nejvyšší státní zástupce

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v případu bývalých příslušníků StB

V případu čtyř bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti (StB), kteří byli obžalovaní z toho, že při takzvané akci Asanace šikanovali disidenty a nutili je k emigraci, podal nejvyšší státní zástupce dovolání. Nesouhlasí se závěrem odvolacího soudu o promlčení trestní odpovědnosti obviněných. Nejvyšší státní zastupitelství o tom v pátek informovalo na svém Twitteru. Odvolací pražský městský soud v září stíhání čtveřice zastavil, protože čin je podle něj promlčený. Věcí se nyní bude zabývat Nejvyšší soud.

Obvodní soud pro Prahu 1 před rokem uložil Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi podmíněné tresty. U Zbyňka Dudka a Jiřího Šimáka upustil od potrestání, protože už oba dva dříve dostali za týrání odpůrců komunistického režimu nepodmíněné tresty 3,5 roku vězení. Rozsudek ale zrušil odvolací soud, podle kterého je trestnost činu potřeba posuzovat podle zákona, který byl platný v době, kdy byl skutek spáchán. Zákon o protiprávnosti komunistického režimu nebylo možné podle odvolacího senátu použít, novou normu je totiž podle něj možné aplikovat jen v případě, že je k pachatelům mírnější.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v části dotační krkonošské kauzy

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání proti zprošťujícímu rozhodnutí soudů v části takzvané krkonošské kauzy, která se týká ukládání zeminy u Pece pod Sněžkou a dotací pro Herní krajinu Pecka. Řízení bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Na webu Nejvyššího státního zastupitelství o tom v pondělí informoval mluvčí Petr Malý. Podat dovolání v neprospěch obviněných navrhl krajský státní zástupce v Hradci Králové. Navrhované dovolání směřovalo proti zprošťujícímu rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové, které následně potvrdil Vrchní soud v Praze.

Odvolací vrchní soud začátkem května pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných, včetně starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška nebo bývalého ředitele Správy Krkonošského národního parku Jana Hřebačky. Takzvané dovolání je mimořádný opravný prostředek.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní žalobce podal dovolání v neprospěch bývalého ředitele věznice

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání v neprospěch bývalého ředitele věznice v Praze-Ruzyni Ivana Horáka. Pražské soudy jej zprostily obžaloby z několika trestných činu, stejně jako druhého aktéra kauzy. Státní zastupitelství netrvá v dovolání na obžalobě v původním rozsahu, přesto se ale domnívá, že Horák ani druhý muž neměli od soudu odejít zcela bez trestu. O dovolání, které je dostupné na webu veřejné žaloby, bude rozhodovat Nejvyšší soud. Zatím podnět spolu se spisem leží u Obvodního soudu pro Prahu 6.

Obvodní soud Horáka loni v prosinci zprostil obžaloby. Rozhodnutí letos v březnu potvrdil Městský soud v Praze. Podle obžaloby se Horák dopustil korupce, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a zneužití pravomoci úřední osoby. Druhého muže státní zastupitelství vinilo z podplácení a návodu ke zneužití pravomoci.

Vše se točilo kolem neoprávněné lustrace jistého trestance v systému Vězeňské služby, kterou Horák zadal podřízené, a údajné nabídky úplatku za jeho přesun do jiné věznice. K přesunu nedošlo, vězeň neměl zájem. Obvodní soud v rozhodnutí naznačil, že kauza mohla být částečně výsledkem policejní provokace. Podle Stříže ale zjištěné okolnosti jakoukoli formu provokace "zcela vylučují".

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v kauze žalobkyně, která stála před soudem kvůli dani

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání v kauze státní zástupkyně Sylvy Krützner, kterou obžaloba vinila z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Odvolací Městský soud v Praze ji koncem loňského roku zprostil obžaloby. Stříž s rozhodnutím nesouhlasí, dovolání podal v neprospěch Krützner.

Krützner si před lety úspěšně zažádala o přidělení služebního bytu v Praze. Nastěhovala se v roce 2008, o čtyři roky později byt od městské části odkoupila za zhruba 900 tisíc korun. Po dalších dvou letech byt prodala za 3,4 milionu. Příjem z prodeje podle obžaloby řádně nepřiznala. "Nejvyšší státní zástupce v dovolání vytýká odvolacímu soudu nesprávný výklad daňových předpisů," potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství uvedl Malý.

Zdroj: ČTK

Vláda v pondělí neprojednávala jmenování nového nejvyššího státního zástupce. Ministerstvo spravedlnosti materiál, kde navrhuje Stříže, nepředložilo

Zdroj: ČTK
Pokračovat