Sobotka žádá premiérku Norska o dohled kauzy Michalákových

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2015 17:32
Norské úřady odpověděly, že mají zájem v kauze přímo spolupracovat s českými. Příští týden se věcí bude zabývat i tamní parlament.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obrátil na norskou premiérku se žádostí o důkladné posouzení případu bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly jejich matce. Požaduje, aby norský sociální úřad či soudy rozhodovaly "objektivně s ohledem na zájmy dětí, na zájmy biologické rodiny".

Norská strana zareagovala nótou. Norské úřady podle ní mají zájem v kauze přímo spolupracovat s českými. Sobotka to řekl po svém středečním jednání s norskou velvyslankyní.

"Česká vláda a úřady jsou připraveny podniknout všechny kroky, abychom garantovali dostatečnou péči v případě, že by děti byly svěřeny do České republiky," uvedl Sobotka. Velvyslankyni předal dopis adresovaný norské premiérce.

"Obrátil jsem se na premiérku s žádostí, aby věc sourozenců Michalákových byla důkladně a objektivně posouzena, aby norské soudy rozhodovaly objektivně s ohledem na zájmy dětí, na zájmy biologické rodiny," řekl předseda vlády.

Podle něj norská strana začala nyní "aktivně reagovat". Norské velvyslanectví vydalo v úterý prohlášení, velvyslankyně dnes Sobotkovi předala nótu norského ministerstva zahraničí. "Je zájem z norské strany, aby došlo k přímému kontaktu mezi norským krajským sociálním výborem a brněnským úřadem pro mezinárodně právní ochranu dětí, k přímému propojení a předání informací," dodal Sobotka.

Velvyslankyni "vyjádřil znepokojení" nad tím, že by se Eva Michaláková měla se svými dětmi stýkat méně než dosud. Po jejím úterním jednání s norskými sociálními pracovníky se totiž dvouhodinové schůzky dvakrát ročně zkrátily na patnáctiminutová setkání. Děti na nich ale mohou zůstat se svou matkou déle, pokud budou chtít.

Podle Sobotky jsou na tahu nyní norské úřady a soud, česká strana musí na jejich rozhodnutí vyčkat. Michaláková požádala v Norsku o přezkoumání svého případu a o svěření synů do péče.

"Podnikli jsme už všechny kroky pro to, aby norská vláda a úřady věděly, že české úřady celou věc pečlivě sledují, jsou připraveny poskytnout maximální součinnost, pokud jde o možné předání péče o děti sem do ČR," dodal premiér.

Europoslanec Tomáš Zdechovský ještě večer deníku Aktuálně.cz sdělil, že kauzou se bude příští týden zabývat i norský parlament. Právě politický tlak je podle Zdechovského jedinou možností, jak přimět Norsko k tomu, aby případů odebraných dětí ubylo. Z toho důvodu europoslanec považuje zařazení bodu na jednání parlamentu za velký úspěch.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy