Obrazem: Brutální potlačení protestů v srpnu 1969. Stát odškodní oběti násilí

Obrazem: Brutální potlačení protestů v srpnu 1969. Stát odškodní oběti násilí
Fotografie z Prahy vyvolané z filmu, který policie zabavila Jaroslavu Kuldovi. Snímky se staly součástí složky, jenž shrnuje události ze srpna 1969.
Zvětšený výřez skupiny osob z předcházející fotografie. Na zemi leží Stanislav Valehrach.
Mladíci odnášejí Danuši Muzikářovou. Opět snímek z časopisu „Quick“.
Vyšetřovatelé do spisu vložili výstřižky z časopisu vydaného 10. září 1969 v Mnichově.
Foto: Archiv bezpečnostních složek
Pavel Švec Dan Poláček Pavel Švec, Dan Poláček
Aktualizováno 3. 10. 2020 11:00
Rok po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa pálila komunistické ozbrojené složky do demonstrantů. Pět Čechů na ulici zemřelo, desítky lidí si odnesly zranění či doživotní zmrzačení. Sněmovna ve středu v prvním kole projednávání schválila návrh, aby byli oběti násilí odškodněni. Podívejte se na fotografie z té doby.

Návrh na odškodnění předložili poslanci ze všech stran kromě komunistů. Příbuzní těch, kteří při demonstracích zemřeli po zásahu ozbrojených složek státu, by mohli dostat 200 tisíc korun. Lidé, kteří utrpěli zranění s trvalými následky 90 tisíc a ostatní zranění pak 40 tisíc korun.

Pro byli všichni přítomní poslanci i Jiří Dolejš a Leo Luzar z KSČM. Zdrželi se jen komunisté Stanislav Grospič a Zdeněk Ondráček.

Oficiální statistiky hovoří o tom, že při demonstracích proti sovětské okupaci v srpnu 1969 přišlo o život pět lidí, pět bylo zraněno těžce a 26 lehce. Nicméně tehdy lékaři mnoho zraněných nehlásili, aby je ochránili před šikanou komunistických úřadů. Proto se předpokládá, že budou počty zraněných mnohem vyšší. Návrh zákona počítá s náklady na odškodnění až 4,5 milionu korun.

V srpnu 1969 zastřelily lidové milice, armáda a policie v Praze Františka Kohouta, Vladimíra Krubu a Bohumila Siřínka. V Brně pak Danuši Muzikářovou a Stanislava Valehracha.

 

Právě se děje

Další zprávy