Nejméně tragické prázdniny na silnici za 30 let. Lidé kvůli provozu jezdili pomaleji

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2020 12:55
O letošních letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 98 lidí. Počet obětí dopravních nehod je tento rok nejnižší od roku 1990. Oproti loňskému červenci a srpnu si kolize vyžádaly o 20 mrtvých méně. Za mírnější následky dopravních kolizí může zejména to, že lidé v důsledku koronavirové pandemie zůstali častěji v Česku. Na hlavních tazích byl proto hustější provoz a lidé jezdili pomaleji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Zaznamenali jsme pokles ve všech hlavních kategoriích," řekl ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Dopravních nehod podle něj vyšetřovali policisté 17 778, což je oproti loňsku pokles o 247. Kromě smrtelných případů se snížil i počet těžce a lehce zraněných.

Nižší úmrtnost je podle ředitele dopravní policie dána více faktory. "Jednak jsme docela medializovali připravované dopravněbezpečnostní akce," uvedl Zlý. Díky tomu se podle něj například poslední prázdninový víkend obešel zcela bez smrtelných následků. Také někteří řidiči podle něj už začínají jezdit ohleduplněji. Nejvíce však následky nehodovosti ovlivnilo to, že Češi mnohem více vyhledávali k dovoleným místa v tuzemsku.

Od začátku roku do konce srpna se v Česku stalo 63 088 dopravních nehod, při kterých 323 lidí zemřelo, 1180 utrpělo těžká zranění a 14 495 lidí se zranilo lehce. Nejčastější obětí jsou řidiči osobních aut. Počet úmrtí je nejnižší od roku 1961, od něhož dopravní policie vede statistiku nehodovosti.

Obětí nehod z řad cyklistů je více než dvojnásobek oproti loňsku

Při dopravních nehodách zemřelo o letošních prázdninách o sedm cyklistů více než loni. Počet obětí z řad jezdců na kolech se tak více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2019 zahynulo v červenci a srpnu na silnicích šest cyklistů, letos to bylo 13. Vyšší počet tragických následků srážek pro lidi jedoucí na bicyklech se přičítá zejména nárůstu tuzemské cykloturistiky v důsledku koronavirové krize a zvyšujícímu se počtu lidí na elektrokolech.

Cyklisté jsou jedinou skupinou účastníků dopravního provozu, u které se v létě výrazně zvýšila úmrtnost. Znatelný pokles naopak zaznamenali policisté u obětí z řad motocyklistů či spolujezdců v motorových vozidlech.

Úmrtnost cyklistů kromě koronaviru ovlivnil podle Zlého i nárůst lidí využívajících elektrokola. "Tito lidé často přeceňují své síly," prohlásil ředitel dopravní policie. Elektrokola podle něj způsobila také to, že se řady cyklistů rozšířily i o skupiny lidí, kteří dříve na bicyklech nejezdili.

Od počátku roku do konce srpna zemřelo při nehodách 34 cyklistů, počet obětí vzrostl oproti stejnému období loni o deset. Celkově se v Česku stalo v prvních osmi měsících 63 088 dopravních nehod, při kterých 323 lidí zemřelo, 1180 utrpělo těžká zranění a 14 495 lidí se zranilo lehce.

Nejtragičtějším dnem byl 3. červenec

Výjimečný byl podle Zlého z hlediska nehodovosti celý letošní rok. "Počet dopravních nehod výrazně ovlivnil nouzový stav," uvedl. Od ledna do konce srpna se stalo 63 088 havárií, zhruba o deset procent méně než loni. Zemřelo při nich 323 lidí, což je nejnižší počet obětí od roku 1961, od něhož dopravní policie vede statistiku nehodovosti.

Při kolizích letos nejvíce umírali řidiči osobních aut. Za prvních osm měsíců roku jich přišlo o život 117. Oproti stejnému období loni je to pokles o 18. Podobně tomu bylo i o prázdninách, kdy havárii nepřežilo 35 řidičů osobních vozů. Byli sice nejčastějšími oběťmi z řad účastníků dopravního provozu, jejich počet se však oproti loňsku o čtyři snížil.

Nejtragičtějším dnem letošních prázdnin se stal pátek 3. července, kdy nehody nepřežilo šest lidí. Pět lidí na silnicích zemřelo 5. července a 7. srpna. Nejvíce obětí si vyžádaly kolize ve Středočeském kraji, na Vysočině a v Ústeckém kraji. Naopak nejlépe na tom byly Karlovarský a Olomoucký kraj.

Nejčastější příčinou dopravních nehod byly o prázdninách situace, kdy se řidič plně nevěnoval řízení vozidla - například telefonoval nebo hledal trasu na mapě. Nejtragičtěji pak dopadly havárie, při kterých řidiči přejeli do protisměru nebo nepřizpůsobili rychlost stavu vozovky. Dohromady se při nich zabilo 32 lidí.

Pod vlivem alkoholu způsobili lidé o prázdninách 952 nehod, o 51 méně než loni. Zemřelo při nich pět lidí, což je oproti prázdninám 2019 pokles o deset. Drogy zjistila policie ve 43 případech, stály život jednoho člověka.

Video: Na boom elektrokol nejsme připraveni, limit 25 km/h je málo, říká Kontra

Cyklistika se elektrokoly nezměnila, vývoj zastavit nelze, velký potenciál je v městské kargo dopravě, konec běžných kol ale není na pořadu dne. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy