infekce. S nemocí covid-19 zemřelo v zemi celkem 735 lidí, přičemž tento údaj se po pátku nezměnil. Většina nových případů - 206 - se vyskytla ve Vídni.
Česká republika zaznamenala za uplynulý týden 3481 nových případů nakažených. Je to zhruba 32,5 případu na 100 000 obyvatel. Je to nejvíce ze sousedních zemí a třikrát víc než v Německu, které má za uplynulý týden 9,8 nových případů na 100 000 obyvatel, což je nejméně ze sousedních zemí.
Slovensko v pátek zaznamenalo druhý den v řadě rekordní přírůstek nových případů nákazy koronavirem. Testy potvrdily dalších 226 infikovaných, ve čtvrtek bylo nakažených 137. Informovalo o tom dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet úmrtí s nemocí covid-19 zůstal na 37.
Pětimilionové Slovensko má v současnosti 1692 aktivních případů nákazy, tedy nejvíce od propuknutí pandemie v zemi letos v březnu.
V Rusku za posledních 24 hodin zaznamenali 5205 případů koronavirové nákazy. Informovala o tom s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Interfax, podle níž bilance infikovaných oproti předchozímu dnu vzrostla již podruhé za sebou.
Rekord v počtu nově nakažených padl na Ukrajině, za uplynulý den tu přibylo více než 2800 infikovaných.
V Německu za poslední den přibylo 1378 nových případů nákazy koronavirem, od začátku epidemie v zemi se tak virus Sars-CoV-2 prokázal u 248 997 lidí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Dnešní bilance je nepatrně nižší v porovnání s pátkem, kdy úřad ohlásil 1430 nakažených.
V Indii se nakazily koronavirem už více než čtyři miliony lidí.
Celková bilance země se tím přiblížila Brazílii, která je z hlediska počtu infikovaných po Spojených státech na druhém místě.
Kuba po měsících vítá znovu první turisty.
Výstup na červený koberec čekal v pátek na turisty, kteří přiletěli na Kubu s letadlem společnosti Air Canada. Bylo to první letadlo s turisty po několika měsících. Přílet je vnímán jako nadějný signál pro desítky tisíc propuštěných zaměstnanců v odvětví volného času, zavřené malé podniky i obyvatele ostrova obecně, které zasáhla koronavirová krize, uvedla agentura Reuters.
Letadlo přistálo na letišti na ostrově Cayo Coco, oblíbené destinaci s množstvím turistických rezortů. Kanadské aerolinky plánují létat na Kubu jednou týdně a od příštího měsíce dvakrát týdně.
Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je skoro 7800. U většiny z nich má nemoc covid-19 mírný průběh, mnozí jsou úplně bez příznaků. V nemocnici jich bylo 190, tedy méně než tři procenta.
Za uplynulý týden se počet hospitalizovaných i těch, kteří jsou ve vážném stavu, zvýšil o 30 procent. Intenzivní péči v nemocnicích podle posledních údajů potřebuje 44 pacientů.
V pátek laboratoře v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 798 lidí, to je nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Počty nakažených výrazně rostou od 1. září, dosavadní maximum bylo tento týden překonáno počtvrté za sebou.