Mynář opět bez pokuty. Hrad nemusel dát seznam jeho majetku

Radek Nohl Radek Nohl
24. 8. 2015 16:25
Pražská právnička zažalovala vedoucího prezidentské kanceláře za to, že odmítá vydat majetková přiznání za roky 2013 a 2014.
Vratislav Mynář nese do Sněmovny majetkové přiznání za rok 2013.
Vratislav Mynář nese do Sněmovny majetkové přiznání za rok 2013. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář má o další problém kvůli svému majetkovému přiznání méně. Přestože už podruhé za sebou dokument se soupisem pořízeného jmění a svých dluhů neukázal úředníkům v Uherském Hradišti, znovu vyvázl bez pokuty.

Jak nyní zjistil online deník Aktuálně.cz, úřad přestupkové řízení s vedoucím kanceláře prezidenta Miloše Zemana zastavil, aniž by majetkové přiznání jeho lidé viděli.

"Městský úřad Uherské Hradiště jako příslušný správní orgán odložil přestupek Vratislava Mynáře," potvrdil mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma.

Místnímu úřadu, pod který spadá Mynářovo trvalé bydliště v Osvětimanech, stačilo k rozhodnutí jen vyjádření prezidentské kanceláře, podle níž Mynář majetkové přiznání za rok 2014 podal letos 29. června.

Z Hradu majetkové přiznání nepřišlo

Úřad v Uherském Hradišti sice kancléř žádal také o zaslání dokumentu, v němž veřejný funkcionář běžně uvádí, zda v předešlém roce získal majetek, dary nebo jestli měl nějaké dluhy. Jenže Mynářovo přiznání z Hradu do Uherského Hradiště nakonec nepřišlo.

"Kancelář prezidenta republiky nám zaslala sdělení, že Vratislav Mynář podal oznámení dle zákona o střetu zájmů, a to řádně vyplněné k rukám ředitele Odboru legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky. Zároveň zaslala předávací protokol, který podání oznámení osvědčil," podotkl Pášma.

Podnět k úřednímu prošetření podala do Uherského Hradiště stejně jako loni pražská právnička Petra Bielinová. Chtěla zjistit, zda Mynář nespáchal přestupek. Bielinová žádala podle informačního zákona o Mynářovo majetkové přiznání už na Hradě, jenže tam jí ho opakovaně odmítli vydat. Se žádostí neuspěl ani online deník Aktuálně.cz.

"Podle mého názoru není možné, aby pan Mynář splnil svou povinnost odevzdat oznámení o střetu zájmu tím, že jej tajně vyplní a případně údajně odevzdá svému podřízenému. A veřejnosti své oznámení dle zákona o střetu zájmu zároveň nezpřístupní, a to ani dle zákona o střetu zájmu, ani dle zákona o svobodném přístupu k informacím," uvedla právnička Bielinová.

Právnička podala žalobu

Právě kvůli tomu se Bielinová rozhodla také podat žalobu k Městskému soudu v Praze. Po něm chce, aby kancléři nařídil, aby jí oznámení o nabytém majetku musel předat.

"Rozhodnuto zatím nebylo," uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Kancléř Mynář předal po vlně kritiky letos v červnu poslankyni TOP 09 a Starostů Věře Kovářové majetkové přiznání za rok 2013. V dokumentu uvedl, že měl podíl ve čtyřech firmách a že je bez dluhů. Při předání Kovářovou vyzval, aby se zasadila o zpřesnění zákona o střetu zájmů. V něm podle Mynáře není jasné, komu má jako šéf hradní kanceláře oznámení podat.

Mynářovo majetkové přiznání za rok 2014 by mělo být na položky bohatší a zajímavější. Mynář by do něj měl zapsat například podezřele výhodnou koupi vily za 5,5 milionu, kterou si v pražských Strašnicích pořídil od advokáta Víta Širokého.

 

Právě se děje

Další zprávy