Brno – Víte, co se stalo 25. února 1956? A víte, co se stalo 26. února 1991?
Exprezident Václav Klaus stojí za řečnickým pultem, má zdvižený prst, dívá se na své obecenstvo - převážně tuzemský management německé přepravní firmy DHL - a marně čeká na odpovědi. Posluchači mlčí. Stěží mohli tušit, že je bude zkoušet bývalá hlava státu. Která, byť už dávno není na Hradě, dál cestuje po České republice podobně jako v dobách největší slávy a moci.
Tentokrát Klaus zavítal do Jihomoravského kraje. "Nám připadá, že se téměř nic od té doby nezměnilo, o pana prezidenta je stále velký zájem, a proto kromě práce v Institutu Václava Klause cestujeme po Česku i světě," říká Jiří Weigl, nejbližší Klausův spolupracovník.
Přednáška pokračuje, ale odpovědi na otázky se exprezident nedozví, a tak publiku vysvětluje, že 25. února 1956 vystoupil sovětský vůdce Nikita Chruščov s projevem o zločinech Stalina a 26. února 1991 přijalo Federální shromáždění zákon o privatizaci majetku.
Už jste ji četli?
To je ale jen taková předehra, vrcholem je více jak hodinové povídání o migrační krizi. Tu si firma, sama mezinárodní specialista na přepravu zboží všeho druhu po zemi, na moři i vzduchem, vybrala jako téma, když svého hosta zvala jako hlavní hvězdu výroční konference. A Klaus nezklamal, ani nepřekvapil, takže v duchu všech svých vystoupení běduje nad přílivem běženců a ostře kritizuje Evropskou unii i její politiky, především německou kancléřku Angelu Merkelovou.
"Jestliže za posledních sto let vzešly z Německa dvakrát fatální problémy pro Evropu, tak já mám hrůzu, že skoro hrozí, že to teď bude potřetí," prohlašuje Klaus a nabádá všechny přítomné, vesměs zaměstnance německého koncernu, aby si přečetli jeho a Weiglovu knihu s názvem Stěhování národů s. r.o. Všichni účastníci konference mají knihu před sebou, protože ji pro ně firma zakoupila. "Už jste ji četli?" ptá se opakovaně exprezident.
Působí uvolněně a spokojeně. Když jako dar dostane malý kamion s firemními znaky, hned s úsměvem navrhne, že na titul své knihy mohl dát právě takový, protože na knize je beztak namalovaný obrázek stěhovacího auta. Dozvídá se ale, že by to nešlo. "Náš nejvyšší šéf je z Německa a je velkým příznivcem migrace," oznamuje mu jeden z českých manažerů.
Hašek mi mluví z duše
O běžencích Klaus v poslední době mluví často na mnoha místech, což se potvrzuje také při setkání s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. I když byl Klaus řadu let předsedou pravicové ODS, se sociálním demokratem Haškem si notují a jeden pro druhého mají slova chvály.
"Rád jsem to poslouchal, mluví mi z duše," reaguje exprezident na Haškova slova o tom, jak prý evropské elity selhávají při řešení evropské krize a jak on z pozice hejtmana udělá všechno pro to, aby "jižní Morava zůstala bezpečným regionem tradičních hodnot".
"V dnešní mimořádné migrační situaci cítím s panem hejtmanem zranitelnost tohoto regionu, která se může velmi brzy projevit nešťastnými a nežádoucími jevy," brnká Klaus na stejnou notu, kterou úspěšně už nějakou dobu rozehrává i jeho nástupce na Pražském hradě Miloš Zeman. A Hašek mu jeho podporu, stejně jako Zemanovi, ochotně vrací: "Dokud budu jihomoravským hejtmanem, v sídle kraje budete vždy vítaným hostem."
Jsem stále v politice
Během návštěvy Brna přijde řeč několikrát také na politiku. Jeho příznivci se tak mimo jiné dozvídají, že v současné české politice není strana, kterou by volil. A nechystá se tedy do politiky vrátit?
"Nejsem ve stranické politice, ale jinak v politice jsem a za svůj hlavní úkol považuji v ní i nadále být, neplánuji z ní vystoupit. To je naprosto jasná věc," odpovídá Aktuálně.cz.
Na opakované dotazy, zda přece jen nezvažuje i vstup do stranické politiky, třeba tím, že by s nějakou partají spolupracoval nebo se podílel na vzniku nové, reaguje opatrně: "Znáte to, nikdy neříkej nikdy."
Pak už zbývá jen poslední podpis. Pánovi, který si trpělivě vystál frontu a vyslechl si vše, co Klaus říkal. "Nezapomeňte si ji přečíst," zvedá exprezident na rozloučenou ukazováček.