Prohlídka Hradu "delegací" z Mynářových domovských Osvětiman byla v pořádku, uzavřel případ GIBS

ČTK ČTK
13. 7. 2016 10:01
Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů byla loňská návštěva z Osvětiman na Pražském hradě v pořádku. Dva autobusy lidí přijely z domovské vesnice kancléře Vratislava Mynáře a návštěvníci si mohli projít nepřístupná místa sídla hlavy státu. Přitom neprošli jedinou bezpečnostní kontrolou ani prokázáním totožnosti. Podle GIBSu však vše proběhlo v pořádku a v souladu s interními předpisy Hradu.
Pražský hrad.
Pražský hrad. | Foto: Pavel Baroch

Praha - Prohlídka reprezentačních prostor Hradu, kterou loni 17. listopadu zorganizovala Strana práv občanů (SPO) spolu s kancléřem Vratislavem Mynářem pro lidi z Osvětiman, byla podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v pořádku. Uvedl to server Lidovky.cz. Návštěvníci přitom prošli do jinak nepřístupných prostor sídla hlavy státu bez jakékoliv bezpečnostní kontroly i prokázání totožnosti.

"Šetření ve věci bylo ukončeno, nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ani jiného protiprávního jednání," řekla serveru mluvčí inspekce Radka Sandorová. "Akce proběhla v souladu s interními předpisy," dodala.

Hrad už dříve uvedl, že policie neporušila žádné bezpečnostní opatření a postupovala profesionálně. Prezident Miloš Zeman poznamenal, že návštěva z Osvětiman byla stejná jako zhruba 150 podobných prohlídek v minulosti. Mynářovi vytkl jen to, že průvodce nechal některé lidi "na jednu minutu si sednout na nějakou vzácnou sedačku".

Z Mynářových domovských Osvětiman a ze Zlína přijely do Prahy dva autobusy s příznivci prezidenta Zemana, kterému vyjádřili podporu na demonstraci na Albertově. Poté se vydali na prohlídku běžně nepřístupných prostor Pražského hradu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy