Atmosféra na internetu se před volbami prudce změnila. Uprchlíci už netáhnou, Češi řeší jiné věci

Domácí Domácí
7. 10. 2016 5:30
Lidé na internetu nejčastěji diskutovali o práci a zaměstnanosti, v pozadí zůstala témata migrace i bezpečnosti. Zjistila to agentura Yeseter, která sbírá data z českého internetu, především sociálních sítí. Mluvilo se také o vzdělávání či dopravě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – S blížícími se volbami se proměňují také témata, o nichž lidé na internetu a sociálních sítích diskutují. Zatímco v předchozích měsících dominovalo diskusím zejména na sociálních sítích téma migrace, za poslední týden voliče nejvíce zajímala zaměstnanost, ale i vzdělávání a doprava. Zjistila to agentura Yeseter, která shromažďuje a vyhodnocuje data z českého internetu.

"Ze zastoupení jednotlivých témat v nadcházejících volbách je zřejmé, že problematika zaměstnanosti předčila na sociálních sítích migrační politiku. A to dosti výrazně," konstatuje Petr Zavoral z agentury Yeseter.

Právě řešení nezaměstnanosti a zajištění pracovních míst v posledních sedmi dnech nejvíce zajímalo lidi v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji. Na Vysočině a v Plzeňském kraji lidé diskutovali hlavně o školství, téma zdravotnictví ovládlo Královéhradecký a Karlovarský kraj. Velmi důležitým volebním tématem je také doprava, o ní lidé nejčastěji na internetu diskutovali ve zbývajících krajích.

Právě doprava zaznamenala na krajské úrovni oproti předchozímu týdnu značný vzestup. Zatímco před týdnem o ní lidé diskutovali ze všech témat nejvíce pouze v Jihočeském kraji, těsně před volbami ovládla kromě něj i Jihomoravský, Pardubický, Středočeský a Liberecký.

Trochu jiná situace nastane, pokud budeme brát v potaz český internet jako celek bez rozlišení krajů. Zde se téma migrace bude dál držet v popředí, konkrétně na druhém místě za prací. Na této rovině je pak třetím nejvýraznějším tématem s migrací úzce spjatá bezpečnost.

Letošní volby do krajských zastupitelstev probíhají v pátek od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu od 8:00 do 14:00 hodin. Současně budou v některý volebních okrscích probíhat také volby senátní, které jednou za dva roky vymění třetinu senátorů. Jejich případné druhé kolo se bude konat 14. a 15. října.

 

Právě se děje

Další zprávy