Chystá se novinka v trestání řidičů. Soud nařídil, aby úřady samy informovaly o přičítání bodů

Petr Koděra Petr Koděra
2. 12. 2015 9:25
Teprve po deseti letech od zavedení bodového systému se čeští řidiči budou od úředníků průběžně dozvídat, kolik jim přibylo trestných bodů. Revoluční změnu chystá ministerstvo dopravy po průlomovém rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Dnes to funguje jinak. Stát se řidiči sám ozve teprve tehdy, když mu chce na rok sebrat řidičský průkaz. Tedy když člověk nastřádá dvanáct bodů. Pokud se chce současný stav dozvědět dříve, musí si sám na úřad dojít a za poplatek požádat o výpis.
Foto: police ČR

Praha - Stačila jediná věta soudců a ministerstvo dopravy narychlo připravuje zásadní novinku v bodovém systému, který trestá neukázněné řidiče. Od příštího roku se řidiči budou automaticky od úředníků do pěti dnů dozvídat, že jim do jejich karty vůbec nějaké body přibyly.

Dnes to tak nefunguje. Stát se řidiči sám ozve teprve tehdy, když mu chce na rok sebrat řidičský průkaz. Tedy když člověk nastřádá dvanáct bodů. Pokud se chce aktuální stav dozvědět dříve, musí si sám na úřad dojít a za poplatek v desítkách korun požádat o výpis.

Právě tuhle praxi ale v září zkritizoval Nejvyšší správní soud v průlomovém rozhodnutí, podle nějž je bod pro řidiče trestem, a nikoliv administrativním opatřením, jak dosud soudy tvrdily. A o každém trestu by proto člověk měl vědět.

"S ohledem na skutečnost, že i jednotlivý záznam bodů do registru řidičů je 'trestem', jeví se vhodnějším, aby řidiči bylo z úřední povinnosti oznámeno i provedení jednotlivého záznamu," napsal právnickým jazykem do rozhodnutí předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Na ministerstvu dopravy se proto okamžitě sešel tým právníků a řeší, jak přesně obodované řidiče informovat. A vymýšlí už i okleštěné varianty.

Podle ministerského mluvčího Zdeňka Neusara by úřady těžko zvládaly, kdyby měly hlásit úplně každou změnu, protože body se udělují desítkám tisíc řidičů ročně. I proto se lidé z úřadu Dana Ťoka zatím kloní k tomu, že by se řidiči ozvali až ve chvíli, kdy nasbíral šest trestných bodů. Tím by ho dostatečně včas varovali, že už si má dávat na silnici větší pozor.

"Zvažujeme různé varianty řešení. Vše zatím nasvědčuje tomu, že k informování by mělo docházet minimálně po dosažení poloviny počtu bodů," řekl mluvčí Neusar.

Bodový systém

Deset let

Bodový systém v Česku funguje od roku 2006. Od té doby se výrazně změnil jen jednou – v roce 2011 zmizely jednobodové tresty a současně se některé zmírnily, například za telefonování během jízdy se udělují dva body místo tří. Ministr dopravy Dan Ťok chystá do budoucna velkou změnu bodového systému spolu s razantním zvyšováním pokut.

Kolik mám bodů?

Za přestupky se uděluje dva až sedm bodů podle závažnosti. Kdo jich „získá“ dvanáct, přijde na rok o řidičák. Kdo naopak jezdí rok bez bodovaných přestupků, systém mu čtyři body umaže. Body připisují řidičům obecní úředníci. Aktuální stav se řidiči dozvědí buď na úřadě, nebo na Czech Pointu. Za výpis se platí 15 korun za jednu stranu, obvykle se vejde na dvě strany, záleží na počtu spáchaných přestupků. Majitelé datových schránek mohou výpis získat zdarma.

Bod je trest

Nejvyšší správní soud až dosud tvrdil, že body nejsou trestem, nýbrž administrativním zápisem. V září však zažitý názor změnil. Způsobil tak právní revoluci, která zřejmě povede k zásadním změnám bodového systému.

Přesná pravidla chtějí mít Ťokovi úředníci hotová v řádu týdnů, aby novinka mohla začít platit co nejdříve. V lednu to sice ještě nestihnou, reálné je zřejmě první čtvrtletí příštího roku.

Právník: Jen informovat nestačí

Podle odborníka na dopravní přestupky Josefa Nekvapila, který dlouhodobě volá po úpravách současného bodového systému, však pouhá informace o připsání bodů nestačí.

"Pokud Nejvyšší správní soud řekl, že body jsou trestem, pak při využití principů trestního práva musí být řidič před udělením bodů obviněn, udělení bodů musí být řádně projednáno, rozhodnuto a odůvodněno, s možností se hájit a proti rozhodnutí odvolat," tvrdí Nekvapil.

Vadí mu, že dnes řidič nemá možnost se k bodové sankci vyjádřit podobně jako třeba u soudu. Místo toho dostane k pokutě body automaticky podle předem daného sazebníku, který je neproporcionální, a tedy nezohledňuje závažnost přestupku.

Další průlomové rozhodnutí soudu

K průlomovému rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se navíc čerstvě
přidal ještě rozsudek brněnského krajského soudu, který může znamenat, že tisícovkám řidičů budou muset zpětně umazat body. To proto, že podle soudu se při změně bodového ohodnocení přestupku vztahuje na řidiče mírnější trest, i když ho spáchal před platností nového bodování.

Přesně to se stalo v polovině roku 2011, kdy se zmírnily tresty za některé přestupky. Třeba telefonování za jízdy se od té doby trestá dvěma body místo tří.

Každý, kdo za takový přestupek dostal podle starší verze o bod víc, by teď mohl podle právníka Josefa Nekvapila úspěšně žalovat stát. Zejména ten, koho jediný bod navíc vybodoval a přišel kvůli němu na rok o řidičský průkaz.

"O problému víme a hledáme řešení. Jednou z variant je i to, že by se řidičům zpětně umazávaly body a někteří by se nevybodovali," potvrdil Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy