Ťok: Řidiče zkrotí tvrdší pokuty a častější měření rychlosti

Roman Šitner, Tereza Hrabinová
21. 8. 2015 10:00
Přísnější pokuty mají na lidi zapůsobit stejně jako bodový systém, když začal před devíti lety platit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Jedině tvrdší pokuty a častější měření rychlosti mohou ukáznit české řidiče, říká ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Obava ze ztráty řidičského průkazu, kterou před lety přinesl bodový systém, už na ně moc nepůsobí. Třetinu všech bodovaných přestupků tvoří příliš rychlá jízda.

"Je potřeba s takovými věcmi občas přicházet, aby se řidičům připomnělo, co se od nich chce," vysvětluje Ťok v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny, proč se rozhodl přitvrdit. "V této zemi zahyne na silnicích 700 lidí ročně. Řada řidičů jezdí tak, že předpisy jsou jen doporučení, a většinu lidí to frustruje nebo omezuje," tvrdí.

Nejvyšší pokuta, kterou může policista udělit na místě, nyní dosahuje 2500 korun. Podle Ťoka je to málo. Ministr se inspiruje na Slovensku, kde po zvýšení pokut (před třemi lety) přestupků ubylo. Například za výraznější překročení rychlosti v obci se tam přímo na místě platí 400 eur − téměř 11 tisíc korun − místo dřívějších 280 eur.

Ministr věří, že přísnější pokuty na lidi zapůsobí stejně jako bodový systém, když začal před devíti lety platit. Počet nehod poté klesl o 15 procent. "Když se to zavedlo, lidé si najednou dávali pozor, protože se báli, že přijdou o řidičský průkaz. Jak jsme si na bodový systém zvykli, tak se to zase zhoršuje," říká Ťok.

Připomíná, že pokuty se již dlouho nezvyšovaly. Naposledy před deseti lety: tehdy ale šlo hlavně o pokuty ve správním řízení, do něhož jdou především závažnější přestupky. Nezměnily se tedy pokuty, které mohou policisté udělit přímo na silnici.

Kromě pokut také plánuje, že výrazně rozšíří i měření rychlosti. Na silnicích by podle něj mělo být víc policejních hlídek, aby padalo víc trestů za přestupky než dnes.

Podrobnosti a velký rozhovor s Danem Ťokem čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy