Vyhodí Zeman Mynáře bez prověrky? Bude se o věc zajímat, řekl Ovčáček

Petr Koděra Petr Koděra
23. 9. 2015 9:34
Prezident Miloš Zeman má problém: jeho kancléř Vratislav Mynář nedostal podle informací deníku Právo bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň "přísně tajné". Už dříve přitom Zeman řekl, že pokud Mynář prověrku nezíská, bude muset důležitou funkci na Hradě opustit. Zda se tak stane, není jasné. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v SMS konverzaci pouze uvedl, že nebude reagovat na informaci, kterou Právo získalo od anonymního zdroje.
Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se ještě během středy bude ptát kancléře Vratislava Mynáře na to, proč nedostal od Národního bezpečnostního úřadu prověrku na nejvyšší stupeň "přísně tajné".

"Pan prezident se samozřejmě o věc bude zajímat," napsal hradní mluvčí Jiří Ovčáček do středeční ranní SMS konverzace s reportérem online deníku Aktuálně.cz. Přepis komunikace nyní přinášíme.

Můžete se, prosím, za Hrad vyjádřit ke zprávě Práva, že kancléř Mynář nezískal bezpečnostní prověrku?

Vzhledem k tomu, že nejsem účastníkem řízení NBÚ, nemám o věci žádné informace.

A dá se během dne čekat stanovisko pana prezidenta? Dříve řekl, že pokud kancléř Mynář nezíská prověrku, musí funkci opustit. Platí to?

V tuto chvíli nebudu nikterak reagovat na informaci "zdroje" (deník Právo informaci získal od anonymního zdroje - pozn. red.).

Chápu. Ale přesto: bude se tedy pan prezident ptát přímo pana Mynáře, zda skutečně prověrku nedostal? Tedy aby si ověřil informace "zdroje"?

Pan prezident se samozřejmě o věc bude zajímat.

A bude se zajímat ještě dnes?

Lze to předpokládat.

A lze tedy dnes předpokládat i prezidentovo vyjádření?

Pan prezident se dnes jistě bude vyjadřovat k řadě témat.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy