Odebrané děti: Kauza, jaká tu dlouho nebyla

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
22. 1. 2015 18:49
Případu Evy Michalákové a jejích synů se denně věnuje nejužší vedení Ministerstva zahraničních věcí. Chystá další kroky, role diplomacie však podle něj může být pouze podpůrná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Eva Michaláková

Praha - Kauza dětí Michalákových na ministerstvu zahraničí rezonuje velmi silně. Náměstek pro řízení právní a konzulární sekce Rudolf Jindrák na čtvrtečním briefingu s novináři prohlásil, že se případu každý den věnuje nejužší vedení resortu.

"Dlouho jsem se nesetkal s případem, kterému by byla věnována takováto pozornost," podotkl Jindrák s tím, že se Černínský palác snaží o co nejaktivnější přístup. Důkazem je i verbální nóta, kterou Česko odeslalo v prosinci - tedy druhý nejtěžší kalibr v diplomatickém jazyce.

V současné chvíli se na ministerstvu formuluje odpověď na nótu, kterou norská velvyslankyně ve středu předala českému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. "Součástí odpovědi bude, že vítáme nabídku na zahájení přímých jednání," uvedl Jindrákův zástupce Jaroslav Horák, sám někdejší velvyslanec v Norsku.

Ten také upřesnil informace, že Eva Michaláková se bude moci vídat se svými dětmi pouze dvakrát ročně, maximálně 15 minut. Podle Horáka však délka schůzek bude záviset od přání staršího Denise. Právě ten totiž měl několik požadavků, mimo jiné se týkaly i délky schůzek nebo účasti pěstounů na nich.

Na případu sice podle ministerstva pracují jeho nejlepší odborníci, resort však nemůže suplovat roli advokátů nebo arbitrů. Podle náměstka Jindráka  je zároveň nutné vyjasnit to, zda Eva Michaláková usiluje o svěření dětí do své péče nebo o jejich svěření do péče širší rodiny. 

Podle zdroje Aktuálně.cz totiž matka údajně žije poměrně daleko od pěstounských rodin, což ztěžuje projev bližšího zájmu o chlapce.

Michaláková nyní podle jeho slov musí projít celým procesem - od stížnosti přes případná soudní jednání. Pokud by všechny možnosti vyčerpala, může se (již podruhé) obrátit i na Evropský soud pro lidská práva. Ten první stížnost z konce roku 2013 nepřijal. "Pokud by však další stížnost byla přijata, je možné, že by se Česká republika připojila jako vedlejší účastník řízení," připustil Horák.

Kauzou takzvaných norských dětí se bude příští týden zabývat i norský parlament. S tamními politiky v pondělí jednali europoslanci Tomáš Zdechovský a Petr Mach. Ti se, společně s poslankyní Jitkou Chalánkovou, zúčastnili i jednání s norskou sociální službou Barnevernet a norskou policií.

 

Právě se děje

Další zprávy