Trénink na teroristy i vetřelce ze Ztohoven. Zemanova stráž kupuje virtuální střelnici za 12 milionů

Petr Koděra Petr Koděra
30. 6. 2016 5:30
Ministerstvo obrany koupí vojákům Hradní stráže střelecký simulátor, který je má lépe vycvičit k ochraně sídel prezidenta - jak Pražského hradu, tak zámku v Lánech. Na plátno jim bude projektor věrně promítat třeba teroristy v Jelením příkopu a oni musí zasáhnout. Nabídku do soutěže podaly tři firmy, výběrová komise nyní posuzuje jejich nabídky. Na střelnici s předpokládanou cenou 12 milionů má trénovat pouze šest stovek příslušníků Hradní stráže, s dalšími tisícovkami příslušníků ozbrojených složek státu, jako jsou policie, celníci nebo tajné služby, se nepočítá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezidenta Miloše Zemana a jeho sídla na Pražském hradě a na zámku v Lánech budou chránit lépe vycvičení vojáci Hradní stráže. Aby ministerstvo obrany posílilo umění jejich střelby, koupí jim virtuální střelnici, kde budou na plátně trénovat zásahy proti nepříteli, zejména teroristům. Anebo vetřelcům, jako byli recesisté ze skupiny Ztohoven, kteří loni na podzim sňali ze střechy Hradu prezidentskou standartu a místo ní vyvěsili červené trenýrky.

Vylepšený výcvik má zajistit promítání modelových situací v reálných kulisách - například v Jelením příkopu. Trénovat budou podle mluvčího Hradní stráže Jiřího Havla jednotlivci i skupiny.

Ministerstvo hodlá za střelnici utratit 12 milionů korun a právě teď vybírá vítěze výběrového řízení, který laserové cvičiště dodá. "Nabídku podali tři zájemci," řekl mluvčí Havel.

Ačkoliv úřady jména účastníků soutěže a detaily jejich nabídek odmítají prozradit, online deník Aktuálně.cz vypátral dva z nich: je mezi nimi slavkovská společnost Saab Czech a také firma VR Group, jejímž jediným akcionářem je státní letecký podnik LOM Praha. Ani jedna společnost se ale k účasti v tendru nevyjádřila.

Hradní stráž střelnici umístí do svého objektu v Kanovnické ulici a hotovo chce mít nejpozději do konce příštího roku.

Žádná obyčejná videohra

Dvanáctimilionová investice okamžitě získala kritiky i obhájce. Zatímco ti první tvrdí, že hradní vojáci nepotřebují tak drahou trojrozměrnou virtuální realitu a stačila by jim laserová střelnice s cenou okolo dvou až tří milionů korun, někteří odborníci nákup ministerstva obrany hájí tím, že profesionálové nemohou cvičit na "obyčejné videohře". Na záznam však nikdo z nich promluvit nehodlá.

Hradní stráž

Hradní stráž je vojenským útvarem brigádního typu s celkovými počty 653 osob - 73 důstojníků, 91 praporčíků, 446 poddůstojníků a 43 občanských zaměstnanců. Je organizována na velení a štáb, 1. a 2. prapor, hudbu Hradní stráže a rotu zabezpečení.

Zdroj: www.hrad.army.cz

Jisté je, že na Letišti Václava Havla vznikne čtyřikrát levnější laserová střelnice pro trénink policistů, celníků a tajných služeb.

Hradní stráž se ale brání srovnání a otázce, zda její projekt není zbytečně velkorysý. "Neznáme technické parametry vámi zmíněné střelnice, proto na tuto otázku nemůžeme relevantně odpovědět," řekl mluvčí Havel.

Ani letištní střelnice za tři miliony, která je součástí obřího projektu za 168 milionů korun na vylepšení bezpečnosti a ochrany před teroristy, přitom nebude vybavena nijak chabě. Policisté chtějí tak špičkově vybavenou verzi, že zpřísnili podmínky soutěže a nedokážou je splnit ani firmy dodávající pro policii v jiných zemích.

"Nabízel jsem jim podobnou technologii, kterou používají Němci, ale nakonec chtějí něco, co neumíme,“ řekl už dříve Antonín Brzobohatý, jednatel brněnské společnosti S-servis. "Podmínky jsou tak náročné, že jsme se ani nehlásili," dodal Pavel Režný z ostravské firmy Wings Group, která si laserové střelnice sama vyvíjí.

Trénovat si tam budeme sami

Hradní stráž, vojenský útvar brigádního typu čítající okolo šesti stovek vojáků, hodlá na střelnici trénovat osamoceně. S jinými ozbrojenými složkami se tam nepočítá. "Velení Hradní stráže zatím o této možnosti neuvažovalo," reagoval Havel.

I proto se třeba policisté, kterých je čtyřicet tisíc, staví k případné spolupráci opatrně. "V tuto chvíli je z našeho pohledu předčasné spekulovat o tom, zda připravovanou střelnici po vzájemné dohodě budeme, či nebudeme využívat," řekl Jozef Bocán z policejního prezídia. Dodal, že policie si nyní zajišťuje střelecký výcvik svých lidí ve vlastních zařízeních.

Investice do laserových střelnic přichází v době, kdy Česko začíná kvůli hrozbě terorismu, ale i uprchlické krizi v Evropě mohutně přezbrojovat. Jak v posledních týdnech deník Aktuálně.cz informoval, celníci nakoupí za 70 milionů korun nové pistole, neprůstřelné vesty a štíty. Tisíc nových pistolí a pušek za 46 milionů nakoupí i policie a modernizovat se chystá i armáda, která vyčlenila miliardu a čtvrt na nákup nové techniky a zbraní. Pořídí si desítky nových nákladních aut, pozorovací systémy nebo stany. Do skladů přibude i přes osm tisíc nových útočných pušek a pistolí.

Video: youtube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
Další zprávy