Sobotkův ministr odkryl příjmy, bral přes 100 tisíc

Radek Nohl Radek Nohl
10. 2. 2014 5:30
Svatopluk Němeček předložil výdělky z nemocnic, aby doložil, z čeho staví svoji vilu
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaMinistr zdravotnictví Svatopluk Němeček poskytl doklady, kde vydělal na svoji desetimilionovou vilu, kterou staví v beskydské Čeladné.

Předložil redakci Aktuálně.cz doklady s razítky svých posledních zaměstnavatelů. Ukázalo se, že zejména v letech, kdy byl ředitelem Fakultní nemocnice v Ostravě, patřily jeho příjmy do kategorie, na něž by se vztahovala jeho stranou prosazovaná progresivní daň pro nejlépe vydělávající vrstvu obyvatel.  

V čele ostravské nemocnice, jedné z největších v zemi, stál od roku 2005. Z předložených dokladů vypočteme, že jeho průměrný plat činil více než 104 tisíc korun čistého měsíčně. Podle potvrzení, které Aktuálně.cz předal, dostal na svůj účet včetně veškerých odměn a příplatků od té doby až doposud 10,6 milionu korun.

Před tím - od roku 2003 - dostával na účet jako ředitel nemocnice v Bohumíně plat v řádu desítek tisíc. Více než milion korun pak celkově inkasoval jako člen zastupitelstva Moravskoslezského kraje.

K tomu, aby zveřejnil příjmy, vyzval svého ministra premiér Bohuslav Sobotka poté, co Svatopluk Němeček s podrobným objasněním soukromých financí váhal.

Ministrovy miliony

Zároveň se svými příjmy zveřejnil Svatopluk Němeček i příjmy své manželky, která je primářkou popáleninového centra. Z dokumentů Aktuálně.cz vyčetlo, že do rodinného rozpočtu si ministr zdravotnictví a jeho manželka dohromady vydělali za deset let více než 19,2 milionu korun.

Ministr se svou ženou však zároveň v uvedeném období nakupovali nemovitosti. Kromě zmíněného domu, jehož dostavbu plánují na polovinu letošního roku, si pořídili rekreační chatu v Novosedlech nad Nežárkou v jižních Čechách za 2,2 milionu korun, pozemek u Bohumína na Karvinsku za 500 tisíc korun a 250 tisíc korun investovali do podílových fondů.

Celkově jde o 2,95 milionu korun, rozpočet stavby v Čeladné, jak bylo řečeno, činí 10 milionů. 

Vila v Čeladné

Na nemovitost čerpá ministr Němeček hypotéku ve výši tří milionů korun, zbytek pořizuje podle svých slov z úspor. Hypotéku podepsal přesně týden před jmenováním a shodou okolností dva dny poté, co mu Aktuálně.cz poslalo ke stavbě první dotazy. 

Dům ministra Němečka a jeho manželky.
Dům ministra Němečka a jeho manželky. | Foto: Ludvík Hradilek

"K dnešnímu dni jsem už z úspor uhradil stavební práce v celkové ceně 5 milionů korun. Mé osobní úspory k dnešnímu dni činí zhruba 750 tisíc korun (finance na běžném účtu a účtu stavebního spoření), které budou na stavbu použity také," uvedl ministr Němeček na první dotaz Aktuálně.cz.

Sečteno - dohromady dávají tyto sumy včetně zmíněné hypotéky částku 8 750 000 a na to, kde vezme zbývajících zhruba jeden a čtvrt milionu, odpověděl minitstr na opakovaný dotaz. "Na dokončení výstavby domu přispěje svými zbývajícími úsporami (včetně stavebního spoření) i moje manželka," řekl Němeček.

Jeho rodinný dům roste na pozemku o rozloze téměř 2300 metrů čtverečních. Jde o stavbu na 280 metrech zastavěné plochy, v jejímž sousedství má podobně velký dům někdejší ředitel T-Mobilu Miroslav Rakowski. 

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy