Kontroly na Hradě jsou nepromyšlené a šikanují turisty, zlobí se cestovky. U vchodů vyrostou stříšky

ČTK Barbora Němcová ČTK, Barbora Němcová
Aktualizováno 17. 8. 2016 14:44
Zástupcům cestovního ruchu se nelíbí zpřísněné kontroly na Pražském hradě. Podle nich to turisty zbytečně zdržuje. Cestovním agenturám tím tak vznikají náklady navíc. Pražský hrad kritiku odmítá, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka má bezpečnost přednost před penězi.
Fronty při kontrole u vstupu na Pražský hrad.
Fronty při kontrole u vstupu na Pražský hrad. | Foto: ČTK

Praha – Cestovním agenturám se nelíbí zvýšená bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Podle zástupců cestovního ruchu turisty zdržují a cestovním kancelářím zvyšují náklady. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež označil zvýšené kontroly za nepromyšlené a za šikanování turistů. Pražský hrad kritiku odmítá, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka má bezpečnost přednost před penězi.

Pražský hrad zavedl intenzivnější kontroly turistů na vstupech do nejnavštěvovanější české památky asi před dvěma týdny. Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy. Hrad označuje kontroly za namátkové a zaměřené především na to, aby do areálu Hradu nemohly být proneseny například větší zbraně. Kvůli opatření se nárazově především na Hradčanském náměstí a na Prašném mostě tvoří fronty. Například v úterý kolem 15:00 v nich turisté strávili několik minut, o hodinu později fronty nebyly prakticky žádné.

V době "turistické špičky", například kolem poledne, v nich ale lidé musí čekat i několik desítek minut. Podle Ovčáčka se cestovní agentury nepřizpůsobily situaci a turisty přivážejí stále ve stejný čas. Očekává, že se situace během několika dnů, maximálně týdnů, změní.

Papež z Asociace cestovních kanceláří odmítl, že by cestovky mohly za dlouhé fronty na Hradě. Informaci o chystaném zpřísnění bezpečnostních opatření podle něj dostaly, ale nebyla konkrétní. Poznamenal, že zájezdy se nabízejí dlouho dopředu a mají daný program, měnit jej narychlo je proto obtížné.

Hrad vybuduje estetické stříšky

U kontrolních stanovišť na Pražském hradě by v blízké době měly být postaveny stříšky chránící turisty před špatným počasím. Již na počátku podzimu by také mohly být v katedrále sv. Víta nainstalovány bezpečnostní rámy. "Bude zdokonaleno i prostředí kontrol tak, aby byly chráněny proti nepřízni počasí," řekl Ovčáček. Jejich umístění nebude podle něj technicky náročné i proto, že vchodů na Hrad mnoho není. K podobě stříšek řekl jen, že nebudou vypadat jako bílé budky před Spolkovým sněmem v Berlíně. "To rozhodně neplánujeme. Musíme dbát na důležitou věc, a tou je estetika Pražského hradu," podotkl.

Česko patří mezi nejbezpečnější země

V současném světě je podle něho bezpečnostní opatření třeba respektovat. "Ale na Pražském hradě jsou udělána velmi nešťastně. Někdo zpackal třeba bohulibý záměr, což je na Hradě obvyklé," řekl. Upozornil, že ČR patří dlouhodobě mezi nejbezpečnější země světa.

Podle Ovčáčka bylo nutné kontroly zavést. "Nechci ale zacházet do podrobností. V každém případě opatření význam mají," řekl.

Kontroly zkritizoval i mluvčí Čedoku Hynek Špinar. Návštěvu Pražského hradu podle něj ovlivňují velmi negativně. "Kromě samotné nepříjemnosti, že se musí čekat ve frontě, se tímto prodlužuje doba prohlídky Prahy, protože čekací doba na vstup do areálu Hradu je minimálně o hodinu delší. Například v sobotu minulý týden byla fronta od restaurace Lví dvůr až k Belvederu," napsal. Cestovní kanceláři tak podle něj rostou náklady na průvodce a autobus, které nebyly započítány v ceně zájezdu.

Podle Ovčáčka je ale bezpečnost lidí důležitější. "Bezpečí žádnými penězi změřit nelze. A to by si měli uvědomit i v cestovních kancelářích," řekl.

Turisté: Kontroly jsou normální

Příspěvková organizace hlavního města Prague City Tourism již v červnu chystaná bezpečnostní opatření v tiskové zprávě odmítla. "Chápeme, že je bezpečnost sídla prezidenta republiky prioritou. Právě Hrad je nejnavštěvovanější památkou Prahy, a pokud do ní lidem omezíme přístup, nebo zavedeme přísné bezpečnostní kontroly, budou to vnímat negativně," uvedla ředitelka Nora Dolanská. Podle mluvčí organizace Kateřiny Bártové si na potíže s kontrolami stěžují především průvodci. Od turistů organizace žádné stížnosti neeviduje. "Návštěvníci mají pro kontroly pochopení, znají je i z jiných turistických destinací," poznamenala.

Pochopení pro kontroly v úterý odpoledne, tedy v době, kdy čekání ve frontách trvalo řádově minuty, vyslovili i turisté. Například Ywona, Polka žijící v Německu, kontroly považuje za normální. Podivila se, že v minulosti na Pražském hradě nebyly. Vyjádřila ale pochybnost, zda současné kontroly mohou teroristům v útoku zabránit.

Mladý pár z Francie také označil kontroly za normální a bezpečí za důležitější. Stejně se vyjádřila i skupinka slovenských turistů. "Nevadilo nám pár minut čekat, patří to k tomu. Zrovna jsem dětem vysvětloval, proč tu kontroly jsou," řekl muž z Tábora.

Vyvolávání strachu je čím dál oblíbenější hra

Ke kritikům se přidal státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Na Twitteru napsal, že "vyvolávání strachu je čím dál oblíbenější hra některých politiků". Fotografii lidí čekajících před Pražským hradem doprovodil komentářem, že "toto je úplně nový level".

"Místo kavárenských výkřiků by tajemník Prouza už měl sepsat pro pana premiéra desky k migračním kvótám," reagoval Ovčáček. Poznamenal mimo jiné, že Prouza nepoužil fotografii front způsobených kontrolami, ale turistů čekajících na střídání Hradní stráže.

Prouza na Ovčačkovu kritiku reagovat odmítl. "Partnerem tiskového mluvčího je tiskový mluvčí, nevidím tedy jediný důvod, proč na cokoliv z úst či klávesnice pana tiskového mluvčího Ovčáčka reagovat," napsal Aktuálně.cz.

Použití fotografie ze situace, kdy se střídá hradní stráž, vysvětlil tím, že to naprosto přesně ilustruje situaci, jak se dnes Hrad uzavírá. "Přesný protiklad politiky Václava Havla, který se snažil Hrad otevírat a udělat z něj místo, kam budou Češi i cizinci chodit volně a rádi," dodal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy