Nejnavštěvovanější českou památkou zůstává Pražský hrad, ukazuje žebříček

ČTK ČTK
4. 8. 2016 10:05
Nejvíce turistů v loňském roce zavítalo v Česku opět na Pražský hrad, Petřínskou rozhlednu a do pražské zoologické zahrady. Vyplývá to ze žebříčku, který sestavila agentura CzechTourism.
Foto:

Praha - Nejvíce turistů v loňském roce zavítalo v Česku opět na Pražský hrad, téměř 1,9 milionu. Na druhém místě skončila lanová dráha na pražský Petřín s návštěvností 1,5 milionu lidí. Ta byla přitom v roce 2014 devátá. Do pražské zoologické zahrady přišlo 1,3 milionu lidí a skončila tak na třetím místě. Vyplývá to z žebříčku, který sestavila agentura CzechTourism.

Mezi nejnavštěvovanější tuzemské turistické cíle se zařadila i ostravská Dolní oblast Vítkovice, akvapark AquaPalace, či pivovary a expozice Plzeňského Prazdroje. V první dvacítce turistických cílů je devět pražských a tři na severu Moravy.

"Čtyři turistické cíle z první desítky jsou reprezentanty technických památek a potvrzují tak jejich silnou pozici v cestovním ruchu," uvedla ředitelka CzechTourism Monika Palatková. Agentura proto letos poprvé do žebříčku zahrnula i další technické atraktivity, jako je například přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.

Pořadí žebříčku má pouze orientační charakter. "Žebříček nejnavštěvovanějších turistických cílů má co do srovnání různých objektů jistá omezení daná metodikou, přesto je především z hlediska své diverzity významným dokladem o pestré nabídce ČR v cestovním ruchu," dodala ředitelka Institutu turismu v agentuře CzechTourism Markéta Vogelová.

V českých hotelech a penzionech se loni ubytovalo 17,2 milionu hostů, což bylo o 10,2 procenta meziročně více. Zahraničních návštěvníků loni do Česka přijelo 8,7 milionu, meziročně o 7,3 procenta více.

Návštěvnost turistických cílů v roce 2015

pořadí Turistický cíl návštěvnost (v tis.osob) kraj
1. Pražský hrad 1875,8 Praha
2. Lanová dráha na Petřín, Praha 1479,9 Praha
3. Zoologická zahrada Praha 1318,4 Praha
4. Dolní oblast Vítkovice a Landek Park, Ostrava 1120,8 Moravskoslezský
5. AquaPalace Praha 996,5 Praha
6. Pivovary a expozice Plzeňského prazdroje, Plzeň 756,0 Plzeňský
7. Staroměstská radnice, věž 716,4 Praha
8. Zoologická zahrada Zlín (Lešná) 639,6 Zlínský
9. Židovské muzeum v Praze 629,1 Praha
10. Petřínská rozhledna 585,3 Praha
11. Národní galerie v Praze 543,3 Praha
12. Zoologická zahrada Dvůr Králové 494,1 Královéhradecký
13. Zoologická zahrada Ostrava 490,1 Moravskoslezský
14. Zoologická zahrada Plzeň 436,8 Plzeňský
15. Zoologická zahrada Liberec 417,0 Liberecký
16. Státní zámek Lednice 405,3 Jihomoravský
17. Státní hrad a zámek Český Krumlov 401,6 Jihočeský
18. Chrám sv. Barbory, Kutná Hora 385,3 Středočeský
19. Centrum Černá Louka, Ostrava 339,9 Moravskoslezský
20. Bludiště na Petříně, Praha 339,0 Praha

Zdroj: CzechTourism

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřel Jindřich Forejt. Bývalý hradní protokolář podlehl podle informací Blesku komplikacím spojeným s mrtvicí

Úmrtí Forejta oznámil na twitteru Daniel Herman. "Jindřich Forejt, bývalý hradní protokolář, zemřel. V různých pozicích jsme se řadu let potkávali. I když naše setkávání bylo často dosti komplikované, skláním se před majestátem smrti a přeji zesnulému lehké odpočinutí. R.i.P," napsal Herman.

 

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy