Praha - Podruhé od pádu komunismu zvolili Češi program razantních úspor. Po Klausově kabinetu z let 1992-96 opět nastupuje vláda, která chce a také musí ušetřit desítky miliard.
Pokud budou noví ministři za ODS, TOP 09 a Věci veřejné ctít programy svých stran, poznají to všichni už letos.
Firmy budou snadněji propouštět, a kdo požádá o státní podporu, bude muset nastoupit na veřejné práce. Bezpečným útočištěm nebudou ani státní úřady, protože se propustí desetina jejich zaměstnanců a ostatním se zmrazí mzdy. Většina sociálních dávek se sníží, naopak se zvýší spoluúčast u lékaře.
"Takové kroky přinesou ovšem nutnost změny v chování většiny občanů," připouští volební program strany TOP 09, která je překvapením voleb.
Do živého
"Veřejný dluh je nepřítelem číslo jedna," stojí v programu ODS. „Změny, které vláda musí udělat, nebudou populární," upozornila voliče předem TOP 09. „Stop zadlužování" slibují Věci veřejné.
Infobox
- Grafika: VÝSLEDKY VOLEB ONLINE - podívejte se zde
- Sobota online: Ze štábů stran minutu po minutě - Knížeti už volal Nečas i Sobotka
- Sečteno: TOTO JSOU VAŠI POSLANCI, JMÉNO ZA JMÉNEM - zde
- Přehled: NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ KANDIDÁTI PODLE PREFERENČNÍCH HLASŮ? - čtěte zde
- Jak číst výsledky voleb: KOMENTÁŘE ONLINE - čtěte zde
- Jak číst výsledky: PRAVICE MÁ 118 KŘESEL, ČEKÁ SE NA KLAUSE - zpráva zde
- SLEDUJEME ONLINE KONKURENCI I ZAHRANIČÍ - čtěte zde
Šéfové vítězných stran oznámili, že s úsporami začnou ihned. Nemají jinou možnost, protože hlavním dědictvím Fischerova kabinetu je návrh rozpočtu na příští rok, kde ministr financí Eduard Janota upozorňuje, že chybí 60 miliard korun. Pokud se nenajdou, Česká republika nedodrží slib Evropské komisi, že v příštím roce sníží schodek veřejných financí pod hranicí 4,8 procenta HDP.
"V posledním roce se šetří průběžně a nové škrty´už zasáhnou do živého," komentuje stav rozpočtu bývalý ministr financí Jiří Rusnok.
Vyšší poplatky, nižší mzdy úředníků
Voliči dali přednost stranám, které slíbily, že nechtějí zvyšovat daně. „Musíme zotavující se ekonomiku chránit před socialistickými plány na zvyšování daní," prohlásil například šéf ODS Petr Nečas před volbami.
První fázi úspor proto odstartuje červnové vládní rozhodnutí, že se v příštím roce nezvýší státní dotace zdravotním pojišťovnám. Na tom se shodnou ODS, TOP 09 i VV. Vláda tak ušetří pět miliard, pojišťovny se však v příštím roce propadnou do deficitu. Zdravotnická zařízení se z potíží mohou dostat tím, že dostanou možnost vybírat větší částky od pacientů. I na tom se programy všech stran shodují.
Spory nebudou ani o škrtech ve státní správě. TOP 09 i VV chtějí okamžitě ušetřit na platech státních zaměstnanců s výjimkou učitelů deset procent, ODS slíbila poloviční částku. Tak se schodek sníží o deset miliard.
"To nejsou drastické škrty"
Ministři se pak nevyhnou rozhodování o sociálních dávkách. Ušetřit další větší částky je už možné jen na penzích, dávkách pro rodiny a pro nezaměstnané.
Autor ekonomického programu TOP 09 Miroslav Kalousek doporučuje nezvyšovat ani v příštím roce důchody. Tím rozpočet získá 20 miliard. Rodinné dávky se podle něho mají snížit o deset procent, konkrétně se to týká rodičovského příspěvku, přídavku na děti, příplatku na bydlení a sociálního příplatku. Stranou zůstane mateřská. Úspory v tomto případě dosáhnou deseti miliard.
ODS zatím zmrazení penzí odmítá, alternativu ale nenabízí. VV se před volbami nevyjádřila.
Omezené podpory
Strany se shodnou na další desetimiliardové úspoře při podporách v nezaměstnanosti. Napříště bude mít na podporu nárok pouze člověk, který zároveň nastoupí na veřejné práce a který nedostane od firmy odstupné.
Pro zaměstnance se zhorší také postavení ve firmě. Podniky napříště nebudou mít povinnost nabídnout po dvou letech pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Mohou tak libovolně dlouho prodlužovat termínované smlouvy a propustit zaměstnance kdykoli.
Z pohledu pravicových stran jde o nezbytný krok, který sníží firmám náklady na propouštění a umožní tak rozhýbat celý pracovní trh. I tím se uspoří na sociálních dávkách.
"To nejsou žádné drastické škrty, to je nezbytné sociálně únosné minimum," komentoval škrty v dávkách Kalousek.
Dražší elektřina a benzín
Od úspor není možné ustoupit, i když se v průběhu roku zlepší ekonomický výkon a spolu s ním výběr daní. Všechny tři pravicové strany chtějí rozjet penzijní reformu, která bude stát desítky miliard ročně. Další desítky miliard chybějí v investicích do dálnic, ve kterých chtějí ODS a TOP 09 pokračovat dosavadním tempem. Schwarzenbergova strana hodlá dokončit stomiliardovou veřejnou zakázku na ekologické škody.
Kromě úspor může dodat chybějící peníze Evropská unie, pokud se podaří přemluvit bruselské úředníky ke schválení velkých silničních projektů. Zdrojem pro penzijní reformu a ekologické zakázky jsou dividendy ČEZu. Proto nebude nová vláda státní firmu nutit, aby zastavila růst cen elektřiny.
Nakonec může vláda přece jen sáhnout ke zvyšování daní, výhradně však chce měnit nepřímé daně, které zvyšují cenu spotřebního zboží.
Strany tak mohou sehnat peníze na dálnice zvýšením daní z benzínu a nafty, z vyšší DPH chce TOP 09 financovat reformu penzí.