VZP zaplatila dětem ozdravné pobyty na nezdravém místě

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 11. 2014 18:45
Tendr VZP je plný otazníků. Vyhrála ho firma podnikatele, s nímž se v soutěži utkala jen společnost jeho exmanželky. Navíc hotel, kam děti jely, nebyl v době výběrového řízení zkolaudovaný.
Foto: René Volfík/Economia

Praha - Na začátku byl plán Všeobecné zdravotní pojišťovny poslat své dětské klienty "na zdravý vzduch". Vznikl z toho další tendr, který budí pochybnosti.

Zakázku za 1,5 milionu korun svěřila VZP ostravské cestovní kanceláři Kovotour plus. Jenže v soutěži, která byla podle kritiků firmě ušitá na míru. Majitel společnosti Jiří Hájek totiž soupeřil jen s jedním konkurentem - firmou své bývalé manželky Bohdany.

Kovotour plus navíc poslal děti na zotavenou do místa, které je pro ozdravné pobyty nevhodné. Nesplňuje totiž emisní limity. Hotel, kam děti jely, také nebyl v době tendru vůbec otevřený. Kvůli rekonstrukci se kolaudoval až měsíc a půl po vyhlášení soutěže.

Lidovecký poslanec a člen sněmovního zdravotního výboru Ludvík Hovorka proto pojišťovnu podezřívá z toho, že ušila výběrové řízení vítězné společnosti na míru.

"Je zvláštní, že jakýkoliv ozdravný pobyt dostane na starosti vždy stejná cestovka - Kovotour plus. Už zajišťuje přímořské ozdravné pobyty. Ještě zvláštnější je to v případě, že si v soutěži konkurují manželé," říká Hovorka. Nabídky obou zúčastněných firem se podle něj lišily jen nepatrně.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny však výběr vítězné firmy proběhl standardně. Konala se otevřená soutěž, do které se mohl přihlásit kdokoliv. Při výběru dodavatele rozhodovala hlavně cena, upozorňuje Eva Brožíková z tiskového oddělení pojišťovny.

Společnost Kovotour plus se k tendru nevyjádřila. Ani po týdnu nezareagovala na otázky Aktuálně.cz.

Ozdravné pobyty v nezdravé lokalitě

Že Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatí dětským klientům ozdravný pobyt na čerstvém vzduchu, se rozhodla na jaře. V polovině května proto vypsala tendr a začala vybírat dodavatele. Zakázku nakonec svěřila ostravské cestovní kanceláři Kovotour plus Jiřího Hájka. Děti s ní strávily ozdravný pobyt v podhorské vesnici Čeladná. 

Právě tady přitom začínají pochybnosti. Hotel Čeladenka, ve kterém se měly děti zotavovat, leží v lokalitě nevhodné pro ozdravné pobyty. Zatímco ještě před dvěma lety vesnice Čeladná v Beskydech na seznamu doporučených lokalit byla, loni ji ministerstvo životního prostředí z listu škrtlo. Překračovala povolené emisní limity.

"Čeladná v seznamu, který vydává ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, skutečně není, protože nesplňuje emisní limity. V nadcházející topné sezoně tak není možné ozdravné pobyty v této lokalitě realizovat," potvrdila Lenka Brandtová ze Státního fondu životního prostředí ČR.

V době, kdy se tendr konal, si navíc pojišťovna nemohla být jistá, že hotel dětské klienty ubytuje. Budova, která měla k zotavování sloužit, totiž ještě nebyla otevřená. Pojišťovna vybírala dodavatele v polovině května, slavnostní kolaudace nově opraveného komplexu v Čeladné se ale konala až o měsíc a půl později.

Otazníky vzbuzuje také průběh soutěže. Zúčastnily se jí totiž jen dvě firmy. Kromě cestovní kanceláře Kovotour plus podnikatele Jiřího Hájka svou nabídku pojišťovně poslal jen Hotel Odra, který vlastní Hájkova exmanželka Bohdana. Obchodní podíl v něm měl až do loňského léta také sám Hájek - mimochodem neúspěšný kandidát sociálních demokratů v nedávných volbách do Senátu.

Šibeniční termíny

Ostatní cestovky, které si původně nabídku pojišťovny vyzvedly, nakonec couvly. Splnit požadované podmínky v tak krátké lhůtě, jakou pojišťovna nastavila, bylo podle nich nemožné.

"Lhůta pro vypracování byla šibeniční. Nešlo to stihnout," řekl například Petr Honek z konkurenční cestovky Adriatic Curatio. Podmínky zadání byly "naprosto nereálné" také podle generálního ředitele CK Atis Václava Kovaříka.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ale s kritikou nesouhlasí. Podle Evy Brožíkové z tiskového oddělení pojišťovny mohl soutěžit kdokoliv. "Projevit zájem o tuto zakázku mohlo jakékoliv rekreační či lázeňské zařízení," podotýká Brožíková.

Sama pojišťovna podle Brožíkové oslovila pět společností. Nejlevnější nabídku prý poslala právě Hájkova cestovní kancelář Kovotour plus. Její cena byla o 9,6 tisíce nižší než u druhého zájemce - Hotelu Odra.

Podle právníka Václava Vlka případ ze Všeobecné zdravotní pojišťovny ukazuje, jak nekvalitní má Česko zákon o veřejných zakázkách. "Je jedno, jestli je řízení transparentní, jediným zaklínadlem je cena. Z řízení by mělo být naprosto zřejmé, proč instituce vybrala právě daného dodavatele," vysvětluje Vlk.

Společnost Kovotour plus nezajišťuje Všeobecné zdravotní pojišťovně jen tuzemské ozdravné pobyty, děti vozí také k moři. Své služby pojišťovně poskytuje pět let.

Dotace si jednatel firmy poslal sám sobě

O společnosti Kovotour plus se hovořilo i v souvislosti s tučnou dotací, kterou dostala z Bruselu na opravu hotelu Čeladenka, kam děti jely na ozdravný pobyt. Objekt patří státu a firma si ho jen pronajímá. Jak ale společnost dokázala peníze na rekonstrukci získat? Její jednatel Jiří Hájek zasedal ve výboru dotačního úřadu, který přidělení peněz doporučoval. Injekci 30 milionů tak poslal vlastně sám sobě.

Regionální rada, která o dotaci rozhodovala, vysvětlovala svůj postup tím, že Hájkova firma má hotel dlouhodobě pronajatý. Nájemní smlouva zní na osm let. "To pokrývá dobu udržitelnosti projektu i s případným prodloužením opět o osm let," vysvětloval rozhodnutí mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Michal Sobek.

Je tu ale problém: když se zájemci o dotace hlásili, žádná nájemní smlouva ještě neexistovala. Firma si hotel pronajala až později. Vyplývá to alespoň z časového harmonogramu, který je součástí Integrovaného plánu rozvoje území. Tedy dokumentu, jímž se přidělování dotací řídilo.

Miliony za hubičku

Podle dokumentu se o penězích pro Čeladenku jednalo už v roce 2010. Už tehdy představil Jiří Hájek regionální radě svůj návrh, jak by chtěl hotelový komplex zvelebit. Nájemní smlouvu ale za společnost Kovotour plus podepsal až o dva roky později. "Byla uzavřena 30. 3. 2012," potvrzuje přes svého mediálního koordinátora Daniela Rojana ředitel ostravského zdravotního ústavu Petr Hapala.

Hotel tehdy dostal Hájek od zdravotního ústavu bez veřejné soutěže. Navíc za symbolickou cenu. Soukromá firma měla platit za 26 tisíc metrů čtverečních jen 318 tisíc korun ročně. To je 26,5 tisíce korun měsíčně. Po rekonstrukci se sice suma zvedla, ale jen nepatrně - o 4,5 tisíce ročně.

Kovotour přitom může na provozu hotelu získat miliony. Pronájem jednoho hotelového pokoje na osm dní stojí čtyřčlennou rodinu kolem patnácti tisíc korun. Pokojů je přitom v opraveném středisku přes dvacet. Další kapacity skýtají horské a apartmánové domy či luxusní kongresové centrum.

 

Právě se děje

Další zprávy