reklama
 
 

Kardinál Beran je zpět v katedrále. Nekapitulujte před zlem, vyzval Čechy papež František

Aktualizováno 21. 4. 2018 14:11
Video: Záznam mše v katedrála sv. Víta. | Video: DVTV
reklama
Rakev s ostatky kardinála Berana, který po letech komunistické internace zemřel a byl pohřben v římském exilu a jehož ostatky Češi v pátek přivezli do vlasti, je ve svatovítské katedrále. Do pondělí zde bude uložena a vystavena úctě lidem, kteří chtějí vzdát kardinálovi hold. Události kolem návratu kardinála Berana do vlasti jsme sledovali v on-line zpravodajství.

Kardinál Beran je zpět v katedrále. Nekapitulujte před zlem, vyzval Čechy papež František

reklama
13:18

Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana bude nyní dva dny přístupná veřejné úctě. V pondělí 23. listopadu, v den svátku svatého Vojtěcha, bude uložena do nového sarkofágu v kapli svaté Anežky.

Děkujeme za pozornost a těšíme se na shledanou.

13:07

Po dvou hodinách obřadu zní katedrálou československá hymna. Obřad je u konce a kardinál Josef Beran na místě, kde si přál nalézt poslední odpočinek.

13:04

Připomeňme si ještě tzv. aktivní opatření "Kardinál", které komunistické bezpečnostní složky plánovaly v souvislosti s blížící se smrtí Josefa Berana v roce 1969. Komunisté se báli, že by mohly vypuknout nepokoje proti jejich vládě. Jeden ze záznamů najdete zde.

12:43
 

"Vrací se, aby přinesl své svědectví," psal také v dopise do Česka o Josefu Beranovi papež František. Vyzdvihl Beranovo odhodlání nekapitulovat před zlem a nabídnout příklad milosrdenství, skromnosti a lásky.

12:39

Papež František poslal ke dnešnímu dni do Prahy dopis. Čte jej olomoucký arcibiskup Jan Graubner: "Ostatky kardinála Berana jsou symbolem návratu pastýře, který, byť násilně odloučen od svého ovčína, stále ho věrně nosil ve svém srdci a nikdy neustal v modlitbě za svůj lid. Nikdy ho nepřestal povzbuzovat všemi dostupnými prostředky v období tak temném pro vaši zemi a pro ostatní země střední a východní Evropy. V příštím roce oslavíme již 50 let od doby, kdy tento syn českého národa a katolické církve odešel na věčnost. Nepřestává však být povzbudivým hlasem a příkladem lásky, přestože byl utiskován dvěma nemilosrdnými totalitními systémy. Nikdy nezradil vlastní svědomí, nikdy nezapřel svou víru, nikdy neopustil svůj národ." Papež František se dále přihlásil ke slovům svého předchůdce Pavla VI., že Josef Beran byl vzorem pro druhé.

12:30

"Zdá se mi, že velice silně zarezonovalo, co se děje tento den. Na jedné straně je v katedrále poslední rozloučení s kardinálem Beranem, na druhé straně se koná o několik desítek kilometrů dál sjezd komunistické strany, na který přijede hlava státu," řekl v ČT historik zaměřující se mimo jiné na dějiny církví Jaroslav Šebek.

12:22
 

Z Nymburka na Dukova ostrá slova reaguje prozatím prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. "Pan prezident ono rozhodné slovo pronesl na sjezdu KSČM, kdy tuto stranu vyzval k pokání za minulost," uvedl pro Aktuálně.cz. Zeman si nicméně přeje, aby komunisté byli přizváni k jednání o vládě a aby ji tolerovali, ve věcné rovině je tedy s Dukou v rozporu.

12:15
Katedrála sv. Víta

Katedrálou zní Otčenáš.

12:06
Katedrála sv. Víta

Editor Aktuálně.cz Michal Švec se hlásí ze svatovítské katedrály.

12:04
Katedrála sv. Víta

Kardinál Duka ve svém kázání často používal obrat, že "nesmí mlčet". Slova "nemlč, arcibiskupe, nesmíš mlčet" byla hlavním motivem pastýřského listu kardinála Josefa Berana, který 25. února 1948 vydaly jako úvodník Lidová demokracie a Svobodné noviny. Bylo však již pozdě, komunistický převrat byl završen.

11:52

Kardinál Duka kriticky zmínil ve svém kázání také islám, ale zatím zřejmě nejvíc překvapil ostrým útokem na prezidenta Miloše Zemana. Duka má spíše pověst diplomata a muže, který se s prezidentem v leccčem - například názory na islám a migraci - shodne. Jeho dnešní slova byla zřejmě nejtvrdším Dukovým vyjádřením na adresu hlavy státu.

11:48
Katedrála sv. Víta

"V rozhodující hodině nemlčel kardinál Beran, nesmím mlčet ani já. Je veden útok na rodinu, jsou navrhovány bezprecedentní zákony proti ní. Zákony degradující člověka na jakési bezpohlavní cosi. V naší zemi, po celé Evropě, je rozvrácena demokracie, dochází spolu s tím ke hroucení právního státu (…) Nemáme kam ustoupit," říká Duka.

11:45
 

Dominik Duka se velmi ostře pustil do komunistů. "Nebezpečí roste úměrně s možností prosadit zlo a způsobit morální kolaps. Kde postavit stráže? Jak a kde chránit to, oč zápasíme? (…) Je jistě náhodnou souhrou okolností, že ve chvíli, kdy my zde vítáme kardinála Berana, je prezident republiky hostem na sjezdu komunistické strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," řekl Duka.

11:35
Katedrála sv. Víta

Dominik Duka: "Vracíš se z vyhnanství opět v rozhodnou hodinu a jako tehdy s relikvií sv. Vojtěcha, který z našich patronů mohl nejvíce pomoci v onu rozhodnou hodinu, neboť postava svatého knížete Václava byla pošpiněna nacistickým zneužitím."

11:15
Katedrála sv. Víta

"Kolikrát jsme odmítli své skutečné, varující a odhodlané vůdce? Kolikrát jsme se vymlouvali na to, že život není černobílý, a rozmazávali svou morální hranici dobra a zla? Kolikrát jsme byli neteční ke zlu, které zasáhlo druhé?" káže Dominik Duka.

11:08

V katedrále sv. Víta brzy začne svatovojtěšská bohoslužba, kterou povede kardinál Dominik Duka.

11:06

Kardinál Dominik Duka v rozhovoru v České televizi zmínil i aktuální rozměr návratu kardinála Berana. "Slyšeli jsme, že KSČM bude tolerovat vládu. Ale ona se stala tichým společníkem,a jak ve firmách někdy bývá, tak tichý společník vládne, a ten, co je šéfem firmy, tak je tam trošku jako atrapa (…) Aby se nám toto nestalo, tak si myslím, že se nám proto vrátil kardinál Beran," řekl Duka v ČT.

10:58
 

Do katedrály právě vnášejí rakev kardinála Berana. Kardinál Dominik Duka nese lebku svatého Vojtěcha, který podobně jako Josef Beran zemřel ve vynuceném exilu a jehož ostatky byly po několika desítkách let dopraveny zpět do vlasti.

O návrat ostatků sv. Vojtěcha z Hnězdna se zasloužil český kníže Břetislav před 979 lety.

10:52
 

V katedrále v 11 hodin začne nad Beranovou rakví slavnostní mše, kterou povede kardinál Dominik Duka. První čtení mše bude znakováno - na památku snah Josefa Berana pracovat s hluchoněmými, ve 30. letech považovanými za méněcenné, a zapojovat je do života.

10:41

Hradčanským náměstím se rozléhají tóny Beranovy oblíbené písně Čechy krásné, Čechy mé. Hráli mu ji, když se v roce 1945 vrátil z koncentračního tábora v Dachau. Teď jej v rodné zemi píseň vítá znovu.

Procesí s ostatky kardinála Josefa Berana Procesí s ostatky kardinála Josefa Berana. | Foto: ČTK

autoři: Jan Wirnitzer, Domácí | 19. 4. 2018 17:24

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama