"Odmítači" vybízí k šití roušek ze záclon, chtějí obejít nařízení. Pro policii recese

"Odmítači" vybízí k šití roušek ze záclon, chtějí obejít nařízení. Pro policii recese
Policie zatím nic ve spojitosti s rouškami ze záclon neřešila.
Lidé jsou ve snaze obejít nařízení kreativní.
...
Policie tvrdí, že jde o recesi.
Foto: Aktuálně.cz
Tereza Patočková Tereza Patočková
10. 9. 2020 14:11
Na sociálních sítích se množí pobídky kritiků roušek, aby lidé obcházeli nařízení vlády. Někteří začali se znovuzavedením ústenek ve všech vnitřních prostorách vymýšlet k ochranným rouškám různé nefunkční alternativy. Populárními se staly například roušky ze záclon, sítí či jiných děrovaných materiálů.

Česko v posledních dnech trhá rekordy v počtu nakažených za den a opatření zamezující šíření koronaviru se zpřísňují. Od čtvrtka začala platit opět povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách. Přísnější vládní nařízení se ale mnohým Čechům nelíbí, odmítají je a mnohdy také bojkotují. V jedné z facebookových skupin, která takové postoje zastává, se jich sdružuje přes 22 tisíc.

Nápady na obcházení opatření si uživatelé ve skupině mezi sebou sdílí. Třeba si radí, jak se vyhnout postihu od policie nebo jak se vymluvit před revizorem v tramvaji. Prý stačí sehnat krabičku od určitých léků a vydávat se za astmatika. Nebo vypreparují klasickou ústenku tak, že zůstane jen jedna tenoučká vrstva.

Populárními se nicméně staly masky ze záclon, sítěk, tylu či jinak perforované látky. "Tak to je pecka, taky si asi pořídím jako provokaci," třeba komentuje fotku síťkové roušky uživatelka Eva. "Jste skvělá, kdyby takto šili všichni," kvituje na nápad Martina. "Jak je to třeba s krajkou? Nařízeno je zakrýt ústa a nos, jsou definovány i materiály, kterými má k zakrytí dojít?" ptá se v diskusi Ivana. Ostatní komentující jí ihned odpovídají, že ne a takováto "rouška" je dostačující. 

Roušky ze síťky by policie neakceptovala

Jestli to myslí vážně, tak se mýlí. "Nelze to považovat za nic jiného nežli recesi. V praxi jsme se s tím nesetkali a samozřejmě bychom to neakceptovali jako řádnou ochranu dýchacích cest ve smyslu platných ustanovení," odmítá síťované ústenky mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví musí lidé nosit na určených místech ochranu nosu a úst "jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének". Děrované materiály, jako jsou například záclony či krajky, nechrání okolí ani jejich uživatele vůbec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy