Grafika: Půl roku pandemie, nejvíc nakažených. Sousedé Česka jsou na tom líp

Tomáš Klézl Denis Chripák Pavel Mazanec Tomáš Klézl, Denis Chripák, Pavel Mazanec
3. 9. 2020 18:28
Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku dále stoupá. Ve středu přibylo 650 nakažených, což je s přehledem nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie před půl rokem. Oproti sousedním zemím hlásí Česko nejvyšší tempo šíření nákazy. Jaký je poměr pozitivních případů k počtu testů a kolik lidí se v posledních dnech nakazilo? Podívejte se na přehlednou grafiku Aktuálně.cz.

Poměr pozitivních případů k počtu testů (v %)

Zdroj: Onemocnění aktuálně MZ ČR

Česko má nejvyšší tempo nákazy ze sousedních zemí

Denní přírůstky nových případů nemoci covid-19 v přepočtu na milion obyvatel jsou za uplynulý týden v Německu či na Slovensku zhruba třetinové. Výpočet ČTK k 2. září 2020.

Chorvatsko74,1
Česko60,8
Rakousko36,7
Německo16,6
Polsko15,5
Slovensko9,8

Počty nově nakažených osob

(denní údaje podle dat hygieny a laboratoří)

Zdroj: Onemocnění aktuálně MZ ČR

Milníky koronaviru v Česku

1. března

Testy odhalily první tři nakažené, všichni přicestovali z Itálie.

12. března

Počet nakažených přesáhl stovku.

16. března

Byli ohlášeni první tři vyléčení z covid-19.

21. března

Počet nakažených přesáhl 1000.

22. března

Zemřel první člověk nakažený koronavirem.

31. března

Celkový počet testů přesáhl 50 000, nakažených bylo přes 3000.

8. dubna

Počet nakažených přesáhl 5000.

9. dubna

Počet zemřelých s koronavirem přesáhl 100, počet provedených testů překročil 100 000.

21. dubna

Počet zemřelých přesáhl 200.

19. května

Počet zemřelých přesáhl 300.

15. června

Počet nakažených přesáhl 10 000.

17. srpna

Počet nakažených přesáhl 20 000 lidí, nemocných bylo rekordních 5816.

18. srpna

Počet zemřelých překročil 400.

21. srpna

Denní přírůstek počtu případů poprvé přesáhl 500. Předchozí rekord z 27. března byl 377.

1. září

Denní přírůstek podruhé přesáhl 500.

2. září

Nový rekordní přírůstek, přibylo 650 nakažených. Od začátku března se nákaza prokázala u téměř 26 000 lidí, s koronavirem zemřelo 425 lidí.

Aktuálně nemocných je přes 7000 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Za uplynulý měsíc také výrazně přibylo lidí, kteří skončili s covid-19 v nemocnici. Od začátku srpna do začátku září stoupl počet hospitalizovaných skoro o polovinu na 172. Množství nakažených ve vážném stavu se za měsíc více než zdvojnásobilo na 40 těžce nemocných.

Nicméně v nemocnicích je nyní 2,6 procenta nemocných, zatímco například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent. U většiny pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, někteří jsou úplně bez příznaků.

Prahu čekají přísnější opatření, semafor se změní v pátek

Situace je nadále vážná zejména v Praze. "Velmi pravděpodobně budeme muset přistoupit k nějakým dalším opatřením zejména v Praze, protože situace zkrátka je stále v Praze nejhorší z hlediska počtu nakažených, respektive toho nárůstu," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v České televizi.

O opatřeních bude diskutovat s pražskými hygieniky. "Může dojít případně na nějaké rozšíření povinnosti nošení roušek nebo nějaká další opatření preventivního charakteru," doplnil.

Ministerstvo zdravotnictví na dotaz Aktuálně.cz odmítlo specifikovat, kdy a s jakými opatřeními mohou Pražané v blízké budoucnosti počítat. "Probíhá vyhodnocení aktuální epidemiologické situace a případná opatření budou hygieniky přijata v návaznosti na semafor," napsala redakci mluvčí Gabriela Štěpanyová. Doplnila, že semafor se stupni pohotovosti a opatření v jednotlivých okresech bude ministerstvo aktualizovat v pátek.

Konkrétněji se nevyjádřil ani vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. "Teď probíhá jednání, takže předbíháte dobu," uvedl pro Aktuálně.cz.

V Německu a na Slovensku je nárůst třetinový

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za poslední týden ovšem nyní nehlásí Praha, ale Hodonínsko, kde přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 64 nových případů covid-19. Ani jihomoravská krajská hygienická stanice nechtěla komentovat, jestli sáhne po přísnějších opatřeních. "Před oficiálním vyjádřením ministerstva další vývoj nebudeme komentovat," sdělila stanice Aktuálně.cz.

Až poté následuje Praha se zhruba 50 případy na 100 000 obyvatel za uplynulý týden. Podobný poměr hlásí také Třebíč. Víc než čtyři desítky nakažených v přepočtu na obyvatele evidují také okresy Mělník, Beroun a Svitavy.

Ministr Vojtěch v ČT doplnil, že se s růstem nakažených v Česku počítalo a že je srovnatelný se situací v ostatních zemích. To ovšem neplatí pro ty sousední. V porovnání s Německem, Slovenskem, Polskem a Rakouskem má Česko nejvyšší tempo nákazy koronavirem. Přírůstky nových případů nemoci covid-19 na milion obyvatel jsou za minulý týden v Německu či na Slovensku zhruba třetinové.

Koronavirus má i Rážová, Babiš do karantény nenastoupí

V úterý ráno odhalily testy nákazu u hlavní české hygieničky Jarmily Rážové. Podle serveru iDnes.cz dohledali hygienici jejích 157 kontaktů, kteří musí nyní podstoupit testování a karanténu. Mezi ně patří také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Jeho test měl zatím negativní výsledek. 

Do karantény ovšem nenastoupí premiér Andrej Babiš, a to i přesto, že se s Rážovou zúčastnil několikahodinového jednání. Podle pražské hygieny to u něj není nutné, protože od ní seděl dostatečně daleko, místnost byla větraná a měl nasazený respirátor.

 

Právě se děje

Další zprávy