Ze rvačky s policistou vyvázl náměstek z obrany bez trestu. Žalobce stíhání zastavil

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 8. 8. 2019 14:15
Ekonomický náměstek na ministerstvu obrany Pavel Beran ze sebe symbolicky shodil jednu starost. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz státní zástupce podmíněně zastavil jeho trestní stíhání. Policie Berana obvinila kvůli rvačce, náměstek se popral s vojenským policistou. V případě uznání viny mu hrozil až dvouletý pobyt za mřížemi, po rozhodnutí státního zástupce se však tato hrozba rozplynula. Náměstek ale zůstává mimo službu kvůli kárnému řízení.
Foto: Jan Gazdík

"V předmětné věci fyzického napadení vojenského policisty civilním zaměstnancem z Ministerstva obrany ČR mohu potvrdit, že jsem podmíněně zastavil trestní stíhání civilního zaměstnance ministerstva," sdělil Aktuálně.cz žalobce Jindřich Dušek z Okresního státního zastupitelství v Trutnově, který vyšetřování dozoroval. Incident objasňovali kriminalisté z Vrchlabí.

Důvody svého rozhodnutí státní zástupce nerozvedl, v obecné rovině však vyplývají z trestního řádu. K zastavení stíhání žalobce svolí, když se obviněný dozná, nahradí způsobenou škodu nebo když státní zástupce přihlédne k okolnostem případu a dosavadnímu životu pachatele. Žalobce Dušek zbavil Berana obvinění minulý týden, jeho rozhodnutí je pravomocné od 2. srpna.

"Obviněnému jsem stanovil zkušební dobu podmíněného zastavení trestního stíhání v trvání devíti měsíců. Obviněný ze své vůle složil peněžitou částku ve výši dvacet tisíc korun určenou státu na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti," přiblížil Aktuálně.cz další okolnosti svého závěru žalobce Dušek. Berana kriminalisté obvinili v první půli června z výtržnictví.

Žalobce už dříve zastavil stíhání vojenského policisty

"Pochopil jsem, že romantická doba uplynulého tisíciletí, kdy muž na ránu útočníka odpoví stejně, je nenávratně pryč. Dnes a propříště již vím, že pokud minimálně útok vypadá, že nepokračuje, má člověk utéct a volat právníka," reagoval pro Aktuálně.cz na uzavření své kauzy náměstek Beran. Dodal, že průběh vyšetřování potvrdil jeho verzi, že byl napaden jako první.

V kauze policie stíhala i druhého účastníka konfliktu, vojenského policistu Antonína Popelku, čelil obvinění z výtržnictví a ublížení na zdraví. Jeho linie dopadla stejně, v dubnu žalobce jeho stíhání podmíněně zastavil.

Náměstek ministra obrany Pavel Beran na snímku z letošního 30. dubna, kdy ministerstvo obrany předávalo pamětní medaile účastníkům třetího odboje.
Náměstek ministra obrany Pavel Beran na snímku z letošního 30. dubna, kdy ministerstvo obrany předávalo pamětní medaile účastníkům třetího odboje. | Foto: Ministerstvo obrany

Ke rvačce došlo 21. listopadu 2017. Náměstek se svými lidmi z ekonomické sekce resortu byl na výjezdním zasedání v Bedřichově, po završení oficiální části zamířili do hostince ve Špindlerově Mlýně. Podle náměstka ho venku na cigaretě bez zjevné příčiny udeřil do obličeje cizí muž a přerazil mu nos. Beran úder po chvíli opětoval, oba soky museli ošetřit lékaři v nemocnici. Popelka odnesl střet otřesem mozku, Beran utrpěl zmíněnou zlomeninu nosu.

Že jde o vojenského policistu, zjistil Beran později. Popelka podle informací Aktuálně.cz slouží ve vojenském areálu v Travčicích na Litoměřicku, kde se nachází jeden ze sedmi muničních skladů v zemi. "Snažil jsem se kolem sebe šířit dobrou náladu, a ne někoho provokovat. Natož vojenského policistu, jak se později ukázalo," řekl už dříve k incidentu pro Aktuálně.cz náměstek.

Kárné řízení s náměstkem stále běží

Beran ze sebe sice setřásl hrozbu soudu a případného trestu, jeden problém mu ale zůstává. Státní tajemník ministerstva Petr Vančura ho na konci května postavil mimo službu, důvodem bylo zahájení kárného řízení. Náměstek od té doby nemůže docházet do práce. Kázeňské řízení stále běží, tajemník Vančura o verdiktu nerozhodl. Podle zákona ho v tomto případě nevážou žádné lhůty.

Co přesně dovedlo tajemníka k rozhodnutí rozjet s náměstkem kárné řízení, není jasné. I sám Beran má k tomu jen základní informace. "Důvody mu (náměstkovi) byly sděleny v oznámení o zahájení kárného řízení. Samotné materiály jsou utajované," vysvětlil už dříve mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle zjištění Aktuálně.cz však stojí za spuštěním kárného řízení poznatky, které ministerstvo získalo do Vojenského zpravodajství.

"Vzhledem k tomu, že tato kauza je živá a citlivá, tak bych v tuto chvíli nechtěl jakkoliv nabourávat kárné řízení tím, že bych veřejně vyjadřoval svůj názor," zdrženlivě komentoval řízení náměstek Beran. Poznatky od tajné služby musel shledat tajemník jako velmi závažné. Postavení dotyčného mimo službu kvůli kárnému řízení je velmi přísný postup, který se nepoužívá běžně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy