Až vás Bůh navštíví, vynesete s sebou moje kosti. Kardinál Beran se vydal na cestu domů

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
20. 4. 2018 14:20
Česká delegace vedená ministrem kultury Iljou Šmídem kardinálovy ostatky doprovodí zpět do vlasti, v sobotu pak budou uloženy ve svatovítské katedrále.
Řím se loučí s ostatky kardinála Josefa Berana. | Video: Vatican Media

Vatikán - Ta část krypty svatopetrské baziliky byla dobrých tisíc let nepřístupná. Až archeologický výzkum, konaný na pokyn papeže Pia XII. v době druhé světové války, objevil hrob prvního z papežů, svatého Petra.

To místo je pouhých pár metrů pod námi. Chodba se stáčí trochu doleva, shlížejí na nás sochy v nikách, umístěných ve stěně obložené leštěným mramorem. Po pár krocích se po pravici otevírá prostor kaple, v níž leží dubová rakev. Působí ve vší té okázalosti prostě.

Přesně v této rakvi už 49 let leží ostatky kardinála Josefa Berana, jediného Čecha pohřbeného v hrobce určené papežům.

Češi nyní přijeli do Věčného města, aby - se souhlasem papeže Františka - ostatky vyzvedli a naplnili poslední kardinálovo přání vrátit se domů. Komunisté mu to znemožnili.

V uspěchaném 21. století a v přesně rozvrženém programu obřadu není úplně čas se zastavit a naplno si uvědomit jedinečnost chvíle. Stačí si ale spočítat, kdy naposledy Češi vyrazili do ciziny pro ostatky pražského biskupa poslaného do vyhnanství, v němž zemřel.

Kníže Břetislav I. přivezl z Hnězdna ostatky svatého Vojtěcha před dlouhými 979 lety.

Svět už je jiný a nebojuje se o to, kdo bude mít atributy státnosti, jako tehdy v době česko-polského soupeření o lebku mučedníka zabitého pohany. Ale se státností to souvisí.

Česko letos oslaví sto let od vzniku republiky. "A kardinál Beran ve své osobě ztělesňuje všechno dobré, co bylo spojeno s naší zemí ve 20. století," říká docela prostě plzeňský biskup Tomáš Holub.

Co tím myslí? "Hrdinství, boj proti nacismu, ochota postavit se komunismu, respekt vůči náboženské svobodě a statečné snášení útlaku komunistického režimu," vypočítává biskup a někdejší hlavní armádní kaplan, na jakou část kardinálova odkazu je podle něj v současnosti třeba navazovat.

Snad je příznakem té uspěchané doby, že jsme o tom spolu hovořili před pár dny po telefonu v sedm hodin ráno, jindy nebyl čas. Ale jako by to řekl teď, když kolona s Beranovou rakví přes Řím míří do Nepomucena, koleje českých bohoslovců.

Právě zde kardinál v římském exilu bydlel - mezi Čechy a v prostém dvoupokojovém bytě se dvěma stoly, skříní a postelí. Na malém stolku tiše stojí původní mitra, kterou nosil. Po chodbách tiše chodí studenti a kněží, ve večerním vzduchu voní jasmíny, které rostou u vchodu.

Je to trochu jiný svět než ten, který známe a ve kterém po husitství, rekatolizaci, komunismu a sporech o církevní restituce zeje mezi velkou částí společnosti a náboženskými institucemi (a jejich hodnotami) příkop. "Návrat kardinála Berana by mohl být oním restartem vztahu české společnosti a církve," přemítá ministr kultury Ilja Šmíd.

Večerní rozloučení s kardinálem je důstojné. Z nepomucenských vitráží na nás hledí svatí Ludmila, Zdislava z Lemberka a Jan Sarkander a zpoza nich k nám slabě doléhá ruch pulzující metropole.

Pomocný pražský biskup Zdenek Wasserbauer otevírá biblickou knihu Exodus, popisující odchod Židů z egyptského zajetí.

"Mojžíš vzal s sebou Josefovy kosti. Ten totiž zavázal Izraelce přísahou: 'Až vás Bůh navštíví, vyneste odtud s sebou moje kosti'," čte biskup Wasserbauer.

Starozákonní patriarcha Josef stál u zrodu izraelského národa, který si zrovna v tuhle chvíli připomíná 70 let nezávislosti.

"Ty kosti jsou symbolickým pojítkem s praotci. Propojením s dějinami spásy, které přes všechny zádrhele a nepřátele jdou vždycky dál. Co nás může, bratři a sestry, odloučit od Hospodinovy lásky? Snad soužení, útisk nebo pronásledování? Nebo komunistická strana?" mluví na aktuální téma Wasserbauer. Má talent pro rétoriku.

Není to vůbec dlouhé, po dvaceti minutách přichází pointa: Josefovy kosti nebyly podle Wasserbauera jen připomínkou, ale i výzvou, že je třeba začít novou kapitolu dějin.

My teď také domů povezeme Josefovy kosti. Ale jako by to bylo nějak naruby: komunisty a estébáky perzekvovaný kardinál Beran se vrací do země, jejíž vládu vede soudně potvrzený agent Státní bezpečnosti a jejíž prezident namísto účasti na slavnostní mši ve svatovítské katedrále bude promlouvat na sjezdu komunistů, o jejichž podporu se chce vláda opřít při získání důvěry. A kteří za tuto podporu budou jistě něco chtít.

O to víc může být odkaz kardinálovy nezlomnosti a samotný moment návratu pro příští roky důležitý.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy