Cílem ministerstva zdravotnictví byl absolutní zákaz kouření v restauracích. Jenže poslanci chtějí povolit hospodským kuřárny, elektronické cigarety a čajovnám vodní dýmky. Nebojíte se, že z toho zákona nakonec zase zbude torzo?
Snažíme se ještě rychle poslance přesvědčit, že polovičatá řešení nemají smysl. Pokud má platit zákaz, má být absolutní. Tam, kde jsou výjimky, smysl zákona se rozmělní a nakonec se to nedodržuje. Třeba dnes - když je někde oddělená kuřácká část, stejně se kouř dostane tam, kam nemá. I u těch navrhovaných kuřáren se už předem vymýšlejí způsoby, jak to zneužít.
Když se ale kuřárny projednávaly ve výborech, vaše ministerstvo k nim dalo neutrální stanovisko. Proč?
To ale neznamená, že to podporujeme. My chceme ten zákon prosadit tak, jak jsme ho navrhli. Koneckonců, Česká republika se zavázala v rámcové úmluvě o kontrole tabáku, že absolutní zákaz kouření přijme.
Takže lobbujete u poslanců do poslední chvíle?
Jednání s poslanci je nejkomplikovanější fáze - tabákové firmy se ke mně neobjednávají, ani provozovatelé hospod, nechodí mi ani petice. Naopak dostávám spoustu pozitivních vzkazů od lidí. Názor společnosti je většinový - 78 procent lidí si například přeje zákaz kouření v hospodách. Teď ještě přesvědčit poslance, aby názor lidí vyslechli.
Kritici vašemu zákonu často vyčítají, že absolutní zákaz je nedemokratický.
To mě mrzí, když nám předhazují zrovna tohle. Vždyť to mají v řadě západních zemí - Irsko je nedemokratická země? Rakousko, které absolutní zákaz zavede od roku 2018? Trend v Evropě je prostě takový. A normální je zkrátka nekouřit.
Návrh kromě kouření také významně omezuje prodej alkoholu. Proč je potřeba Čechům sahat i na pití?
Tak se podívejte na statistiky. Máme spotřebu alkoholu 16,6 litru ročně na hlavu, průměr v Evropě je 12,5 litru. Výskyt opilosti u patnáctiletých chlapců je 46 procent, u děvčat 40 procent. To jsou obrovsky alarmující čísla a my musíme v rámci prevence pití u dětí omezit dostupnost alkoholu. Z hlediska téhle věkové skupiny by bylo nejlepší, aby se alkohol neprodával vůbec, což je samozřejmě absurdní. Nechceme alkohol úplně vymýtit, ale zaměřit se na ty nejcitlivější skupiny, jako jsou děti a mládež.
Kupříkladu navrhujete, aby hospodští museli povinně nabízet jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Nebo úplně zakázat prodej alkoholu v automatech. Nejsou to už příliš neobvyklá a přísná opatření?
S nealkoholickým nápojem jsme se inspirovali slovinskou právní úpravou, kde s tím mají dobré zkušenosti. Zatím jsem proti tomu mezi poslanci nezaznamenala výraznější námitky, takže se nadále snažíme prosadit. Co se týče zákazu alkoholu v automatech, tak to souvisí s naší snahou omezit prodejní místa. Byl to i požadavek národního protidrogového koordinátora, protože se u nich špatně kontroluje věk.
Novinka je také, že pokutu za nalévání mladistvým bude moci dostat i majitel podniku. Zvyšujete nějak i pokuty?
Dnes je sankce pro fyzické osoby až 50 tisíc korun a zákaz činnosti na dva roky. Nově bude fyzickým osobám hrozit až 150 tisíc korun pokuty a provozovateli až milion korun. Sankce pro něj se navíc ve výjimečných případech může i zdvojnásobit. Kromě toho bude možné provozovnu na dva dny okamžitě zavřít.
Ministerstvo zdravotnictví také navrhlo, aby se tvrdý alkohol mohl nalévat jen na kulturních a tanečních akcích. Poslanci ale chtějí povolit i košty, různé trhy nebo burzy. Jak se k jejich návrhům stavíte?
V otázce příležitostného prodeje alkoholických nápojů je hodně pozměňovacích návrhů, hlavně od poslanců z jižní Moravy. Můžeme se o nich ještě bavit. Souhlasíme třeba s poslancem Krákorou, který navrhuje, aby šlo tvrdý alkohol prodávat i na tradičních slavnostech.
Již delší dobu se na sportovních akcích smí podávat jen pivo. Poslanci teď chtějí, aby šlo na fotbale koupit i víno, nebo dokonce tvrdý alkohol. S tím asi nesouhlasíte?
Na sportovní akce jdete sledovat sport, ne se opíjet. Podívejte se na některé velké sportovní akce typu zápas Sparta - Baník, je na nich vidět, jak alkohol zvyšuje agresivitu a přispívá ke kriminalitě. Proto ty změny nemůžeme podporovat.