Vídeň/Praha - Tři umělecká díla zapůjčená z Česka na výstavu ve Vídni, která rakouský soud zabavil na návrh firmy Diag Human, byla uložena do depozitního skladu.
Diag Human požádala soud o exekuci dvou obrazů a jedné plastiky kvůli sporu s Českem o překažený obchod s krevní plazmou.
Praha ale považuje návrh na exekuci za neoprávněný a chce se proti němu odvolat, protože podle českého ministerstva zdravotnictví arbitráž s Diag Human ještě neskončila.
Rakouský soud rozhodl o exekuci obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda, které byly zapůjčeny na výstavu "Dynamik! Kubismus/Futurismus/Kinetismus" v Belvederu, jež skončila v neděli.
Kauza Diag Human
- Kauza s firmou Diag Human se táhne skoro 20 let.
- V roce 1991 ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy.
- Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human.
- V roce 1992 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar firmě Novo Nordisk sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human.
- Ta od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.
"Díla byla zabalena a šla do depozitního skladu," řekla tisková mluvčí vídeňské galerie Belvedere Lena Maurerová. Podle ní tam zůstanou, než soudce rozhodne o výsledku sporu. Mluvčí také podotkla, že ostatní díla zapůjčená na výstavu byla standardně vrácena do galerií, které je půjčily.
Zabavený olej Emila Filly Dvě ženy z roku 1913 pochází ze sbírek Moravské galerie v Brně, obraz Vincence Beneše Tanečnice a bronzová plastika Otto Gutfreunda Objetí patří Národní galerii v Praze.
Rakouský soud rozhodl o exekuci dvou obrazů a plastiky 24. května. Považoval totiž rozhodčí nález ze srpna 2008 nařizující Česku zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy náhradu škody 8,9 miliardy korun za pravomocný. Podle českého ministerstva zdravotnictví bylo ale v případu zahájeno přezkumné řízení.