Olomouc/Praha - Před třemi roky se pustil do křížku s "justiční mafií" a stálo ho to post vrchního olomouckého žalobce.
Teď se karty obrátily. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pátek oznámil, že na návrh nového nejvyššího státního zástupce jmenuje do čela olomouckého zastupitelství Ivo Ištvana.
Ištvan doplatil na své angažmá v kauze někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Na návrh Renaty Vesecké, která mu vyčítala "úniky informací ze spisu", jej ministr Pospíšil v roce 2007 odvolal.
Teď jej nástupce Vesecké Pavel Zeman doporučil do funkce znovu dosadit. A Pospíšil znovu vyhověl.
"Dnešního dne rezignovala na funkci vrchní státní zástupkyně v Olomouci Milena Hojovcová," uvedla Tereza Palečková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti. "Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman předložil ministrovi návrh, aby do této funkce jmenoval JUDr. Iva Ištvana. Ministr spravedlnosti se rozhodl tomuto návrhu vyhovět."
Celá výměna je o to pikantnější, že i Hojovcová byla spojována s "justiční mafií". Do čela Olomouce ji dosadila Vesecká, do té doby Hojovcová působila jako městská státní zástupkyně v Brně.
"Nebyl to jen spor s Ištvanem, který se v kauze Jiřího Čunka dokázal zachovat statečně. Vrchní státní zástupkyně Hojovcová má notně podezřelých angažmá více. Vydala například podřízeným skandální příkaz mlčet před médii v kauze poslance Petra Wolfa," poznamenal na svém blogu na Aktuálně.cz místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
Nedostatek mlčení pak byl tím, co Vesecké vadilo na Ištvanovi. Podle svých slov doporučila odvolání proto, že Ištván nepřijal opatření proti únikům závažných informací z neukončených kauz ani ke zjištění zdroje těchto informací, tak aby k nim již nedocházelo.
V reakci na odvolání Ištvána podal demisi i jeho náměstek Igor Stříž, který se "neztotožnil z důvody, kvůli kterým byl Ištván odvolán".
Také Stříž byl nyní "rehabilitován". V pátek se stal jedním ze dvou nových náměstků, které si do svého nejužšího týmu vybral Pavel Zeman.
Právě olomoucké vrchní státní zastupitelství se zabývalo kauzou Jiřího Čunka a stalo se mimo jiné terčem kritiky jihlavského okresního žalobce Arifa Salichova. V případu Čunek se od Olomouce očekávalo, že vyřeší konflikt mezi brněnskými a jihlavskými žalobci s jejich kolegy z Ostravy a Přerova.