Soud řekl jasně: Opilý řidič má povinnost odevzdat krev

Tomáš Fránek
16. 7. 2014 5:31
Řidič, který je podezřelý z jízdy pod vlivem alkoholu, si nemůže vybírat. Musí udělat to, co žádá policie a povolí lékař.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno/PlzeňŘidič, který je podezřelý z jízdy pod vlivem alkoholu, si nemůže vybírat, zda si u lékaře nechá vyšetřit jenom moč, krev, nebo vzít stěr z kůže. V důležitém verdiktu to potvrdil plzeňský krajský soud. Řidič podle něj nemá žádné oprávnění zvolit si konkrétní vzor biologického materiálu, který má potvrdit nebo vyloučit jízdu pod vlivem alkoholu.

"Řidič je povinen podstoupit odborné lékařské vyšetření a musí akceptovat konkrétní požadavek lékaře na odběr určitého druhu vzorku biologického materiálu a podrobit se mu," zdůvodnil své rozhodnutí krajský soud.

Soud posuzoval případ řidiče, který dostal pokutu 25 tisíc korun a roční zákaz řízení vozidla za to, že při lékařském vyšetření odevzdal jenom moč, odběr krve odmítl (nejprve z náboženských, později ze zdravotních důvodů).

Muž, kterého policisté k lékaři převezli poté, co měl pozitivní dechovou zkoušku, s rozhodnutím úředníků z Krajského úřadu Plzeňského kraje o vysoké pokutě a zákazu řízení nesouhlasil. A úřad zažaloval.

Podle řidiče totiž ze zákona vyplývá to, že řidič si může u lékaře vybrat, jaký vzorek chce dát. "V zákoně je stanoveno, že jde o odběr biologického materiálu, a to může být odběr vzorku žilní krve, moči, slin, vlasů nebo stěru z kůže či sliznic. U lékaře jsem odevzdal vzorek moči, vyšetření na krev jsem odmítl z objektivních důvodů," uvedl řidič v žalobě.

Zástupci odboru dopravy plzeňského krajského úřadu ale tvrdí, že řidič žádnou volbu neměl. "Řidič byl policistou vyzván k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve a moči. A lékař dospěl k názoru, že je možné krev odebrat," uvedli zástupci krajského úřadu.

Soudkyně Jana Daňková v rozhodnutí zařazeném do sbírky nejdůležitějších soudních verdiktů názor úřadu potvrdila. Pokuta i trest zákazu řízení tak platí, rozhodnutí je konečné.

"Žádné ustanovení zákona o přestupcích a ani zákona o pozemních komunikacích nezakládá řidiči, který byl policistou vyzván k lékařskému vyšetření, oprávnění, aby si zvolil konkrétní druh vzorku biologického materiálu, který mu má být odebrán," uvedla soudkyně Daňková.

Policie: Soud stvrdil náš postup

Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch ve vyjádření pro Aktuálně.cz uvedl, že rozhodnutí soudu je v souladu s tím, jak policie postupuje.

"Pokud policista vyzve k odebrání krve, musí se řidič této výzvě podrobit. Pokud se jí nepodrobí, jedná se o neuposlechnutí výzvy a věc je nutné kvalifikovat, jako že se daný řidič odmítl vyšetření podrobit," uvedl Lerch.

Pokud jde o odmítnutí krevního testu z náboženských důvodů, zákon o silničním provozu jej podle něj neřeší, policie proto tuto skutečnost nijak nezohledňuje. Oprávněnost důvodů k odmítnutí lékařského vyšetření posuzuje samospráva nebo orgány činné v trestním řízení.

Posouzení je na policistovi

Pravomoci policie ve svém rozhodnutí definovala také soudkyně Krajského soudu v Plzni. Aby řidiči stačilo ke splnění povinnosti pouze odevzdání jednoho vzorku (například jenom moči), musel by podle ní dát řidiči na výběr už zasahující policista. Jinak posouzení vyšetření závisí na lékaři.

"Řidič podstoupí odborné lékařské vyšetření v rozsahu cíleného klinického vyšetření a současně akceptuje konkrétní požadavek lékařky na odběr určitého druhu vzorku biologického materiálu. Jedinou výjimku představuje situace, že by vyšetření bylo spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví," rozhodl soud.

Pokuta byla proto udělena správně. "Skutková podstata přestupku bude naplněna i v případě, kdy se řidič sice odmítne podrobit požadavku na odběr jednoho druhu vzorku biologického materiálu (zde krve), ale jiný druh vzorku biologického materiálu (zde moč) k výzvě poskytne," dodala soudkyně.

 

Právě se děje

Další zprávy