Unikátní fotky z Vatikánu: S Beranem se rozloučil papež, setkal se i s kardinálovými sourozenci

Unikátní fotky z Vatikánu: S Beranem se rozloučil papež, setkal se i s kardinálovými sourozenci
Převoz tělesných ostatků kardinála Josefa Berana do baziliky sv. Petra.
Mši při pohřbu kardinála Josefa Berana, který zemřel 17. května 1969, sloužil arcibiskup František Tomášek (vlevo).
Pohřbu kardinála Josefa Berana se zúčastnilo 34 kardinálů a mnoho dalších významných osobností.
Pohřeb kardinála Josefa Berana.
Foto: ČTK
Vanda Nárožná Papežská kolej Nepomucenum, Vanda Nárožná
Aktualizováno 21. 4. 2018 11:37
Kardinál Josef Beran se po téměř 50 letech od svého úmrtí vrátil z Vatikánu zpět do vlasti, jak si přál. Česká biskupská konference u té příležitosti zveřejnila unikátní fotky z kardinálova pohřbu, které poskytla Papežská kolej Nepomucenum. V ní Beran trávil poslední roky svého života a tam také zemřel. Prohlédněte si poslední rozloučení s mužem, který se nesměl vrátit do vlasti, jemuž ale vyjádřil úctu i papež Pavel VI.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Ruská diplomacie odsoudila poničení památníku rudoarmějců v Ostravě

Zatím neznámý pachatel či pachatelé poškodili památník padlých rudoarmějců v Ostravě-Zábřehu. Polili jej hořlavinou a zapálili. Incident vyšetřuje ostravská policie. Řekla to v pátek její mluvčí Eva Michalíková. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová událost odsoudila. Rusko podle ní očekává, že české úřady přijmou opatření, aby podobným incidentům zabránily, informovala agentura TASS. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že památník už byl uveden do původního stavu. Česko podle resortu veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých odsuzuje.

Michalíková řekla, že policie se poničením památníku v Ostravě-Zábřehu zabývá od konce minulého týdne. Kamenný památník, který se nachází nedaleko Rudné ulice, poškodil kouř.

"Důrazně odsuzujeme nehorázné vandalské činy spáchané 5. ledna na předměstí českého města Ostravy v případě památníku rudoarmějců, kteří osvobodili tento region v dubnu 1945," řekla před novináři Zacharovová.

"Česká republika si váží obětí všech vojáků, kteří se podíleli na osvobozování Československa od nacistické okupace, a veškeré akty vandalismu spáchané vůči památníkům padlých rozhodně odsuzuje. To se v plné míře týká i incidentu v Ostravě-Zábřehu z 5. ledna 2021. Věříme, že celý případ bude příslušnými orgány řádně vyšetřen," sdělilo české ministerstvo zahraničí. Rychlé uvedení památníku do původního stavu podle resortu dokazuje, že česká strana přistupuje zodpovědně k plnění závazků vyplývajících z dohody mezi vládami České republiky a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel římskokatolický kněz a člen jezuitského řádu Jan Rybář

Ve čtvrtek večer ve věku 89 let zemřel římskokatolický kněz a člen jezuitského řádu Jan Rybář. Informace se objevila na jeho facebookové stránce.

Rybář byl několikrát vězněn v komunistických lágrech. V únoru 1962 byl tajně vysvěcen na kněze biskupem Karlem Otčenáškem. Za svůj příkladný život v oblasti rozvoje a obnovy demokracie byl oceněn několika pamětními medailemi. Jako první získal 16. listopadu 2011 medaili Václava Bendy od Ústavu pro studium totalitních režimů, roku 2017 mu byla udělena stříbrná mediale Senátu. Od normalizace působil v královéhradecké diecézi.

Další zprávy