Sobotka žádá premiérku Norska o dohled kauzy Michalákových

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2015 17:32
Norské úřady odpověděly, že mají zájem v kauze přímo spolupracovat s českými. Příští týden se věcí bude zabývat i tamní parlament.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obrátil na norskou premiérku se žádostí o důkladné posouzení případu bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly jejich matce. Požaduje, aby norský sociální úřad či soudy rozhodovaly "objektivně s ohledem na zájmy dětí, na zájmy biologické rodiny".

Norská strana zareagovala nótou. Norské úřady podle ní mají zájem v kauze přímo spolupracovat s českými. Sobotka to řekl po svém středečním jednání s norskou velvyslankyní.

"Česká vláda a úřady jsou připraveny podniknout všechny kroky, abychom garantovali dostatečnou péči v případě, že by děti byly svěřeny do České republiky," uvedl Sobotka. Velvyslankyni předal dopis adresovaný norské premiérce.

"Obrátil jsem se na premiérku s žádostí, aby věc sourozenců Michalákových byla důkladně a objektivně posouzena, aby norské soudy rozhodovaly objektivně s ohledem na zájmy dětí, na zájmy biologické rodiny," řekl předseda vlády.

Podle něj norská strana začala nyní "aktivně reagovat". Norské velvyslanectví vydalo v úterý prohlášení, velvyslankyně dnes Sobotkovi předala nótu norského ministerstva zahraničí. "Je zájem z norské strany, aby došlo k přímému kontaktu mezi norským krajským sociálním výborem a brněnským úřadem pro mezinárodně právní ochranu dětí, k přímému propojení a předání informací," dodal Sobotka.

Velvyslankyni "vyjádřil znepokojení" nad tím, že by se Eva Michaláková měla se svými dětmi stýkat méně než dosud. Po jejím úterním jednání s norskými sociálními pracovníky se totiž dvouhodinové schůzky dvakrát ročně zkrátily na patnáctiminutová setkání. Děti na nich ale mohou zůstat se svou matkou déle, pokud budou chtít.

Podle Sobotky jsou na tahu nyní norské úřady a soud, česká strana musí na jejich rozhodnutí vyčkat. Michaláková požádala v Norsku o přezkoumání svého případu a o svěření synů do péče.

"Podnikli jsme už všechny kroky pro to, aby norská vláda a úřady věděly, že české úřady celou věc pečlivě sledují, jsou připraveny poskytnout maximální součinnost, pokud jde o možné předání péče o děti sem do ČR," dodal premiér.

Europoslanec Tomáš Zdechovský ještě večer deníku Aktuálně.cz sdělil, že kauzou se bude příští týden zabývat i norský parlament. Právě politický tlak je podle Zdechovského jedinou možností, jak přimět Norsko k tomu, aby případů odebraných dětí ubylo. Z toho důvodu europoslanec považuje zařazení bodu na jednání parlamentu za velký úspěch.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy