Mimořádná zpráva

Sobotkův ministr odkryl příjmy, bral přes 100 tisíc

Radek Nohl Radek Nohl
10. 2. 2014 5:30
Svatopluk Němeček předložil výdělky z nemocnic, aby doložil, z čeho staví svoji vilu
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaMinistr zdravotnictví Svatopluk Němeček poskytl doklady, kde vydělal na svoji desetimilionovou vilu, kterou staví v beskydské Čeladné.

Předložil redakci Aktuálně.cz doklady s razítky svých posledních zaměstnavatelů. Ukázalo se, že zejména v letech, kdy byl ředitelem Fakultní nemocnice v Ostravě, patřily jeho příjmy do kategorie, na něž by se vztahovala jeho stranou prosazovaná progresivní daň pro nejlépe vydělávající vrstvu obyvatel.  

V čele ostravské nemocnice, jedné z největších v zemi, stál od roku 2005. Z předložených dokladů vypočteme, že jeho průměrný plat činil více než 104 tisíc korun čistého měsíčně. Podle potvrzení, které Aktuálně.cz předal, dostal na svůj účet včetně veškerých odměn a příplatků od té doby až doposud 10,6 milionu korun.

Před tím - od roku 2003 - dostával na účet jako ředitel nemocnice v Bohumíně plat v řádu desítek tisíc. Více než milion korun pak celkově inkasoval jako člen zastupitelstva Moravskoslezského kraje.

K tomu, aby zveřejnil příjmy, vyzval svého ministra premiér Bohuslav Sobotka poté, co Svatopluk Němeček s podrobným objasněním soukromých financí váhal.

Ministrovy miliony

Zároveň se svými příjmy zveřejnil Svatopluk Němeček i příjmy své manželky, která je primářkou popáleninového centra. Z dokumentů Aktuálně.cz vyčetlo, že do rodinného rozpočtu si ministr zdravotnictví a jeho manželka dohromady vydělali za deset let více než 19,2 milionu korun.

Ministr se svou ženou však zároveň v uvedeném období nakupovali nemovitosti. Kromě zmíněného domu, jehož dostavbu plánují na polovinu letošního roku, si pořídili rekreační chatu v Novosedlech nad Nežárkou v jižních Čechách za 2,2 milionu korun, pozemek u Bohumína na Karvinsku za 500 tisíc korun a 250 tisíc korun investovali do podílových fondů.

Celkově jde o 2,95 milionu korun, rozpočet stavby v Čeladné, jak bylo řečeno, činí 10 milionů. 

Vila v Čeladné

Na nemovitost čerpá ministr Němeček hypotéku ve výši tří milionů korun, zbytek pořizuje podle svých slov z úspor. Hypotéku podepsal přesně týden před jmenováním a shodou okolností dva dny poté, co mu Aktuálně.cz poslalo ke stavbě první dotazy. 

Dům ministra Němečka a jeho manželky.
Dům ministra Němečka a jeho manželky. | Foto: Ludvík Hradilek

"K dnešnímu dni jsem už z úspor uhradil stavební práce v celkové ceně 5 milionů korun. Mé osobní úspory k dnešnímu dni činí zhruba 750 tisíc korun (finance na běžném účtu a účtu stavebního spoření), které budou na stavbu použity také," uvedl ministr Němeček na první dotaz Aktuálně.cz.

Sečteno - dohromady dávají tyto sumy včetně zmíněné hypotéky částku 8 750 000 a na to, kde vezme zbývajících zhruba jeden a čtvrt milionu, odpověděl minitstr na opakovaný dotaz. "Na dokončení výstavby domu přispěje svými zbývajícími úsporami (včetně stavebního spoření) i moje manželka," řekl Němeček.

Jeho rodinný dům roste na pozemku o rozloze téměř 2300 metrů čtverečních. Jde o stavbu na 280 metrech zastavěné plochy, v jejímž sousedství má podobně velký dům někdejší ředitel T-Mobilu Miroslav Rakowski. 

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy