Na Vysočině se účast v oslovených okrscích večer pohybovala v rozmezí od 16 do 22 procent, v Jihomoravském kraji přesáhla večer v průměru 20 procent. Nejvyšší byla v Brně, kde přišlo k urnám na 26 procent voličů. Spíše podprůměrnou účast hlásili volební komisaři z Prahy, kde lidé volí ve třech senátních obvodech.
Volit v pátek přišlo podle odhadů z různých míst republiky přibližně od deseti do 30 procent voličů. Například téměř dvacetiprocentní účast byla večer v Kolíně, 14 procent lidí zamířilo k volbám v Berouně. Volební okrsky v Karlovarském kraji měly v podvečer voličskou účast mezi 15 až 30 procenty. Podobně to bylo třeba i v Pardubickém kraji. V Plzeňském kraji byla místa, kde k urnám nepřišla ani desetina voličů.
Radnice, volební komise a policie problémy vesměs nezaznamenaly. V Ústeckém kraji působila zmatky mezi voliči situace kolem hnutí Severočeši.cz, jehož zmocněnkyně dala odvolat všechny kandidáty pro krajské volby. Lidé se volebních komisařů ptali, zda mohou hlasovat pro senátorské kandidáty hnutí Alenu Dernerovou na Mostecku a Jaroslava Doubravu na Ústecku.
První den letošních krajských a senátních voleb skončil. Volební místnosti se úderem 22:00 po osmi hodinách uzavřely. Zájem lidí o hlasování se různil, v průměru zatím přišla podle informací ČTK z volebních okrsků zhruba pětina voličů. Nevelký zájem mohlo podle některých komisařů ovlivnit chladné a deštivé počasí. Lidé mohou přijít k urnám ještě v sobotu, kdy budou volební místnosti otevřeny od 08:00 do 14:00.
V části hlavního města lidé vybírají jen zástupce do Senátu. V Praze 6 přišlo do večera k urnám zhruba 13 procent voličů, v Praze 11 kolem 15 procent a v Praze 10 o něco víc než 17 procent.
Doporučení rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka studentům
Volební vzkaz od @MikulasBek pic.twitter.com/KwCCnxe1ij
— The Student Times (@TheStudentTimes) October 7, 2016
Na Vysočině se účast v oslovených okrscích pohybuje v rozmezí od 16 do 22 procent. Víc voličů zatím přichází k urnám ve větších městech, na venkově je účast slabší.
Ve Zlínském kraji přišlo odevzdat hlas kolem pětiny voličů. Třeba v největším vsetínském okrsku volilo podle mluvčí radnice Adély Kousalové 19,5 procenta lidí a v nejmenším 20 procent. Podobně je tomu třeba v Uherském Hradišti.
"Volební účast se pohybuje zhruba na deseti procentech," řekla večer Lubica Koláčková z olomouckého krajského úřadu. V krajském městě je však zájem o volby vyšší, například v Základní škole Zeyerova dosahovala 30 procent.
Doporučení rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka
Volební vzkaz od @MikulasBek pic.twitter.com/KwCCnxe1ij
— The Student Times (@TheStudentTimes) October 7, 2016
V Pardubickém kraji přilákaly volby zatím 15 až 30 procent lidí. V sousedním Hradci Králové činila účast v okrsku Benešova třída na panelovém sídlišti Moravské Předměstí i třeba v okrsku Labská kotlina v centru města 23 procent. Naopak například v Jičíne v okrsku Základní škola Železnická byla poloviční.
V Ústeckém kraji se zájem o volby výrazně liší podle toho, jaké lokality zahrnují jednotlivé volební okrsky. Například v okrsku v Krásném Březně činila večer účast 14 procent. Více lidí než v minulých volbách je naopak například na sídlišti Skřivánek.
Víc než pětinu lidí zatím volby přilákaly v Libereckém kraji. "V okrsku na Husově třídě v Liberci ale má už odvoleno přes 33 procent voličů. Museli tam přidat ještě jednu plentu, protože se tvořila fronta," řekl ČTK Zdeněk Valášek z krajského úřadu, který volební místnosti objíždí a dohlíží na průběh voleb. Ale například v jednom z okrsků na sídlišti Mšeno v sousedním Jablonci byla účast sotva poloviční.
Volební okrsky v Karlovarském kraji měly v podvečer voličskou účast obvykle mezi 15 až 30 procenty. Třicetiprocentní účast už byla například v Otovicích u Karlových Varů, okrsky přímo v Karlových Varech se blížily 20 procentům. Ve volebních místnostech v Plzeňském kraji se účast pohybuje v průměru kolem 15 procent. "Jsou místa, kde má odvoleno devět procent voličů, jinde i 25 procent," uvedl Jan Nový z krajského úřadu. Například do jednoho z okrsků ve Stříbře na Tachovsku přišlo do večera 19 procent voličů.
Ve středních Čechách volila do večera ani ne pětina lidí. Téměř dvacetiprocentní účast byla v Kolíně; v Benešově a Mělníku přišlo k urnám shodně necelých 17 procent voličů. O něco méně, 15 procent, hlásí Kutná Hora a 14 procent lidí zamířilo k volbám v Berouně.
Do pátečního večera přišlo volit krajské zastupitele a senátory v průměru do pětiny voličů. Zájem lidí o hlasování je podle informací z volebních komisí rozdílný. Celkově by ale mohl být obdobný jako v posledních společných krajských a senátních volbách před čtyřmi lety. Někteří voliči přicházejí vybírat jen budoucí členy zastupitelských sborů, do horní parlamentní komory volit nechtějí. Senátní volby se konají na třetině území.
...
A za #KSČM opět kandiduje Václav Havel. #paradoxy #moravskoslezsky-kraj #volby2016 #havel pic.twitter.com/7j3QcmCKb1
— Ondřej Elbel (@atomondra) September 26, 2016
Do politiky v každém věku!
kandiduje cely duchodak#usti #ksc #volby2016 pic.twitter.com/3u2KuqRuoo
— gogol_us (@gogol_us) September 24, 2016
Na Praze 6 kandidují samá hvězdná jména.
To se přestěhujete z města, kde se senátor vybírá z noname kandidátů, a pak dostanete na výběr tohle… #volby2016 #praha6 pic.twitter.com/A0WYQcQJcv
— Michal Ischia (@ischiam) October 7, 2016
Jedním z témat nadcházejících voleb je řešení uprchlické krize a většina politiků, nejen těch radikálních, o ní mluví. “Je třeba rozlišovat. Jsou strany, které se z uprchlického tématu snaží získat, co to jde, šíří strach. A pak se to snaží zpracovat i strany, které nejsou xenofobně orientované, ale musí reflektovat obavy občanů," zdůrazňuje Bohuslav Sobotka.
Člen volební komise v základní škole ve Staré ulici v Brně si oblékl bílé tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem.Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika to považuje za porušení zákona, který podle něj zakazuje jakoukoli propagaci ve volebních místnostech. Muž se ani po výzvě nepřevlékl. Případ zadokumentovala i policie.
Babiš by rád vyhrál v pěti krajích
Babiš tvrdí, že chce vyhrát v 5 krajích. To je jako by Loew před zápasem s Čechy říkal nejsme favority a šance jsou 50 na 50...
— Jan Lipold (@jan_lipold) October 7, 2016
Jako krajské volby, jen o dveře vedle! V Jihlavě lidé hlasují i v referendu, kde se mohou vyjádřit k záměru zvažované stavby spalovny a třídění komunálního odpadu. Někteří by rádi výsledek hlasování věděli dříve...
V krajích "suchaři" porazí "výtržníky", píše Jan Lipold v předvolební analýze Aktuálně.cz. "Volby se konají po dvouletém půstu, atmosféra mezítím výrazně zhoustla. Teď se ukáže, jestli se facebookový hněv překlápí do odevzdaných hlasů, nebo zůstává v bublině sociálních sítí."
"Krajské volby lidem nezvednou důchody a ani nesníží odvody sociálního a zdravotního pojištění," upozornil předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík. Lidé by podle něj neměli slyšet ani na nesmysly, jako je třeba slib Strany práv občanů o zrušení televizních poplatků pro seniory. Krajské volby jsou o dobré správě území, zdůraznil.
Koho volit? Filozof Daniel Kroupa nabízí polopatický návod.
V prvních zhruba dvou hodinách krajských a senátních voleb v Česku přišla k urnám většinou asi desetina voličů. Účast je tak podobná jako na začátku posledních společných krajských a senátních voleb v roce 2012.
Svůj hlas v Náchodě odevzdal už i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík přišel k volební urně v obci Suchá Loz se synem v náručí.
V referendu hlasují také Brňané, kteří rozhodují o poloze hlavního nádraží. Na některých místech si však lidé pletou volební místnosti k volbám a hlasovací místnosti k referendu a ptají se, která z nich je správná. Zájem o referendum nelze zjistit z oficiálních zdrojů, mluvčí městské části Brno-střed Denisa Kapitančiková ČTK řekla, že o účasti není možné informovat. Rozhoduje se o tom, zda se bude nádraží modernizovat v centru, nebo v odsunuté poloze u řeky.
V některých obcích a městech občané zároveň hlasují také v místních referendech. Například obyvatelé Podolí na Uherskohradišťsku rozhodnou, zda by obec měla či neměla prodat pozemek v nadregionálním biocentru Hluboček. Rozhodnou i o tom, zda Podolí bude v budoucnu prodávat pozemky, kterými vedou inženýrské sítě a domovní přípojky k inženýrským sítím.
V obcích Doupovské Hradiště a Bražec na Karlovarsku se dnes volí v krajských a senátních volbách vůbec poprvé. Obce totiž vznikly teprve letos zrušením vojenského újezdu Hradiště. V lednu šli občané v těchto obcích k volbám úplně poprvé, když si volili své obecní zastupitele. A účast tehdy přesáhla 65 procent. Velký zájem o volby se očekává i nyní, přitom právě na Karlovarsku byla před čtyřmi lety volební účast v krajských volbách vůbec nejnižší.
Sociálnědemokratický ministr průmyslu Jan Mládek při hlasování zavzpomíná na dětská léta.
U nás v Dráchově se volí ve škole, kam jsem chodil v letech 1966-1969. Volit půjdu s manželkou dnes ve 21 hodin. pic.twitter.com/ZMfsrXO8pQ
— Jan Mládek (@jan_mladek) October 7, 2016
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová odvolila ve středočeské obci Kozinec.
Pojdme vsichni volit ;) Snad jsem mela u nas v Kozinci stastnou ruku pro Stredocesky kraj :)
Zveřejnil(a) Karla Šlechtová dne 07. Říjen 2016
O splnění své občanské povinnosti informovala na Twitteru už i ministryně školství Kateřina Valachová.
Já už jsem svoji občanskou povinnost splnila. @CSSD - správná volba. :) pic.twitter.com/lqwroUv875
— Kateřina Valachova (@katavalachova) October 7, 2016
S úsměvem odvolil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Volil jsem pro dostupne zdravotnictvi, skolstvi a soc. sluzby. Chci kraj, ktery slouzi vsem lidem bez rozdilu. Nechci privatizaci nemocnic. pic.twitter.com/mvbwjS8vA1
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) October 7, 2016
"Nejsem přesvědčen, že otázky, které jsou položeny v brněnském referendu, jsou opravdu objektivní, že nejsou příliš návodné. Kdybych si mohl vybírat mezi variantami nádraží, tak bych k referendu klidně šel, ale takto to považuji za pokus odsunout celou tu záležitost," dodal Fiala.
V Brně odevzdal svůj hlas předseda ODS Petr Fiala, který doufá, že voliči ukončí vládu jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD). Region podle Fialy nyní stagnuje. "Je to pro jižní Moravu škoda," řekl novinářům. Do volební místnosti ve škole v Zemědělské ulici přišel Fiala s celou rodinou. Za plentou zjevně nepotřeboval mnoho času k výběru preferované kandidátky.
Předseda KSČM Vojtěch Filip odevzdal svůj hlas v Českých Budějovicích. Novinářům pak řekl, že krajské volby nevnímá jako souboj ČSSD a ANO, jak se lidem snaží vnutit předsedové těchto stran. "Myslím si, že počet nových subjektů ukazuje na to, že občané to vnímají tak, že chtějí novou politiku, která by byla oproštěna od chyb, které se tady za šestnáct let nakupily," řekl Filip.
Vicepremiér Babiš doplnil, že jde o důležité volby, jejichž výsledek napoví, jaké šance bude mít ANO do budoucna. "Pro naše hnutí je to poprvé a za rok budou další volby, které budou pro nás rozhodující," připomněl.
Lidé mají v Lanškrouně o volby zájem.
V Lanškrouně v Pardubickém kraji je o volby zájem. pic.twitter.com/HxzM9fM6iH
— Jan Hejl (@janhejl) October 7, 2016
Odvolil už i František „Čuňas“ Stárek, který kandiduje jako nezávislý kandidát za ODS a Svobodné v senátních volbách na Praze 6. Před volbami přiznal, že by zřídil evropské Guantánamo a že ho naposledy stříhali holiči ve vězení. Více v online rozhovoru na Aktuálně.cz.
Tak my už máme i se synem Jakub Stárek odvoleno. Nechtěl mi prozradit koho volil, ale tak nějak tuším :-) Přijďte taky k volbám. Půjde o každý hlas.
Zveřejnil(a) František Stárek Čuňas dne 07. Říjen 2016
Komentátoři Aktuálně.cz Jan Lipold a Martin Fendrych průběžně sledovali úkazy volební kampaně ve své Volební řeži. Tady si můžete přečíst (a prohlédnout), co se v ní letos nashromáždilo.
Svůj hlas odevzdal i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. V Bechyni na Táborsku byl volit v doprovodu své matky Soni Kalouskové.
"Myslím si, že to bude asi těsný souboj, aspoň to tak vypadá, i když ty preference se samozřejmě mění. Ale kdybychom vyhráli v pěti krajích, tak by to bylo celkem fajn," prohlásil vicepremiér Andrej Babiš před obecním úřadem v Průhonicích, kam přišel volit se svou partnerkou Monikou.
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) odhlasoval. Pár hodin před otevřením volebních místností mluvil o tom, co se stane, pokud volby nevyhraje, a jak vnímá nelichotivou pověst, která jej doprovází. "Každý může udělat chybu, ale jen blbec ji opakuje. Nehodlám být už v české politice za blbce," tvrdí Hašek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Podle politologa Pavla Šaradína je už předem možné říct, že vítězem voleb bude Andrej Babiš a jeho hnutí. "Myslím si, že ANO je vítězem, ať se stane cokoliv, protože vychází z nuly a jakýkoli zisk bude interpretovat jako své vlastní vítězství. Preference jednoznačně ukazují, že je to ANO, kdo je velkým favoritem těchto voleb," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Volební den začal komplikacemi. Alespoň pro ústeckého kandidáta TOP 09 Dominika Feriho.
Ve 14:00 se otevřely volební místnosti. Otevřené budou od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin. Současně budou v některých volebních okrscích probíhat také volby senátní. Jejich případné druhé kolo se bude konat 14. a 15. října.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval, aby občané přišli k volbám.
Pomozte ČSSD v krajích udržet dostupné zdravotnictví,školství i soc.služby.A zabránit privatizaci nemocnic! Každý hlas je důležitý.Děkujeme!
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) October 7, 2016
Lidé na internetu nejčastěji diskutovali o práci a zaměstnanosti, v pozadí zůstala témata migrace i bezpečnosti.
Kdo jsou lidé na posledních místech kandidátek? A proč je (ne)volit?
Připomeňte si, jak vypadaly volby za minulého režimu. Prohlédněte si galerii.
Víte, kdo na voliče přichystal nejdivnější hesla? Otestujte se.