Praha - Počítačového technika Jana Mareše loni v únoru opustila přítelkyně. Konec dlouholetého vztahu řešil osmadvacetiletý muž neobvyklým způsobem:
V domnění, že se k němu dívka vrátí, pokud bude mít hodně peněz, ukradl data klientů pražské cestovní agentury Old Town Apartments a jejímu majiteli Janu Opletalovi poslal několik e-mailů, v nichž žádal 7,5 milionu korun. Jinak prý ukradená data zveřejní. A poslal mu i fotografii místa, kam má peníze dát: trafostanici v pražských Nuslích.
Opletal se místo placení ale obrátil na policii a ta Mareše brzy zatkla. Případ minulý týden ukončil Městský soud v Praze: Soudce Kamil Kydalka potrestal Mareše dvouletou podmínkou s odkladem na čtyři roky.
Kromě podmíněného trestu Kydalka rozhodl, že Marešovi propadne i počítač, nabíječka a kabel - tedy vybavení, pomocí něhož data klientů cestovky stáhl a rozeslal vyděračské e-maily. Má také zaplatit 23 tisíc korun, které majitel cestovní agentury musel investovat do zabezpečení počítačů.
Je napravitelný
Marešovi přitom hrozilo za vydírání a krádež dat minimálně pětileté vězení. Soudce mu ale trest proti zákonné sazbě výrazně snížil. A to s poukazem na znalecké posudky z oblasti psychiatrie, které si nechal vypracovat.
Podle znalců se Mareš dá napravit a nebyl ani trestán. "Už samotné projednání před soudem je pro něj podle nich dostačující výstraha," uvedl soudce. Mareš ale má zůstat pod dohledem probačního úředníka a také psychiatrů.
Sám Mareš se k činu přiznal a kál se. "Bylo to zkratové jednání, které nedokážu odůvodnit," uvedl před senátem Městského soudu v Praze. Svůj zkrat vysvětluje tíživou životní situací. "V prosinci 2014 jsem přišel o zaměstnání, v únoru se rozešel s dívkou, neměl jsem ani kde bydlet, tak jsem přespával u kamaráda," popisoval.
Jméno ondrejm, heslo ondrejm
Případ ukázal, jak nedbale si Opletalova firma zabezpečila svoje data. Měla totiž společnou internetovou síť s půjčovnou automobilů, v níž Mareš před několika lety krátce pracoval. A obě firmy měly primitivní hesla, která několik let neobměnily. Když se Mareš náhodně zkusil přihlásit jménem svého bývalého šéfa, data bez problémů stáhl.
"Já tam měl tehdy přihlašovací jméno janm a stejné heslo. Zkusil jsem ondrejm a fungovalo to," popsal před soudem Mareš. A jak vyšlo najevo, úplně stejně měli konstruovány přístupová hesla a jména i další lidé v obou firmách.
Mareš tak v polovině února stáhl data asi dvaceti tisíc klientů Old Town Apartments. A o zhruba šest týdnů později poslal uvedené e-maily. Před soudem několikrát opakoval, že to bylo v opilosti a nemyslel to vážně. A prý se ani poté nebyl podívat na určené místo u trafostanice, kam měl Opletal donést peníze.
Nikdo se neodvolal
Sám Opletal přiznal, že zabezpečení nebylo příliš dokonalé. A že používali hesla, která byla stejná jako přihlašovací jméno. "Ten systém nebyl stavěn s předpokladem, že bude zneužit," vysvětlil a dodal, že ihned po aféře změnili a zpřísnili veškeré přístupy do systému.
Opletal si také přihlásil 30 tisíc korun jako úhradu času, kdy musel problém způsobený Marešem řešit, a sto tisíc jako náhradu nemajetkové újmy - a to především za strach a stres, jemuž byla kvůli vydírání jeho rodina vystavena. To ale soudce odmítl a odkázal Opletala na civilní žalobu.
Verdikt je pravomocný, protože jak Mareš, tak státní zástupkyně se na místě vzdali práva na odvolání.