Vyhodí Zeman Mynáře bez prověrky? Bude se o věc zajímat, řekl Ovčáček

Petr Koděra Petr Koděra
23. 9. 2015 9:34
Prezident Miloš Zeman má problém: jeho kancléř Vratislav Mynář nedostal podle informací deníku Právo bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň "přísně tajné". Už dříve přitom Zeman řekl, že pokud Mynář prověrku nezíská, bude muset důležitou funkci na Hradě opustit. Zda se tak stane, není jasné. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v SMS konverzaci pouze uvedl, že nebude reagovat na informaci, kterou Právo získalo od anonymního zdroje.
Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman se ještě během středy bude ptát kancléře Vratislava Mynáře na to, proč nedostal od Národního bezpečnostního úřadu prověrku na nejvyšší stupeň "přísně tajné".

"Pan prezident se samozřejmě o věc bude zajímat," napsal hradní mluvčí Jiří Ovčáček do středeční ranní SMS konverzace s reportérem online deníku Aktuálně.cz. Přepis komunikace nyní přinášíme.

Můžete se, prosím, za Hrad vyjádřit ke zprávě Práva, že kancléř Mynář nezískal bezpečnostní prověrku?

Vzhledem k tomu, že nejsem účastníkem řízení NBÚ, nemám o věci žádné informace.

A dá se během dne čekat stanovisko pana prezidenta? Dříve řekl, že pokud kancléř Mynář nezíská prověrku, musí funkci opustit. Platí to?

V tuto chvíli nebudu nikterak reagovat na informaci "zdroje" (deník Právo informaci získal od anonymního zdroje - pozn. red.).

Chápu. Ale přesto: bude se tedy pan prezident ptát přímo pana Mynáře, zda skutečně prověrku nedostal? Tedy aby si ověřil informace "zdroje"?

Pan prezident se samozřejmě o věc bude zajímat.

A bude se zajímat ještě dnes?

Lze to předpokládat.

A lze tedy dnes předpokládat i prezidentovo vyjádření?

Pan prezident se dnes jistě bude vyjadřovat k řadě témat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy