Obálku od NBÚ jsem dostal, ale ještě neotevřel, řekl Mynář. Zeman ho zatím neodvolá

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 24. 9. 2015 16:22
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář se podle svých slov až dneska večer dozví, jestli mu Národní bezpečnostní úřad udělil prověrku. Obálka od úřadu mu prý leží na stole jeho sekretariátu na Pražském hradě. Mynář neřekl, jestli skončí na postu kancléře v případě, pokud v dopise bude, že mu NBÚ žádost zamítl. Miloš Zeman následně uvedl, že kancléři dá možnost využít procesu odvolání, pokud by i poté neuspěl, prezident jej odvolá.
Vratislav Mynář nedostal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu.
Vratislav Mynář nedostal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. | Foto: ČTK

Praha - Kancléř Vratislav Mynář tvrdí, že teprve ve čtvrtek večer se dozví, jestli od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) dostal prověrku na přísně tajné.

Teprve po "hysterii novinářů" prý zjistil, že na stole jeho sekretariátu na Pražském hradě má dopis od NBÚ. Prezident Miloš Zeman prohlásil, že svého kancléře zatím neodvolá.

"Obálka mi leží na stole, večer ji rozbalím a pak se rozhodnu, co dál," prohlásil Mynář na krátké tiskové konferenci, která se konala na závěr cesty prezidenta Miloše Zemana po Moravskoslezském kraji. Neřekl, jestli v případě, že prověrku nedostal, odstoupí. Záležet prý bude na Zemanovi.

Zeman svého kancléře neodvolá

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci uvedl, že dalším krokem jeho kancléře by mohlo být, že se proti rozhodnutí NBÚ odvolá.

"Pokud v té obálce bude rozhodnutí o neudělení prověrky na stupeň přísně tajné, předpokládám, ale nechci mluvit za pana kancléře, že tak jako jakýkoliv jiný občan České republiky využije možností, které mu dává proces odvolání, a pokud ani tyto možnosti nedopadnou dobře, dodržím slovo, které jsem dal," prohlásil Zeman.

Prezident již dříve řekl, že když Mynář prověrku nedostane, tak ho z funkce odvolá. Mynář pro Aktuálně.cz uvedl, že se ve funkci vedoucího kanceláře prezidenta může být klidně i bez prověrky. "Prakticky se to nijak neprojevuje. Za dveře jsem nikdy kvůli chybějící prověrce nemusel," prohlásil.

Mynář podal žádost o bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné v prosinci 2013. Tehdy před novináři prohlásil, že se doslova "svlékl do naha". Národní bezpečnostní úřad až v těchto dnech - tedy téměř po dvou letech - podle deníku Právo rozhodl, že žádost vedoucího Kanceláře prezidenta republiky zamítne.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Dušan Navrátil. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy