Obálku od NBÚ jsem dostal, ale ještě neotevřel, řekl Mynář. Zeman ho zatím neodvolá

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 24. 9. 2015 16:22
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se podle svých slov až dneska večer dozví, jestli mu Národní bezpečnostní úřad udělil prověrku. Obálka od úřadu mu prý leží na stole jeho sekretariátu na Pražském hradě. Mynář neřekl, jestli skončí na postu kancléře v případě, pokud v dopise bude, že mu NBÚ žádost zamítl. Miloš Zeman následně uvedl, že kancléři dá možnost využít procesu odvolání, pokud by i poté neuspěl, prezident jej odvolá.
Vratislav Mynář nedostal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu.
Vratislav Mynář nedostal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. | Foto: ČTK

Praha - Kancléř Vratislav Mynář tvrdí, že teprve ve čtvrtek večer se dozví, jestli od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) dostal prověrku na přísně tajné.

Teprve po "hysterii novinářů" prý zjistil, že na stole jeho sekretariátu na Pražském hradě má dopis od NBÚ. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že svého kancléře zatím neodvolá.

"Obálka mi leží na stole, večer ji rozbalím a pak se rozhodnu, co dál," prohlásil Mynář na krátké tiskové konferenci, která se konala na závěr cesty prezidenta Miloše Zemana po Moravskoslezském kraji. Neřekl, jestli v případě, že prověrku nedostal, odstoupí. Záležet prý bude na Zemanovi.

Zeman svého kancléře neodvolá

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci uvedl, že dalším krokem jeho kancléře by mohlo být, že se proti rozhodnutí NBÚ odvolá.

"Pokud v té obálce bude rozhodnutí o neudělení prověrky na stupeň přísně tajné, předpokládám, ale nechci mluvit za pana kancléře, že tak jako jakýkoliv jiný občan České republiky využije možností, které mu dává proces odvolání, a pokud ani tyto možnosti nedopadnou dobře, dodržím slovo, které jsem dal," prohlásil Zeman.

Prezident již dříve řekl, že když Mynář prověrku nedostane, tak ho z funkce odvolá. Mynář pro Aktuálně.cz uvedl, že se ve funkci vedoucího kanceláře prezidenta může být klidně i bez prověrky. "Prakticky se to nijak neprojevuje. Za dveře jsem nikdy kvůli chybějící prověrce nemusel," prohlásil.

Mynář podal žádost o bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné v prosinci 2013. Tehdy před novináři prohlásil, že se doslova "svlékl do naha". Národní bezpečnostní úřad až v těchto dnech - tedy téměř po dvou letech - podle deníku Právo rozhodl, že žádost vedoucího Kanceláře prezidenta republiky zamítne.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Dušan Navrátil. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy