Mynářovy kauzy: podezřele levné nákupy realit i tajemné podnikání

Radek Nohl Radek Nohl
23. 9. 2015 11:25
Hradní kancléř Vratislav Mynář má vážný problém. Poté, co nezískal bezpečnostní prověrku, mu hrozí, že bude muset ve funkci vedoucího Kanceláře prezidenta republiky skončit. Deník Aktuálně.cz zmapoval jeho podnikání i majetek, který v průběhu řady let získal. Mynář nápadně levně nakoupil nemovitosti v Praze, otazník visí také nad jeho rolí ve společnosti Petrcíle. I to mohlo být důvodem, proč mu Národní bezpečnostní úřad prověrku na stupeň přísně tajné neudělil.
Kancléř Vratislav Mynář nedostal bezpečnostní prověrku.
Kancléř Vratislav Mynář nedostal bezpečnostní prověrku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nápadně levné nákupy nemovitostí nebo podnikatelské aktivity hradního kancléře Vratislava Mynáře mohly být důvodem, proč vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana nedostal bezpečnostní prověrku.

Již když Mynář na konci roku 2013 podklady Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) předával, zmapoval detailně deník Aktuálně.cz jak jeho podnikání, tak majetek. Mynář začal podnikat již v 90. letech. Od té doby prošel téměř dvěma desítkami firem a nashromáždil majetek nejméně v řádu desítek milionů korun. Do pozornosti médií se dostal zejména jeho nákup z konce loňského roku.

Koupil vilu. Levně?

To koupil od advokáta Víta Širokého, který mimo jiné zastupuje odsouzeného podnikatele Romana Janouška, vilu v pražských Strašnicích. Zaplatil za ni 5,5 milionu. Realitním odporníkům přišla cena příliš nízká i proto, že ji Praha před několika roky prodávala jinému podnikateli za 8,2 milionu. Zeman i Mynář však odmítli, že by jeho kancléř koupil vilu pod cenou. Dům prý potřebuje nákladnou rekonstrukci.

"Ten objekt je v dezolátním stavu, a pokud se zachrání obvodové zdivo, budeme rádi. Vevnitř není použitelné nic a možná bude zapotřebí i nějaká injektáž, aby se stavba vůbec zachovala. Z tohoto hlediska cena určitě nízká není," tvrdil Mynář poté, co novináři na tento realitní nákup upozornili.

Podruhé se na Mynáře usmálo štěstí v roce 2003. Tehdy koupil polovinu čtyřpatrového měšťanského domu na Jánském vršku. Za podíl na 400 let starém domě v historickém jádru Prahy, jen několik set metrů od Pražského hradu, zaplatil Mynář 3,5 milionu. Druhou polovinu domu koupil o tři roky později a uhradil přes 8,5 milionu.

A rok nato soudní znalec ocenil nemovitost, která ho stála celkem 12 milionů, na více než dvojnásobek - 28 milionů. Záhy nato využil kancléř této nemovitosti k navýšení kapitálu firmy VV Invest, jejíž anonymní akcie vlastnil (alespoň podle údajů z jednání valných hromad).   

Penzion, restaurace i skiareál

Mynářovi také patří penzion, restaurace, skiareál v jihomoravských Osvětimanech, kde má nahlášené trvalé bydliště, a navrch několik hektarů pozemků na Moravě. Na některé nemovitosti se mu podařilo získat dotace jak ze státního rozpočtu, tak z evropských fondů.  

V jakých firmách působí hradní kancléř Vratislav Mynář?

SPOZ představuje Regece

P. F. Invest, s.r.o. v likvidaci - společník
Nadační fond Pomocná škola a praktická škola Vřesovice - zakladatel a člen správní rady
Nadační fond Prezidenta republiky Ing. Miloše Zemana - člen správní rady
Nadační fond Ivany Zemanové - revizor
O.L.G.A., s.r.o. - jediný společník
O.L.G.A.- S.K.I.- s.r.o. - jediný společník

Zajímavá je také podnikatelská minulost Vratislava Mynáře. Z údajů obchodního rejstříku vyplývá, že během šestnácti let figuroval v osmnácti soukromých firmách, dvou nadacích a jednom občanském sdružení.

Vratislav Mynář byl například v čele dozorčí rady firmy Českomoravská železárenská. V ní byl s přítelem a sponzorem Strany práv občanů Vladimírem Pavlíkem devět měsíců jednatelem společnosti Petrcíle v době, kdy se začal odvíjet příběh zahalený tajemstvím, jehož ústředním tématem je privatizace Nové huti v Ostravě (v současnosti ArcelorMittal Ostrava).

Společnost Petrcíle vedla se státem arbitráž o akcie tohoto hutního podniku. Spor nakonec sice prohrála, ale získala od státu 14,8 procenta akcií za 850 milionů korun. Rok po této transakci měl Mynář k dispozici 8,5 milionu korun na koupi druhé poloviny již zmíněného pražského domu na Jánském vršku.

Firma, co vymáhala pohledávky pro DPP

Angažoval se také ve společnosti Credit Management, která vymáhala pokuty pro pražský dopravní podnik. Mynář se na valných hromadách této firmy v letech 2006 a 2011 prokazoval jejími anonymními akciemi.

V roce 2009 pak kupuje za 200 tisíc korun od Ivana Kyselého (známý exministra vnitra Ivana Langera) společnost Clever Management. Ta má sice v předmětu podnikání ekonomické poradenství a pronájem bytů, v roce 2011 však tato firma získala pětimilionovou dotaci z Evropské unie na vybudování penzionu u lyžařského areálu v Osvětimanech. To, že by NBÚ mohly vadit Mynářovy podnikatelské aktivity, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky opakovaně odmítl.

Dnes kancléř stále figuruje ve třech firmách a třech nadacích, včetně prezidentova Nadačního fondu pro umoření státního dluhu. Mynář je však kritizován také kvůli tomu, že odmítá veřejnosti dát své majetkové přiznání za rok 2014. Hradní kancléř říká, že svou povinnost splnil tím, že jej odevzdal legislativnímu odboru.

Nedal ho ani Městskému úřadu v Uherském Hradišti, který řešil to, zda nespáchal přestupek. Mynář nakonec pokutu nedostal. Ale jeho případem se zabývá také Městský soud v Praze, k němuž podala žalobu advokátka Petra Bielinová. Ta po soudu chce, aby kancléři nařídil, aby jí oznámení o nabytém majetku musel předat.

Mynář nemůže Zemana zastupovat

Kvůli tomu, že Mynář bezpečnostní prověrku nemá, nemůže prezidenta Zemana zastupovat na některých důležitých jednáních. Koncem října 2013 Zeman řekl, že Mynář si musí prověrku co nejrychleji dodělat, jinak o místo kancléře přijde. Mynář následně o prověrku požádal, materiály nutné k prověrce dodal až koncem loňského roku.

K tomu, proč bezpečnostní prověrku nedostal, jak uvedl deník Právo, se Mynář nevyjádřil. Nekomentoval to zatím ani prezident Miloš Zeman. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pouze v SMS zprávě uvedl, že o řízení nemá žádné informace.

Rozhodnutí NBÚ zatím není pravomocné. Mynář proti němu může podat takzvaný rozklad, o kterém by rozhodoval šéf úřadu Dušan Navrátil. Pokud by ho zamítl, má Mynář možnost podat žalobu k pražskému městskému soudu. Jako poslední možnost pak zůstává kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy