Mimořádná zpráva

Zemanův kancléř Mynář nezískal bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň "přísně tajné"

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 9. 2015 15:54
Vratislav Mynář nemá nárok na nejpřísnější českou prověrku. Deník Právo to uvedl s odkazem na "velmi důvěryhodný zdroj". Prezident Miloš Zeman přitom již dříve řekl, že pokud jeden z jeho nejbližších spolupracovníků prověrku nezíská, bude muset na Hradě skončit. Zda se tak skutečně stane, není jasné. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zatím online deníku Aktuálně.cz řekl jen to, že "pan prezident se samozřejmě o věc bude zajímat". Někteří poslanci se domnívají, že Mynář by měl jako kancléř skončit.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hradní kancléř Vratislav Mynář nezískal od Národního bezpečnostního úřadu prověrku na stupeň přísně tajné. Uvedl to deník Právo s odkazem na anonymní zdroj.

Šéf bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil se kvůli Mynářovi v uplynulých dnech dvakrát sešel s prezidentem Milošem Zemanem, který rozhodnutí úřadu nijak nerozporoval. Sám Mynář se k záležitosti nevyjádřil.

"Nekomentuji komentáře Práva, počkám na rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu," reagoval prezident na dotazy novinářů při zahájení návštěvy Českého Těšína.

Mynář se bez prověrky nesmí účastnit klíčových jednání a prezident Zeman již dříve řekl, že pokud jeden z jeho nejbližších spolupracovníků prověrku nezíská, bude muset na Hradě skončit.

Zda se tak skutečně stane, není jasné. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček zatím online deníku Aktuálně.cz řekl jen to, že "pan prezident se samozřejmě o věc bude zajímat". A na doplňující otázku, zda to bude ještě dnes, Ovčáček odpověděl: "Lze to předpokládat".

Vratislav Mynář se zatím k nové informaci nevyjádřil. Nezvedá telefon a nereaguje ani na SMS dotaz.

Proč Mynář prověrku nedostal, zatím není jasné. V minulosti se spekulovalo o tom, že by Mynářovi mohly získání osvědčení zkomplikovat problematické podnikatelské kontakty - především angažmá v akciové společnosti Petrcíle, která figurovala v komplikované privatizaci Nové Huti Ostrava.

Měl by skončit, tvrdí někteří poslanci

"Odpovědnou funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky už více než dva a půl roku vykonává člověk, který nesplňuje elementární zákonné bezpečnostní předpoklady," uvedla poslankyně TOP 09 Věra Kovářová v prohlášení pro média.

"Pan kancléř se dostal do stejné situace jako již mnoho jiných pracovníků různých úřadů, prostě nesplnil kvalifikační předpoklad," konstatoval předseda sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD).

Vidí dvě možnosti, jak by se situace mohla řešit. "Jsou z toho dvě cesty - buď se mu změní pracovní náplň, tak aby se neseznamoval s utajenými informacemi, nebo tu funkci nemůže vykonávat," řekl Váňa

Splnění prezidentova slibu, že Mynáře odvolá, požadují i další čeští politici. "Prezident republiky jasně řekl, že pokud kancléř nezíská prověrku, musí odejít. Tak předpokládám, že slova pana prezidenta platí," uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Stejný výrok prezidenta připomněl ve své reakci ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Řekl, že prezident Zeman v minulosti jasně řekl, že bez prověrky by Mynář neměl být ve funkci. Fakt, že kancléř prověrku nedostal, ho prý nepřekvapil.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka na svém twitterovém účtu reagoval obdobně. "NBÚ nedal dle Práva prověrku kancléři, to asi není překvapením," napsal Jurečka. "Bylo by ale dobré vědět, na základě jakých skutečností prověrkou neprošel," dodal.

Bezpečnostnímu úřadu mohl vadit i Mynářův loňský podezřele levný nákup vily ve Strašnicích za 5,5 milionu korun. Mynář koupil dům od vlivného pražského advokáta Víta Širokého, který zastupuje mimo jiné i podnikatele Romana Janouška.

Cena vily byla podle realitních makléřů dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Zemanův kancléř už dříve řekl, že v nákupu nic podezřelého nevidí.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Mynář se může soudit

Mynář o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později, uvedla dříve Mladá fronta Dnes.

Mynář může proti rozhodnutí NBÚ podat takzvaný rozklad, o kterém bude rozhodovat ředitel úřadu Navrátil. Lze ale předpokládat, že podpoří verdikt svých podřízených.

Prezidentův kancléř se pak může obrátit na pražský městský správní soud. Kdyby ani tam neuspěl, mohl by podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy