Žádné cigarety v autě s dětmi ani v zoo. Poslanci mají další plány, jak omezit kuřáky

Radek Nohl Radek Nohl
8. 3. 2016 5:32
Na české řidiče se připravuje v Poslanecké sněmovně další omezení. Poslanci chtějí zakázat kouření během jízdy v případě, kdy jede v autě také dítě. Novela, kterou mají v úterý ve druhém čtení projednat poslanci, má například zakázat kouření v restauracích, ale i omezit prodej alkoholu. I když se někteří poslanci snažili i v minulých letech pravidla pro kuřáky zpřísnit, tabáková lobby byla většinou úspěšnější a zásadní úpravy zákona neprošly.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock, Aktuálně.cz

Praha - Na české řidiče se připravuje v Poslanecké sněmovně další omezení. Zakázat chtějí kouření během jízdy v případě, kdy jede v autě také dítě. Jde o jednu ze změn v takzvaném protikuřáckém zákoně, který v úterý ve druhém čtení projednají poslanci.

Novela má například zakázat kouření v restauracích, ale i omezit prodej alkoholu. I když se někteří poslanci snažili i v minulých letech pravidla pro kuřáky zpřísnit, tabáková lobby byla většinou úspěšnější a zásadní úpravy zákona neprošly.

Teď je tu další pokus. A poslanci navrhují nové změny. Rom Kostřica (TOP 09) chce zakázat kouření v autě, ve kterém jede osoba mladší 18 let. Podobně je tomu nyní již v Itálii nebo Velké Británii. Kostřica má za to, že by kouření během jízdy mohla v budoucnu hlídat a pokutovat policie. Stejně jako je to nyní v případě, kdy řidič spáchá přestupek.

"Nemyslím si, že by v každém autě měl být policista. Vystavováním dítě kouři se ale porušuje již platná povinnost, podle které mají rodiče dbát o jeho zdraví," řekl právník Tomáš Kindl, který pro poslance Kostřicu návrh zákona připravil. Kostřica zároveň navrhuje zpřísnění zákona ve společných prostorách domů. "Jde o to, aby případní poškození měli snazší pozici při řešení sporů," doplnil právník.

Zákaz kouření v autě podporují také další členové sněmovního zdravotnického výboru, které deník Aktuálně.cz oslovil. Z vládních stran je to třeba Jana Pastuchová (ANO), Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), Jiří Koskuba (ČSSD) a z opozice Jiří Štětina (Úsvit).

Další poslanci Milan Brázdil (ANO) nebo Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) jsou však proti. Těžko se podle nich bude prokazovat, že někdo skutečně při jízdě kouřil. A Jiří Skalický (TOP 09) přidává ještě další důvod, proč říká tomuto návrhu ne. "Auto je soukromý prostor," uvedl Skalický.

Zákaz kouření v zoo i na zastávkách

Vyšší podporu mezi poslanci sněmovního zdravotnického výboru mají návrhy bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). Ta chce zakázat kouření v zoologických zahradách a také na nástupištích, pod přístřešky na zastávkách a v čekárnách. Důvodem, proč by se podle Válkové mělo kouření v zoo zakázat, je vysoký počet dětí, které do nich chodí. "Zvíře je také živý organismus," jmenoval poslanec Štětina ještě jeden důvod, proč bude pro tento návrh hlasovat.  

Další změna by se mohla dotknout ale také elektronických cigaret a vodních dýmek. Poslanci sociální demokracie chtějí, aby při jejich používání nebyl zákon tak přísný. Jiří Koskuba, který je také primářem interního oddělení Nemocnice Na Bulovce, společně s Jiřím Běhounkem a Igorem Jakubčíkem chtějí, aby bylo možné kouřit elektronickými cigaretami v kinech, divadlech nebo restauracích. "E-cigarety jsou z medicínského hlediska velmi vhodnou alternativou cigaret papírových," zdůvodňuje svůj návrh zmíněná trojice poslanců.

Václav Zemek z ČSSD pak chce změnit pravidla pro využívání vodních dýmek. Poslanec navrhuje, aby se jich zákaz kouření v čajovnách či jiných zařízeních netýkal.

Sněmovna budě řešit i to, zda vedle zákazu v restauracích úplně omezit kouření na předzahrádkách. Většina členů sněmovního zdravotního výboru je pro to, aby si provozovatel mohl vybrat, jestli tam umožní lidem kouřit, nebo ne. "Měla by být povinnost označit zahrádku jako nekuřáckou, nebo kuřáckou," uvedla poslankyně Pastuchová.

Poté, co návrhy v úterý projdou ve Sněmovně druhým čtením, vrátí se zákon do zdravotnického výboru a na závěr o něm budou znovu hlasovat poslanci.

E-cigareta není zdravá, ale vede k tomu, že se člověk může zbavit závislosti, říká Adam Pavelka, prezident Komory elektronického kouření. Přiznává ale, že je v nich nikotin, který k závislosti vede. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy