Praha - Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP má nový plán ve sporu s ultramoderním protonovým centrem (Proton Therapy Center - PTC).
Místo toho, aby platila za léčbu v centru, které sídlí v areálu pražské Nemocnice Na Bulovce, začala vyjednávat o tom, že pacientům uhradí zdravotní péči v německém Mnichově.
Důvodem je mimo jiné i vysoká cena. Aktuální případ pacientky, za kterou poprvé Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila péči v pražském centru, podle pojišťovny ukázal, že konečná částka za léčbu je tu vyšší než právě v Německu.
Zatímco v Praze si protonové centrum naúčtovalo 720 tisíc korun, v obdobném zhruba 400 kilometrů vzdáleném zařízení v Mnichově se podle VZP obvyklá cena za protonovou léčbu pohybuje okolo 18 tisíc eur, tedy asi 450 tisíc korun.
Mluvčí VZP Oldřich Tichý uvedl, že částka ve výši 720 tisíc korun, kterou pojišťovna zaplatila centru PTC v Praze, zahrnovala kromě peněz za léčbu pomocí protonu (přišla tedy na 700 tisíc korun) navíc ještě 20 tisíc korun za platby za drobné technické prostředky, jež jsou pro terapii nutné.
Spor o cenu
Zástupci protonového centra tuto částku nerozporují. Tvrdí však, že aktuální případ, při němž byl pacientce odstraněn nádor na mozku, se řadí z pohledu provedené léčby mezi náročné a zároveň nejnákladnější.
"Cena vychází z odpovědné kalkulace podle ozařovacího plánu vypracovaného týmem klinických fyziků a lékařů protonového centra," uvedl mediální zástupce PTC Vladimír Šulc.
S pražským protonovým centrem je VZP ve vážném sporu a podala v něm už trestní oznámení a žalobu. S německou klinikou naopak začala o hrazení zdravotní péče pro své klienty jednat.
"V nejbližších dnech odcestuje na ozařování do Mnichova 21letý klient VZP. Protonovou terapii mu kvůli rozsáhlému nádoru v oblasti vedlejších nosních dutin, prorůstajícímu dále do lebky, doporučili jako jedinou možnou léčbu odborníci z Komplexního onkologického centra," uvedl mluvčí VZP Tichý.
Německé zkušenosti
Největší německá protonová klinika, Rineckerovo centrum v Mnichově, byla otevřena v roce 2009 a během prvních tří let své existence léčila 1000 pacientů. Tamní pojišťovny proplácejí zásahy v očích, játrech nebo v kostech, které se obvykle nedají operovat.
Obvyklá cena, jak bylo uvedeno, dosahuje podle místních médií 18 tisíc eur a stojí čtyřikrát víc než použití běžného ozařovače. Jenže zástupce pražského PTC tvrdí, že pro českého pacienta může být konečná cena vyšší, protože tato částka nezahrnuje náklady na pobyt, stravu, dopravu a tlumočníka. Protonová léčba je totiž vždy ambulantní a lidé musí kliniku navštěvovat opakovaně v průběhu dvou až osmi týdnů.
V Německu musí o každém speciálním případu pro protonové centrum rozhodnout experti pojišťoven. A VZP je opatrná po vzoru německých kolegyň. "Protonová léčba není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, tuto léčbu je ale možné uhradit, pokud je jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pacienta," dodal Tichý.
VZP zaplatí protonovou léčbu, pokud dostane doporučení z takzvaného "komplexního onkologického centra", tedy jednoho z deseti specializovaných pracovišť v republice. Vyžaduje přitom doporučení od multidisciplinární komise s popisem vedoucího radiačního onkologa a srovnání s jinými možnými postupy. Žádost pak posoudí revizní lékař pojišťovny, který rozhodne.
Diskutujte o zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.