Česko má přebytek gynekologů, ale pacientky je shánějí marně

Radek Nohl Radek Nohl
25. 11. 2014 5:30
Nové údaje VZP ukazují, že ve velkých městech je gynekologů až třikrát víc, než by bylo potřeba. Přestože jejich počet převyšuje hodnoty obvyklé v zemích EU, pojišťovna podepisuje nové smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V českém zdravotnictví narazíte na paradox: podle údajů největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP je v Praze dvaapůlkrát více gynekologů, než by bylo potřeba, přesto se ženám častokrát nedaří sehnat v hlavním městě právě tohoto specialistu.

"Když jdou moje pacientky studovat nebo pracovat do Prahy, často se na mě obracejí, protože tam nejsou schopny sehnat nového gynekologa," popisuje běžnou praxi svých klientek olomoucký odborník Aleš Skřivánek, který je zároveň členem výboru českého Sdružení soukromých gynekologů.

Vysvětlení je podle Skřivánka jednoduché. Gynekologů je sice třeba v Praze dost, ale pečují o nižší počet pacientek než jejich kolegové v menších městech. Proto se jim rychleji naplní kartotéka.

Finančně na tom nijak výrazně netratí, protože vedle běžných úhrad od zdravotní pojišťovny vybírají lékaři navíc ještě registrační poplatek. Za obdobu jakési členské karty platí ženy ročně částky v rozmezí od několika stokorun do 1500 korun.

Gynekologů je více než v EU

Že gynekologie patří k zajímavým lékařským oborům, dokazují zmíněné statistiky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Z dat vyplývá i to, že v počtech ženských specialistů Česko dokonce převyšuje další členské státy Evropské unie.

"Zajištění péče gynekology zobrazuje v České republice výrazně vyšší hodnoty, než vykazují ostatní státy Evropské unie," potvrdil náměstek ředitele VZP Petr Honěk ve zprávě, kterou předložila pojišťovna členům správní rady a jejíž detaily Aktuálně.cz zveřejnilo v říjnové sérii článků.

Z konkrétních dat je patrné, že kromě Prahy je například v Brně, Olomouci a Ústí nad Labem zajištěna gynekologická péče na 190, ale i více než 300 procent oproti standardu, který si VZP stanovila. "Jedná se o velká města, která jsou přirozenými centry dojížďky za službami," zdůvodňuje Eva Brožíková z tiskového oddělení VZP.

Pojišťovna podepisuje nové smlouvy dál

Podle Aleše Skřivánka je však gynekologických ordinací skutečně nadbytek. Důvodů je více. Třeba to, že dříve pojišťovny dávaly smlouvy velkému počtu lékařů.

"Je to dané také tím, že gynekologové u nás do určité míry suplují práci některých praktických lékařů. Děláme všechny screeningové programy. Při dnešních technologiích by určitě stačilo méně gynekologů," řekl Skřivánek.

Pojišťovna se však zatím nerozhodla, že by počet gynekologů začala výrazněji redukovat. Mluvčí Eva Brožíková jen uvedla, že při podepisování nových smluv postupuje VZP individuálně. "Je zohledňována i dostupnost zdravotních služeb v daném regionu," dodala Brožíková.

Že zdravotní pojišťovna nepřestala nové smlouvy podepisovat, vysvětluje Alexandra Stará ze Sdružení soukromých gynekologů také tím, že se věk gynekologů zvyšuje stejně jako u praktických nebo dětských lékařů. A že je tedy za několik let nebude mít kdo nahradit.

Podle VZP je totiž v současné době průměrný věk praktiků nebo pediatrů okolo 54 let a mladí se do samostatné praxe nehrnou. "Pojišťovny to vědí. Snad právě proto budou nové smlouvy na dobu neurčitou," řekla Stará.

Z údajů VZP přitom vyplývá, že počty gynekologů, s nimiž má pojišťovna smlouvu, za poslední tři roky prakticky nerostly. Oproti tomu ale Všeobecná zdravotní pojišťovna na tento druh péče vynakládá stále více peněz. V roce 2011 vyplatila gynekologům 1,69 miliardy a letos jim chce zaplatit ještě o dalších téměř 200 milionů více.

Ministerstvo chtělo snížit úhrady

Gynekologům přitom ještě minulý týden hrozilo, že o část peněz přijdou. Ministerstvo zdravotnictví v nové vyhlášce plánovalo, že jim sníží úhrady za péči zhruba o dvacet procent. V praxi by to znamenalo, že by jednotliví lékaři přišli měsíčně o 20 až 40 tisíc korun.

Teprve nedávné jednání mezi předsedou Svazu soukromých gynekologů Vladimírem Dvořákem a náměstkem ministra Tomem Philippem situaci změnilo. "Dohodli jsme, že by náš segment měl mít úhrady alespoň na úrovni roku 2013," uvedl Dvořák.

Podle Philippa ministerstvo nakonec akceptovalo dohodu, která se týkala výše úhrad a na níž se shodli gynekologové s pojišťovnami. Podle nové úhradové vyhlášky by tak neměli gynekologové o žádné peníze přijít.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy