Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana bude nyní dva dny přístupná veřejné úctě. V pondělí 23. listopadu, v den svátku svatého Vojtěcha, bude uložena do nového sarkofágu v kapli svaté Anežky.
Děkujeme za pozornost a těšíme se na shledanou.
Po dvou hodinách obřadu zní katedrálou československá hymna. Obřad je u konce a kardinál Josef Beran na místě, kde si přál nalézt poslední odpočinek.
Připomeňme si ještě tzv. aktivní opatření "Kardinál", které komunistické bezpečnostní složky plánovaly v souvislosti s blížící se smrtí Josefa Berana v roce 1969. Komunisté se báli, že by mohly vypuknout nepokoje proti jejich vládě. Jeden ze záznamů najdete zde.
"Vrací se, aby přinesl své svědectví," psal také v dopise do Česka o Josefu Beranovi papež František. Vyzdvihl Beranovo odhodlání nekapitulovat před zlem a nabídnout příklad milosrdenství, skromnosti a lásky.
Papež František poslal ke dnešnímu dni do Prahy dopis. Čte jej olomoucký arcibiskup Jan Graubner: "Ostatky kardinála Berana jsou symbolem návratu pastýře, který, byť násilně odloučen od svého ovčína, stále ho věrně nosil ve svém srdci a nikdy neustal v modlitbě za svůj lid. Nikdy ho nepřestal povzbuzovat všemi dostupnými prostředky v období tak temném pro vaši zemi a pro ostatní země střední a východní Evropy. V příštím roce oslavíme již 50 let od doby, kdy tento syn českého národa a katolické církve odešel na věčnost. Nepřestává však být povzbudivým hlasem a příkladem lásky, přestože byl utiskován dvěma nemilosrdnými totalitními systémy. Nikdy nezradil vlastní svědomí, nikdy nezapřel svou víru, nikdy neopustil svůj národ." Papež František se dále přihlásil ke slovům svého předchůdce Pavla VI., že Josef Beran byl vzorem pro druhé.
"Zdá se mi, že velice silně zarezonovalo, co se děje tento den. Na jedné straně je v katedrále poslední rozloučení s kardinálem Beranem, na druhé straně se koná o několik desítek kilometrů dál sjezd komunistické strany, na který přijede hlava státu," řekl v ČT historik zaměřující se mimo jiné na dějiny církví Jaroslav Šebek.
Z Nymburka na Dukova ostrá slova reaguje prozatím prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan prezident ono rozhodné slovo pronesl na sjezdu KSČM, kdy tuto stranu vyzval k pokání za minulost," uvedl pro Aktuálně.cz. Zeman si nicméně přeje, aby komunisté byli přizváni k jednání o vládě a aby ji tolerovali, ve věcné rovině je tedy s Dukou v rozporu.
Katedrálou zní Otčenáš.
Katedrála vítá svého pastýře, vítám svého velkého předchůdce, řekl kardinál Dominik Duka. @Aktualnecz pic.twitter.com/vSrdp8j6Xg
— Michael Švec (@Swecu) April 21, 2018
Editor Aktuálně.cz Michal Švec se hlásí ze svatovítské katedrály.
Katedrála je téměř plná. Překvapí počet mladých lidí a dětí, včetně těch nejmenších v kočárku. @Aktualnecz
— Michael Švec (@Swecu) April 21, 2018
Kardinál Duka ve svém kázání často používal obrat, že "nesmí mlčet". Slova "nemlč, arcibiskupe, nesmíš mlčet" byla hlavním motivem pastýřského listu kardinála Josefa Berana, který 25. února 1948 vydaly jako úvodník Lidová demokracie a Svobodné noviny. Bylo však již pozdě, komunistický převrat byl završen.
Kardinál Duka kriticky zmínil ve svém kázání také islám, ale zatím zřejmě nejvíc překvapil ostrým útokem na prezidenta Miloše Zemana. Duka má spíše pověst diplomata a muže, který se s prezidentem v leccčem - například názory na islám a migraci - shodne. Jeho dnešní slova byla zřejmě nejtvrdším Dukovým vyjádřením na adresu hlavy státu.
"V rozhodující hodině nemlčel kardinál Beran, nesmím mlčet ani já. Je veden útok na rodinu, jsou navrhovány bezprecedentní zákony proti ní. Zákony degradující člověka na jakési bezpohlavní cosi. V naší zemi, po celé Evropě, je rozvrácena demokracie, dochází spolu s tím ke hroucení právního státu (…) Nemáme kam ustoupit," říká Duka.
Dominik Duka se velmi ostře pustil do komunistů. "Nebezpečí roste úměrně s možností prosadit zlo a způsobit morální kolaps. Kde postavit stráže? Jak a kde chránit to, oč zápasíme? (…) Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," řekl Duka.
Dominik Duka: "Vracíš se z vyhnanství opět v rozhodnou hodinu a jako tehdy s relikvií sv. Vojtěcha, který z našich patronů mohl nejvíce pomoci v onu rozhodnou hodinu, neboť postava svatého knížete Václava byla pošpiněna nacistickým zneužitím."
"Kolikrát jsme odmítli své skutečné, varující a odhodlané vůdce? Kolikrát jsme se vymlouvali na to, že život není černobílý, a rozmazávali svou morální hranici dobra a zla? Kolikrát jsme byli neteční ke zlu, které zasáhlo druhé?" káže Dominik Duka.
V katedrále sv. Víta brzy začne svatovojtěšská bohoslužba, kterou povede kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka v rozhovoru v České televizi zmínil i aktuální rozměr návratu kardinála Berana. "Slyšeli jsme, že KSČM bude tolerovat vládu. Ale ona se stala tichým společníkem,a jak ve firmách někdy bývá, tak tichý společník vládne, a ten, co je šéfem firmy, tak je tam trošku jako atrapa (…) Aby se nám toto nestalo, tak si myslím, že se nám proto vrátil kardinál Beran," řekl Duka v ČT.
Do katedrály právě vnášejí rakev kardinála Berana. Kardinál Dominik Duka nese lebku svatého Vojtěcha, který podobně jako Josef Beran zemřel ve vynuceném exilu a jehož ostatky byly po několika desítkách let dopraveny zpět do vlasti.
O návrat ostatků sv. Vojtěcha z Hnězdna se zasloužil český kníže Břetislav před 979 lety.
V katedrále v 11 hodin začne nad Beranovou rakví slavnostní mše, kterou povede kardinál Dominik Duka. První čtení mše bude znakováno - na památku snah Josefa Berana pracovat s hluchoněmými, ve 30. letech považovanými za méněcenné, a zapojovat je do života.
Hradčanským náměstím se rozléhají tóny Beranovy oblíbené písně Čechy krásné, Čechy mé. Hráli mu ji, když se v roce 1945 vrátil z koncentračního tábora v Dachau. Teď jej v rodné zemi píseň vítá znovu.
Cesta ze Strahova na Hradčany je u konce. Procesí s kočárem a rakví dorazilo na Hradčanské náměstí.
Bohoslovci vynesli z baziliky rakev, naložili ji na vůz. Za nimi šli oba čeští arcibiskupové Dominik Duka a Jan Graubner. Procesí vyrazilo na Hradčany.
Návštěvníci za zvuků varhan opouštějí baziliku Panny Marie v areálu Strahovského kláštera poté, co vyslechli slova posledního kázání, která v ní kardinál Beran v roce 1949, den před svým zatčením, pronesl.
Ze druhého patra arcibiskupského paláce na Hradčanském náměstí bude na kardinála Berana shlížet socha Panny Marie Fatimské. "Když kardinál Beran nemohl do Čech, tak zařídil, že Čechoameričané dovezli tuto sochu tehdejšímu apoštolskému administrátorovi pražské arcidiecéze Františku Tomáškovi.
Tomášek se později stal arcibiskupem a kardinálem. U sochy se modlil za pád totality. Přání umístit ve slavnostní den sochu na balkon arcibiskupství vyjádřil arcibiskup a kardinál Dominik Duka.
Návrat ostatků kardinála Berana přivítala někdejší předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Připomněla i aktuální dění. "Návrat nese hlubokou symboliku v době, kdy čelíme ataku na dosavadní svobodný vývoj naší společnosti po roce 1989. V době, kdy si můžeme v plném rozsahu připomenout význam díla kardinála Berana i pro náš dnešní život, dochází k návratu komunistů k moci. Děje se tak z vůle prezidenta republiky Miloše Zemana a premiéra v demisi Andreje Babiše. Tento vývoj je ohrožením demokratického a svobodného života v naší zemi," uvedla Němcová.
Prezident Miloš Zeman se slavnostní události nezúčastní. Dal přednost návštěvě sjezdu Komunistické strany Čech a Moravy v Nymburku. V katedrále ho má zastoupit kancléř Vratislav Mynář.
Na Strahově už se všechno připravuje k završení poslední cesty kardinála Josefa Berana. Ze zdejšího kláštera vyrazí v 10 hodin procesí s rakví, taženou šestispřežím starokladrubských vraníků, ke Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha.
V sobotu ze Strahova vyjde procesí s ostatky a zamíří na Hradčany. V katedrále sv. Víta bude mše a po ní bude rakev s ostatky kardinála vystavena po tři dny k veřejné úctě. Po večerní bohoslužbě 23. dubna bude uložena v katedrále do nově zřízeného sarkofágu v kapli sv. Anežky. V Beranově rodné Plzni by měla být umístěna deska, která byla odstraněna z jeho dočasného hrobu ve vatikánské kapli. Ve svatopetrské bazilice bude na trvalou památku kardinála zřízena pamětní deska.
Ostatky kardinála Berana byly na noc uloženy v bazilice Panny Marie v areálu Strahovského kláštera. V sobotu pak budou převezeny do svatovítské katedrály. Věřící na Strahově uctili kardinálovu památku modlitební vigilií, při příjezdu kolony aut s Beranovými ostatky a doprovodem na Strahov se v širokém okolí na několik minut rozezněly zvony kostelů. Do baziliky vnesli rakev bohoslovci, za nimi šli zástupci katolické církve včetně kardinála Dominika Duky, věřící i další přihlížející. Byli mezi nimi mimo jiné zástupci katolické sportovní organizace Orel. Rakev kardinála Berana přivítal sborový zpěv doprovázený orchestrální hudbou. Hlavní prostor baziliky se zcela zaplnil.
Projděte si fotogalerii od našeho redaktora Ludvíka Hradilka.
Na Strahov rakev s ostatky zamíří proto, že kardinál Beran pronesl ve strahovské bazilice své poslední kázání před zatčením komunistickými bezpečnostními složkami 18. června 1949. Královská kanonie premonstrátů na Strahově uctí památku kardinála Berana veřejně přístupnou modlitební vigilií. Ostatky kardinála zůstanou v bazilice přes noc a v sobotu vyjde procesí s ostatky směrem na Hradčany.
Později večer rakev zamíří do Strahovského kláštera.
"Možná jsme nedorostli tomu, abychom ho mohli uvítat dříve. Věřím, že jeho příklad a jeho služba může změnit myšlení naší doby," řekl k návratu Beranových ostatků kardinál Dominik Duka.
"Byl to jeden z nejlepších lidí, které tato země ve 20. století měla," řekl na letišti Kbely předseda senátu Milan Štěch.
Kardinál Beran je doma. "Byl to jeden z nejlepších lidí, které tato země ve 20. století měla," řekl na letišti Kbely předseda senátu Milan Štěch. @Aktualnecz @DVTVcz #kardinalberan pic.twitter.com/PJYJmly6oe
— Jan Wirnitzer (@JanWirnitzer) April 20, 2018
Vojenský kaplan pronesl krátkou modlitbu, ministryně obrany Karla Šlechtová uctila jeho památku položením červené růže na rakev a za český stát přivítal kardinála Berana předseda Senátu Milan Štěch. Po společném zpěvu státní hymny byla rakev naložena do pohřebního vozu a odjela směrem do Dejvic a na Strahov.
Návrat Beranových ostatků přivítal šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
Právě se k mé velké radosti naplnilo poslední přání kardinála Berana vrátit se do své rodné země, kam ho nechtěl ani po smrti pustit zločinný komunistický režim. Velká osobnost českých dějin se konečně vrací domů.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) April 20, 2018
Na letišti v Kbelích kardinálovi vzdávají čest nastoupení vojáci. Po vynesení rakve z letadla a uložení na katafalk zazněla píseň Čechy krásné, Čechy mé, která provázela také návrat kardinála Berana z koncentračního tábora.
Za zvuku kostelních zvonů přistál v Praze vládní speciál s ostatky kardinála Berana.
Přílet speciálu s ostatky kardinála Berana sledujte v přímém přenosu na DVTV.
Beranovy ostatky doprovází i ředitel hradního zahraničního odboru Rudolf Jindrák. Jeho šéf dá ale přednost před kardinálem Berem sjezdu KSČM.
Video: Ostatky s kardinálem Beranem nakládají na palubu českého vládního speciálu.
Speciál s Beranovými ostatky odlétá z Říma.
Římská část cesty kardinála Berana domů je u konce. Na viděnou v Praze! @Aktualnecz #kardinalberan pic.twitter.com/Fs86xeE7Sg
— Jan Wirnitzer (@JanWirnitzer) April 20, 2018
Vládní speciál s českou delegací a ostatky kardinála Berana každou chvíli odletí z Říma. Přílet na vojenské letiště v pražských Kbelích je plánován na 18:00, na místě bude čekat pražský arcibiskup Dominik Duka nebo předseda Senátu Milan Štěch.
Podívejte se, jak se s Beranem loučili v Nepomucenu, koleji českých bohoslovců, kde kardinál strávil své poslední roky.
Rozloučení s kardinálem Beranem v Nepomucenu.
Rozloučení s kardinálem Beranem v Nepomucenu. Za krátkou dobu ho pohřební vůz odveze z koleje českých bohoslovců na letiště. @Aktualnecz #kardinalberan pic.twitter.com/WOTjiqttrT
— Jan Wirnitzer (@JanWirnitzer) April 20, 2018
Přečtěte si reportáž zpravodaje Aktuálně.cz Jana Wirnitzera z Vatikánu
"Život Josefa Berana je pro nás velkým příkladem. Je to velký bojovník za náboženskou svobodu a tím pádem i za svobodu svědomí. Celý svůj život se nepoddal moci, prožil dvě totality, což je také signifikantní pro naši společnost," dodal Dürr.
"Věřím, že převoz kardinála Berana bude oproti jeho odchodu z Československa, který byl tajný, naopak velmi viditelný," řekl ve Vatikánu náměstek ministra zahraničí Jakub Dürr.
"Pak jsme diskutovali o úloze kultury v Evropě a samozřejmě padly otázky na postavení České republiky v Evropě a to, jak se díváme na migraci. Padla také otázka kdy a zda podepíšeme smlouvu s Vatikánem," dodal ministr.
"My jsme vyjádřili velké díky stolci za to, že umožnil tu repatriaci poměrně rychle. To jednání trvalo jen pár měsíců. Stejně tak za to, že byly ostatky kardinála Berana uloženy téměř celých padesát let na velmi čestném místě, kam jsme dnes položili kytici," řekl v pátek ministr kultury Ilja Šmíd po jednání s představiteli Vatikánu.
Podívejte se na unikátní snímky z pohřbu kardinála Berana, které zveřejnila Česká biskupská konference.
Ministr Ilja Šmíd si prohlédl v Apoštolském paláci kapli, kterou nechal mozaikou vyzdobit papež Jan Pavel II.
Po jednání s kardinálem st.sekretářem Parolinem a sekretářem pro styky se státy Gallagherem měl ministr s delegací možnost prohlédnout si v Apoštolském paláci kapli, kterou nechal mozaikou vyzdobit papež Jan Pavel II. pic.twitter.com/Hgcm7iNCoV
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) April 20, 2018
Z míst, kde kardinál Beran trávil poslední roky svého života.
Kardinál Beran bydlel v exilu v české koleji Nepomucenum v Římě. Tohle je jeho byt. A postel, na níž zemřel. @Aktualnecz #kardinalberan pic.twitter.com/5gjLBg9iH6
— Jan Wirnitzer (@JanWirnitzer) April 20, 2018
Zemana z účast na sjezdu KSČM kritizuje i neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer. Komunisté by se měli Beranovi nejprve omluvit, říká.
Do České republiky se vrací kardinál Beran, oběť dvou totalit. Ve stejný den se prezident Zeman vydává na sjezd KSČM. pic.twitter.com/eDmbAcGBxD
— Pavel Fischer (@PavelFischer) April 20, 2018
Českou delegaci vede ministr kultury Ilja Šmíd, který se zúčastnil i pátečního obřadu v Nepomucenu.
Ministr Ilja Šmíd, v čele delegace složené ze zástupců české katolické církve i politických reprezentantů státu, se včera v 17 hodin zúčastnil pietní ceremonie, při které byly vyzdviženy ostatky kardinála Berana z podzemní baziliky sv. Petra ve Vatikánu.https://t.co/kC3TxwDovR pic.twitter.com/LrSTjVJtps
— Ministerstvo kultury (@MinKultury) April 20, 2018
Česká biskupská konference u příležitosti převozu Beranových ostatků zveřejnila unikátní fotky z kardinálova pohřbu. Na snímku je u Beranovy rakve papež Pavel VI. Celou fotogalerii si můžete prohlédnout na stránkách Církev.cz.
"Je dobře, že se (prezident Miloš Zeman) nezúčastní, protože by se pozornost soustředila na něj. Sledoval by se každý jeho pohyb a potom by se dojem dostal někam jinam, než k čemu je tato slavnost," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz pražský biskup Václav Malý.
"Nezlomil ho nacismus, ani komunismus. Skloňme se v tiché úctě a pokoře před tímto výjimečným, neokázale statečným a příkladně charakterním mužem," napsal ministr zahraničí Martin Stropnický na Twitteru.
1/2 Chtěl bych aspoň touto cestou přivítat s pohnutím a pokorou pana kardinála Berana v České republice. Konečně spočine v rodné zemi a bude tak naplněna jeho poslední vůle. Byl a zůstane navždy jednou z nejvýznačnějších osobností naší novodobé historie. pic.twitter.com/lW5tgITPUS
— Martin Stropnický (@stropnickym) April 20, 2018
Marian Jurečka z KDU-ČSL kritizuje prezidenta Zemana, který se v sobotu namísto bohoslužby v katedrále zúčastní sjezdu KSČM. Právě komunisté kardinála Berana pronásledovali.
Kard. Berana přivítá růží K. Šlechtová, která chtěla znárodnit katedrálu. A prezident nepůjde v sobotu na mši do sv. Víta, nýbrž bude řečnit na sjezdu komunistů, kteří tak perzekuovali kard. Berana. Naposledy z prezidentů to byl Husák kdo byl na sjezdu KSČ. Symbolické, že?
— Marian Jurečka (@MJureka) April 20, 2018
Prohlédněte si záběry z vyzvednutí kardinálových ostatků, které poskytl Vatikán.
Obřadu se účastní hlavně významní čeští církevní hodnostáři.
S kardinálem Beranem se loučí kolej českých bohoslovců Nepomucenum. Nejsou tu zdaleka jen duchovní. Obřad vede 94letý kardinál Jozef Tomko. @Aktualnecz #kardinalberan pic.twitter.com/qbjiFoaHvj
— Jan Wirnitzer (@JanWirnitzer) April 19, 2018
Zdenek Wasserbauer během svého projevu četl z knihy Exodus.
Čteno v Nepomucenu: "Až vás Bůh navštíví, vynesete s sebou moje kosti." Kniha Exodus, 13,19. @Aktualnecz #kardinalberan
— Jan Wirnitzer (@JanWirnitzer) April 19, 2018
Slovo si během obřadu vzal také pomocný biskup pražské arcidiecéze Zdenek Wasserbauer.
Vážení čtenáři, vítáme vás u druhého dne on-line zpravodajství z převozu ostatků kardinála Berana z Vatikánu do Česka.
"Návrat kardinála Josefa Berana do vlasti je velkým triumfem. Repatriací ostatků z Vatikánu končí jeho emigrace. Děkuji Svatému stolci, že umožnil, že jeho ostatky mohly ležet na tak posvátné místě, v blízkosti sv. Petra. Spočinul tam s váčkem půdy rodné země," řekl novinářům v koleji Nepomucemu ministr kultury Ilja Šmíd.
"Jsem Plzeňák, kardinál se v Plzni narodil. Jako malý jsem se s tím jménem občas setkal, ale v mém dětství v 60. letech se o něm muselo hovořit velmi negativně. Jsme velmi sekulární společnost, náš vztah k církvi je velmi rozpolcený. Myslím, že zrovna návrat pana kardinála do Čech a míst, kde toužil být pochován, by mohl být restart vztahu českého národa k církvi," zakončil.
Církevní hodnostáři doprovází ostatky kardinála Berana.
V české delegaci je i plzeňský biskup Tomáš Holub, kardinál Beran se totiž v Plzni před 130 lety narodil.
Kardinál Josef Beran je po 49 letech opět v římském Nepomucenu, kněžské koleji Čechů studujících ve Věčném městě, kde strávil poslední roky svého života ve vyhnanství. pic.twitter.com/KO3QZHay6Z
— Tomáš Holub (@TomasHolubPB) April 19, 2018
Obřad vyzvednutí ostatků vedl kardinál Angelo Comastri, arcikněz baziliky sv. Petra. Přítomni byli i biskup plzeňský Tomáš Holub, královéhradecký Jan Vokál či pomocný biskup pražský Zdeněk Wasserbauer. Kardinála a někdejšího pražského arcibiskupa z baziliky vyprovázely zpěvy a modlitby církevních hodnostářů. I pro ně je převoz mimořádnou akcí, musela ji totiž schválit nejvyšší pozemská církevní autorita - papež František.
Česká kolej ve Vatikánu vznikla už v 80. letech 19. století, plzeňský rodák Josef Beran ji absolvoval mezi v letech 1907 až 1912. V roce svatováclavského jubilea (1929) získala kolej novou budovu, Nepomucenum. V ní pak Beran bydlel v době svého římského exilu v 60. letech.
Rakev s kardinálovými ostatky opouští baziliku sv. Petra.
Českou delegaci měl původně vést ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO), ten ale ze zdravotních důvodů nakonec zůstal v Praze.
Česká delegace i představitelé Vatikánu doprovázejí kardinálovy ostatky ze svatopetrské baziliky.
Posledního rozloučení s kardinálem Beranem v Římě se účastní česká delegace složená ze zástupců katolické církve i státu. Vede ji ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO).
Jak bude slavnostní návrat kardinálových ostatků, které byly právě vyzdviženy ve Vatikánu, pokračovat? V pátek dopoledne ministr kultury Ilja Šmíd, který českou delegaci vede, navštíví kolej Nepomucenum, kde bude rakev uložena přes noc. Poté se setká s vatikánským státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem a sekretářem pro styky Richardem Gallagherem. Odpoledne odletí český speciál s Beranovými ostatky do Kbel, kde jej uctí předseda Senátu Milan Štěch i kardinál Dominik Duka. Po osmé hodině dorazí vůz s rakví do Strahovského kláštera, kde se uskuteční veřejná modlitba.
Vůz s kardinálovými ostatky stojí před bazilikou sv. Petra, odkud odjede do koleje Nepomucenum, kde budou uloženy přes noc. V Nepomucenu Beran studoval a i nyní je centrem pro české studenty ve Vatikánu.
Obřad ve Vatikánu začíná:
Obřad ve Vatikánu začíná. Kardinál Beran se vydává na svou poslední cestu. Vrací se domů. @Aktualnecz #kardinalberan pic.twitter.com/dYMTFq8Et8
— Jan Wirnitzer (@JanWirnitzer) April 19, 2018
Luděk Navara: Beran se vrací do země, kde komunisté sahají po moci
Ostatky kardinála Berana byly vyzdviženy z baziliky sv. Petra ve Vatikánu. Posledního rozloučení s kardinálem Beranem v Římě se účastní česká delegace složená ze zástupců církve i státu.
Velká grafika: Kdo byl kardinál Beran a jak proběhne jeho návrat?
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line zpravodajství z událostí kolem převozu ostatků kardinála Berana do vlasti.