"Pavlu Beranovi skončil na základě pravomocného usnesení státního zástupce o podmíněném zastavení trestního řízení ke dni 2. srpna 2019 služební poměr dle zákona o státní službě," potvrdil zjištění Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Beran v resortu působil od roku 2015, naposledy pod něj coby náměstka spadala ekonomická sekce.
Zákon o státní službě, jemuž Beran coby náměstek podléhal, je v tomto ohledu neúprosný. Hovoří o tom, že pokud trestní kauza státního zaměstnance skončí podmíněným zastavením stíhání, dotyčnému zanikne služební poměr. Jinými slovy musí odejít ze státních služeb, v tomto případě z ministerstva obrany.
V tomto ohledu je zákon o státní službě přísnější než v případě policistů či vojáků. Smysl legislativy je nicméně jasný. Stát stojí o zaměstnance, kteří se v případě podezření z trestného činu pravomocně očistili před soudem. U náměstka Berana k tomu nedošlo. Jednou z podmínek zastavení trestního stíhání je, že se pachatel přizná. Beran je po rozhodnutí žalobce v devítiměsíční zkušební lhůtě. Z pohledu státu tak není bezúhonný.
Přísný metr na úředníky
Beran přestal být státním zaměstnancem 2. srpna, kdy vešlo v platnost rozhodnutí žalobce, který ho podmíněně zbavil obvinění. Náměstek se podle informací Aktuálně.cz dozvěděl o konci svého angažmá na ministerstvu v pátek dopoledne, kdy ho resort informoval datovou schránkou. Zákon jde ve své přísnosti ještě dál. Pokud by se chtěl Beran vrátit do státní služby, smí tak učinit nejdříve po pěti letech.
"Zákon o státní službě je v této věci velmi tvrdý. Chtěl bych upozornit na srovnání se zákonem o služebním poměru v bezpečnostních složkách, který je mírnější," sdělil Aktuálně.cz náměstek ministerstva vnitra pro státní službu Josef Postránecký, který je nejvýše postaveným úředníkem v zemi. "Takto to ale zákonodárci schválili, na úředníky je přísný metr. V tuto chvíli se to bude těžko měnit," dodal.
Deník Aktuálně.cz Berana požádal o vyjádření k nastalé situaci, zatím nereagoval. Aktuálně.cz o posledním vývoji v jeho trestní kauze informovalo ve čtvrtek. "Pochopil jsem, že romantická doba uplynulého tisíciletí, kdy muž na ránu útočníka odpoví stejně, je nenávratně pryč. Dnes a propříště již vím, že pokud minimálně útok vypadá, že nepokračuje, má člověk utéct a volat právníka," reagoval na uzavření své trestní kauzy.
Kárné řízení se zastavilo
Beran se s vojenským policistou Antonínem Popelkou střetl 21. listopadu 2017, když byl coby náměstek se svou sekcí na výjezdním zasedání. Před hostincem ve Špindlerově Mlýně dostal ránu do nosu, podle jeho slov útok vedl pro něj neznámý muž bez zjevné příčiny. Náměstek poté ránu opětoval, oba muže museli ošetřit lékaři v nemocnici. Beran utrpěl zlomeninu nosu, Popelka měl otřes mozku.
Kriminalisté obvinili vojenského policistu z ublížení na zdraví a výtržnictví, žalobce jeho stíhání letos v dubnu podmíněně zastavil. Beran čelil obvinění z výtržnictví. "Obviněnému jsem stanovil zkušební dobu v trvání devíti měsíců. Obviněný ze své vůle složil peněžitou částku ve výši dvacet tisíc korun určenou státu na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti," popsal Aktuálně.cz okolnosti svého rozhodnutí odpovědný žalobce v Beranově kauze Jindřich Dušek.
Kvůli nucenému konci na ministerstvu se zastavilo kárné řízení, které s Beranem zahájil státní tajemník resortu Petr Vančura. Řízení započalo 24. května, tajemník tehdejšího náměstka postavil mimo službu. Jaký možný kárný prohřešek měl Beran spáchat, není jasné. Se zmíněnou rvačkou ale nesouvisel. Podle zjištění Aktuálně.cz vedly ke kárnému řízení poznatky, které ministerstvo obrany obdrželo do Vojenského zpravodajství.