Nejnavštěvovanější českou památkou zůstává Pražský hrad, ukazuje žebříček

ČTK ČTK
4. 8. 2016 10:05
Nejvíce turistů v loňském roce zavítalo v Česku opět na Pražský hrad, Petřínskou rozhlednu a do pražské zoologické zahrady. Vyplývá to ze žebříčku, který sestavila agentura CzechTourism.
Foto:

Praha - Nejvíce turistů v loňském roce zavítalo v Česku opět na Pražský hrad, téměř 1,9 milionu. Na druhém místě skončila lanová dráha na pražský Petřín s návštěvností 1,5 milionu lidí. Ta byla přitom v roce 2014 devátá. Do pražské zoologické zahrady přišlo 1,3 milionu lidí a skončila tak na třetím místě. Vyplývá to z žebříčku, který sestavila agentura CzechTourism.

Mezi nejnavštěvovanější tuzemské turistické cíle se zařadila i ostravská Dolní oblast Vítkovice, akvapark AquaPalace, či pivovary a expozice Plzeňského Prazdroje. V první dvacítce turistických cílů je devět pražských a tři na severu Moravy.

"Čtyři turistické cíle z první desítky jsou reprezentanty technických památek a potvrzují tak jejich silnou pozici v cestovním ruchu," uvedla ředitelka CzechTourism Monika Palatková. Agentura proto letos poprvé do žebříčku zahrnula i další technické atraktivity, jako je například přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.

Pořadí žebříčku má pouze orientační charakter. "Žebříček nejnavštěvovanějších turistických cílů má co do srovnání různých objektů jistá omezení daná metodikou, přesto je především z hlediska své diverzity významným dokladem o pestré nabídce ČR v cestovním ruchu," dodala ředitelka Institutu turismu v agentuře CzechTourism Markéta Vogelová.

V českých hotelech a penzionech se loni ubytovalo 17,2 milionu hostů, což bylo o 10,2 procenta meziročně více. Zahraničních návštěvníků loni do Česka přijelo 8,7 milionu, meziročně o 7,3 procenta více.

Návštěvnost turistických cílů v roce 2015

pořadí Turistický cíl návštěvnost (v tis.osob) kraj
1. Pražský hrad 1875,8 Praha
2. Lanová dráha na Petřín, Praha 1479,9 Praha
3. Zoologická zahrada Praha 1318,4 Praha
4. Dolní oblast Vítkovice a Landek Park, Ostrava 1120,8 Moravskoslezský
5. AquaPalace Praha 996,5 Praha
6. Pivovary a expozice Plzeňského prazdroje, Plzeň 756,0 Plzeňský
7. Staroměstská radnice, věž 716,4 Praha
8. Zoologická zahrada Zlín (Lešná) 639,6 Zlínský
9. Židovské muzeum v Praze 629,1 Praha
10. Petřínská rozhledna 585,3 Praha
11. Národní galerie v Praze 543,3 Praha
12. Zoologická zahrada Dvůr Králové 494,1 Královéhradecký
13. Zoologická zahrada Ostrava 490,1 Moravskoslezský
14. Zoologická zahrada Plzeň 436,8 Plzeňský
15. Zoologická zahrada Liberec 417,0 Liberecký
16. Státní zámek Lednice 405,3 Jihomoravský
17. Státní hrad a zámek Český Krumlov 401,6 Jihočeský
18. Chrám sv. Barbory, Kutná Hora 385,3 Středočeský
19. Centrum Černá Louka, Ostrava 339,9 Moravskoslezský
20. Bludiště na Petříně, Praha 339,0 Praha

Zdroj: CzechTourism

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Liberecký kraj podal předžalobní výzvu na ministerstvo, odmítá rozdělování dotací podle rychlosti kliknutí

Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu. Podle MMR byly ale kraje od samého počátku u nastavení kritérií a způsobu hodnocení projektů v REACT-EU.

Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v minulém týdnu i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální.

Kritiku ve čtvrtek odmítl i premiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že všechny přihlášené projekty budou posouzeny. "Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny," uvedl.

Způsob a kritéria hodnocení projektů v programu jsou podle MMR dílem 29 zástupců Monitorovacího výboru IROP. Finální hodnotící kritéria odsouhlasili i zástupci krajů. "Je zcela absurdní, že si nyní někteří hejtmani stěžují a napadají pravidla, proti kterým nejen že nevznesli od července 2020 žádnou připomínku, dokonce se na jejich vytváření prostřednictvím zástupců Asociace krajů v rámci koncepční skupiny ministerstva zdravotnictví a monitorovacího výboru sami podíleli," řekl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Za Asociaci krajů ČR pro zdravotnictví je ve výboru i zástupce kraje Vysočina, s náhradníkem za Liberecký kraj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy